Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Műhelyünk felszerelése, szerszámai
Téma, a műhelyünkben előforduló készülékek, anyagok, szerszámok, eszközök bemutatására, kitárgyalására.
Nem ismerem a konkrét gépet, az általad belinkelt kisebbik központnak hátul csak kimenete van, bemenet nincs. (Start, meg amint elérte a nyomatékot).
A hozzászólás módosítva: Dec 28, 2015
Igen, de erre lenne jó rájönni, miképp működik, mivel ez külső állítási lehetőség.
A hozzászólás módosítva: Dec 28, 2015
Ezen nincs ( a kisebbiken) semilyen külsö állitási lehetöség, csak az a két tekerö van ami az elölapon van. A hátul csak kimenetek vannak. Az egyik jelzi, hogy forog a gép a másik meg, higy elérte a nymatékot). Semmi mást ez nem tud.
Nem baj, így is jó a gép.
Köszönöm a hozzászólásod. Ma visszavittem a gépet, akartam is egy másik típusból venni, de ugyanez volt a baja. A márkája Cmi, neten nem találtam róla semmit. Mitől lehet ez? Ennyire pontatlanok az olcsóbb csavarhúzók racsnijai?
A CMI az OBI saját márkája. Ott reklamáld.
Köszönöm, ezt nem tudtam, azt hittem, ez valami független márka. A probléma megoldódott.
Sziasztok.
Az utóbbi pár nap munkái: Felkerült egy lámpa a köszörű fölé, most már látom, hogy mit csinálok. A köszörű fölött a falra szintén most került fel a polc, itt vannak az akkumulátoros csavarbehajtók akkumulátorai illetve a töltők. Lett ide húzva villany is, három fázis a köszörűnek és egy fázis a lámpának és a töltőknek. Kicsit munkálkodtam az asztali körfűrészen is. A vágótárcsa mögé felkerült a feszítő ék és le lett festve a váz. Ma pedig elvágtam vele hosszában egy gerenda darabot. Az 1100W-os motor még csak langyos sem volt a végére. Igaz, hogy puhafa, de jó vastag. Persze nem egyszerre vágtam át a teljes vastagságot, hanem két centinkén szépen lassan haladva (állítható, hogy mennyire álljon ki a lap).
A puhafa szálában jobban fogja a lapot mint a kemény! Alakulgat a műhelyed,csak így tovább,gratula!!
Itt már rajta volt a hasítóék? Nem nagyon látszik a képen. Sajnos sokan nem látják be fontosságát ennek az alkatrésznek, pedig nagyon is fontos! Nemrég egy 25 éves asztalos srácnak vitte le gyűrűsujjának két ujjpercét a gép, mert visszavágta a darabot. Ez nem gyerekjáték!
Itt nincs rajta, mert ennél a munkánál akadályoz,mivel így vágtam a gerendát:2 perc 50 másodperctől körül. Ha nem így fokozatosan vágtam volna akkor szegény motor lefúlt volna a vastag fában. Azt viszont ma volt lehetőségem kipróbálni, hogy működik-e a motorvédő, bár nem mintha örülnék neki, de pár másodperc alatt kiment amikor megszorult a vágótárcsa a fában, persze én meg nem vettem észre, mert a rönk belsejében volt, amikor észleltem és nyúltam a leállító gomb felé addigra már közbelépett a motorvédő..
Lassan fejlesztgetem a körfűrészt. Mindig előkerül valami hiányosság, akkor azt pótolom. Mielőtt valamit teszek kétszer meggondolom, mert nagyon gyorsan forog a lap. Yulo: Ez "csak" a koszos műhely a pincében, itt végzem a piszkos porolós munkákat. A gerendából levágott deszkából egy CD tartó készül a szobámba, legyen mibe szétrakni szépen az albumokat. U.i.: Bocsánat, nem 2 perc 50 másodperctől, hanem 4 perc környékén. A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2015
Megérkeztek hozzám is Alkotó alkatrésztárolói. Képet nem teszek, mert láttam évek óta vissza-vissza köszönnek itt a fórumon, így a kinézetük mindenkinek ismerős lehet már. El kell mondjam, hogy nagyon elégedett vagyok, sőt! Igazából többet is kaptam mint amit vártam. December 16.-án indítottuk az üzletet és karácsony szenteste kaptam az értesítést, hogy már a postán van a csomag! Ezért az elképesztő gyorsaságért és rugalmasságért külön köszönet! Mikor kibontottam a csomagot és közelebbről megszemléltem a tárolókat, megdöbbenve tapasztaltam, hogy milyen alaposan ki van dolgozva a legutolsó részletekig! 2 db 9 fiókos szekrényt rendeltem ami postával együtt kicsit több mint 20e. forintomba került. Ez elsőre talán kicsit riasztóan hat, de ha valaki megnézi ezeket a műremekeket, és végiggondolja, hogy mennyi munka van benne, az a 20 pénzzel Alkotó "a hidegvízre valót sem kereste meg"! A praktikusságához sem nagyon férhet kétség! Nem tudom, hogy szándékos-e (gondolom igen) a 24 rekeszes fiókba pont belefér az 5%-os ellenállásokból egy dekád, ami azt jelenti, hogy 1 ohm-tól, 1 Mohm-ig csupán 6 ilyen fiók. Lehet, hogy ez másoknak tök egyértelmű, de nekem kellemes meglepetés volt! Szóval mindenkinek csak ajánlani tudom!
Idézet: „végiggondolja, hogy mennyi munka van benne,” Ez a mondatod meglepett, mert az ritkaság, hogy valaki vevő abba is belegondol, hogy mennyi munkája van a gyártónak abban, amit a vevő megvesz. Ezért a pont. Rendszerint csak szidja a vevő a gyártót, hogy milyen drágán árusít, miközben fogalma-gondolata sincs a gyártó befektetéséről. A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2015
Hát ez elég baj, hogy ilyen videókat tesznek fel a netre. 2:50 körül gyalugépet használ a jóember, méghozzá úgy, hogy a "védő sonka" ki van akasztva. 3:50 körül van a körfűrészes vágás és azon a gépen sincs hasítóék. Az ék soha nem lehet akadálya semmilyen vágásnak(!!!), mivel egy picit alacsonyabb mint a fűrészlap. Lásd a mellékelt képet. Igazság szerint ez is csak félmegoldás, mivel ha megnézünk egy gyári gépet azon van egy védő is ami a lap felülről érintését hivatott megakadályozni. Lásd másik kép. Ugyanis a körfűrésszel -az előírások szerint- tilos olyan vágást csinálni, amikor a lap nem éri át a darabot!
Holnap meg fogom próbálni, bár jobban belegondolva nem szabadna, hogy akadályozzon. Amit én készítettem éket, az is alacsonyabb egy kicsit mint a lap, illetve ugye attól függ, hogy mennyire emelkedik ki a vágótárcsa az asztalból, viszont az enyém nincs olyan szépen "ráhajtva" a vágó tárcsára, mint a képen.
Holnap fogok feltenni képeket a körfűrészről, hogy most hol tartok és várom majd az ötleteket észrevételeket, hogy mit tudnék még rajta alakítani, javítani.
Az még nem is feltétlenül baj, ha nincs olyan közel, bár minél közelebb van annál jobb. Lényeg, hogy vastagabb legyen, mint a vágólap legvastagabb része.
1-1,5mm-rel vastagabb. 5mm-es laposvasból köszörültem, fordított T alakúra van hegesztve és alulról van felcsavarozva. Bár ha végre megköszörültetjük a vídiás vágótárcsát, akkor másikat kell készítenem, mert az kicsit vastagabb mint az ami most rajta van. Sajnos a vídiás nagyon el van kopva, nem akarom használni, mert teljesen elrontanám a drága fűrésztárcsát.
Ha kínai tömegtermékről lenne szó én sem gondolnék bele, de ezek fórumtársunk kézzel készített munkái, akinek nincs lehetősége tömegben gyártani, csakis egyedileg minden egyes darabot és ez mindenképpen tiszteletet érdemel!
Az "ék" 0,1-0,2 mm-el legyen csak vastagabb. Sőt ha azonos méretű a vágótárcsával, akkor sincs baj. Véleményem szerint azért alkalmazzák, mert előfordulhat vágás közben, hogy az anyagban lévő feszültségek "becsukják" az elvágott rést, ami elvileg rászorulhatna a tárcsára. Persze nem szorul rá, hiszen ahogy szűkűlne, azonnal ismét kiforgácsolja a tárcsa, csak nem szeretjük ha a tárcsa hátulja is forgácsol, mert akkor nehezen kiszámítható erők jönnek létre, amik bosszúságokat okoznak.
Az az ék azért van,hogy hosszvágásnál ne tudjon keresztbe állni az anyag,és mindig keskenyebb a tárcsánál pár tizeddel! A szorulás ellen fa éket ütünk a már kettévágott anyag közé.
"Ugyanis a körfűrésszel -az előírások szerint- tilos olyan vágást csinálni, amikor a lap nem éri át a darabot!"
Légyszíves ezt a paragrafust, előírást, szabályt linkeld már be, mert ilyenről én még nem hallottam egy asztalostól sem. Csapolásokhoz, a világon mindenki használja a körfűrészt. Idézet: „Persze nem szorul rá, hiszen ahogy szűkűlne, azonnal ismét kiforgácsolja a tárcsa” Dehogynem szorul rá. Fentebb írta a kolléga, hogy neki is megszorult az egész, észre sem vette! Ha nincs hasítóék képes a darabot elrepíteni és az még a kisebbik gond, hogy ilyenkor jól fejbe vágja az embert, de még bele is tenyerel a lapba. Higgyétek el, lassan 10 éve dolgozom munkavédelmisként és minden sérült a baleset után azt mondja: "azt hittem ez velem nem fordulhat elő, mert én vigyázok". Egy tanulságos történet: a fejezőfűrésznek is automatikusan mozgó élvédője van, mint a kézi körfűrésznek, amit szeretnek kiakasztani, mert az csak akadályoz. 30 éve asztalosként dolgozó ember dolgozott a gépen, rutinmunkát végzett. Levágta a darabot, elvette a darabot, tette a következőt. Az egyik darab gyantás volt és odaragadt a géphez. Az ember meghúzta felfelé a darabot, az hirtelen elvált a géptől és a keze a szabadon forgó laphoz csapódott. Hónapokat töltött kórházban, többször megműtötték, mire nagyjából helyrehozták a kezét. Mondanom se kell, hogy ha a védőburkolat a helyén lett volna megúszta volna egy lila folttal.
Nem ígérem, hogy most előkeresem, de utánanézek. Tudom, hogy használják, de attól még szabadna. Mit gondolsz miért van a mostani gyári gépeken felülről élvédő? Igen, azért is, hogy ne nyúljuk bele, de ezzel együtt ki is zárja, hogy úgy vágj vele, hogy nem éri át a lap a darabot. Csapolásra függőleges tengelyű marógépet kell használni és annak is megvannak az egyes munkafázisokhoz felszerelendő biztonsági eszközei.
Egyet értünk, csak ravasz módon a mondat egyik felét emelted ki. A második felében éppen a problémákra utaltam.
A daraboló gépek veszélyessége vitathatatlan. A védelmi eszközök, burkolatok, és minden egyéb kiegészítés csökkenti a kockázatot, de a józan ész, és a megfontolt munkavégzés szintén nélkülözhetetlen. Idézet: „de a józan ész, és a megfontolt munkavégzés szintén nélkülözhetetlen.” Ebben is egyet értünk, de mint a fenti kis történet is mutatja, (amiből egyébként van több szász is) hogy az asztalosipari balesetek csaknem 100%-át a biztonsági berendezések kiiktatása vagy hiánya okozza.
"A hasítóék egyik fő szerepe, hogy az összefelé záródó fát eltartja. Ennek keményfa vágásakor van inkább jelentősége.
Nagyban segíti a steller munkáját. Nem engedi, hogy a fa a stellertől eltávolodjon, ha bambán toljuk. Balesetvédelmi szempontból is van jelentősége, ugyanis elszedő oldalnál nem tudja a fűrésztárcsa "visszakapni" a fát. Ha visszarántja, akkor jobb esetben kilövi, és ki tudja, honnan mit ver le, rosszabb esetben eltalál valamit/valakit nagy sebességgel, még rosszabb esetben a kezelőt pofánlövi, legrosszabb esetben csülköt is csonkít. Védi a motort. Ha egy fa összefelé zár, van, hogy a hasítóék használata mellett is lefullad a gép. Általánosan, a hasítóék vastagsága megegyezik a lapka hordozó vastagságával." A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2015
Nem szeretnék tiszteletlen lenni, de ez nagyon nagy butaság! Idézet egy asztalos szakkönyvből:
Idézet: „Felhelyezzük a hasítóéket, melyet a körfűrészlap mögött maximum 10mm-re állítunk. A hasítóék vastagságát a körfűrészlap vastagságánál 0.2 mm-rel nagyobbra választjuk meg. Fontos a jó beállítás, mert a vágás közbeni faanyag összezárhat és visszacsapódhat, ami balesetet eredményezhet.”
Még vastag marólapokat is árulnak pedig ilyen célra.
Nem is állítottam az ellenkezőjét. Vannak olyan gépek amik felszerelhetőek a szükséges biztonsági eszközökkel, de itt kimondottan darabolásról volt szó. Ismét egy idézet az asztaloskönyvből:
Idézet: „A vágáshoz használjunk fésüs leszorítókat függőleges és oldal irányból rögzítve, melyek az anyag visszacsapását akadályozzák meg. Az anyag előtolásához toló fát használunk. Egyes gép gyártók kivehető asztalbetétel és leszerelhető fűrészpersely-peremmel készítik a körfűrész gépeiket, melynek köszönhetően könnyedén fel lehet szerelni a speciálisan körfűrész gépre kifejlesztett nútmaró szerszámokat, így egy állítással végezhetők el az árkolási munkák.” |
Bejelentkezés
Hirdetés |