Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   352 / 1385
(#) patexati válasza watt hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Sziasztok! Bosci,hogy beleszólok de nem mindegy a nyák vastagsága,szélessége,hossza mivel nagy mértékben változik a hőtani tehetetlensége ezek arányában! Szóval a kicsi nyákot fel tudja melegíteni de egy nagyobb mi sokat lóg ki nagyon lehűl ha meg erősebben melegítjük akkor megfolyik a festék Amúgy engemet is érdekel a dolog
(#) pici válasza patexati hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Ezért kell többszőr átküldeni, minden irányból, de elő lehet melegíteni hőlégfúvóval, mint én tettem eleinte.
(#) Attila86 válasza patexati hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Ezért gondoltam, hogy a PIC-ben le lehetne programozni hogy ha nagyobb a nyák akkor más módon 'vasaljon'. Mondjuk először gyorsan áttologatja néhányszor, aztán amikor már elég meleg a nyák akkor lassabban.

A másik megoldás ami eszembe jutott és lehet hogy ez célravezetőbb is: A nyákon egyszerre csak egy kb 1cm-es csíkot vasalna. Mondjuk hússzor (vagy a nyák szélességétől függően) átmenne lassan oda-vissza a nyák első 1cm-én, aztán hússzor a második 1cm-en, majd megint tovább menne egy centit...
Most hogy jobban belegondolok ez még jobb is, mert így egyáltalán nem érdekel minket hogy a nyák többi (hőhengerek által nem érintett) része kihűl.
(#) patexati válasza Attila86 hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Szia! Nem rossz ötlet! De csak a gyakorlatban lehet kipróbálni! Ha sikeres lesz a kísérlet kinél van már lamináló én is veszek egyet játszani! Persze kéne átfedés is! Én a mikor megy tovább egy centit akkor nem a befejezett helytől kezdeném hanem annak a közepétől 0,5 cetinél és így tovább!
(#) (Felhasználó 4577) válasza watt hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Szia Watt!

A laminálóval a NyÁK széleinél is tökéletesen rátapadt a festék?

A motor forgását nem lehetne lassítani egy PWM-el vezérelt optocsatolóval, ami egy triak-ot gyújt be?
Vagy valamilyen soros ellenállást bekötni?
Mekkora teljesítményű motor lehet benne?

Nekem a NyÁK szélére sose tapad rá rendesen a tinta, akár hogy is vasalom.
Legutoljára egy SMD alkatrészekkel teli NyÁK-ot próbáltam elkészíteni, de a TQFP32-tok egy kicsit összefolyt melegítés közben.
A laminálóval nem folyna össze, annyira nem szorít?

Ha minden ok, pénteken lehet, hogy veszek egyet.
(#) Attila86 válasza (Felhasználó 4577) hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
A nyák széle valószínűleg azért nem tapad fel neked sose, mert nem reszeled le a nyák széleit és a sorja ezért megemeli a vasaló talpát a széleken!

4W-os motor van a laminálóban, négyet fordul percenként.
(#) Attila86 válasza patexati hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Persze, én is így gondoltam. Így biztosan jó lesz a vasalt nyák, ebben biztos vagyok. A gond csak az, hogy kellene hozzá egy valamilyen oda-vissza forogni tudó lassú motor, aminek a tengelyére rámegy ennek a motornak a fogaskereke.
De utálom én a mechanikát...
Hol lehet kapni motorokat?
(#) pici válasza (Felhasználó 4577) hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Ha a szélén nem marad ott a festék, akkor az tisztítási probléma is lehet. Ha picit is barna, akkor már megette a kutya... le kell csiszolni, de zsíroldó (aceton) se árt.
És közben se fogd meg kézzel a rezet, mert amit leszedtél visszamegy...
(#) pici válasza Attila86 hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Az 1cm odavissza "úthengerelésnél" esetleg jobb lehet, ha 10mm-t megy előre és 9mm-t vissza.
Csak kiköpi a végén
(#) (Felhasználó 4577) válasza Attila86 hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Szia!

Le szoktam reszelni, még finom smirdli papírral is meg szoktam dörzsölni. A NyÁK-ot úgy csinálom, ahogy az egyik videóban Te is csinálod, zsebkendővel finoman dörzsölöm a forró NyÁK lemezt.

Ezt a motort lehetne PWM-el a triak-os megoldással lassítani?
Itt van három szkóp ábra egy másik témából:
http://www.hobbielektronika.hu/forum/files/44/447d05c144b4c8b17bb04...d7.gif
http://www.hobbielektronika.hu/forum/files/6b/6bb6fc7fc07c17b9a6637...14.gif
http://www.hobbielektronika.hu/forum/files/e1/e18938266d2196222acad...fd.gif
A piros a triak kimenete, a sárga az optocsatoló LED-je.
Nem tudom, hogy kb. 500Hz-es PWM jellel <50% kitöltési tényezővel hogy működne, illetve a motor hogyan reagálna.
(#) (Felhasználó 4577) válasza pici hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Szia!

Zsír probléma az lehet, a szélei néha egy kicsit zsírosak maradnak (a víz lepereg róla).
Legközelebb kipróbálom acetonnal!
(#) Attila86 válasza pici hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Nem, mert akkor csak tízszer megy át ugyan azon a felületen a henger. Ennél többször kellene szerintem. Azt hogy mennyiszer, azt a nyák szélessége döntené el amit tasztatúrával beírnánk a PIC-be.
(#) patexati válasza (Felhasználó 4577) hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Én mindig kb 5mm-el nagyobbra vágom a nyákot és maratás után vágom méretre! Ha legömbölyödik a széle a csiszoláskor (márpedig így van a vasalásnál tapasztaltam) akkor ott nem nyomja rá rendesen a henger!
(#) patexati válasza watt hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Egy kérdés a TESCO gazdaságost milyen nyákkal próbáltad?? A 2mm-es is átmegy rajt?? Veszek egyet ha megyek a tuskóba másnem jó lesz előlapokat laminálni
(#) pici válasza Attila86 hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
De, mert én is csak 4szer küldtem át telibe és tutti nyák lett, vezető szélesség: 3-4 mil = 0,07 mm
Nézd meg nagyban
(#) Attila86 válasza pici hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Döbbenetes!

És mekkora ez a nyák?
(#) pici válasza Attila86 hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Nem nagy, névjegykártya méretű
.Kb ekkorákat szoktam zsúfolni.
(#) watt válasza patexati hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Én úgy gondolom(majd kiderül), hogy be lehet állítani egy olyan sebességet és hozzá egy hőmérsékletet, ami nagy nyákra is jó. Legfeljebb egy nagyobb nyákra 5 percig kell várni.

Ebben az a szép, hogy ha elrontja az ember, újra lehet próbálkozni!
(#) Attila86 válasza pici hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Nagyobb méretűnél már lehet hogy gondot okozna a nyák hőelvezetése.
(#) patexati válasza Attila86 hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Szerintem a vonalvastagságot is figyelembe kéne venni ha PIC-es lenne Kéne több fokozat de ezeket mind előtte kéne kikísérletezni!
(#) pici válasza Attila86 hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Lehet.
Bár most úgy saccolnám, hogy közeli 9 odavissza csak elég már. De persze nagyobb/vastagabb panelnél nem teszteltem, tehát pudingpróba.
(#) patexati válasza watt hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Milyen motor van a laminálóban? Kefés?Aszinkron?
(#) pici válasza patexati hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Jó dolog az a PIC meg AVR de a különböző vastagságú lamináló papír/fólia és fotó lamináláshoz sem terveztek mikrovezérlőt, nem bonyolították túl Sőt, a lézernyomtatók se függenek a vonalvastagságól.
Szerintem elég rá egy pótméter, mint az állítható hőfökű laminálókon és majd oda tekered ahova akarod.

De ha melegebb az olvadási pontnál az nem olyan gáz, ha a nyomás azonos, nem nyomja jobban szét.
sztm
(#) Attila86 válasza patexati hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Ilyen:

DSCF2684.JPG
    
(#) watt válasza (Felhasználó 4577) hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Idézet:
„A laminálóval a NyÁK széleinél is tökéletesen rátapadt a festék?”

Maximálisan tökéletes lett. A henger nagyon jól deformálódik.

A motort nem lehet fordulatszám vezérelni, esetleg, ha frekvenciaváltót építenénk. Én is kvázi PWM-el vezérlem, csak a periódus idő másodpercekben mérhető. (a rajzot lást néhány lappal előrébb(556-os kivitelt keress).

Idézet:
„Nekem a NyÁK szélére sose tapad rá rendesen a tinta, akár hogy is vasalom.”

Vasalóval nekem se! Ezért készítek egy keretet, amin belül már jó. De ezt remélem el lehet felejteni(és a keret is szépen megmarad ).

Én véleményem az, hogy a megfelelő hőfokkal és sebességgel nem folyna össze. Pici nagyon tuti vonalakat hengerelt, ezt is megtalálod visszább(ott linkeltem a másik topicban lévő hozzászólását).!

Ha nem sürgős, várd meg mire jutunk!

(#) (Felhasználó 4577) válasza Attila86 hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Felteszel légyszíves egy képet, amin a többi része is rajta van, ha nem nagy kérés?
(#) Attila86 válasza (Felhasználó 4577) hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Persze, máris!
(#) watt válasza patexati hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Én 1,5mm-sel próbáltam, de szerintem ezen átmegy egy csirke is!

Húha, izzik az UTP kábelem!
(#) (Felhasználó 4577) válasza watt hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Köszönöm a válaszod!

A motor lassításra valamit még ki kellene találnom.

Számomra rémálom a NyÁK készítés, nem szeretem, a vaskloriddal pacsmagolni, elmosni, vasalni, közben izgulni hogy rátapadt a szélére, nem tapadt rá. Talán ez majd könnyít rajtam.

Szeretnék én is valamit alkotni AVR-el.
Én egy Nokia 3310 84*48 pixeles LCD-t szeretnék rákötni, az eddigi elképzelés szerint három gomb biztos lesz rajta, egy Start/Stop és kettő, amivel a hőmérsékletet állíthatom be, illetve egy LED, ami jelzi ha a lamináló bemelegedett.
(#) patexati válasza Attila86 hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Sajna nehéz szabályozni csak frekiváltóval lehetne mit watt is írt a forgásirányváltáshoz is szét kell szedni átalakítani ha ez lehetséges.ILYESMI kéne csak kicsiben ezzel nagy trtományban szabályozható a fordulat!
Következő: »»   352 / 1385
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem