Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Linux-szal az elektronikában
 
Témaindító: Pethy, idő: Jún 7, 2006
Lapozás: OK   4 / 5
(#) p_istvan válasza Szupervigyor hozzászólására (») Márc 29, 2011 /
 
Szervusz!

Neked a Piklab kell, nagyon sokféle égetőt ismer, régebben (2-3 éve) lpt portos (P16PRO) égetővel használtam és mostanában is kipróbáltam USB Pickit2-vel is nem volt problémám. vele. Igaz a C fordítók miatt inkább VirtualBox alól Windows szoftvereket használok.

Üdv. István

Piklab.png
    
(#) Szupervigyor válasza p_istvan hozzászólására (») Márc 29, 2011 /
 
Elnézést,pickit progit írtam,igen én is a piklabot használom de a hardver valahogy nem akar sikeredni.Te mifélét használsz?
Próbáltam már csak közvetlen a lábakra rákötni,"normál kapuval(schmitt trigger?)" átjátszva de mindig
"Nemlétező vagy nem megfelelő eszköz ( id 0x3FFF). " hibaüzenetet kapom.Utána kötögettem ledeket is a lábakra,látom ahogy villog mikor kapja az órajelet meg megkapja a tápfeszt meg az MCLR-t.Hol a hiba?
(#) p_istvan válasza Szupervigyor hozzászólására (») Márc 29, 2011 /
 
Ez volt, de már Piskit2-t használok.
De kezdjük az elején:
- Te milyen HW-rel kisérletezel?
- Milyen beállításokkal? az előbbi hozzászólásomban mellékelt képet feltehetnél.
- Ha nyomtatóportos, akkor a be van mountolva a párhuzamos port?
(#) p_istvan válasza p_istvan hozzászólására (») Márc 29, 2011 /
 
Helyesen: Pickit2
(#) Szupervigyor válasza p_istvan hozzászólására (») Márc 30, 2011 /
 
Próbáltam már a Watt féle programozót:Ezt
Ahhoz a képen látható beállítást használtam.
Bár mondjuk képeket linkelgetni felesleges,kipróbáltam ezek negáltjaival is.
A másik változatot épp nem találom ott ugyanez volt a helyet csak át volt az összes láb egy 74LS07-esen.
...
Meg is van:Kép
itt is próbáltam mindent ponálva/negálva.
Persze a parport0 be van mountolva,egyéb korlátozások elkerülése végett rootként próbálgatom(tudom mondják nem szabad,de ha nem csinálunk hülyeséget akkor igen).
nem csak mountolva van,mondtam hogy a jelek megjelennek a kimeneteken(ugye a LEDek, amit ellenőrzés után le is veszek, nem söntöljen).
Továbbá van itthon 2 PIC16F628-as is próbálom mind2vel.
De nem, mindig csak az a 0x3FFF jön a sikeres csatlakozás helyett...
Nálam ez erősen a nem értem miért kategória.

kep.png
    
(#) p_istvan válasza Szupervigyor hozzászólására (») Márc 30, 2011 /
 
Az időzítést próbáltad állítani , Clock delay vagy nálad Taktverzögerung?
Azt nekem is be kellett állítani a sikeres kommunikációhoz (a párhuzamos port és a kábelhossz függvénye lehet).
Továbbá a biosban a párhuzamos port üzemmódjánál -ha jól emlékszem- a hagyományos beállításokat kell választani, (a kétirányút biztos nem szerette)
Nekem már nincs a mostani gépemen párhuzamos port, így sajnos nem tudom pontosan megnézni neked, de szinte biztos hogy az előbbiek lehetnek az okok, ha már a jelek megjelennek...
A jogosultsággal amúgy nem volt problémám, ment mezei felhasználóként is.
(#) Ideiglenes válasza Szupervigyor hozzászólására (») Márc 30, 2011 /
 
Piklab alatt és azon kívül a PICkit2-es programozóhoz a pk2cmd programot használom, amit a Microchip oldaláról lehet letölteni:

pk2cmd forrása

Ezt le kell fordítani, amit úgy gondolom a 6 éves tapasztalat miatt, nem kell magyaráznom, hogyan, de a csomagban bizonyára van segítség hozzá.

PIC16F628-20 és PIC16F628A eszközökhöz a
JDM egy picit módosított változatát használom.
A módosítás itt nézhető meg.

Ugyancsak ezzel a JDM programozóval PIC16F690-es, 16F877A, 16F887-es, 18F4620-as eszközöket szintén fel tudok programozni.

DE! Ez a JDM csak bizonyos JÓ adottságú soros portokkal működik, ahogy ezt a neten olvasgatom és senki nem ajánlja. Az én gépemen alaplapra integrálva található 2db soros port. USB-soros átalakítóval állítólag nem megy. Lehet, hogy én is próbáltam, de nem emlékszek az eredményre. Mindenesetre a PikLab remekül kezeli a JDM programozómat.

Ha biztosra akarsz menni, akkor vegyél egy PICkit2-es programozót. Az elsőként ajánlott programmal menni fog. Nem drága és adnak hozzá egy kezdő panelt is, amivel a programozást is elkezdheted.

A falba ütközésedet nem értem amúgy. Ezen mit értesz? Szerintem rengeteg lehetőség van linux alatt is mindenre.
(#) Szupervigyor válasza Ideiglenes hozzászólására (») Ápr 1, 2011 /
 
Bocsánat a kihagyásért,egész sűrűek a programok mindig csak ilyentájt pengenek le a napi programok,foglalkozok ezzel a témával.

Mindjárt nekiállok megépíteni ezt a fajtát és kipróbálni működik-e.
Igen elég hosszú volt a vezeték,lehet ez a baj most csináltam egy 30cm-es konstrukciót,amúgy a kapcsolást prototípus panelen csinálom meg(remélem ez nem zavarja a kapcsolást).
Próbáltam már RS232-es portra is,de nagyon nem mélyedtem bele,mert elég furcsa magas szint +10V az alacsony az -10,lediódáztam nem igazán vált be az se.
Régen csináltam PICkit2 klónt,abba sikerült beégetett PIC-ket szerezni erről lenne szó .Viszont mivel után épített és panelt maratni se tudtam elég érdekes megoldást választottam,átterveztem próbapanelre(erre a "pöttyözöttre"),az XP(annó...) ahogy bedugtam már felismerte egyből viszont az se akart programozni,az fel se ismerte a PIC-et,Pedig a teszten átment(adta az 5V-ot meg az MCLR-t),de elég makacska volt,ott feladtam,nem volt nagy szükségem a PIC programozásra(de most már igen),valahol még itt van a fiók alján.

Igen az órajel késleltetést(vagy Taktverzögerung vagy clock delay) is állítottam, általában a legnagyobbra de úgy se ment.Igen megy sima user alatt de minél kevesebb hibalehetőséget adok(ha megmakacsolná magát).

A falba ütközés:Az ember okos ügyes (meg szerény is) de mindent nem tud megoldani(vagyis lehet,de néha megspórolunk néhány agyvérzést meg idegroham általi eszméletvesztést ha segítséget kérünk).Már leszoktam arról hogy minden kis piti dolgot megkérdezek,így már csak tényleg azokat kérdezem meg amiben végkép megakadtam.

Na pill építek
(#) Szupervigyor válasza Szupervigyor hozzászólására (») Ápr 1, 2011 /
 
Ó Scheiße.
El nem hiszem hogy a kábel hossza ennyire meghatározó ebben a dologban.Ez a 30cm-es cucc ráadásul árnyékolt is.
Kiderült hogy benéztem, mert BC557-es helyett BC337-et kértem...
meg a 74LS07 se akart életre kelni,hát bekötöttem úgy mint ezelőtt is.ÉS MŰKÖDIK!!Ennyi idő után... valaki csípjen meg biztos álmodok.
És nem igaz most is kis piti dolog a megoldása ami megpróbálásával az elején is kezdhettem volna...mind1

Mindenkinek nagyon köszönöm a segítséget.
Elsősorban p_istvan -nak.

Ui.:köszi,köszi,köszi
(#) Szupervigyor válasza Szupervigyor hozzászólására (») Ápr 5, 2011 /
 
Kicsit elhamarkodott volt az öröm újongás,hisz csak kapcsolódni tudtam a PICre.Ma megint volt rá időm,megpróbáltam porgramot beégetni.Nos,első problémám hogy a kódot nem tudtam lefordítani...
mind1 külső progival le tudtam fordítani hex fájlá.azonban,mikor megnyitom és rányomot a beégetésre akkor elindul a KCrashd,elszáll a porgi.Nagyszerű!Irány Ktechlab,kis macera után fel tudtam rakni az odyssey égető programot amit a Ktechlab használhex beégetése => elszürkül az ablak,a program nem száll el de lefagy.
Na jó vissza a forráshoz,David Tait,(az ő hardwares porgramozóját építettem meg) csak írt hozzá valami szoftware-t is.Naná, pp a neve.
letöltöm,lefordít(anám),hiba nem találja az asm/io.h-t.keres,keres,keres asm/io.h = sys/io.h,átírom a linux.h -ban lefordítom,hiba nélkül. beírom a szintaxist,semmi hibát nem ír vissza csak annyit hogyí a programozót érzékelte.Schluss-Passt a led nem villog.
Egyéb alternatív megoldás?
Csak engem szivat ennyire egy a motyó?
(#) Ideiglenes válasza Szupervigyor hozzászólására (») Ápr 6, 2011 /
 
Vegyük át sorjában:
- Milyen Linux változatot használsz?
- Milyen programozó hardvert használsz?
- Melyik programozó szoftvert használod?

Az írásaidból számomra az derül ki, hogy sokfelé kapkodsz. Egy irányt nézz ki, és azon menj végig. Ha megakadsz, ne keress valami más irányt! Ha már az egyiket végigcsináltad és kíváncsi vagy másik módra is, akkor kezdj csak bele.
Javaslom, hogy használd a PikLab programot! Ez egy nagyon naprakész, jelenleg is fejlesztés alatt lévő program. Szerintem a legtöbben ezt használják Linux alatt.
Ami engem meg szokott akasztani egy új telepítésű Linuxnál:
- JDM használata normál felhasználó esetén akkor lehetséges, ha a dialup ( vagy valami hasonló ) csoporthoz hozzá van rendelve. Meg kell nézni a /dev/ttyS0 vagy ttyS1 állományokat, hogy milyen csoporthoz vannak rendelve és aszerint elvégezni a beállítást.
- Pickit2 csak akkor használható, ha az előzőhöz hasonlóan a normál felhasználónak megvan hozzá az engedélye. Ehhez létre kell hozni egy fájlt a /etc/udev/rules.d könyvtárban a többi mellé valami ilyesmi tartalommal:
$ cat 97_microchip.rules
  1. #PICKit
  2. SYSFS{idVendor}=="04d8", SYSFS{idProduct}=="0032", MODE="0660", GROUP="microchip"
  3. #PICKit2
  4. SYSFS{idVendor}=="04d8", SYSFS{idProduct}=="0033", MODE="0660", GROUP="microchip"
  5. #ICD2
  6. SYSFS{idVendor}=="04d8", SYSFS{idProduct}=="8000", MODE="0660", GROUP="microchip"
  7. #ICD21
  8. SYSFS{idVendor}=="04d8", SYSFS{idProduct}=="8001", MODE="0660", GROUP="microchip"

Létre kell hozni egy microchip nevű csoportot és ehhez hozzáadni a normál felhasználót.

Ha olyan PIC-et akarsz programozni, amelyiknek van egy Low Voltage Programming lába, akkor azt a programozás idejére le kell húzni a Vss láb potenciáljára és lehetőleg az első programozáskor a config biteket úgy kell beállítani, hogy ez a láb később se okozzon problémát, tehát ezt az alacsony feszültségű programozást tiltani kell! Engem a 16f628-as ezzel járatott meg.
(#) Szupervigyor válasza Ideiglenes hozzászólására (») Ápr 7, 2011 /
 
Végül sikerült felprogramozni a PIC-et.A szervergép(Debian 5.0) piklab (0.15.2) és David Tait (LPT)programmerrel sikerült.
Ami azt illeti van 3 gép 3 program és 2 féle programozó(18 lehetséges esetből egyszer működött...)
Akkor se sikeredett villogtatni a ledet de legalább kiírta hogy a programozás sikeres(1-kor már nem volt affinitásom bogarászni.).Nem tudom a másik 2 gépnél mi lehet a hunyó mert felcsatlakozik,és a be szeretném égetni a progit akkor kezd egy végtelen ciklust hogy küld egy jelent várakozik utána újra küldi(legalábbis ez a zöld szöveg villog.)
És nem a hardware a hunyó többször megcseréltem mindig ezt produkálta ott ment itt nem.Már próbálgattam a BIOS-ban állítgatni a vezérlésmódot,az se hatotta meg.
(a szervergépet meg nem szeretem matatni örülök hogy megy.)Az asztali gépen Ubunu linux (10.10 2.6.32-22-generic) A piklab 0.15.7 de próbáltam már 0.15.2-vel is,neki nem sokat számít.Ugyanazok a hibák ugyanazok az opciók más helyen.
(#) deadlyroberta hozzászólása Ápr 7, 2011 /
 
Üdv a Kluban.
(#) deadlyroberta hozzászólása Ápr 7, 2011 /
 
Amugy ha komolyan gondoljátok akkor Arch vagy Slackware linux és kde minimum egy Linuxosnak.
Hup.hu-n vannak dokumentációk is érdemes megnézni.
(#) idlob válasza deadlyroberta hozzászólására (») Ápr 7, 2011 /
 
Ok, de ez a topik nem a disztrók/GUI-k harcáról szól.
(#) Szupervigyor válasza idlob hozzászólására (») Ápr 8, 2011 /
 
Na ja,meg legjobb tudásom szerint minden linuxnak(de lehet minden UNIXnak) ugyanaz az alapelve ugyanúgy kezelik a hardwareket, így ilyen szempontból (szerintem) tök mind1 hogy Debin vagy Ubin próbálkozok ezzel.Itt valahol a gép hardwarében lesz a hunyó.Ugyanaz a szofware ugyanaz a PIC ugyanaz a programozó, mégse megy.Már kicsit uncsi a sok viaskodás a cuccal.
Úgy érzem muszály mindig más út után nézni,én szívem szerint a Piklabbal próbálkoznék,de mikor elszáll 1 hibaüzenetet se hagy hátra így teljesen passz mi a baja.Én már ott tartok,ha nincs a PIC-nek minimális órajele kéne 2 pergésmentes kapcsoló meg egy led és lemorzézni neki a programot...esetleg.

Van itt még a tarsolyban itt Pickit2 (utánépített) is de az 2 oldalról is hibádzik:
-annó Windows alatt se adta a +12V-ot(pedig méregettem a panelt minden jó helyre van kötve és működik[látszólag])a többi működik
-Piklab:USB Port: Error receiving data (ep=0x81 res=-110) (err=could not get bound driver: Keine Daten verfĂźgbar).
az amit ideiglenes írt ha jól vettem észre csak jogosultságokat ad más csoportoknak.(de a root alapból hozzáfér nem?)
de azért beírtam és felvettem a user és akkor is ezt adta.
- 2.32-es frimware van benne de ők csak 1.x-ig tesztelték bár ha működnek akkor derülne ki hogy ez őt mennyire zavarja.

Majd még molyolok ezzel.
(#) Ideiglenes válasza Szupervigyor hozzászólására (») Ápr 8, 2011 /
 
Érdemes a 2.32-es firmware-t benne hagyni a Pickit2-ben és külső programozót használni. Ha a piklab beépített PicKit2 kezelését szeretnéd használni, akkor viszont le kell menni az 1.21-es firmware-re.
A külső programozó mellett szól, hogy a Pickit2 terméktámogatása végének pillanatáig meglévő eszközöket programozza. A PIKlab-ba meg elég sok eszköz fel lett véve, de nem az összes addigi. Ami nálam előjött új eszköz, azt meg a fejlesztő beletette a programba, miután egy vettem a fáradságot és megírtam hozzá az eszközfájlt.
Érdemes a PikLab-ot svn forrásból letölteni, én az alábbi parancsot használom ehhez, természetesen előtte egy megfelelő könyvtárat létre kell hozni, ahová letöltöd:
svn co https://piklab.svn.sourceforge.net/svnroot/piklab/trunk/piklab piklab

A fordításhoz kell majd néhány segédeszköz, ezt majd a cmake fogja jelezni. Ez a dolog segíthet abban, hogy programozáskor ne szálljon el a Piklab.
Abban teljesen igazad van, hogy root felhasználóval nagy eséllyel nem lehetnek gondok az eszközök kezelésével. Ha nálam valami nem ment normál felhasználóként, akkor megpróbáltam root alatt. Ha ott se ment, akkor tudtam, hogy valahol máshol kell keresni a hibát. Abban viszont van némi eltérés, hogy Debian-t vagy Ubuntut (vagy más kiadást ) használsz. Éppen a jogosultságok és a rendszer finomhangolásában előfordulhatnak különbségek.
Az őszintét megvallva, vártam választ a kérdéseimre.
(#) deadlyroberta válasza Szupervigyor hozzászólására (») Ápr 8, 2011 /
 
CSak egy SUSE-t nem fogsz ugy beálitani mint egy arch/slacky-t... amugy nem disztró harc de érdemes ezeket választani meg Kernelt ráforgatni... meglepö külömbségek lesznek! Bár ami megy az egyiken az megy a másikon beálitás kérdés de stabilitást iletöen messze a roling reales az üt...
(#) Szupervigyor válasza Ideiglenes hozzászólására (») Ápr 9, 2011 /
 
Nos.Említettem hogy van itthon a fiókban egy pickit2 is,csak nem működött valamiért.Kicsit megerőszakoltam a gépet egy kis WinXP-vel,MPLAB és Pickit 2 vezérlőjét felraktam.Pickit2 kapcsrajzát elő,és jött az ellenőrzés.Negyed óra után rájöttem a turpisságra,nincs összekötve 2 egymás melletti pont,egy kis ón,összekötöttem,pöccre felismerte a PIC16F628A-t.Gyorsan írtam egy programot(Assemblyben) begéettem,működött.Egyegül még a _CONFIG biteket kell megtalálnom(vagyis az meg van egy menüben de hiába állítom be nem veszi a fordító figyelembe).Az SVN-t még majd letöltöm.Visszanéztem a hozzászólásokat,nem tudom milyen kérdésre nem válaszoltam még,viszont köszönöm neked a pickit2cmd-t,lefordítottam és az is pöccre felismerte,majd még megpróbálok azzal programozni.
(Igazából jobb lenne ezzel a pickittel, így netbookkal is tudnék programozni ha nem itthon van rá szükség).
Köszönöm a segítséget
(#) Ideiglenes válasza Szupervigyor hozzászólására (») Ápr 9, 2011 /
 
Az már bizonyos, hogy mióta nekem is megvan Pickit2 ritkábban kerül elő a JDM és a laptophoz már nem is tudom csatlakoztatni.
Arra lettem volna még kíváncsi, hogy melyik Linux változatot használod, de így, hogy most már megy a szerkezet, azt hiszem okafogyottá vált a kérdés. Gratulálok, hogy nem adtad fel és megoldottad a feladatot. A PikLab-ban a pk2cmd-t nagyon jól tudod majd használni. Ehhez a Programmer menüben a Custom programmer-t kell választani és ezután a settings -> Configure Programmer pontban beállítani, hogy hogyan is induljon majd el a program a megfelelő műveletek végrehajtásához. Az utóbbi Piklab változatban már be lehet állítani olyat is, hogy például az aktuális projekt névvel kiegészített hex fájlt adjon át paraméterül.
További sok sikert kívánok a kísérletezéshez!
(#) Doncso hozzászólása Feb 9, 2012 /
 
Sziasztok, sikerült már valakinek fullos eagle-t tenni ubuntura wine meg ilyenek nélkül? A problémám az lenne, hogy működik a linuxos eagle, csak korlátozással, van ennek orvoslása?
(#) Rober_4 válasza Doncso hozzászólására (») Feb 9, 2012 /
 
Hát sokat nem tudok segíteni, de gondolom te is azt olvastad amit én, hogy 3 féle licenszet különböztetnek meg: 1. free, 2. a 30napos jelszóval aktivált, illetve a 3. a licenszfájllal aktivált, amit megvettél. A program tudása ettől függően változik. Ez az alapszotver van benne a tárolókban, tehát arra kicsi az esélyed, hogy szerzel egy feltörtet, különösen Linuxra. Viszont ha jól látom az aktiválás is kétféle képpen történhet. A 30 naposhoz regisztráció után küldenek kódot. A 3. típushoz viszont licenszfájlt kéne szerezned. (vásárolnod) Ha ez sikerülne akkor nyertél!Esetleg valahova valaki feltöltött egyet, vagy fennt van torrenten, de itt verziófüggő általában a dolog, és végül is a licenszfájl működéséről sincsenek infóim.
Bővebben: Link
Még annyit tennék hozzá, hogy van a szoftverkezelőben egy szoftvercsomag eagle-data néven. Ezzel is elérhetsz plusz alkatrészeket(gondolom). Illetve sinaptycban is érdemes lehet keresgélni egyéb összetevők után...
(#) mekkmesterke hozzászólása Ápr 10, 2012 /
 
Sziasztok
Tudnátok nekem ajánlani 1 olyan áramkörtervezőt és NYÁK tervezőt ami kompatibilis a linuxal és a windowsal is.
(#) SzAndras00 válasza mekkmesterke hozzászólására (») Ápr 10, 2012 /
 
Szia, ha minden igaz, akkor az Eagle pl ilyen!
(#) mekkmesterke válasza SzAndras00 hozzászólására (») Ápr 10, 2012 /
 
Köszönöm.
(#) imi84 hozzászólása Jún 15, 2012 /
 
Sziasztok, hátha van valakinek tapasztalata, ICD2.5USB-t próbálok használni piklabbal egy pic18f4550 chip programozására Ubuntu alatt. Idáig jutottam el:
user@host:~/pic/piklab/bin$ sudo ./piklab-prog --debug --port usb --programmer icd2 --device 18F4550 --firmware-dir /home/user/pic/MPLAB\ IDE/ICD2/ --target-self-powered false -c connect
piklab-prog: version 0.16.0 (rev. distribution)
Connecting ICD2 Programmer on USB Port with device 18F4550...
Firmware id is 5 and we want 5
Firmware version is 1.4.5
Set target
Set target self powered: false
Hold reset
Programmer Vpp = 11.8222 V
Target Vdd = 5.04132 V
Target Vpp = 12.0619 V
Self-test
Connected.
Enter normal mode
Already in requested mode.
Warning: Unknown or incorrect device (Read id is 0xFFFF).
Warning: Unknown device. *no*

Tanácstalan vagyok, valakinek van tippje? Előre is köszönöm.
(#) Suncorgo hozzászólása Dec 30, 2014 /
 
Sziasztok!

Feltelepítettem Synaptic csomagkezelőből ezt: ftdi-eeprom de, egyszerűen sehogyan sem tudom kinyerni az eeprom tartalmat az FT232RL-ből.

Van valami megoldás az FT232RL eeprom tartalom módosítására ubuntu alól?
(#) kameleon2 válasza Suncorgo hozzászólására (») Dec 30, 2014 /
 
Szia! Csak egy buta kérdés, mivel használok FT232-t és érdekel minden infó: Én olvasni tudtam az eeprom tartalmat - igaz windows alól az Mprog3.5-el , de írni nem tudom. Biztosan írható? Wine alól próbáltad esetleg, vagy virtuális gép alól? Mert összehasonlításnak nem rossz ha legalább tudod, hogy a hardver, vagy a szoftver okozza a galibát.
(#) Suncorgo válasza kameleon2 hozzászólására (») Dec 31, 2014 /
 
Windows alól tudom írni olvasni az FTDI honlapjáról letölthető progival: FT_PROG_WIN
(#) kameleon2 válasza Suncorgo hozzászólására (») Dec 31, 2014 /
 
Akkor már csak az az érdekes, hogy eredeti FTDI, vagy klón, amit olvasni-írni akarsz? A fórumon nézz utána miért mondom, van ilyen téma külön. Árban elég nagy a különbség - és az FTDI éppen most veszít sorra pereket ez ügyben, mivel a Windowsos automatikus update a drivert felülírta, hogy a klónokkal ne legyen működőképes az eredeti szofter. Azonban ez sok eszköz teljes halálához vezetett.
Következő: »»   4 / 5
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem