Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   628 / 781
(#) Gyozo92 válasza pepe1125 hozzászólására (») Feb 8, 2016 /
 
Hűha! Jól néz ki. Emlékszem, kb akkor szívtál te is ezzel a táppal, mint én. Körbenézek majd, hátha találok valami hasonló IC-t neten.
(#) gazz válasza lorylaci hozzászólására (») Feb 8, 2016 /
 
Az X kondenzátor meg az Y kondenzátor ugyebár tartósan képes elviselni a hálózati feszültséget.
Namost ezt egy normál WIMA fóliakondi miért nem tudja?
(#) gazz hozzászólása Feb 8, 2016 /
 
Azt szeretném kérdezni, hogy aki a hálózati zavarszűrőt maga tekeri, az hány mH-ra szokta?
Milyen vasmag kell ehhez? PC tápot kettőt is szétszedtem, mindkettőből ki volt spórolva sajna.
Ellenben szép színes toroid magokat találtam benne, azokra nem lehet esetleg megtekerni?
(#) Ge Lee válasza gazz hozzászólására (») Feb 8, 2016 /
 
Miért ne tudná?
(#) Ge Lee válasza gazz hozzászólására (») Feb 8, 2016 /
 
A PC tápokban 6-7mH van, van ahol kevesebb, nyilván ki lehet számolni hogy a mellette lévő 220-330nF-al mit fog szűrni vagy mit nem. Ez ferrit, ami porvasra van tekerve az 2-300uH.
Pár száz W-ra nem kell tekerni, egyszerűbb bontani egyet. Nagyobb teljesítményre úgyis más megoldás (mag, huzal) kell, mert ha van rajta pl. 0,4-es drót, az tartósan nem fog örülni mondjuk folyamatos 10A-nek. Tekerhetsz bele 2-es drótot, csak akkor meg induktivitása nem lesz mert nem sok fér bele.
(#) Ge Lee válasza Kovidivi hozzászólására (») Feb 8, 2016 /
 
Igen, de olyan most nincs kéznél így nem tudok mutatni.
(#) gazz válasza Ge Lee hozzászólására (») Feb 8, 2016 /
 
Külön jelölik, hogy x-es e a kondi.
x kondi
A hozzászólás módosítva: Feb 8, 2016
(#) gazz válasza Ge Lee hozzászólására (») Feb 8, 2016 /
 
Köszi az infót.
Igen, én is szerettem volna inkább bontani, de ugye nem volt benne a tápban eleve.
(#) Gyozo92 válasza gazz hozzászólására (») Feb 8, 2016 /
 
Ilyet kell keress, a legtöbb tápban kell lennie. Ezek ferriten vannak, ami színes toroid van benne, az szerinrem porvas.
(#) Elektroman válasza gazz hozzászólására (») Feb 8, 2016 /
 
Nem az elviselés a kérdés az X és Y kondinál. Mindkettőnek olyan anyagból kell lennie hogy égést nem táplál (önoltó), az X zárlatba mehet átütés után, tehát csak fázis és nulla közé lehet tenni, és olvadóbiztosíték kell elé. Ezzel szemben az Y semmilyen körülmény hatására nem lesz zárlatos, csak szakadt. Védővezető és fázis vagy védővezető és nulla közé csak Y kondit szabad tenni. Ìgy védővezető szakadás plusz túlfeszüség esetén sem lesz hálozat fesz a készülékházon.
(#) morgo válasza gazz hozzászólására (») Feb 8, 2016 /
 
Ez a különbség: Bővebben: Link
(#) gazz hozzászólása Feb 8, 2016 /
 
Köszönöm, így már teljesen világos!
(#) David 3g hozzászólása Feb 9, 2016 /
 
Sziasztok. Ir2153 ic van szó. Mitől lehet az hogy kap áramot elindul de le is áll egyből az ic? Anno eldurrantak a fetek kicseréltem, nem vettem észre és a greatz ember is zarlatos volt a nagyfesz részén. Nem durrant semmi csak az égő világított amit sorba iktattam. Kicseréltem de az előzőekben leirt a hibajelenseg. Mi lehet még?
(#) gazz válasza David 3g hozzászólására (») Feb 9, 2016 /
 
nekem amikor a fetek eldurrantak, vitték magukkal az ic-t is.
(#) Transztyuszeres hozzászólása Feb 9, 2016 /
 
@lorylaci, katt, Ge Lee és többiek:
Erre senki: Bővebben: Link
Nem sértődöm meg, ha nem segítetek(trafóban nem vagyok túl otthon, pláne, hogy ismeretlen az anyaga).
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2016
(#) vteo válasza Bassmester hozzászólására (») Feb 9, 2016 /
 
Nem olyan rosszak ezek a meghajtó áramok.
A deadtime miatt nem javasolt 60kHz felé menni.
pl egy Qgt=100nC esetén I=Qg*f Kb Ez kb 6mA
Ha a deadtime miatt 40% számolunk csak (nem 50% kitoltéssel) A booststrap FET min 40mA tud, tehát lesz 16mA átlagban ez 250nC FET meghajtását is el tudja látni.

A másik korlát lehet a 180/260mA (ez 1-2A meghajtást tud néhányszor 10nsec-ig). Ilyen deadtime mellet ez is nagyon sokra elég.

Nem megkerülvre a kérdést, bootstrapot nagyon könnyű létrehozni Egy ES1J diódával elidulsz az IC tápról majd rá egy 1µF kondira Itt elő álla a kívánt tápfesz. A kondi másik lába a félhid közepére (bocs a laikus leírásért)
Erről tudsz egy emitter követőt táplálni ( ami akár 4A áramokat tud)
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2016
(#) Bassmester válasza vteo hozzászólására (») Feb 9, 2016 /
 
Oké, köszi. Nem szeretem határértékre méretezni a dolgokat, és az ícétől a négy fetig is előnytelenül hosszúak lennének a vezetősávok. Ezért kell szerintem fetenként egy komplementer.
A bootstrapot diódákkal fogom kipróbálni, ahogy írtad is... Szerinted hogyan kell berakni a diódákat? A VB1-VB2 lábakon átvezetve, vagy direktbe a Vcc-ről a felső oldali meghajtók lokális puffereire?
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2016
(#) (Felhasználó 46585) válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Feb 9, 2016 /
 
Nem mindegy, hogy milyen anyag, ha működik? Rájön még a terhelőáram, stb. lesz mondjuk 70 fok. Pont jó. Mekkora a vaskeresztmetszet?
(#) vteo válasza Bassmester hozzászólására (») Feb 9, 2016 / 1
 
én nem vezetném át a Vb lábakon.
(#) Gyozo92 válasza FRobert hozzászólására (») Feb 9, 2016 /
 
Találtam neked valamit, olyan, mint amit mondasz. Itt például a visszacsatolás is megoldott.
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2016
(#) Bassmester válasza vteo hozzászólására (») Feb 9, 2016 /
 
Értem, köszi. Ha mégis arra vetemednék, mi baj lehetne? Bezavarna a bootstrap meghajtónak?
Itt van, hogy nagyjából hogyan képzeltem el, de akkor inkább nem ejtem útba a VB-ket.
Közben bele javítottam...
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2016
(#) Bassmester válasza vteo hozzászólására (») Feb 9, 2016 /
 
Még egy javítás...
Kb ilyen lenne a VB-ket kihagyva. Szerinted jó?
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2016
(#) David 3g válasza gazz hozzászólására (») Feb 9, 2016 /
 
De ic cseréltem csak utána vettem észre hogy a greatz is meghalt. A zarlatos greatz kiuthette az új ic?
(#) gazz válasza David 3g hozzászólására (») Feb 9, 2016 /
 
A zárlatos graetz mit jelent nálad? ahol +320V-nak kellett volna lennie, ott 230 váltó volt?
(#) Transztyuszeres válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Feb 9, 2016 /
 
Ae=84,3mm2-rel számoltam, ami az adatlapban van, de holnap lemérem tolómérővel.
Amúgy lehet lejjebb megyek a B-vel, hely van bőven 100kHz/100W-ra.
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2016
(#) (Felhasználó 46585) válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Feb 9, 2016 /
 
Még egy menetszámot írj meg.
(#) Transztyuszeres válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Feb 9, 2016 /
 
30 menet primer. Skori táblázatába tápláltam be, így jött ki a 153mT.
(#) (Felhasználó 46585) válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Feb 9, 2016 /
 
Jó. Kicsit még csökkenthetsz a menetszámon, akkor melegebb lesz a vas, de talán még elmegy. ( A többi veszteséggel együtt. Bár az is meggondolandó, hogy mondjuk 100 fokos lesz a trafó kompletten, ami neki nem baj, de a környezetének esetleg nem fog tetszeni.)
(#) vteo válasza Bassmester hozzászólására (») Feb 9, 2016 / 1
 
Nekem tetszik az elrendezés.
Amiért nem gondolom, hogy jó párhuzamosan a bootsrap FET-tel az az, hogy ha a FET maradék feszültsége kisebb mint a dióda nyitófesze akkor hiába lesz ott a dióda. (és ez elég valószínű)
A 10µF egy kicsit eltulzottnak találom. (én maradnék egy jó minőségű 1µF-nél)
bootstrap_kapacitás_kalk
(#) Bassmester válasza vteo hozzászólására (») Feb 9, 2016 /
 
Értem világos, köszi szépen. Ja, oda mlc kondi megy, X7R (1206)
Van 1µF-os is, ugyanekkorában.
Következő: »»   628 / 781
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem