Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED-es árammérő
 
Témaindító: john94, idő: Jún 6, 2011
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 3
(#) john94 hozzászólása Jún 6, 2011 /
 
Hello!

Szeretnék építeni egy LED-es áramerősségmérőt.
Ezt a lehető legegyszerűbben szeretném megcsinálni.
Arra gondoltam,hogy lehetne 10, vagy több LED-ből és úgy működne,hogy ha 1 amper halad át rajta,akkor 1 LED világítson és így tovább...
Ugyanúgy szeretném megcsinálni,ahogy van egy akkumlátortöltőben is. (Márkáját nem tudom.)
Úgy hallottam,hogy ezt tranzisztorokkal is meg lehetne csinálni,csak nem tudom,hogy hogyan kell.
A segítséget előre is köszönöm!
(#) possim válasza john94 hozzászólására (») Jún 6, 2011 / 4
 
(#) ngexi válasza john94 hozzászólására (») Jún 6, 2011 /
 
(#) john94 hozzászólása Jún 6, 2011 /
 
Bocs,ha tévedek,de amiket Ti adtatok linkeket,feszültséget mérnek.
Én egy áramerősségmérőt szeretnék építeni,ami a rajta átfolyó áramerősséget méri.
[OFF] Bocs a szerencsétlen fogalmazásért
(#) _JANI_ válasza john94 hozzászólására (») Jún 6, 2011 /
 
Szia! Az ötlet nem rossz de szerintem ne tranzisztorokban gondolkozz, hanem LED-sávmeghajtó IC-ben. Pl: _LM3914_ STB.
Extra, hogy az LM3914-es LED-meghajtót át lehet kapcsolni sávkijelzésről pontkijelzésre.
Sajnos mint minden félvezetős (digitális) amperkérőnél, itt is a mérendő áramkörtől független tápegységről kell a "műszert" táplálni.
Meg kell oldani a korrekt áram - feszültség illesztést is. Valószínűleg kész kapcsolást nem fogsz találni erre. Viszont az _ICL7107-ed_DVM_ _előtétjeidől_ már ki lehetne indulni. Csak a megfelelő jelerősítés kell megoldani az LM3914-es számára.
(#) possim válasza john94 hozzászólására (») Jún 6, 2011 /
 
És szerinted a LEDes áram mérőnek, hogyan kéne működnie ? Gerjesztéssel?
Sönt ellenállás, átfolyik rajta az áramod, ami feszültséget ejt rajta, ami arányos a rajta átfolyó árammal, ezt a kis feszültséget kondicionálod ME-kel. És meghajtod vele az LM3914-et.
(#) _JANI_ válasza john94 hozzászólására (») Jún 6, 2011 /
 
A mérőellenálláson (söntellenálláson) átfolyó áram arányos a rajta eső feszültséggel. De mivel elég nagy a "müszer" bemenő feszültségtartománya így azt erősíteni kell, hogy mérhető - kijelezhető legyen. A söntellenállást a lehető legkisebbre kell méretezni, hogy minél kevesebb legyen a veszteségi teljesítmény rajta.
(#) john94 hozzászólása Jún 6, 2011 /
 
Aha,már kezdem érteni,de lehet,hogy rosszul értelmeztem.
Tehát akkor a sönt ellenálláson áram folyik át,ami feszültséget termel,amit kijelez a 3914-es IC,miután ezt a jelet felerősítettem.
Jól értelmeztem?
(#) possim válasza john94 hozzászólására (») Jún 6, 2011 /
 
Igen
(#) mrobi válasza john94 hozzászólására (») Jún 6, 2011 /
 
Majdnem. A sönt ellenálláson esik a feszültség. Ezt felerősíted. Majd ezt a felerősített jelet kötöd a 3914-esre ami jelezni fogja neked az áramot.
(#) john94 válasza possim hozzászólására (») Jún 6, 2011 /
 
Soha életemben nem láttam sönt ellenállást,majd utánanézek.
Köszönöm szépen a segítséget!
(#) qvasz2 válasza john94 hozzászólására (») Jún 6, 2011 /
 
A sönt ellenállás nem egy külön állatfajta, csak egy név. A közönséges ellenállást hívhatjuk így, ha erre a feladatra használjuk. Más kérdés, hogy lehetőleg kis értékű, nagy terhelhetőségű kell legyen, és az sem árt, ha pontos marad a rajta átfolyó áram ellenére is.
[OFF]Léteznek ugyan speciális mérő-söntök, de annak az ára nem fehérembernek való, több ezer Ft nagyságrend
(#) _JANI_ válasza john94 hozzászólására (») Jún 6, 2011 /
 
Az ML3914-nél nem kell nagy pontosságú söntellenállásra gondolni.
Mert eleve az LM3914 pontossága is megkérdőjelezhető...
(#) patkolttojas válasza _JANI_ hozzászólására (») Jún 6, 2011 /
 
Szia!

Ezzel nem értenék egyet:

"Sajnos mint minden félvezetős (digitális) amperkérőnél, itt is a mérendő áramkörtől független tápegységről kell a "műszert" táplálni."

Ez attól függ, hogy a mérést a táp +, vagy - ágához képest méred!

Az Ic természetesen megkapja a + tápfeszt, de a bemenete a - tápfeszültséghez képest kapja a vezérlő feszültséget. Ha a terhelés közvetlen a + tápfeszre és a sönt ellenállásra van kötve, amelynek a másik fele természetesen a - táp, akkor miért ne mérné a söntön eső feszültséget? Amit Te említesz, az igaz sok panelméterre, ott valóban független táp kell a méréshez.
Az persze más kérdés, hogy pl. egy 30A-es méréshatárhoz akkora értéket kell választani a söntnek, hogy mondjuk 0,3V essen rajta 30A mellett, majd ezt egy műveleti erősítővel felerősíted, feszültségerősítés=10x, vagyis a kivezérlésjelző IC bemenetére már jól mérhető +3V feszültség kerül. Lehet, hogy tévedek?
(#) _JANI_ válasza patkolttojas hozzászólására (») Jún 7, 2011 /
 
Nem... Mert egy jól átgondolt tápegységnél valóban megoldható a közös táplálás. S, egy feszültség stabilizátorról biztosítani lehet a szükséges tápfeszültséget a "műszer" számára. A probléma inkább a söntellenállás jelének erősítésekor jelentkezik (jelentkezhet). Mert elég kevés OPA képes a teljes tápfeszültség tartományt kihasználni. S hiba tápfeszültséghez közeli be és kimenő jeleknél jelenthet gondot. ( Jeltorzítás, nem lineáris működési tartomány... ) Igaz az LM3914 a referencia feszültségeivel talán ez a hiba mérsékelhető. ( Eltolt kijelzési tartomány. )
Szerintem ezért érdemes külön tápegységgel előállítani a tápfeszültségeket. Így a műszer és az előerősítő fokozata csak a söntellenálláson kapcsolódik a mérendő áramkörhöz. Nincs gerjedés és tápfeszültség áthallás, stb. De természetesen nincs akadálya a mért áramkörből való táplálásnak.
(#) patkolttojas válasza _JANI_ hozzászólására (») Jún 7, 2011 /
 
Szia! Tökéletesen igazad van, de a LED-es ampermérő esetén a mért érték pontosságát minden körülmények között csak tájékoztató jellegűnek nevezném. A nonlinearitási hiba lehet, hogy kisebb lenne, mint a kijelzés pontossága. Ha egy pontosabb mérésre van szükség, akkor már egy komolyabb panelméter jöhetne csak szóba, de annak ára is komolyabb! Mondjuk kb. 9000 HUF
(#) Piszkos hozzászólása Jún 7, 2011 /
 
Nekem is hasonlóra lenne szükségem, de nem autóba, hanem egy tápba, hogy hozzávetőlegesen mutassa a felvett áramot, elég olcsó és kicsi indikátorműszert lehetne építeni.

Bővebben: Link

Van valakinek ötlete, hogy lehetne ezt a kapcsolást úgy átalakítani, hogy egyenáramot fogadjon?
(#) kadarist válasza Piszkos hozzászólására (») Jún 7, 2011 /
 
Szia!
A BC549C-től kezdődően építsd meg és akkor egyenfeszültségre is reagálnak majd a LED-ek. Egy soros bázisellenállásra viszont mindenképpen szükséged lesz, de jobb lenne a potméteres feszültségosztó.
(#) blek2 hozzászólása Jún 7, 2011 /
 
Sziasztok!

Én mindig ezt használom,elég megbízható!
ACS712

http://www.allegromicro.com/en/Products/Part_Numbers/0712/index.asp

Üdv.: Blek2
(#) _JANI_ válasza blek2 hozzászólására (») Jún 7, 2011 /
 
Valóban ígéretes alkatrész. De nekem még nem volt dolgom vele. ( Eddig. )
Én ezt az akkumulátor töltöttségjelző műszert szemeltem ki átalakításra. Attól lehet még összedobom majd próbakapcsolással az elképzelésemet.
Ezzel az alkatrésszel akár az LM3914-es adatlap alapkapcsolása is és a tranzisztoros kapcsolás is egyszerűen elkészíthető. Valóban megkönnyíti a tervezést...
(#) kiss182 hozzászólása Jún 16, 2011 /
 
nem 100 % -ig ide tartozik sztem a téma de egy autós üzemanyag mérőt szeretnék átalakítani ledesre és azt szeretném megtudni hogy tudtok e olyan íc-t ami az elenálás növelésével vagy csökkenésével tudja kapcsolni a ledeket? 9 led lenne benne mert a mérőbe csak akkora nyákot tudtam belerakni tehát 40 -ohm -tól indul az első 20-assával nő egészen 200 -ohm-ig 9 részben és azt szeretném hogy mindegyik ellenállás más más ledet aktiváljon ha ez lehetséges sajnos több vezetéket nem tudok kivezetni csak azt a kettőt ami gyárilag kilyön ezértz elenálásos a mérés előre is köszönöm
(#) proli007 válasza kiss182 hozzászólására (») Jún 16, 2011 /
 
Hello!
Mindössze egy 30mA-es áramgenerátorral kell megtáplálnod a jeladót (aminek gondolom egyik kivezetése a testen van). Pld. egy LM317-el. Így 0..200ohm esetén 0..6V feszültséget kapsz, amit kényelmesen lehet mérni az LM3914-el, 9 Led -el. (A referenciát 6V-ra állítod be, és az elsőt Led-et kihagyod)
üdv! proli007
(#) kiss182 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 16, 2011 /
 
köszönöm hogy válaszoltál de én még csak ost kezdek belemerülni a gyenge áramba mert csak mezei villanyszerelő vagyok esetleg nem tudnál nekem erről egy rajzot készíteni? itt van a nyák rajza amit készítettem hozzá

névtelen.JPG
    
(#) metabo123 hozzászólása Márc 14, 2012 /
 
Sziasztok!

Én is egy olyan problémára szerettem volna megoldást találni, mint a topik indítója "john94", hogy hogyan lehetne egy egyszerű ledes ampermérőt (vagy inkább nevezzük indikátornak) összeállítani, ami hozzávetőleges pontossággal képes jelezni egy akkumlátortöltő által leadott áram nagyságát.
Ebben a topikban nem igazán találtam megoldást az elképzelésemre, de időközben hoztak hozzám egy 12/6V 6A-es töltöt javításra, amiben van egy 6 LED-ből álló (amperenként 1 LED).
Ideális, gondoltam, és azonnal lemásoltam a kapcsolási rajzát, amit most mellékelek is hátha valakinek még szüksége lehet rá.
Működésében mennyire "pontos" még nem volt módom kipróbálni, mivel a trafót kellene még elöbb életre kelteni benne.

Figyelem!
Van a rajzon három ellenállás aminek az értékében nem vagyok teljesen biztos. Az R1 ellenállás porcellán és az áll rajta: 5WR05J ezt 0,05ohmnak vélem, de ez még egyszerűbb eset, mint az R2-R3. ezeken semilyen értékmegjelölés nem szerepel, rámérve digitálís müszivel 0 ohm környékét mutat. Ugyanakkor azt hiszem egy kis számolással, vagy kísérletezéssel erre is rá lehet jönni.
(Ha valaki ebben esetleg tud segíteni azt köszönettel venném)

Remélem nem követtem el hibát a rajz készítésekor, de ha mégis talál benne valamit, ami nem egyértelmű akkor mihamarabb jelezze, amíg nálam a töltő (kb 2-3 hét).

Üdv:Metabo123
(#) pucuka válasza metabo123 hozzászólására (») Márc 14, 2012 /
 
Áramot (nem ampert) úgy mérünk, hogy egy (az árakör szempontjából elhanyagolható) ellenálláson feszültséget (nem voltot) mérünk. Ez az a 0,05 ohm ellanállás, amit műszereknél sönt ellenállásnak nevezünk.
Akkumlátorokat áramgenerátorral kellene tölteni, ezért van a két párhuzamosan kapcsolt nem túl nagy értékű ellenállás, hogy a töltő belső ellenállását némileg növelje, ezzel olyan "áramgenerátorossá" tegye a töltőt, ahogy a LED -eknél is szokásos. Ide szokás megfelelő izzót tenni, ami egyből a töltőáramot is jelzi.
A "pontosságát" a bázisosztók megfelelő állításával tudod beállítani.
(#) Inhouse válasza metabo123 hozzászólására (») Márc 14, 2012 /
 
Kicsit félrement a visszarajzolásod.
Ezt én is visszarajzoltam nem olyan nagyon rég, de nekem más jött ki...

Üdv
Inhouse
(#) metabo123 válasza Inhouse hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
Szia!

Valóban nem sikerült igazán a visszarajzolásom :hide: sőtt mondjuk, hogy működésképtelen, ezért kérem a Moderátor Urakat hogy az általam közölt (#1188528 hsz) rajzot távolítsák el, nehogy valakit megvezessen.
A kapcsolást lekövetve a rajzod alapján az enyém apróbb eltérésekkel megegyezik a Tiéddel. A bázisosztók és a visszacsatoló ágban lévő ellenállás értékei másak. Ez nem gond. Az enyémben nincs trimmer csak két párhuzamos ellenállás (5,6K és 1K), melyek eredője 848 ohm. A rajzodon a trimmer felé 102 van írva. Ugye jól gondolom, hogy nem 102ohm hanem 1K akar lenni?
Továbbá van még az enyémben két párhuzamos ellenállása 0,05 Ohm után, vele sorba kötve, amin nincs semmi jelölés, ami az értékére utalna.

Köszönet a rajzért és a helyesbítésért!

Rajz.PNG
    
(#) Inhouse válasza metabo123 hozzászólására (») Márc 20, 2012 /
 
Igen, a 102, az 1k lenne, ez a "kondi típusú" jelölése volt.
Biztos, hogy ott még van 2 ellenállás? Értelmetlen lenne...hogy néznek ki?
Itt a 0,05ohmot rakták ki 2db 0,1ohmos ellenállásból. De láttam már olyan spórolós változatot, ahol 1db 0,05ohm-os 5W-osból volt megoldva, el is volt már égve...

Üdv
Inhouse
(#) metabo123 válasza Inhouse hozzászólására (») Márc 20, 2012 /
 
Igen, ott van két párhuzamos ellenállás, ahol a rajzodon bejelöltem (a panelra szitázva R26, R27 jelöléssel) nincs csak egy fekete csík rajta, ha rámérek gyakorlatilag 0 ohm, Nyílván pontosabb műszerrel meg lehetne határozni az értékét, de a kijelző működése szempontjából lényegtelen alkatrészről van szó, valszeg csak valami áramkorlát, így ha utánépítem ki fogom hagyni.
Nekem a spórolós változat akadt a kezembe, ebbe csak 1 db 0,05 ohm 5W van, de nem szenes (csak a trafó).
Üdv: metabo123
(#) Inhouse válasza metabo123 hozzászólására (») Márc 20, 2012 /
 
Idézet:
„Nekem a spórolós változat akadt a kezembe, ebbe csak 1 db 0,05 ? 5W van, de nem szenes”


Nem fog szenesedni, csak meghasasodik...

Üdv
Inhouse
Következő: »»   1 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem