Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   24 / 782
(#) Petroimro hozzászólása Nov 4, 2007 /
 
sziasztok!
Érdeklődnék, hogy megépítette-e valaki ezt a tápot?:kapcsitáp
Ha igen milyen tapasztalatai vannak?
Előre is kjöszönöm.
Üdv: Petroimro
(#) Petroimro válasza Petroimro hozzászólására (») Nov 7, 2007 /
 
Sziasztok!
Megint én.
Azt szeretném kérdezni, hogy megépítette-e valaki ezeket a tápokat és ha igen milyen taoasztalatai vannak.
Esetleg vélemény ha mondana róla.
Ez a kettő tetszett meg nekem:egyik
másik
-+ 40V kellene és 350-400W-os [nem baj ha több ](2db VF2). Melyik lenne jobb? Esetleg más javaslat?
Előre is köszönöm a segítségeteket.
(#) cimopata hozzászólása Nov 9, 2007 /
 
Sziasztok

Összeraktam egy flyback típusú 60-70W-ra méretezett kapcsitápot fórasztópákához , amit
eddig, csak leválasztótrafóról próbáltam üzemeltetni kb 170V DC ről.
Sajnos az a probléma merült fel nem először, hogy a táp trafója üresjáratban zizeg. Amint beterhelem elmúlik és máris szépnekmondható jel mérhető a primer oldalon.

Annyit tudok hogy ez így rendellenes.
A trafó 70kHz en pöfög. A primer tekercs végéről a DC 320 ba visszacsatolódik egy gyors dióda valamint egy párhuzamos 4,7nF/1kV-68k/2W-200V os tranziens vezető.
Kapcsolást, képet a tápról valamint a mért eredményekről estére teszek fel. (csak még töltődik a fényképezőgép akksija)

Addigis remélem tud valaki segíteni.
(#) Pafi válasza cimopata hozzászólására (») Nov 9, 2007 /
 
Idézet:
„Annyit tudok hogy ez így rendellenes”


Miért? A legtöbb szabályzónál ez teljesen természetes jelenség! Nem tud annyira rövid impulzust kiadni, hogy a kimeneti puffert egy kicsit túl ne töltse, ezért a következő pár ciklust kihagyja, így a hallható tartományba csökkenhet a kapcsolási periódus. Van olyan vezérlő, ami direkt ilyen üzemben működik kis teljesítményen.
(#) cimopata válasza Pafi hozzászólására (») Nov 9, 2007 /
 
"Van olyan vezérlő, ami direkt ilyen üzemben működik kis teljesítményen."

De sok olyan van ami nem.
És akkor nemtudom hogy azokat hogyan lövik be pont jóra.
Pl. gondolok itt a laptop tápjára, 70W és terheletlenül sem sem zúg. Vagy mondjuk a nyomtatóból bontottam egy flyback tápot ami szintén nem zúg terheletlenül sem.

Amúgy nézegettem a TOP-249Y adatlapját, mert abban vannak hasonló gyakorlati kapcsolások: pl 30W-250W-ig.
Akkor ezekszerint azok is ugyanúgy zúghatnak?


(#) Tomi20 válasza cimopata hozzászólására (») Nov 9, 2007 /
 
A kimeneten van terhelő ellenállás? Mert ha nincs, akkor tegyél akkorát, hogy kb 50mA-rel terhelje állandóan a tápot.
(#) Pafi válasza cimopata hozzászólására (») Nov 9, 2007 /
 
Hogy zúg vagy sem, az több dologtól függ, de maga a jelenség teljesen általános. Méretezés (és vezérlő IC) kérdése, hogy mekkora az a minimális terhelés aminél előjön a szaggatott üzem, és a trafó mechanikai kivitelétől függ, hogy ilyenkor mennyi hangot ad ki. Ha a folyamatosan a tápon levő terhelés (pl. a saját segédtápja) nagyobb, mint az a határ, ahol szaggatott üzemre vált, akkor nem jön elő a jelenség. Vagy ha a szaggatott üzem is még 16 kHz fölött van, és periodikus, akkor sincs nagy hangerő. Stb...
(#) lidi hozzászólása Nov 10, 2007 /
 
Kapcsoló üzemű tápokban szokott lenni dual schottky dióda. Namost ezek általában AKA lábkiosztásúak. Tehát a középsó láb a két dióda közösített katódja. Olyat nem tudna valaki esetleg mondani nekem ami ennek a fordítottja, és még kapni is lehet, és nem elvetemült drága ? Tehát KAK lábkiosztásu dual schottky kéne, TO220 as tokozásban.
(#) Pafi válasza lidi hozzászólására (») Nov 10, 2007 /
 
Szerintem nem létezik ilyen.
(#) szilva válasza Pafi hozzászólására (») Nov 10, 2007 /
 
PC tápokban lévő egyenirányítók adatlapjait nézegetve láttam, hogy elvileg létezik, de boltban még sehol nem találkoztam ilyennel.
(#) cimopata hozzászólása Nov 10, 2007 /
 
Sziasztok

Vannak fejleményeim az említett tápommal kapcsolatban.
Csatoltam egy képet a leválasztótrafós mérésemről mamit a primeren mértem 145V-DC vel megy 100V,5us /egység.

Valamint csináltam egy tesztet 230V ról úgy hogy betettem egy izzót a táppal sorba.
bekapcsolásnál 2-3mp ig zizegett majd elmúl, kb 10mp múlva pedig égett szagot éreztem. Ezek után a táp már csak 5V os kimeneti feszt szolgáltatatott az 23 helyett.

Méregettem és minen jó, csak a tranziens suppresor diódának mértem mindkét irányban nyitófeszültséget.
Tehát ez nem bírta volna 10mp-nél tovább?
Típusa P6KE200A

valamint csatoltam egy képet a tápról (1-2 cucc még alulról van csakbefórasztva )és egy kapcsolást.
(#) Tomi20 válasza cimopata hozzászólására (») Nov 10, 2007 /
 
Rakj terhelést a kimenetre, lehet, hogy akkorák voltak a táp tüskéi, hogy azért nyírta ki a diódát. Minden kapcsoló üzemű tápon van terhelés, szerintem ez a gondja a tiednek is. Erre a kimeneti feszültségre kb 460 ohm körüli kellene, legalább 2W teljesítményben.
(#) cimopata válasza Tomi20 hozzászólására (») Nov 10, 2007 /
 
Volt folyamatos terhelés kb 3W csak a kapcsoláson nincs rajta. Amúgy nemtudom hogy a P6KE200 nem e egy kicsit kevés.
Mert az akkor azt jelenti hogy 320+200V nál vágja a tetejét és a többit elfűti.
Elképzelhető hogy emiatt ment tönkre?
(#) cimopata hozzászólása Nov 10, 2007 /
 
Jah és elfelejtettem mondani hogy a feltett mérési eredmény Upp=400V az 140V dc vel ment és akkor nemvolt gond a működésével.
Csak amikor már DC 320V al teszteltem, akkor szált el a dióda. Sajnos nincs 230/230V os leválasztóm hogy csináljak mérést arról is.

Lehet össze kellene dobnom valami 230/230 as leválasztótrafót is?
(#) Ricsi89 hozzászólása Nov 10, 2007 /
 
Helló
Találtam egy egyszerü kapcsolóüzemü táp IC-t MAX5022. At adatlapján az van hogy max 50W-ot tud. Ezt nem lehetne valahogy megnövelni kb150W-ra. A kapcsolás elég egyszerü és még az iC-t is lehet rendelni a maximtól. Bármilyen megjegyzést várok. Adatlapot mellékelem.
(#) Pafi válasza szilva hozzászólására (») Nov 10, 2007 /
 
Milyen típust láttál?
(#) Pafi válasza cimopata hozzászólására (») Nov 10, 2007 /
 
Ez nem fly-back. Ez fly-back és forward öszvér. Fly-backbe nem szabad a kimenetre fojtót tenni (ez okozhatta a szupresszor halálát), és a kétütemű egyenirányítónak sincs értelme, sőt jelen esetben kifejezetten káros.

A trafó áttétele sincs teljesen összhangban a szupresszor diódával: vagy picit nagyobb feszültségű szupresszor kell, vagy kisebb primer menetszám. (Inkább az első, sőt 300 V fölötti szupresszort is be lehet tenni.)

(#) cimopata válasza Ricsi89 hozzászólására (») Nov 10, 2007 /
 
Hello!

Lényegében ha megnézed az én tápom IC-jének adatlapját ugyanazt tudja kb ez a MAX5022.
És kapható a lomexbe olcsón+mégegy fet.
(#) cimopata válasza Pafi hozzászólására (») Nov 10, 2007 /
 
Üdv.

Hogy érted ezt a "Fly-backbe nem szabad a kimenetre fojtót tenni"-t? Mi fogja leszűrni a nagyfrekis zavarokat?

"és a kétütemű egyenirányítónak sincs értelme, sőt jelen esetben kifejezetten káros"
--- Akkor azt azthiszem kikötöm.
De azért negatív tápfeszt előállíthatok nem? Mert majd szükségem lesz még a földhöz képest minsz 5 V-ra.

Ha a fet 800V os és a táp 320 DC+még a 300V az már nem fogja veszéjeztetni a fetet? Mert igaz hogy még 180V a különbség, de félek egy kicsit az alkatrészek szórásától.

Kösz a segítséget.
Mivel a trafó menetszámán nem akarok már változtatni akkor a nagyobb supresor dióda jöhet szóba.
(#) Pafi válasza cimopata hozzászólására (») Nov 10, 2007 /
 
Idézet:
„Mi fogja leszűrni a nagyfrekis zavarokat?”


Az elkó, meg ha kell, akkor az elkó után tett LC szűrő. Persze mivel így brutál áram folyik az elkóba, Low ESR elkó kell oda, és kicsit nagyobb, kb. amperenként egy-egy 330 µF 50 V párhuzamosan.

Idézet:
„De azért negatív tápfeszt előállíthatok nem?”


Persze!

Idézet:
„Ha a fet 800V os és a táp 320 DC+még a 300V az már nem fogja veszéjeztetni a fetet?”


Nem! Már 620 V alatt (kb. 520 V-nál) meg fogja fogni a feszültséget a kimeneti elkó+dióda, csak a szórási induktivitásban tárolt energia viszi följebb a feszültséget, amit ha nem lenne a szupresszor, a fet diódája is meg tudna fogni, csak kb. kétszer akkora veszteségi teljesítménnyel. Viszont mivel a FET sokkal jobban hűthető, akár snubber nélkül is elműködne a kapcsolás.
(#) cimopata válasza Pafi hozzászólására (») Nov 10, 2007 /
 
Üdv.

Azt írtad hogy:

"ha nem lenne a szupresszor, a fet diódája is meg tudna fogni, csak kb. kétszer akkora veszteségi teljesítménnyel."

Akkor mi történhetett a régebben épített flyback tápomban a fettel ami mellesleg ugyanilyen volt és átment rövidzárba. És ott nemvolt Supp. diófa?

Akkor azthiszem veszek majd nagyobb diódát mondjuk 300V-osat mert itthon csak 180 as meg 200 as van.

Kösszn a segítséget
(#) szilva válasza Pafi hozzászólására (») Nov 10, 2007 /
 
Hú, meg nem mondom melyik gyártó volt...

Amikor bontottam a PC-s tápokat, és kotortam a neten adatlapokért, akkor láttam olyan adatlapot, amin ott volt az összes létező, TO220-as tokozású gyártmányuk, közös anódos, közös katódos, meg szóló Schottky-k. Meg is lepődtem, mert a hagyományos, közös katódos mellé nekem is jól jönne néhány közös anódos darab is, de ilyet én még boltban nem láttam soha.
(#) Pafi válasza cimopata hozzászólására (») Nov 10, 2007 /
 
Idézet:
„Akkor mi történhetett a régebben épített flyback tápomban a fettel ami mellesleg ugyanilyen volt és átment rövidzárba.”


Hát ha ugyanilyen volt, akkor nem csoda! Ha bent van a tekercs a kimeneti dióda után, akkor nyilván nem fogja meg a feszültséget egyáltalán! Csak a jól tervezett tápra igaz, hogy snubber nélkül is működik!
(#) cimopata válasza Pafi hozzászólására (») Nov 10, 2007 /
 
Ahha, értem kösz.
(#) Pafi válasza szilva hozzászólására (») Nov 10, 2007 /
 
Igaz, létezik, találtam 1-2 típust. Sajna forgalmazót nem.
(#) istvan_h hozzászólása Nov 11, 2007 /
 
Szevasztok.

Sokan szertnétek működő kapcsitápot.

Új weblapunkon megosztottunk ,és a jövőben még több rajzot osztunk meg veletek....

Üdv.: Hatala István & Kalmár László
(#) cimopata válasza istvan_h hozzászólására (») Nov 11, 2007 /
 
"Új weblap"

Hmm.......................................címe van?
Mert akkor már is.
(#) Ricsi89 válasza cimopata hozzászólására (») Nov 11, 2007 /
 
Tudom nem tőlem kérdezted, de...
Itt a link
(#) sound.man hozzászólása Nov 12, 2007 /
 
Lenne egy kérdésem lehet hülyeség de azért én megkérdezem Nah lesz osztálykirándulás és szeretnék egy erősítőt összerakni ami kicsi és hangos... Arra gondoltam hogy egy pc tápot átlehetne-e valahogy alakítani úgy hogy 2db tda7294-et meghajtson?? Mert szerintem elég hangos is lenne de valahogy úgy egy pc-táp könnyeg mint egy 300as trafó Nekem van itthon egy 200-as pc táp ha egyáltalán átlehet így alakítani akko ez jó lenne vagy szerezzek egy 300as tápot??
Előre is köszönöm a válaszotokat :yes:
(#) cimopata válasza sound.man hozzászólására (») Nov 13, 2007 /
 
"ami kicsi és hangos"

Ez már most elbukott.
TDA7294 az ha jóltudom 100W körül van.
Ehhez már kelene 2 70-80 literes láda, ami már önmagában nem egy kellemes utitárs méreteit nézve.
Akkor már szerintem teljesen mindegy hogy a táp 2kg vagy 8kg.

(Szerintem)
Következő: »»   24 / 782
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem