Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   404 / 843
(#) kadarist válasza Csupasz hozzászólására (») Máj 1, 2012 /
 
Szia!
Milyen műszereket kötöttél és hová?
(#) qvasz2 válasza Csupasz hozzászólására (») Máj 1, 2012 /
 
Csináltál egy bruti zárlatot. Ellenőrizd a végtranyókat és a meghajtó tranyót is, ilyenkor azok pusztulnak el. Általában zárlatos lesz, amit simán ki lehet sípolni multiméterrel.
A műszereket szedd le róla, mert azok okozták a galibát! Vagy rosszul kötötted be, vagy hibás valamelyik része. Külön kéne lepróbálni!
(#) Csupasz válasza kadarist hozzászólására (») Máj 1, 2012 /
 
Szia
Azokat a műszereket kötöttem be, amik fenn vannak az apróban.Külön azok jók.
Éjszaka valamit biztos rosszul kötöttem, azt kijavítom,de ha leveszem a kimenetet, már akkor is leveri a biztit.
Én a greatd,D2,D5,D6,és a 2N355 között tippelek, de kiforrasztgatni most nincs időm.Szakadásvizsgálóval beforrasztva mutathat valamit?
Köszönöm a segítséged
Üdv: Csupasz
(#) kadarist válasza Csupasz hozzászólására (») Máj 1, 2012 /
 
Ezeket a műszereket külön tápról kell járatni, és nem a labortáp trafójáról, mert úgy zárlatot okozhatnak. Egy kis szerencsével szakadásvizsgálóval be lehet határolni a zárlat helyét
(#) Csupasz válasza kadarist hozzászólására (») Máj 1, 2012 /
 
Külön táp van nekik,a trafó 2x12 és 2x26V-ot ad le,külön stabkockáról mennek a műszerek (12v)
Lehet hogy ott rontottam el, hogy akartam +/- kimenetet, és összekötöttem az egyik táp + kimenetét a másik - kimenetével?
Az hibás alkatrészek azok lehetnek, amit leírtam?
(#) kadarist válasza Csupasz hozzászólására (») Máj 1, 2012 /
 
Hogy pontosan hol rontottad el, azt csak te derítheted fel. Ha a biztosíték kiolvad, akkor a tápegység elején van a zárlat, például a Graetz-hídnál.
(#) Csupasz válasza kadarist hozzászólására (») Máj 1, 2012 /
 
Köszönöm, ha elakadok kereshetlek újra?
Üdv:
Csupasz
(#) kadarist válasza Csupasz hozzászólására (») Máj 1, 2012 /
 
Itt a fórumban mindenki szívesen segít, ha tud! :yes:
(#) orifab válasza Csupasz hozzászólására (») Máj 1, 2012 /
 
Helló!

Gondolkozom hasonló táp megépítésében, tudnál segíteni abban hogy a nyákrajzot megosztod velem? (Bár nekem nincs sok tapasztalatom panel maratásban, de pár sörrel meg tudnám jutalmazni ha maratásban tudsz segíteni... minden fúrás megy nekem van fúró is de marás az más tészta...) Miskolci vagyok így az átvétel is simán megoldható...
(#) intercisa70 válasza Koree hozzászólására (») Máj 1, 2012 /
 
Hali!

Köszi a segítséget, már másnap működött a ventilátor vezérlő. Újabb hibát találtam a panelon, de korán örültem. A shottky zárórányba volt bekötve, ezért nem mérhettem korábban semmilyen feszültség-változást. Megfordítottam, de ezzel is csak annyit érterm el, hogy úgy meg állandóan teljes fordulaton ment a venti és a másik (relés) kimenet is aktív volt. Gondolkodtam, méregettem, aztán rájöttem, hogy az a kapcsolás abban a formában, azokkal az értékekkel nem működhet shottkyval. Betettem a helyére egy 20K-s trimmert és egyből jó lett. A megoldás tehát a panel kapcsolási rajz szerinti átalakítása és hőérzékelőnek csak is NTC.

Hali!
(#) qvasz2 válasza orifab hozzászólására (») Máj 1, 2012 /
 
Itt van: Bővebben: Link
(#) mutatvanyos válasza Erick hozzászólására (») Máj 1, 2012 /
 
Szia!

Cseréld ki a TL074P IC-t, még ha jónak is tűnik! Elég lett volna nagy valószínűséggel csak az előszabályzó utáni Fet-et kicserélni.
Hogy hibásodott meg a táp? Nálam szinte mindent kibírt
(Nagyon meg vagyok vele elégedve!) csak azt nem bírta, mikor sorbakötöttem egy másik erősebb labortáppal, kellett 70V 10A.....
(#) orifab válasza qvasz2 hozzászólására (») Máj 1, 2012 /
 
Köszönöm!
Még lenne egy kérdésem: Ha van egy olyan trafóm, ami DC-ben kondival tud 20 V-ot és 30-at, tudom váltogatni kapcsolóval, hogy kisebb hőt kelljen elfűteni a tranyóknak... És ha nagyobb áramot akarok elérni a kimeneten, akkor mondjuk berakok 6-8 db 3055-öt mekkora áramot vehetek ki rövid illetve hosszú távon?
(#) nferi1 hozzászólása Máj 1, 2012 /
 
Sziasztok!

Készül a 2.7.1-es 50V 5A-es dupla tápom, rövid teszten minden jól működött.
Ha jól tudom a műszereket külön secunderre kell kötni táponként. (2x2 műszer, tehát 2db 8VAC secunderkell összesen).
Az Alkotó féle DA56 7-szegmenses kijelzős műszernek mennyi az áram felvétele (milyen átmérőjű huzallal tekerjem meg hozzá a secundereket)?
A hűtéshez is kellene külön tekercs? Vagy rá lehet kötni a "fő" secunderekre, vagy esetleg a műszerek tápjára?
Előre is köszönöm a segítségeteket
(#) Ghoost válasza nferi1 hozzászólására (») Máj 1, 2012 /
 
Szia!

a 2x2 muszert en 4db szekundere kotnem.
Az aramfelvelre szamolj 20-25mA-t szegmensenkent.
a legtobb a "1,888" lehet, ami 24.
Tehat 24x25mA=600mA az elektronika felvetele elhanyagolhato. en 1A-re tekernem es 8-8,5V AC-ra.
S ha magad tekered a cuccot tedd kulon a hutest is.
nem hiszem hogy koltseg lenne, de sok bosszusagtol kimelhet meg.
(#) qvasz2 válasza orifab hozzászólására (») Máj 1, 2012 /
 
20 V-hoz nem jó ez a kapcsolás. A 30 már talán elég.
Az 5 A-es verzióhoz nagyon szűk a 3db tranyó, inkább négyet kíván. A 8db tranyó így 10 A körüli áramhoz elég hozzávetőleg, azt tartósan is bírni fogja.
(#) qvasz2 válasza nferi1 hozzászólására (») Máj 1, 2012 /
 
Idézet:
„Ha jól tudom a műszereket külön secunderre kell kötni táponként.”

Rosszul tudod: minden műszernek független tekercs kell!
(#) Koree válasza intercisa70 hozzászólására (») Máj 1, 2012 /
 
Hello.Igazán nincs mit.
Igen igy van.Én ugyan diodával nem próbáltam,mert eleve NTC tettem bele.Az észrevételedet még nem volt időm megcsinálni,mert a digitális forrasztóállomás 2-vel bíbelődök.
(#) nferi1 válasza Ghoost hozzászólására (») Máj 1, 2012 /
 
Köszönöm a válaszokat!

Volt egy gyári toroidom ami 2x45VAC 7 A tudott. Leszedtem 2x10 menetet, így a megfelelő feszültséget kaptam. Ennek a helyére tekertem fel vékonyabb huzalt, így 2db 8-9V-os secunder elfér.
Viszont a 4, 5 tekercs már nem. Utána nézek, hogy a secundereket lehet -e egymás fölé tekerni(40VAC secunder fölé a 8VAC-osat), vagy pedig még kisebb huzallal kell tekernem.
(#) Csupasz válasza qvasz2 hozzászólására (») Máj 1, 2012 /
 
Szia
Bocs, de szeretnék visszatérni a labortápra.
Levettem a kimenetről mindent, és akkor is azonnal üti a 800mA biztit.
Gondolom, itt alapból egy test-táp zárlatnak kellene lenni, de a 2N3055 jó,a diódák jók,a greatz jó.
Legalábbis nincs bruti zárlat.
Van valami ötleted?
Üdv:
Csupasz
(#) qvasz2 válasza Csupasz hozzászólására (») Máj 1, 2012 /
 
Ez egy 3A-es táp. Hol van neked a 800mA-es bizti?
Meg kell keresni, hogy hol a zárlat, ami kiveri a biztidet. Csak a trafó jó? A trafó és a diódahíd együtt jó? Pufferkondival együtt jó? A végtranyókat lekötve jó?
Meg kell próbálni a trafótól sorban haladva kiszakaszolni, hogy hol a zárlat.
A multival végigmértél minden tranyót és diódát, és egyik sem lett zárlatos??
Ha az IC foglalatban van azt is vedd ki, úgy is tesztelj.
(#) Csupasz válasza qvasz2 hozzászólására (») Máj 2, 2012 /
 
Szép napot!
Csak most tettem be 800mA biztit,amig terhelés nélkül próbálom, és a trafó és a diódahíd között van.
Persze a diódák és a tranzisztorok úgy jók,hogy teljes zárlatot nem mértem sehol,de hogy az a minimális ellenállás amit mértem jó-e, azt nem tudom.
Ki fogom forrasztani az alkatrészeket, mert pontosan úgy tudom kimérni.
Vagy a kiszakaszolás,elvágom a fóliát, és úgy haladok tovább...
Ja, IC nélkül is kiveri, azt próbáltam.Sajnos nincs tapasztalatom a hibakeresésbe, azért kértem a segítségeteket.
Üdv:
Csupasz
(#) qvasz2 válasza Csupasz hozzászólására (») Máj 2, 2012 /
 
Idézet:
„hogy az a minimális ellenállás amit mértem jó-e, azt nem tudom”

Pedig nem bonyolult: egy szilícium dióda nyitó irányban vezet (multi dióda állásban 5-600 mV-ot mutat); záró irányban szakadás kell legyen. A tranyó 2 db diódából áll, ami szintén így mérhető, csak tudni kell, hogy PNP, vagy NPN .
Áramkörön belül mérve azért lehetnek eltérések, főleg záró irányban, ekkor mindenképp ki kell emelni diódánál az egyik, tranyónál inkább az összes lábat, és úgy mérni.
A 800 mA-es biztit kiverheti a puffer elkó töltő árama is, ami nem hiba, ez így működik (az üres kondi hatalmas árammal akar feltöltődni). Tegyél bele névleges értékű biztit, és ha azt is kiveri, akkor lehet hibára gondolni. (kb. 4A-es bizti kellhet oda)
(#) qvasz2 válasza qvasz2 hozzászólására (») Máj 2, 2012 /
 
És mindenképp lomha bizti kell ilyen helyre! ( "T"-vel jelölik)
(#) Csupasz válasza qvasz2 hozzászólására (») Máj 2, 2012 /
 
Az alkatrészeket kiforrasztva ki tudom mérni, amit idéztél az azt jelenti, hogy a velük esetleg párhuzamosan lévő alkatrészek miatt mit kellene mérnem...
Az 500-600 mV stimmel, de a záróirányú is 150mV körül van.Na ezt nem tudom...
Köszönöm, a biztire valóban nem gondoltam...Azt hittem, terhelés nélkül elég a 800mA.Most már ezt is tudom....
(#) Csupasz válasza Csupasz hozzászólására (») Máj 2, 2012 /
 
Sziasztok!
Kimértem az alkatrészeket, és qvasz2 kollegának igaza volt, valóban ha 4A lomha biztit teszek be, azt nem veri ki.
Odáig eljutottam, hogy a 2N3055 kollektorán megvan a 34V, és a BD 244 emitterén és bázisán is.
Viszont nem nyit,ezért a 2N3055-nek nincs vezérlése.
Most viszont megálltam.
Ezek után a BC337, vagy a BD244 lehet a bűnös?
Ideiglenesen berakhatok a 244 helyett 242-őt?Ő csak 3A, nem 6A.
Kérnék szépen valami javaslatot.
Üdv:
Csupasz
(#) kadarist válasza Csupasz hozzászólására (») Máj 2, 2012 /
 
A nagy pufferkondi töltőárama nyomta ki a biztosítékot. Szerencsés helyzet. A rossz alkatrész felderítéséhez először méregesd ki a tranzisztorokat.
(#) qvasz2 válasza Csupasz hozzászólására (») Máj 2, 2012 /
 
Sorjában: a 2N3055 csak akkor tud nyitni, ha be van kötve a helyére minden lába és megkapja a vezérlését is. A BD244 helyett próbára nyilván jó bármilyen PNP, amíg nem kezded el megterhelni.
Végig kell mérni minden lábát a 244-nek is, a 337-nek is, majd a M.E. kimenetét is (14.láb), és a referenciát is (1. láb). Ha ez mind megvan írd ide őket, abból lehet tovább lépni.
Idézet:
„Viszont nem nyit,”

Ezt úgy értsem, hogy 0v-ot mérsz rajta az emitterén?
Vagy ott is 34 V van?
(#) qvasz2 válasza qvasz2 hozzászólására (») Máj 2, 2012 /
 
Megint kicsúsztam az időből . . .
Tehát a 2N3055-nek is mindhárom lábán a feszültséget mérd meg és írd ide azokat is!
(#) Csupasz válasza qvasz2 hozzászólására (») Máj 2, 2012 /
 
Az egyik oldalt már megcsináltam, ott a Bd 244 volt a hibás.
Valamikor este fogom a másikat, ha valami olyat találok, ami nagyon eltér ettől az oldaltól,jelzek.
Köszönöm az eddigi segítséged!
Üdv:
Csupasz
Következő: »»   404 / 843
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem