Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok!
Egy távirányítható kameramozgató kocsit kellene építenünk egy munkához. Alkalmasnak kell lennie normál sebességű (emberi séta..) mozgásra, illetve extrém lassú mozgásra is (10m/óra), timelapse felvételhez. Fontos továbbá, hogy a kocsinak min. 70kg tömegűnek kell lennie (súlyokkal ez megoldható) a stabil felvételhez szükséges tehetetlenségi tömeg miatt. Aki ebben tud segíteni, kérem jelezzen vissza vagy itt, * Üdv, és előre is köszönöm! R.V.
Puska kéne ehhez a melóhoz... Akarom mondani, inkább szervómotor. Léptetőmotorból nem biztos, hogy találsz megfelelőt. Saccra azt mondanám, hogy egy párszáz wattos motor kéne rá.
A tech-mobile-nál néznék körül, egy 450W-os áttételes motort használnék, két ólomakksival. (akkor a súly is adott) Gondolom nem fontos a másfél foknyi pontosság, úgyhog egy egyszerű encodert ráépítve a motorra meglenne a visszajelzés, hogy mekkora a sebesség.
Hajtásnak: ablaktörlőmotor vagy akkus fúró. Encoder-nek: egy pici léptetőmotor. A tekercseiben indukálódik annyi fesz. ha forgatva van, h. használható inkrementális jeladóként. A feladathoz szükséges pontosságot szerintem tudná hozni. Üdv.
Sziasztok!
Projetem címe kicsit furfangosra sikeredet, de mindjárt meg is magyarázom, hogy mit is szeretnék. Már egy ideje gondolkodok, hogy megépítek egy ilyen kamera sínt melyre digitális fényképezőt szerelve különböző idő elteltével exponáltatok folyamatosan, az elkészült képanyagot pc -n feldogozva fantasztikusan lenyűgöző eredményt kapunk. Videó A belinkelt videón jól látható, hogy pontosan miről is lenne szó. A kérdésem, hogy milyen motorra van ilyen esetbe szükség, teljesítménye, milyen áttétel vigyem tovább a motorról a blokk részt, lánc? Köszönöm a segítséget!
Itt láthatsz bővebb infót, ebayen keress rá a gear motor vagy geared motor szavakra, és találhatsz megfelelőt. Sínt lehet bontani régi nyomtatóból, szkennerből, de vehetsz is cnc-hez való köszörült rudakat és hozzávaló lineáris csapágyat.
Illetve, ha nem fogasléccel csinálod, lehet sima DC motorral a sínek végénél, amire mondjuk egy gumicsővel egy menetes szárat ráfogatsz (rezgéscsillapítás, stb) , a kocsira meg egy anyát rögzítesz, így meg is van az áttételed. A motorra kell egy sima potis PWM vezérlő, vagy ha nagyon profin akarod, akkor mikrokontrolleres.
Szia, A motor lehet léptetőmotor, vagy jókora áttétellel rendelkező DC-motor. Az áttételt véleményem szerint elégséges ha a lineáris hajtás csavar-anya kapcsolatára bízod, különösen, ha léptetőmotort használsz. Lánc? legyél igényes, felejtsd el. Akkor inkább bordásszíj. Ismered a léptetőmotor hajtásokat vagy az egyenáramú teljesítményszabályzást?
A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2013
Szia!
@Cavalier által belinkelt videót nézve, ha jól látom a motor megállítja a kamerát bizonyos időközönként és így tud a fényképező fényképezni "bemozdulás mentesen" ? Motor vezérléshez nem értek és egyen áramú teljesítmény szabályozáshoz sem sajnos. Hobby szinten töröm magam, fő terültem a programozás, mivel ezt is tanulom. De nem elektronikában hanem c++ és web terén. Van pár léptető motorom ilyen például m42sp-7 típusú motorom. Ez elég lenne a hajtáshoz, természetesen áttét, meg ilyenek mellet.
Akkor szerintem a legjobb, ha utánanézel az arduino-nak, az egy C-re alapuló egyszerű nyelv, amivel mikrokontrollereket tudsz programozni. Lehet kész modulokat kapni hozzá pl. ebayen pártíz usd környékén különböző procikkal, illetve léptetőmotor vezérlő egységet is.
Ez a motor kb. olyan mint ami nyomtatókban a papírt továbbítja, ha ezt kötöd rá a menetes szárra, elég lesz a nyomatéka. A programozás része sem egy atomfizika.
Sziasztok !
Szokásom szerint az egyszerűbbik végéről lövök ... A mellékelt videoban látott eszköz ( szerintem) egy megfelelő méretű sín, a rajta elmozduló kocsival + az egész eszköz megfelelő rögzítését szolgáló talapzat-szorítók ... Ha "csak" egy modern digitális kamerát kell mozgatni nem szükséges túl erős cuccot tervezni. Ötletem : ~ 60*60 vastagabb falú "u" szelvény, rajta műanyag vagy puhafa csapágyazású kocsi. meghajtás : csavarorsó ( akár az olcsó méteres menetes szár) egy régi autó ablaktörlő motorral tekerve. indoklás : nem kell CNC pontosság a feladat végrehajtásához, a nagy pontosságú elmozdulás nem feltétel ( szerintem). A régi ablaktörlő motorok 2 sebességet tudtak + fordulatonként megáll(hat)nak. Tehát a lassú mozgás 1 fordulat - 1 menetemelkedés 1-2 mm, gyors mozgás folyamatos forgás ...
Ez a motor pontosan egy Epson printerből operáltam ki.
Jó volt a megérzés
Bocsi a sok kérdésért.
Éjszaki időzített fényképezésnél (nagy záridő használata) ez a szerkezet megáll bizonyos időre? Mert ha mozog és 3-10secundom nál a mozgó sin miatt bemozdul az egész fénykép. Kapcsolási rajzot keresek ami "készen" van és e funkciót tudja A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2013
Milyen hosszút szeretnél?
A CNC-hez való tengelyek olyan pár ezres körül vannak méterenként, a rá való lineáris csapágy darabja pár ezres, kell kettő. De erre a feladatra szerintem elég lenne két 16-os köracél, meg egy műanyag tömbbe 16-os lyukak fúrva, megolajozni és kész. Csak párhuzamos legyen. A megállítást meg a vezérléssel kell megoldani. A mikrokontrollerrel simán meg lehet, azt csinálja amit beleprogramozol. Pl. hajtja a léptetőmotort, és vezérli a kamerát is, így exponálás előtt megállítja a motort. Ehhez mondjuk már érdemes rá az LCD és pár gomb, amivel mondjuk beállítod a motor sebességét, az expo sűrűségét és a záridőt. Ha megvan a hardver, egy fél délután alatt felprogramozható, ha már ért hozzá az ember.
Olyan kapcsolást nem fogsz találni, ami készen van, és tudja is.. A hardver nem bonyolult, kb. fél óra alatt lerajzolom neked, a program lenne a lelke az egésznek.
A fényképezőn van valami bemenet amivel kívülről indítható az exponálás?
Nikon D80 -s fényképező lenne a cél.
Méretben 1 méter körül gondoltam. Vagy az nem sok? Ha c++ ben kell programozni akkor azzal meggyürkőzök, csak a hardver-t nem tudom A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2013
Amit elfelejtettem. Van lehetőségem esztergálni, eszterga géppel
Ha idáig jól olvasom akkor lehetőség van pl a digitális fényképezőt kioldani e hardverrel? Mert igaz USB-n keresztül van rá program, de ahhoz pc re is szükség van a helyszínen. A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2013
Nikonhoz lehet infra távirányítót készíteni keress rá a neten. Azt hiszem Pic meg pár alkatrész. Én sajnálnám a zárszerkezetét, mert elég sok képet kell készítenie inkább egy újabb video felvételes géppel venném fel.
Ja és haver is elkezdett egy ilyet. Csapágyakon gurul egy fa kocsi, és egy zarges alu létra 11 fokos a sín.Soha nem készült el. De egyszer majdcsak. Nála kamera volt a terv hogy az lesz rátéve, így 2métert mozdult volna. A végein tengely, és drótkötél húzta volna. A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2013
A d80-hoz lehet vezetékes távkioldót is kapni, pár ezresért, azt végülis rá lehet kötni a mikrokontrollerre, de akár az infrával is megoldható, azt is kezeli a kontroller.
Ha tudsz esztergálni, akkor egyszerűbb.. Kell pár danamid vagy teflon hasáb, fúrsz bele 16-os lyukat hosszában, veszel egy szál jobbfajta 16-os köracélt, a végeinél párhuzamosan összefogatsz kettőt kb. 100mm-re egymástól, mindegyiken egy-egy hasáb amik szépen tudnak csúszkálni, azoknak a tetejére rácsavarozol egy alu lapot, arra a fényképező gömbfejet vagy akármit. Alulra egy anyát, amibe belemegy a menetes szár, az egyik végére a léptetőmotor és kész. Veszel egy arduino alaplapot, hozzá egy LCD-t, pár gombot, egy unipoláris léptetőmotor vezérlőt (pl. uln2003-assal kis panelt) a távkioldáshoz egy infra ledet, vagy a vezetékeshez relét. A léptetőmotor ahogy nézem 5 vezetékes, szóval ha a közös lábra 12V-ot adsz, a többit a megfelelő sorrendben húzod le földre, akkor szépen lépegetni fog. A vezérlő is ezt csinálja, csak tranzisztorokkal.
-Egyetértek a többi hozzászólóval, azt nem látom, hogy a linken megáll-e a kamera az expozíció alatt, de egyetértek az ilyen módon való működéssel. Ezt amúgy a rendszer adja, mert, ahogy én csinálnám: expozíció-> lelépi a megadott utat-> kivárja az időt->exponál s jöhet a következő ciklus.
-Én a magam gépére készítettem egy keretet, amivel lehet "kívülről" nyomkodni az exponáló gombot, akár elektromágnessel is, nem egy nagy ügy, ha nincs csatlakozó. -Ha léptetőmotort használsz nem kell áttétel, csak abban az esetben, ha nem tudsz jó minőségű mechanikát készíteni. -Milyen mikrokontrollert tudsz programozni, illetve égetni?
A fényképezőhöz van infra távkioldóm, még anno a gép megvásárlása után vettem vaterán, ezer ft -t Mái napig üzemképes (lenne ha az elem nem merült volna le), de üzemképes
Első leírásra nem tűnik bonyolultnak a sin megépítése és az elektronika hozzá. Írtátok, hogy sajnálnátok a D80 -s zár szerkezetét. Hát igen készítene pár képet, de a nagyobb záridővel való fényképezésnél ellehet érni azt, hogy több fény miatt szebb, látványosabb képet kapok éjszaka. Videó kameráknál sajnos nem lehet elérni ezt a minőséget, csak akkor ha az emberre a bank rászakadt. Én olyan 200 kép készítés re gondoltam az 1m -s sin mellet. Ezt összefűzve létrejön a "mozgás" hatás. Mint ez a videó. A kamera itt egy Logitech c905 USB webkamera, percenként fényképez. Linux ruter kezeli a kamerát, saját programmal. Mikrokollektort nem tudok égetni, mivel nincs programozóm hozzá, egyik ismerősömmel szoktam megoldani e problémát, bármilyen PIC -t megtud égetni.
Az arduino-s cuccban van bootloader, vagyis a soros porton (illetve a rajta lévő soros-usb átalakítóval usb-ről) tudod programozni.
Milyen távon akaradod mozgatni? Nekem van egy ilyen 80 cm-s sinem (nem elado) amit egy vekkermotor hajt meg. Felhuzom, nem kell hozzá semmi elektronika meg akku, és 2 sebességgel elmegy majdnem egy napig (eredetileg 1 napig ment, de már egy kicsit fáradt.
Ez az arduino panelt hol lehet beszerezni, és milyen árban érhető el?
Mikrokollektort tartalmaz a panel? Milyen fogyasztást igényel? Ja jól értelmezem, e panelt, ő egy vezérlő, melyet ha felprogramozok akkor a ráírt program segítségével pl meghajtja az lcd kijelzőt, a léptető motort, a gombok kezelését? Egy mikrokollektor c nyelvet tud e kezelni? A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2013
Mikrokontroller a cucc. Arduino fejlesztőrendszer van hozzá, ami C-n alapul, a http://arduino.cc/ oldalról elérhető.
Illetve INNEN magyarul némi infó az elinduláshoz. Alaplap mikrokontrollerrel LCD gombokkal ULN2003 meghajtó panel Ezt a hármat, ha megveszed, már elég hozzá, az LCD-gombos panelt csak rá kell dugni, az ULN-esen 4 láb a léptetőmotoré, és még 3-at felhasználhatsz másra, egyet pl. relé kapcsolására, amivel pl. a távkioldót vezéreled. A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2013
Minek azt kibontani? Így 370mm az úthossz
Sziasztok!
Timelapse-hez szeretnék egy sínen futó kocsit építeni. A kocsi mozgatását úgy gondoltam, hogy egy kábellel húzom, ezt kellene felcsévelni valamilyen módon. A sín nem feltételül vízszintesen van elhelyezve, hanem akár 45°-os szögben is lehet, de ezt a gravitáció segítségével kikompenzálnám. A kamera objektívtől függően lehet közel 3 kg is, ezért gondoltam arra, hogy egy közel ilyen tömeg ellentétesen mozog. 1,5-2m hosszú pályáról lesz szó. Sebességét kellene szabályozni kb 10-100 perc/méter között. Táplálását jó lenne megoldani AA akkumulátorokról (van sok). A motorral kapcsolatban vagyok tanácstalan. Nem tudom milyet használjak, illetve milyen vezérlést hozzá. Fontos, hogy egyenletesen haladjon, viszont a legjobb az lenne, ha 1 db potméterrel tudnám a sebességet szabályozni. Első közelítésben egy ebay léptető motorra gondoltam: http://www.ebay.com/itm/1pcs-Stepper-Motor-Driver-Board-ULN2003-5V-...3ea06d Arról fogalmam sincs, hogy egy megfelelő áttétellel elég erős-e egy ilyen. Ezt kibogarásztam, hogy az IC-t úgy kellene vezérelni, hogy 0001 0011 0010 0110 0100 1100 1000 1001 és így tovább. Ezt még meg is tudnám csinálni a jelen tudásom alapján flipflopokkal, de ehhez kellene egy órajel szabályozni. De ezt nem tudom hogyan. De igazából bármi más költséghatékony megoldás érdekel. Jobban belegondolva túl nagy erő nem kell, mert a legnagyobb sebességnél is csak 1-2 mm/s sebesség kell. 0,5-2 órán keresztül kell tartania a fordulatszámot. Ha legalább fél órát bírna, már elégedett lennék.
Szia, igen, egy megfelelő áttétellel elég erős lesz. ""Adjatok egy fix pontot, és én kifordítom sarkaiból a világot. - Archimedes "(Én mégis egy erősebb motort alkalmaznék) Furcsa, hogy a szekvenciára tudsz megoldást, de egy órajel generátorra nem: Próbáld két inverterrel, vagy elegánsabban az NE555-tel.
Köszönöm.
Az az eset hogy a digitális áramkört megtudom tervezni, a körítést meg nem, az az egyetem műve. A digitális technikát tolják az elején is már, mert ahhoz nem kell nagy előképzettség. Tehát kell egy órajel, amit kitudok hozni az NE555-tel, és ha jól látom egy ellenállással lehet szabályozni. Az órajelet küldöm a 4 flipflopból álló számlálónak, a számokat pedig a ULN2003-nak. Feljött ötletként az is, hogy jó lenne esetenként úgy is, ha esetenként megállna. A fényképezőgépet egy külső intervalométer vezérli, hogy zárja a kioldó bemenet pólusait. Ezt kellene valahogy megcsapolni, úgy, hogy a gépet ne zavarja. Élvezérelten lehetne engedélyezni, hogy bizonyos ideig vezérelje a motort, haladjon amennyit két kép között kell, a többi időben álljon. Az intervalométeren lehet állítani az időközt, a darabszámot, és az expozíció hosszát. Ez utóbbit kihasználnám, ugyanis, ha nem B módban van a gép, akkor nincs hatással rá, viszont eddig rövidzárt mutat a kioldó. Amikor megszűnik a rövidzár, akkor indulna motor, és nullázná a számlálót. Ennyi beállítási lehetőséggel már meg lehet oldani, hogy egy éjszaki sorozatnál se mozogjon a képek készítése alatt. Bár itt már gondolom célszerű lenne nem külön szálálókkal, flipflopokkal bíbelődni. Cáfoljatok vagy erősítsetek meg. Kezdetnek a sima fordulatszám szabályzás is elég lenne. Túl élem, ha nem tudok éjszaka ezzel a módszerrel képet készíteni. Remélhetőleg ez már elmenne néhány darab elemmel, vagy egy 6V-os zselés akksival (ez máshova is hasznos lehet számomra) Feljött az is, hogy egy ablaktörlő motorral és pwm szabályzással csináljam, de ott esélytelen a ceruza akksi.
Hasonlo szerkezeten dolgozom, egy gyári motoros pan/tilt fejet fogok hasonlo célokra használni ( ha majd megy, akkor gond nélkül lehet sinkocsira adoptálni,)
Az eredeti szerkezet a távvezérlövel folyamatosan forgathato és billenthetö. A te esetedben még elég sok az ismeretlen. Milyen nehéz a mozgorész kamerával együtt? ( az enyém 2,7 kg- s kamerát tud mozgatni. Mennyi ideig kell birnia az elemeknek? A kamera vezérlést én mindenképpen bevonom a vezérlésbe, mert nincs attol nagyobb méreg amikor a jo felvétel bemozdul. Ha van/lesz lehetöséget a kameratömeget kompenzálni - föleg ha srég a pálya - akkor eleve nagyon kis motor megfelelö áttétellel alkalmas erre, amit az ebayon találtál nem a legoptimálisabb. Sok CD stb. mechanizmusban ettöl sokkal jobb motorokat találsz pl. csiga áttétellel. A meghajtáshoz s vannak olcso cél ICk pl. LM298, amik megoldanak sok feladatot és még energiát is tudnak sporolni. Általában 2 bemeneti jellel vezérelheted irány/lépés. Ettöl egyszerübb alig van. Ha tudsz mikroprocit programozni, akkor a többi feladat leegyszerüsödik arra, hogy mikor és mennyi impulzust adjon ki az LM irányába, és mikor adjon engedélyt a felvételre, vagy forditva, ha aktiv a kamera, akkor nem menjen a motor. uP nélkül is megoldhato a feladat - mégha a suliban át is aludtad az idevalo okitást, hiszen néhány kapuval meg egy impulzus generátorral majdnem minden megoldato mégha nem is olyan elegánsan mint egy uP vel. |
Bejelentkezés
Hirdetés |