Fórum témák
» Több friss téma |
A fűtést lenne érdemes kikapcsolni, mert az eszik, de azokat sorba kötötted, ha jól látom.
Tényleg. De buta vagyok. Elkerülte figyelmemet.
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2013
GDO-val nem találtam meg a rezonanciát, alacsonyabban jár a rezgőkör. Nem marad más mint az éles próba, de érdekelne ki milyen tekercset használt. Nekem egy borotvahabos kupakon van 20 menet, és 4 menet visszacsatoló.
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2013
Jelentem elkészült a rádióm. Ma vettem pár halk állomást. Mindenképpen kell valamilyen huzal ... antenna gyanánt, ami itt nincs egyelőre. Valószínű a táp miatt brummos az audion. A hangvégfok kb.100 mW jelet adhat. Holnap kiszerelem a kupakot és kap egy ferrit antennát. Egyelőre nem vagyok hanyatt esve a vételi jellemzőktől. Közben megnéztem, hogy az enyémben a visszacsatoló hurkon átfolyik az anódáram, míg atosbácsién lapacitív a visszacsatolás.
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2013
Örvendetes. Az nem baj, hogy nem vagy hanyattesve, de működik. Nyilván lesz még finomítani valód, de azért az látszik, hogy nem túl nehéz összehozni. (még a szinte semmiből is) Legalább lesz némi elfoglaltságod, nem hagyod kihűlni a pákádat.
Esetleg cseréld fel a visszacsatoló tekercs kivezetéseit, mert lehet, hogy nem pozitív a visszacsatolás...
Ma készítettem ezt a rádiót.Aki valami egyszerűvel akar kezdeni csak ajánlani tudom.Muszáj mögé valami erősítő, mert elég halk.Megfelel például egy számítógép hangszóró is.Antennának valami huzalt ajánlok, legalább 3-4 méter hosszút 2 méter magasan.Földelést nem muszáj(én sem tettem).
A hozzászólás módosítva: Márc 3, 2013
Sziasztok! Próbáltam. Jelenleg kapacitással próbálok visszacsatolni, ferritantennával, de semmi vétel. Valami el lehet kötve, át kell néznem. Egyébként a mechanika stabil lett, minden rendesen csavarozva, tényleg csak a pacsirta hiányzik belőle.
A hozzászólás módosítva: Márc 3, 2013
Ez egy regeneratív vevő lenne eredetileg?
Szól! Két kapcsolásból lett összegyártva, az audion (ami elvileg nem rezeg, tehát nem regeneratív) kapacitív visszacsatolással megy, a hangvégfok PCF82. Nem volt leföldelve a sasszi...Gyakorlatilag nem volt áramkör az audionban, ezért gerjedt is a hangvégfok. Eltűnt a brumm, rendesen vevőként működik, de nem annyira hangos. Jön rajta 5 állomás. Megnézem tudok-e növelni hangerőt, aztán jön a sáv váltó az amatőr sávokra. Innen már könnyebb lesz. Megpróbálok fojtótekercses kicsatolást használni. A potméter jó választás volt, nem zajos. Szereti az antennát, de csak 0.1 es huzalt tudtam ráakasztani, kell neki egy rendes Long Wire. A laptop szünetmentesét kihúzva jobba vétel, és a billentyű leütést sem hallom vissza.
Én azt gondoltam, hogy azt az orosz kapcsolást építed meg, azon meg az van hogy regeneratív. A hangerő kérdése pl. az illesztés (csillapítás) is. Meg a csövek munkapontja is érdekes, mert túl nagy anódellenállás csökkenti a dinamikus meredekséget (az adatlapok a sztatikust adják meg, kivéve, ha konkrét alkatrészekkel körítve részletezik).
A szünetmentes elé meg kell egy jó EMI szűrő...
Majd csak megszületik a visszacsatolt audion. Bár úgy tudom, az 1920-as években már kezdett is elterjedni. Történelme a detektorossal egyidős. Nagyon sok nem szakmabeli fiatal (amatőr) építette meg első készülék-ként.
Talán az, hogy "regeneratítive" vaygis magyarul viszzacsatolt. A regeneratítive angol kifejezés, nem egyenlő a regenerativ vevővel. A kapcsolási rajz magáért beszél.
Nincs nagy különbség a regeneratív, és a szuperregeneratív között. Kapcsolástechnikailag legalábbis. A különbség a visszacsatolás mértékében van, A szuper regeneratív vevő az éppen begerjesztett állapotban van, ilyenkor a legérzékenyebb, viszont ez az állapot eléggé instabil. Ezért érzékenyek az ilyen kapcsolások a környezetükre, viszont robosztus felépítés esetén igen érzékeny, egyszerű kapcsolások.
A visszacsatolt audion elég régi találmány, elég érzékeny vevő készíthető vele, egyetlen hátránya, hogy a pontos, jó hangolása némi műszaki érzéket igényel, a kettős hangolás miatt.
Utolsó mondatra komment: kb. két nap kell amíg az ember kiismeri a rádióját. Mivel a Conrados Kit-et is megismertem, volt tapasztalatom hasonló vevőkkel, de enélkül tényleg nehéz indítani.
A mai beavatkozás a hangvégcső fűtésének megemelése lesz normál értékre. Ezzel vélhetően elérem a szobahangerőt. Kidugtam az ablakon pár méter drótot, és a földelt radiátor 50 cm, szóval este beszámolok sikerült-e rendes rádiót faragni a készülékből.
Gondolom, a szobahangerőhöz szükséged lesz még egy erősítőfokozatra. Az audionból nem jön ki akkora feszültség, hogy kihajtson egy végfokozatot. De attól még aránylag jól szólhat.
Van előtte még egy fokozat. Két ok miatt halk, az egyik maga a csőválasztás PCF82, a másik az aláfűtés. Ki fog derülni, már melegszik a páka. Ugye mivel a trióda rész és a pentóda rész is alá van fűtve kétszeres hatása van.
Az könnyen lehet, az aláfűtés nem túl egészséges az erősítésre nézve, a PCF sem igazi végcső, de párszáz mW -ot biztos ki lehet préselni belőle, és ez már Sokol hangerő.
Jelentem, javulás tapasztalható. Ma vettem kb 6 állomást, de nem elég stabil a rádió elsősorban az audion rész. A fűtésre tettem egy dióda hidat meg kondit és tisztességes hangerő van, de érezni, hogy az audion szerelési veszteségei nem az igaziak. Kipróbáltam ferritantennával, kapacitív és induktív becsatolással, de egyértelműen kell neki rendes 10 méter drót kihúzva, mint antenna. Ekkor még EF80 as audionnal is jól vehető a foci közvetítés. Megpróbálom valamilyen fojtótekercs segítségével kicsatolni az audiont. A másik érdekes dolog, hogy az RT megoldásában a katódról volt a visszacsatolás megoldva. Ezt is ki fogom próbálni. Mindenképpen alsó RH sávokat is akarok venni. Majdnem jó, készülhet a fa doboz is neki. Lassan utatok haza, miután világot látott foglalkozom vele újra. A műszerpark is kell, nem tudom hol jár.
Itt is katódból csatol ki. Tuti van oka. Egyébként nekem elfér még egy cső előerősítő gyBővebben: Linkanánt.
Na megnéztem hogyan csinálják mások. Mellékelve a rajz és a bemutató is. Mindenképpen csinálok sávváltást is, ha így fog szólni. A katód tekercs lesz a titka.Bővebben: Link Na és a lényeg a sávváltós verzió. Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Márc 7, 2013
Átépítettem a rádiót katód visszacsatolásúra. Sokkal jobb lett. A hangerő nagyobb és jobban adagolható a visszacsatolás. Sajnos nem vettem fel, ahogy szól. Összességében még mindig süket, 3 jobb állomást fogtam rajta csutka sokol nagyságrendű hangerővel. Most számítgatnom kell a sávátfogást és csinálni egy nagy jóságú rezgőkört 7 Mhz-ra.
Az a "katódból kicsatolás" egy ECO-oszcillátor. Tehát saját rezgést kever az antennajelre, így ez egy szuperregeneratív készülék. Nem véletlenül a földelt rácsú bemenő fokozat, ezzel akadályozza meg az oszcillátor kisugárzását az antenna felé.
Az csak akkor oszcillátor, ha hagyom begerjedni. Ha a potival elveszem a g2-őt akkor csak gerjedés határra kerül. Ilyen szempontból mindegy hogy anód vagy katód. Leső fokozat mindegyik elé célszerű lenne.
Üdv Mindenkinek!
Ma elkészültem a 2 csöves audionommal. Be is dobozoltam. Meg vagyok vele elégedve mert a Dankó rádiót is be tudom fogni vele külső antenna nélkül. A hangereje is elég tűrhető. Teszek fel egy pár képet. Tisztelettel Madzagos
Szervusz! Megnéztem a képeket a rádiódról. Jó itt látni időnként elkészült rádiókat is. Ami tetszik: komplett, mehanikusan masszív felépítés és jó a doboz dizájn. Gratulálok a készülékedhez. Jó rádiózást! Üdv. sz_f
Ügyes munka! Látszik a tapasztalat. Az enyém nem lett ilyen masszív, de látom merre kell fejlődni!
|
Bejelentkezés
Hirdetés |