Fórum témák
» Több friss téma |
A ponthegesztés támogatói hivatkoznak a kémiai mellékhatásokra is, ami azért nem annyira jelentős, mire hatni kezd, a cella végelgyengülésben jobblétre szenderül.
Tényleg jó a "vizes" forrasztó zsír, de utána mosd le alaposan, mert erősen savas.
Szerintetek mennyire jó egy BMS-t így használni?
Mi a gond vele? Ez egy univerzális típus, a nyák hátulján van még áramkör, amit aszerint ültetnek be, hogy hány soros cellás BMS-t akarnak készíteni. A nyák 2-12 (vagy 13) soros cellát tud lekezelni. Ha az alkatrészeknek csak a felét ültetik be, akkor olcsóbban is tudják eladni, viszont a nyákból tudnak millió számra rendelni, így az is olcsó lesz.
Én úgy értelmeztem, hogy bármennyi - a maximálistól kevesebb - cellát lehet rákötni ugyanarra az áramkörre. Így mi értelme van a nem használt kivezetéseket bekötni?
Tudom, hogy eléggé savas, hiszen majd mindegyik sósavas cink-kloridot tartalmaz.
A lúgos vizes lemosás - az talán még jobb is.
Ha minden alkatrész be van ültetve, akkor a nem használt védelmi IC-ket is el kell látni megfelelő nagyságú cellafeszültséggel, különben tiltják a BMS-t. Ugye az IC akkor tilt, ha a bemenetén nincs feszültség, vagy kisebb mint 2.5V, vagy nagyobb, mint 4.3V.
A hozzászólás módosítva: Jan 10, 2021
Valaki nem tudja mit jelent , vagy jelől a CD és az FD az adott áramkőrőn ?
Esetleg:
CD: Charge Detect FD: Full Detect (Charge Complete) A hozzászólás módosítva: Márc 13, 2021
Sziasztok! Van némi elektronikai ismeretem, de már régen nem foglalkoztam vele. Elektromos kerékpárhoz szeretnék építeni (vagy venni), 36V 15-20 Ah közötti akkupakkot. (Ebay-on is nézegettem, de az is elég lutrinak tűnik.) Ehhez kérnék segítséget. Ha magam építeném, akkor hol érdemes 18650-es akkukat venni, hogy ne hamisítványokat kapjak? A töltés, és merítés védelmét hogyan kell megoldani? Nem szeretném, ha felgyulladna az akkupakk. Azt tudom, hogy pl. BMS áramkör is kell hozzá, de pl. a 36 V 15Ah-s akkupakkhoz hány darab kellene, és hogyan kötik be? Esetleg szívesen meg is néznék egy akkupakk építést. A youtube-on nézegettem már, de valami infó mindből hiányzik. Köszi.
Sziasztok! Egy Boomboxba szeretnék készíteni egy akkupackot. 12V kellene, ami belefér, az 3, kettesével párhuzamos akku. Tudna valaki adni egy linket, melyen töltő, védő áramkört lenne célszerű használni? Csak a töltőfeszültséget szeretném egy csatlakozón bevinni. A vége max. 12V. Oda elég, ha teszek egy soros diódát?
Li-Ion akkuval...3x4,2V az több mint a max.12V. A dióda pazarlás lenne. Milyen Boombox...gyári?
...milyen az akkuja, miért nem bírna ki nagyobb feszülséget?
Eredeti tápegysége megvan? Ha igen, milyen felirat van rajta?
Szerintem kicsit túl van gondolva ez a hamisított cella téma. Külföldről én inkább nem veszek semmit már, az utóbbi időben 5 csomagból 1 érkezett meg. De pl. a jófogáson most is lehet kapni Samsung cellákat 690/db áron. Az szerintem nem lutri és a boltihoz képest féláron van.
Ami a BMS-t illeti azt is tudni kellene, hogy mekkora terhelésre akarod használni. Az építéssel kapcsolatban tele van videóval a YouTube, nem tudom milyen infót hiányolsz. Akkupakk, BMS, töltő. Ennyiből áll az egész.
Hello.
Van két akkupakk, mindkét akkupakknak külön beépített BMS-e van, a BMS-eknek külön van a töltő és a terhelési csatlakozója. Tehát két akksinál van 4db csatlakozónk. Ha ezt a két akksit párhuzamosan szeretnénk használni, akkor a töltési csatlakozókat párhuzamosan kötjük, és a terhelésit is. Azok a BMS-ek, amiknél külön van választva a töltés és a terhelés, speciálisan működnek: a töltés kimenet le tudja a töltőt az akksiról választani (viszont ha a töltés csatlakozót terheljük, nem tud lekapcsolni!), de a terhelés kimeneten már nincs túltöltés védelem (hiszen onnan nem is jön vissza töltés, vagy ha jön (regeneratív fékezés), azt nem szabad lekapcsolni, mert akkor a túlfeszültség tönkreteszi a kontrollert.). Szóval, ha a két akksi párhuzamosan van kapcsolva, az egyik lekapcsolja a töltést, mert az egyik cella feszültsége túl magas, a másik akksipakk veszi a töltést, a kimenetén megjelenik a töltési feszültség, ami elkezdi tölteni a másik akksipakkot, miközben ő ezt egyáltalán nem szeretné, de neki azon a csatlakozón nincs túltöltés védelme... Megoldás lenne, ha két töltőcsatlakozót használnánk a két akksipakknak (egymástól teljesen független töltővel) - átgondolva sajnos mégsem lenne megoldás!, vagy ha az akksipakkok BMS-ei egy kimenetesek lennének, ami egyben a töltési/terhelési csatlakozó is, viszont ilyenkor a regeneratív fékezéssel vigyázni kell, - ez működhet egyedül! Mennyi dologra kell még figyelni, atya ég... És mindig jön valami újdonság, amit az ember csak az idővel ért meg, vagy vesz észre.
Üdv!
A probléma következő. Szereztem egy Güde akkus fűnyírót de nincs hozzá aksim ( a fűnyíró bemenete 1X36V 3 érintkező) viszont van egy rakat 18V-os kisgép akkum . Kérdés hogy lehet sorba kötni a két akkut ,hogy használhassam a fűnyírót ?
Tulajdonképpen nincs a 12V-nak jelentősége. Persze, gyári, egy ITT, amiben 8db goliát elem volt eredetileg. Ezt szeretném kiváltani. Külön trafó dugható rá, ami 12V-os.
Melyen töltő-balanszer-védő áramkört kellene vennem.
3S2P töltő-balanszer kell. A "túlfeszültségge"l nem kell foglalkozni, 8 darab sorbakötött elem kapocsfeszültsége is elérheti a 14 voltot.
A hozzászólás módosítva: Márc 29, 2021
Ez a BMS található a tipikus téglányi 13S6P akksikban: lásd kép. Már több akksicsomagban találkoztam ilyennel, balancert ne is keressünk benne!
Gyárilag még sosem találkoztam balanceres BMS-sel szerelt akksival (kivéve a Xiaomi M365). A cellák viszont annyira azonosak, hogy minden cella 3.80V-os (véletlenszerű töltöttségi szintnél), századra azonosak, a cellák nagyon jó minőségűek, pedig egy rosszabb márkájúnak tekinthető e-scooterben volt (akár azt is rá lehetne mondani, hogy ebay-es, aliexpresses termék). Lehetséges, hogy ide nem is kell balanszer áramkör, felesleges lenne... Szerintem a 2000-3000€-s e-scooterekben is csak egy, esetleg kettő ugyanilyen parányi BMS található. Mi meg mindig azon erőlködünk, hogy csak a balanszeres a jó. Mondjuk bontott, vagy nem ennyire tökéletesen egyforma cellákhoz valóban az ajánlott . A hozzászólás módosítva: Márc 30, 2021
Nem tudom, hogy az akkuk miatt vagy más miatt, de gyári Kawasaki fúrógép akkunál fordult elő, hogy egyre csökkent az akku kapacitása amíg teljesen használhatatlan nem lett. Ekkor szétbontottam a pakkot és cellánként külön feltöltöttem. Sajnos előtte nem mértem meg a cellákat, de gond. gondolom azért nem vette a töltést, mert nagyon elmásztak az akkuk feszültségei egymástól. Miután újra összeraktam megint használható lett. Ha lett volna benne balancer, valószínűleg ez nem fordul elő.
Sziasztok! Olyan kérdésem lenne, hogy 3 párhuzamosan kapcsolt li akkuhoz / és több sorba/ elég-e annyiszor 1 védelem ahány sorba van kötve? Vagy 3x kell. Köszönöm!
Elég.
Tudom, már régi téma, de most is releváns lehet a tapasztalatom.
Idézet: . Az valóban nem lutri Garantáltan hamis. Én is bedőltem, vettem néhányat. Megmértem, a 30Q-nak a kapacitása 3Ah helyett alig 2, terhelhetősége pedig szánalmas, 15A helyett 5-öt sem bír. Elemlámpában elmegy, de garantáltan nem eredeti. „pl. a jófogáson most is lehet kapni Samsung cellákat 690/db áron. Az szerintem nem lutri”
Én itt vettem az apróban igaz LG, de ez tudja amit kell. A srác szinte mindig hirdet és valami 800 Ft-ért adja. Én sokszor vettem már, még nem csalódtam.
Korrekt infókat nem írtál.
2Ah mekkora terhelő áram mellett, hány Voltig merítve? 5A-t sem bír? Mert mi történik 5A-nál? A 15A-t adatlap szerint hány tized mp-ig kellene bírnia? Mondok egy példát: eredeti xiaomi m365 roller akksija, szétbontottam, cellák tökéletesek. Belső ellenállásra tudnak kb. 25mOhm-ot (DC-vel mérve), 1kHz-en lenne kb. 15mOhm, kapacitás 1A-rel mérve 2.4Ah. Ezek korrekt infók. Maximális terhelő áramot meg sem lehet adni... Hiszen terheleted 15A-rel is a cellát, csak forrósodni fog. A keletkező hő pedig nem egy olyan dolog, amit azonnal mérni tudsz, vagy akár azt mondani, hogy túl forró. Egy 100 cellás akkucsomag belsejében teljesen mások a körülmények, mint ha csak az asztalon van a cella. Éppen ezért én a cellákat úgy használom fel (annyit rakok párhuzamosan), hogy maximális terhelés mellett is legalább 1.5h-ig lehessen őket terhelni. Ez kevesebb, mint 1C terhelést jelent! Pl. egy 4 párhuzamos tagból álló csomagot (cellánként 2Ah, alacsony belső ellenállás) folyamatos 6A-rel terhelnék folyamatosan, és 10A-rel rövid ideig (5perc). Te meg egy cellából szeretnél 5A-t kihúzni (15A-t?!?), soknak tartom. Persze lehet két hétre és két évre is méretezni. A hozzászólás módosítva: Máj 7, 2021
Drágább lenne mondjuk egy 20Ah-ás powerbank házilag, mint készet venni? Ha olcsóbb, akkor hol lehet akkukat venni hozzá?
Ha bontott cellákból építkezel, akkor biztos olcsóbb (akár ingyen is hozzájuthatsz).
Hátránya, hogy macerás a cellatesztelés és ellenőrzés, ha sose foglalkoztál még vele. Valamint míg "összekukázol" kb 8-10 cellát és ellenőrzöd, az nagyjából két hét. Költség kb 2-4$ az elektronika ha keletről rendeled, plusz doboz, ha szükséges. Szállítási idő az minimum egy - másfél hónap, ha szintén keletről jön. Ha új cellát veszel, nem sokat spórolsz, viszont egy nap alatt kész, ha van PCB-d és dobozod...
De hol vehetek újat ilyen nagy kapacitásút?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |