Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok!
Az a helyzet h elkezdtek érdekelni a PIC-ek, találtam is egy frankó segítséget kezdésnek plc.mechatronika-án... A "gond" csupán az h itt assemblyben vannak tárgyalva a dolgok, c-ben viszont tanultam programozni...És most nem tudom h rágjam át magam az assembly-n és úgy kezdjek PICelni, majd késöbb max áttérek c-re vagy tud vki oan leírást c-ben PIC-ekhez (16F84 mondjuk akk már) ami angol tudást nem igényel??? mert ugyanis az angol egyenlőre nem az erősségem. Köszi előre is a válaszokat!
A magyar sem tartozik az erősségeid közé, ahogy elnézem; a jövőben szíveskedj mellőzni a
Idézet: , „h” Idézet: , „oan” Idézet: , és hasonló kifejezéseket - ezek ugyanis sem a nyelvhez, sem az oldal elvárásaihoz nem illeszkednek. „akk”
Elnézést kérek mindenkitől, akire ez zavaróan hatott, nem volt szándékos, legközelebb jobban odafigyelek!
Esetleg valakinek valami ötlete?
Az a baj, hogy minden héten jön valaki ugyanezzel a kérdéssel, és nagyon nincs kedvünk leírni ugyanazt rendszeresen. Olvasd végig a PIC - Miértek, hogyanok című témát, és választ kapsz minden kérdésedre!
Az a helyzet h az általad említett téma 805 oldal, amit egy kérdés miatt nem nagyon akarok végigolvasni, hiszen előbb tanulok meg szerintem mindkét nyelven PIC-et programozni, és nem mások által feltett kérdésre szerettem volna választ kapni, hanem az én személyre szabott kérdésemre, de látom itt csak kritikákat kapok, nem tudom , hogy máshol miért tudnak az emberekkel segítőkészek lenni...Ahelyett a két sor helyett meg írhattál volna nyugodtan ennyit: "szerintem assemblyvel kezd, C-s magyar nyelvű segítség nem nagyon van PIC-hez" pl...
És pont az ilyen hozzászólások miatt lesznek olyan hosszúak a topicok. Idézet: „nem mások által feltett kérdésre szerettem volna választ kapni, hanem az én személyre szabott kérdésemre” Ha a keresőbe beírtad volna, hogy jelen topikban (vagy éppen az ajánlott topikban) listázódjon ki az összes hozzászólás, amiben szerepel az Idézet: szó, érdekes módon sok találatot kaphattál volna. És mily meglepő, akármilyen "személyre szabottnak" is gondolod a kérdésed, jónéhányszor igencsak a tiédhez nagyon hasonló irományokkal találkoztál volna a keresési találatok között... de még nem késő, a kereső még most is nyitott és tárt karokkal Téged vár! „assembly”
Bocsi, hogy igy beleszolok, de eléggé eltért a peszélgetés a topik címétől.
Akik fikázódnak azoknak pedig annyit mondanék: 1. ha nem tetszik a kérdés ne szoljon hozzá! 2. ők is voltak "kicsik" egyszer! Én sem tudok (még) PIC-et programozni, de annyi tudok, hogy a mikrochip mplab-jának jó compiler-e van. A help angol, de a (kinek leendő, kinek már az ...) szakmánk nyelve az angol, ebből kifolyólag a helppel kell barátkozni. Én sem vagyok anyanyelvi szinten angolbol sem, PIC C ből sem. De van cél. Az könnyítés lenne az utobbiban, ha valakinek van magyar verzió hozzá. Idézet: „2. ők is voltak "kicsik" egyszer!” Igen, voltunk. Csak nem vártuk a sültgalambot, hanem elolvastuk az ezzel foglalkozó témákat.
Ebben igazad van!
DE, ha igazán akar valamit akkor nem csak a fórumról várja a válszt, hanem mellette olvassa a szakirodalmat, meg a helpeket. ha nem teszi ezt akkor ugysem fog menni, bármit adnánk neki! ->Ha zavar a kérdése, hagyd figyelmen kivül, nem kell mellé letolni! Részemről a nem idevaló hozzászólásokról ennyit! (akár az enyémről is)
Nos, én azt gondolom, hogy a dolgokat kb. ilyen sorrendben kellene átnézni, és valamilyen szinten elsajátítani:
1. elektronikai alapismeretek (pl. hogy ne kérdezzük meg, hogy kell-e előtétellenállás a PIC lábára kötött LED mellé); 2. digitális technikai alapismeretek (hogy tisztában legyünk pl. azzal, mit jelent az, hogy a PIC-nek digitális a kimenete); 3. mikroszámítógép alapismeretek (CPU, memóriák, I/O eszközök, ezek összekapcsolása rendszerré, alapvető működésük); 4. a PIC (midrange) belső felépítése, moduljai legalább áttekintő szinten, és megértve, hogy melyik nagyjából mire jó (ehhez elég egy konkrét típust kiszemelni, érdemes egy univerzálisat, pl. 16F690 vagy 16F887, a modulok nagyon hasonlóak a többi PIC-ben is); 5. a PIC (midrange) assembly programozásának ismerete, assemblyben megírt példaprogramok tanulmányozása; 6. (nem PIC-specifikus!) C nyelv alapjainak elsajátítása (szerintem a biblia ezen a téren "Kernighan - Ritchie: A C programozási nyelv" c. könyve); 7. a kiválasztott PIC-es C környezet dokumentációjának tanulmányozása, ami alapján megtanulhatjuk, hogyan használható PIC-es környezetben a standard C, illetve milyen plusz lehetőségek vannak a speciális célok elérésére (pl. az SFR-ek, IO-k használata). Úgy gondolom, hogy ennek a folyamatnak kb. a 7. lépése az, amihez nehéz lesz találni magyar nyelvű segédleteket, a többihez biztos, hogy van. Egyébként mindenképpen érdemes barátkozni az angollal, még ha eleinte kínlódva is megy, a szakma nagyon beszűkül az előtt, aki nem képes az angol nyelvű adatlapokat, dokumentációkat legalább alap szinten megérteni. Ha a fenti lépésekkel kapcsolatosan kérdés merül fel, akkor azoknak mindnek van megfelelő topicja, érdemes ott olvasgatni, kérdezősködni. A leírt lépésekből talán érzékelhető, hogy a "PIC programozása C nyelven" kérdéskör azért meglehetősen összetett, annál sokkal inkább, minthogy egy konkrét könyvet vagy leírást javasolhatna az ember. Mindig attól függ, hogy az illető ebben a sok, egymásba fonódó témarkörből melyiket mennyire ismeri már, hol vannak a hiányosságai.
Úgyvan, jó kis összefoglaló!
És mi csak akkor leszünk morcosak, ha valaki a 7. lépéssel kezdi, mondván, "tök kezdő vagyok, de érdekelnek a PIC-ek, és meg szeretném tanulni C-ben programozni őket!" vagy az ehhez hasonló "atomreaktor építése házilag" típusú kérdezők tömege!
Ez nagyon jó: "atomreaktor építése házilag"
Én megértem Norbertot. Annak ellenére, hogy jó lenne, sajnos én sem tudnék higgadtan válaszolni a naponta többször felmerülő: "nem akarom elolvasni", "nem tudok angolul" szövegeket. Azért nehéz higgadtnak lenni, mert az ember már a sokéves tapasztalatból tudja, hogy ha csak a szöveget nézné, akkor (a szemteleneket, pimaszokat most nem tárgyalom) nem is olyan szörnyű. De tudjuk, hogy a háttérben az van, hogy a "nem akarom elolvasni", "nem tudok angolul" mögött az áll, hogy kerssétek meg helyettem. Úgy mint feljebb: 805 oldalt nem nagyon akar végigolvasni. Azt sugallja, csináljuk meg helyette az összegzést. BOSSZANTÓ. Hozzáteszem, gugliztam 15 percet. Kismillió magyar nyelvű doc, pdf van a neten kezdőknek és nem kezdőknek. Egyetértek az előttem szólókkal: aki ilyesmibe akar fogni, annak tudnia kell, nem kerüli el az angol nyelvet. Felmerül a kérdés: Belenézett a segítségkérő már egy PIC pdf-jébe? Ha igen, tudnia kell, hogy Microchipországban két nyelvet ismernek: az angolt és a kínait. Megértem Norbrtót és bíztatok minden kezdőt, hogy érdemes elkezdeni PICelni.
Az összefoglaló tényleg helyes!
Amugy az 1.-3. lépésekhez van valami könyv is! A címe nem rémlik, de a kezdő kérdések topicnál olvastam hajdanán a címét! Én személy szerint nem olvastam azt, csak a gugli adta szakirodalmat, meg az ebookz.hu-s könyvekből olvasgattam. Meg ami a suliban volt! A C programozás bibliája a Kernighan - Ritchie: A C programozási nyelv" c. könyv marad. Ezt is jol mondtad! Én 8051-gyel játszogattam eddig. (vagy 8051 alapuval) Nekem egyedül a hangvétel ellen volt kifogásom. Én is ugy kezdtem , hogy rádiót akarok építeni. A rádiót azóta sem építettem meg, de az astabil MV-tól a villanymotor-vezérlő elektronikáig sokmindent ügyködtem. persze ha elakadta utánanéztem, valamint kérdeztem. Angol: Ha valaki villamosmérnök akar lenni, vagy ezzel a szakmával foglalkozni az tanuljon meg, legalább megérteni.
A beinditás, és terhelés vezérlése volt.
(ON kapcsolo-> nagy áramlökés, de ezt nem részletezem, hisz tudod te is) J még jó téma a fúziós reaktor házilag. Nekem nagyon tetszik.
Köszönöm mindenkinek a segítőkész és ("építőjellegű") válaszokat! Azt hiszem akkor részletesen áttanulmányozom a http://plc.mechatronika.hu/-n talált PICről szóló anyagot, majd megpróbálom Topi cikkje és C tudásom alapján összehozni a programokat C nyelven is!
Minden kezdő PIC-ezőnek ajánlom az előbb említett oldalt, hiszen nagyon részletesen tárgyalja a PIC16F84-et példaprogramokkal égető készítésévél együtt...
Megvan a "Kernighan - Ritchie" meg C azért nagyjából már megy, de azért köszi mások nevében is, jó kis összefoglaló :yes:
Ha javasolhatom, a 16F84 helyett (vagy mellett) próbálj meg megismerni valami modernebb típust (is)! Igaz, hogy rengeteg kész projekt 16F84-re van szanaszét a neten, de új fejlesztésekhez nem javasolt, elavult típus. Ráadásul a tudásához képest irreálisan magas az ára.
Az általam is említett 16F690 pl. egy kiváló kezdet lehet, a Microchip saját fejlesztésú "Low pin count demo board"-ján is ez van, ezért vannak hozzá gyári példaprogramok is. Azt gondolom, ha komolyabban akarsz PIC-ekkel foglalkozni, és nem csak kész cuccokat utánépíteni, akkor azért hasznos egy ma is aktív, fejlesztéshez is ajánlott típussal dolgozni. Az is egy nagyon hasznos önfejlesztés, ha a 16F84-re megírt példaprogramokat saját erődből szépen átírod arra a másik típusú PIC-re, amit éppen használsz.
Köszönöm a hozzászólásod, 16F84re megnézem ezeket a példaprogramokat, átrágom magam rajta aztán majd megpróbálom vicsys "BIGCLOCK"-át megcsinálni 2 darab 7szegmenses kijelzővel, remélem sikerülni fog, utána jöhet többi, de azért nem akarok annyira előreszaladni még
Sziasztok,
aki még nem hallotta, megjelent a Kónya könyv harmadik kiadása a Chipcadnél (szerző: Kónya László - Kopják József) kifejezetten C nyelvű programozással foglalkozik! üdv
Biztosan így van? Mert az árlistában még nincs szabad készlet.
Én két hete beszéltem velük akkor azt mondták hogy február végén megvásárolható lesz.Most a honlapon az van hogy március elején, és fent van a cikk is.
Nekem egy egész dvd tele van mindenféle pic és fpga pic32 pic24 könyvekkel, szerintem mindegyik ami megjelent.
Van olyan is ami kifejezetten a kezdetektől lépésről lépésre mutatja be a pic-et és programozásukat. És vannak komolyabb könyvek, amik több kötetben mutatják be pl. egy RTOS működését felépítését, és magunk is írhatunk hasonlókat. Persze mind angol nyelvű.
Hmm, nem gyenge. És mi lesz vajon a C18 al ? Párhuzamosan fogják használni a Hi-Tech es 18F es fordítóval ?
Szia! PIC24-hez mi jót láttál Lucio si Jasio : Programming 16-Bit PIC Microcontrollers in C című könyvén kívül?
Hát ez csak az egyik ilyen könyv.
Van másik is, sőt ugyanezen borítóval más címmel is, tehát gondolom az egy sorozat lenne. Holnapra megnézem a pontos címeket.
A másik ugyanilyen borítójú könyv a 32 bites PIC programozásáról szól. AZ információkat előre is köszönöm.
Igen az biztos, hogy abból is van.
De holnapra megnézem, mert még sosem volt időm átnézni az összeset. Pár napja is csak azért vettem elő, hogy hátha találok, valami profi leírást a pic24HJ DMA--járól. De persze nem volt köztük semmi használható. Sajnos ezek a könyvek is még a hagyományos programozási technikákat alkalmazzák, és szerintem így nem lehet kihozni a maximumot ezekből az eszközökből. Ami nekem tetszett és valamire használható könyv az egész pack-ban, az a RTOS-el részletesen és mélységeiben foglalkozó könyv volt. |
Bejelentkezés
Hirdetés |