Fórum témák
» Több friss téma |
Az MCLR hogy van bekötve? Az adatlap szerint(32. oldal)? Az MCLR nagyon érzékeny a statikus töltésre. Ettől sok PIC halt meg az elmúlt időben.
Kicseréltem a PIC-et, most teljesen jól megy.
Köszönöm a segítséget! Ilyenkor melyiket kell megoldásként elfogadni?
Jó lenne tudni mitől ment tönkre, mert ha az MCLR-től, akkor megint megtörténhet.
Ez is lehet. Nekem egy 18F7520-at sikerült átküldeni régebben az örök mezőkre, és akkor azt hittem a PK2 tette tönkre(tettem is egy 12V-os zenert a Vpp kimenetére). Aztán mostanában jöttem rá, hogy nem tettem felhúzót az MCLR-re és valójában ez lehetett az igazi ok. A krakk akkor jön, amikor lehúzzuk az ICSP csatit, ill. amikor a kapcsolós Vpp megoldású égetőknél a kapcsoló kikapcsoljuk. Még nem értem pontosan, hogyan keletkezik akkora feszültség a lábon, de a jelenséget reprodukálni tudtam(bánja kép PIC-em, de megérte). Tudom, hogy a 3,3V-os példányokat a Vdd-vel is tönkre lehet tenni, de én már ezt is próbáltam, és kibírta, igaz egyszer. Persze a 12V Vpp rákapocslódása a 3,3V-os Vpp-re szinte tuti lenyúzza. Na mindegy, én csak gondoltam erre is felhívom újra a figyelmet.
Igazából az mindig kötelező, mert ha kikapcsolod az MCLR-t (digitális bemenetté állítod), akkor sem egészséges levegőben hagyni a lábat, mint ahogy az összes többi lábat sem jó bemenetként lebegni hagyni. Valamint emellett jön még az, hogy ha az MCLR láb potenciálja valamiért felmászik 9-12V környékére, akkor a kontroller programozás üzemmódba lép, majd amikor a láb ismét lemegy 6-7V alá, akkor meg megint futni kezd a kontroller, vagyis ismeretlen eredetű resetelések tanúi lehetünk. Tehát igen, a 10k mindenképpen kell, vagy pedig a külső áramkörnek kell biztosítania, hogy a láb mindig biztonságos potenciálon maradjon.
Van néhány chip, ami kivétel, és nem muszáj felhúzót tenni akkor, ha az MCLR meg van hagyva MCLR-nek, mert van neki belül felhúzója a lábon. Ilyen például a 12F683. De pl. a 12F675-nek nincs ilyen belső felhúzója az MCLR-en akkor, ha meg van hagyva a láb MCLR-nek. PIC32-nél csak a digitális bementként lebegésben hagyás problémája jön szóba, mivel nem nagyfeszültségű a programozás. De nem tudom, ezeknél ki lehet kapcsolni az MCLR lábat egyáltalán?
Ha az MCLR-re gondoltad a 100n-t, akkor az sok lehet, inkább 10n a megfelelő. Ez védi a impulzusoktól, de nem lassítja nagyon a programozásba lépést.
Ja. A 100nF-os kondi csak akkor kell, ha egy nyomógombot is bekötsz RESET célra és a pergést szeretnéd kivédeni. Akkor viszont nem árt ezt a részt pl. egy 1kΩ-os ellenállással elválasztani az MCLR vezetéktől, mert programozásnál gond lehet.
Ha nincs gomb, egy jóval kisebb kondi is elég, de szerintem az sem gond ha egyáltalán nincs is kondi.
Sziasztok
Most tértem át a 32bites PIC ekre, de túl sok segítséget nem atálok a neten. Pl bekötés terén sincs semmi ajánlás, az eddig megszokottt lábakat bekötöttem, de ilyenekre h AVdd, Vddcore, meg AVss mi t kell kötni? Vagy ha estelg van valakinek egy bevált kapcsolási rajza azt átküldhené. Köszönet
Pedig adatlapban benne van. Pl. PIC32MX795F512L adatlap 2.1 és azt követő néhány alcíme, valamint a 28.3 szól erről
Nekem 440-es van, azon nincs,de megnézem amit írtál, kössz szépen
Egy észrevételem kezdőként. Aki 18F4550-et programoz az MCLR lábat húzza fel tápfeszre 10k-val mielőtt nekiáll programozni mert voltage level error üzenet kaphat más különben.
Szilva féle klónnal ne programozz PIC32 -ket, még 3.3V adapterrel sem. Az adapter a Vpp -t levő jelet nem korlátozza 3.3V -ra.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |