Fórum témák
» Több friss téma |
Jónak tűnik.
A LED és a hűtőfelület közötti anyag, a keresztmetszet és a hossz kritikus. A nyák nagyon vékony, kicsi a keresztmetszet, de lehetne javítani rézhuzallal. Egy szubjektív tapasztalat MX6 diódáknál: A közepét 1mm es rézhuzalra forrasztottam, ami kétoldalt 1-1 cm távolságra érte el a hűtőfelületet. 1 Wattnál 50 fokkal melegebbre becsültem a réteghőmérsékletet, mint a bordát. Ennél lényegesen jobb kell.
Szép!
50x50x30-ra tippelem a bordát. Van hozzá egyéb hűtés?
Szia!
Ez nagyon ötletes,mekkora a led maga? Attól félek hogy ez jóval nagyobb mint az enyém.. De az ötlet nagyon jó!
Heló
Nincsen. Ha jó a természetes hőáramlás akkor elég, de pl úgy lefektetve mint a képen úgy nem lenne elegendő. Kintre ilyen esti hűvösebb időkben meg bőven elegendő. Itt egy kép: Valóságban is majdnem ilyen világos: (rendeztünk egy kis éjjeli focit és szükség volt a fényre, így aztán feltettem egy 5m-s spiccbot végére. a ledet) Bővebben: Link
Így gondoltam az ötletem,a körök helyére csavarok mennének amik belógnak az izzó foglalatba.
A legnagyobb kör 60 mm átmérőjű. Szerintetek?
Egyformán kellene hűteni mindkét oldalt. Ezzel az elrendezéssel ez nem tűnik optimálisnak.
Szerintem hozz össze 1-2 LED-ből egy kisérleti példányt, sok tapasztalatot lehet szerezni.
Így irányítva jobb, mint egy 150-es izzó. Dealextrémtől vetted, vagy itthon? Eddig nem sikerült olcsó forrást találni.
E-bay, MolnarG-vel közösen.
De mint írtam a fényképen világosabb minden. Valóságban kicsit sötétebb.
Lenne egy jó ötletem csak akkor a ledeket párhuzamosan kellene kötni egyesével.
Mi hátrány származik belőle ha áramgenerátoros a táplálás? Nem csúcson lennének járatva... A próbáról gondolkoztam én is csak kéne találni egy jó ötletet ami kivitelezhető viszonylag egyszerűen. Idézet: „csak akkor a ledeket párhuzamosan kellene kötni egyesével. Mi hátrány származik belőle ha áramgenerátoros a táplálás” Tulajdonképpen ilyen módon direkt telibe adsz az áramgenerátoros táplálási módnak egy jó nagy pofont...
Szia!
Így belegondolva...végülis ha mindegyik 100 mA-t vesz fel...10 párhuzamosan...akkor kellene egy 1 A-t leadó táp. De ez miért nem jó? Sajnos nem értem
A LED világítás lényege a hagyományoshoz képest lényegesen jobb hatásfok (lm/Watt).
Az alkatrészek szórásától függően elég nagy eltérések lehetnek párhuzamba kötve. Ez akár 30-50 % is lehet. Meg kellene mérni. Ekkor, gondoskodni kellene a közel azonos áramról. Egy soros ellenállással meg lehet oldani, de az melegedni fog, növeli a veszteségeket, és nem vagy sokkal előbbre, mintha sima izzót használsz. Ha kiteszed az asztalra, nekilátsz kettőt összerakni, mérsz, hamar rájössz, mit lehet megvalósítani, mit nem.
Épp csak azt nem írtad le hogy miért: azért nem jó így, mert a ledek nyitófeszültsége nem egyforma. Ezért párhuzamba kötve lehet hogy az egyik már rég kinyitott és 150% on teljesít, míg a másik még alig világít. Ezután a 150% os nyilván kiég, az áramgenerátor meg küldi a kiszámolt áramot a kevesebb ledre. Innentől meg már kitalálod.
Szia!
Én ilyen ledeket használok a házban több helyen világításra. A megoldás: kevesebb áram+több led használata! Alacsony ármaról hajtom őket, max kb. 40-45mA folyik áganként. Így jobb a hatásfoka is. Méréseim szerint úgy 50-60 mA körül kezd el jobban melegedni ha hűtés nélkül, levegőben szerelsz össze pár db-ot. Megfelelő méretű land-et tervezve hozzá nem kell aggódnod a hűtés miatt és hajthatod 60-80mA-el is, ahogy pl. a TFT kijelzőben is működnek (mint háttérvilágítás). Egy 50W-os halogén kiváltására így kb. 50-70 db elegendő.
Ha megnézed, leírtam:
Idézet: „...Az alkatrészek szórásától függően elég nagy eltérések lehetnek...” Ez az egyes példányok feszültség - áram karakterisztikáinak különbözőségéről szól.
Sziasztok!
Bell! Sajnos a lumen/watt értékét nem tudom ennek a lednek,de szerintem mindenképp jobban járok mintha izzó lenne bent. Ha lesz időm (sajnos ebből van most a legkevesebb) akkor mindenképpen összehasonlítok 2-3 db-ot,mérésekkel is. lidi! Azt hiszem,értem most már a lényegét,miért nem jó párhuzamosan kötni őket... Csaab! Esetleg tudnál szolgálni valami képpel,hogyan oldottad meg a beszerelésüket? Érdekelne az is hogy milyen tápról járatod őket illetve hogy vannak bekötve..hány db van sorba...izzóba raktad-e őket avagy led csíkot készítettél belőle? Első tesztre (kb 1.5 perc) én is olyan 100 mA-re lőttem be őket de bevallom csalódtam : az adatlap szerinti 350 mA-t hogy lehet kihozni belőle? Köszönöm szépen Mindenkinek! Üdv Kicsa
Szerintem ilyet érdemes venni: Bővebben: Link
Pár hónapja - az MX-6 -os LED -ekkel való kisérletek során - megfordult a fejemben, hogy készítek hasonlót, de csak kisérletképpen, kémcsőbe építve. Rendszeres használatra nagyon macerás lenne házilag megvalósítani.
(Régen 100 mW -os RF tranzisztorokat vízhűtéssel 1W-on járattam. Igaz, akkor még nem volt ennyire fejlett az agresszív tervezési stratégia.) Ezek nem fognak elterjedni szerintem, mert annyira eredeti ötlet, hogy a sok szemét nem fog elkelni. Nálunk pedig árulni sem fogják, olyan jól dolgozik a konkurrencia.
Tudtok nekem mutatni valami bevált áramgenerátort 3800mA-re 18V-on? Keresni kerestem de nem találtam, illetve nem tudom hogy egy meglévő kapcsolást hogy lehetne átméretezni ekkora áramra/feszültségre. A tápegység 19V 4.74A lenne.
Képpel nem szolgálhatok.
Van olyan,ami 230V-ról megy egy előtéttel és van, ami a 12V-os napelemes rendszerre van kötve. 12V-hoz áganként 4db LED+ellenállás tartozik. A 230V-os változat pedig 50-60 db sorba kötött LED-el működik és bontott kompakt fénycső foglalatba van szerelve az elején egy kerek üveglappal. Magára az üveglapra vannak ragasztva a LED-ek szilóval. Az adatlap szerinti 350mA szerintem egy abszolút maximális érték hatalmas hűtőfelületnél. Ha jobban megnézed az adatlapot, a legtöbb adatot 150mA-es áram mellett adták meg. Ami még (szerintem) nagyon sok.
Sziasztok, az elektronikai pályafutásom elején épitettem egy egyszerű két ledes kapcsolást. Arra gondoltam, hogy megpróbálom ugyanezt nagyban. Szereztem két szines üvegburát(egy kéket és egy narancs szinüt), ezekbe fehér ledeket szeretnék elhelyezni. Az lenne a kérdésem hogy mit változtassak a rajzon hogy több ledet tudjak világitani egyszerre, az elv ugyanez lenne, felváltva villog két led csak én ugy szeretném hogy az egyik másodpercben 5-10led villan fel amik az egyik a burában vannak, a másik másodpercben a másik burában lévő ledek villannak fel. Gondolom ha sorosan kapcsolom össze a ledeket, akkor jó lessz, csak azt nem tudom hogy 10-20led meghajtására elegendő 12volt?Mer a szimpla 2 ledesnek is kellet a 12volt.
Szia!
Kösd a LED-eket párhuzamosan, vagy vegyes kapcsolásba. Akkor kevesebb tápfeszültség is elegendő a meghajtásukra. Viszont ha a kék búra alá kék LED kerül, a narancs alá meg narancs LED, akkor a hatásfoka is jobb lesz az összeállításnak.
Köszönöm a gyors választ.
Az enyém a 18V-ot még úgy ahogy tudja.
Bár a 3,8A már kicsit lehet sok neki. Visszább megtalálod.
Erre gondolsz ugye? Bővebben: Link
3500mA-hez az L1 az 18uH? Az Rx értékének kiszámolása nekem kicsit zavaros, segítenél?
Először is 3,5A-nál ezek a kis pirinyó fetek lehet jobban fognak melegedni (SOT-23) Nálam 2,5A-nél 55 fok.
Tehát javaslom hogy vegyél nagyobb P-illetve N-s feteket. Vagy ugyanebből a típusból 2-2 darabot. Valamint fejeld meg egy nem invertáló fetmeghajtóval az UC kimenetét. Akár még 1-1 BC807-817 komplementer SMD tranyó is szóba jöhet erősítésnek fetmeghajtó gyanánt. Következőképp: Kollektorokat a tápra illetve a földre értelemszerűen NPN-PNP-s. Emittereket össze ez lesz a kimenet, ez mehet a 6,8 ohmos R-ekre és a diódákra. Bázisokat össze ez mehet az UC kimenetére. L1 értéke durván 10-15%-os áramingadozásra lett kiszámolva. Tehát igen jól értelmezed mivel nagyobb áramnak nagyobb hullámozás lesz a 10-15%-a. Az induktivítás pedig csakis az áram hullámosságáért felelős. 18uH OK, De nem lesz baj ha ennél nagyobbat használsz. A képletben Rs a kapcsolásban az 50mOhm tehát ha ennyit használsz akkor 0,05-t teszel a képletbe. Icsúcs a max áram beteheted a 3,5A-t.
Oké köszi!
50miliohm, oké ezt nem vettem észre, így azért kicsit furcsa volt hogy negatív szám lett a végeredmény , de milivel számolva már kijön 1,9kohm
Az jónak is tűnik.
Nekem 2,5A-nél van valami 2,5k. |
Bejelentkezés
Hirdetés |