Fórum témák
» Több friss téma |
Az csak úgy lehetséges, ha az EBL21 katódjában van egy 100 ohm körüli ellenállás... de ha az ott van, akkor a demodulátor dióda működésképtelen, tehát valószínűleg az a rész is másképpen van megoldva (lehet, hogy egy germánium dióda lapul valahol, leginkább a II-es KF serlege alatt).
Szerintem legjobb lesz az eredeti rajz szerint átalakítani, mert gyárilag benne van a végcső előfeszültségét beállító 100Ohm-25uF, aminek egyik csomópontja a trafó közepelésére, a másikat a fémvázra kötötték. Emiatt kell a puffer elkó negatív házát a rádió vázától elszigetelni, különben a végfokozat torzítani fog. Ebben a készülékben a negatív előfeszültséget nem katódellenállással oldották meg. Az, hogy EM 4 helyett EM 80 van benne, az nem baj, mert nekem is volt mindkettő változatból, no meg gyárilag ilyen.
Most akkor kell a fémház alá szigetelés?
Én úgy vettem észre az elko kiszerelésnél egyáltalán nem volt feltöltődve. üdv A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2014
Nem lehet megúszni a további áramkör-rajzolást, lekövetést, mert ebbe a készülékbe feltehetőleg belenyúltak...
Az EBL21 egy kombinált cső: a végerősítő pentódán kívül van benne két dióda is - amelyekből egyet az eredeti kapcsolás szerint demodulációra használnak. A végpentódának szüksége van negatív rács-előfeszültségre, amit kétféleképpen szoktak biztosítani: adnak a rácsra ellenálláson keresztül negatív feszültséget, vagy katód-ellenállás beiktatásával "áll elő" a negatív előfeszültség. Itt a rajzon az elsőként említett megoldást használják oly módon, hogy a trafó középleágazását és a puffer elkók negatív pontjait nem a testre közvetlenül kötik, hanem közbeiktatnak 100 ohmot, amin az anódáram hatására - a testhez képest negatív - feszültség ébred, amít a 25µF elkó szűr, a 800k pedig a vezérlő rácsra vezet. Azért választották ezt a módot, mert a beépített diódák katódja azonos a végpentódáéval és a dióda katódjának a demodulációhoz a testen KELL lennie. Ha a készülékedben a pufferelkó-pár nem volt kiszigetelve (és nincsen 100 ohm), akkor az EBL katódja (piros nyíl) nem mehet testre, mert akkor nincs rács-előfesz = nem működhet. Ha a katódban megtalálod a 100 ohmot, akkor a végpentóda működhet (lemezjátszó bemenetről van hang), de nem működhet a demodulátor dióda = rádióhang nincs. Ha átalakították, akkor feltételezhetően beépítettek egy külön diódát valahova, vagy egyszerűen nem használták rádiónak, csak erősítőként. A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2014
Idézet: „az elko kiszerelésnél egyáltalán nem volt feltöltődve.” Ezt meg hogy érted? Az elkó alá vágsz kartonpapírból egy méretes szigetelést.
Igen Úgy értem semmi fesz nem volt benne.,azért nem értem mivel ki kellene sütni egy 60 izzóval és gondoltam előtte megnézem van e mit kisütni. de semmi most így nem tudom jó állapotban an az elko.
Az eredeti van benne? Ha igen, lehet nincs jól bekötve. De lehet, hogy kiszáradt, akkor korábbi útmutatás alapján csere.
Fentebb leírtam, mit kell még lekövetni... Amíg nem tiszta a rácselőfesz kérdése (megvan-e a 100 ohm-25 µF tag a trafóközép és a pufferek negatívja között), addig kár a sötétben tapogatózni.
Igen megvan 100 ohm de a 25 uf helyett egy 220 uf van de ez egy vékony kék színű cső olyan mint egy ellenállás ezt nem ismerem.
üdv: aramis
Legjobb lenne, ha valaki elvállalná a javítást.
"Vékony, kék színű cső? Akkor az nem uF, hanem pF!
Jó, megvan a 100 ohm, de hol van?! Azt mondtad, az elkó nem volt szigetelve a testtől. Akkor viszont rövidre lenne zárva a 100 ohm. Az elkó alatt kellett volna lennie egy 20mm-es forrfülnek, alatta szigetelőnek és úgy átbújtava a sasszin, alul anyával.
Azéert kérdeztem, hogy a katód hová van kötve, mert ott is lehet(ne) a 100 ohm-25uF.
Szia Itt küldök két fotót remélem jól látszik a kondi. a másikon az ellenállás és a kondi ahogy rá van írva ,csak nem látszik azért írtam oda.
üdv:aramis
Az a kondi nem lehet az, amiről beszélünk. Gyanús nekem az EM4 helyett az EM80 is, tudomásom szerint ilyennel nem szerelték, de volt vagy 6 változat Velence néven, azt raktak bele, ami volt raktáron...
A csőkészlet legalább stimmel? ECH81,ECH81,EBL21,AZ21? Nézd meg, ebből kell kiindulni.
Pedig létezett EM 80-as változat, nekem is volt. Az eir. cső mindkét esetben EZ 80 volt. De a többi cső stimmel-e?
A csövek.EZ 80,ECH81,ECH81,EBL21,EM80.
A kondi már biztos ,hogy nem jó mert nem tárol rövidre záráskor semmi szikra.Így néz ki.
Ezen már ne rágódj, ugyanúgy néz ki a jó és a rossz is...
Ezt a kapcsolást kell megvalósítanod.
Rendben, holnap rá állok és írok , siker vagy égő máglya
köszi a tippedet. üdv:aramis
Ha ragaszkodsz az "eredeti" kinézethez, ennek az elko-nak a házába lazán be lehet építeni 2 db. 47µF/400V-os elkot(l. "muzeális.. topic), ha nem, enélkül egyszerűen helyette bekötöd.
Sziasztok!
Ki cseréltem az EBL21 és olyan rádióm van mint egy világvevő hatalmas hangerő hullámsáv szelektivitás stb stb stb éljen a Videoton gyár- köszi a SOK JÓ TANÁCSOT ,ISMÉT SOKAT TANULTAM. üdv mindenkinek aramis,
Sziasztok!
Egy Dual CR-50 rádiós erősítő javításában kérnék segítséget. Erősítő rész, illetve az AM rádiója teljesen jó. Bekapcsolás után pár percig az FM is okés, aztán először lecsökken a térerő (nem elhangolódik, mert nem lehet utána húzni), ami a műszeren is látszik. Majd átmegy monóba, és a max. térerő környékére hangolva torzít is. Melléhangolva kb. okés, de csak nagyritkán kapcsol át sztereóba, a maximum körüli oda-vissza tekergetés hatására. Ha benyomom a mono kapcsolót (ezt ellenőriztem, nem kontaktos!), majd vissza, akkor se kapcsol be újra, pedig a hangológombhoz hozzá se nyúltam.. Rajzom van hozzá, viszont inkább csak végfokokat, előerősítőket, magnódeckeket javítottam még, a rádióvételhez kapcsolódó részekhez kevésbé értek, mit érdemes ellenőriznem rajta? szerk: elektrotanyán fent van normális minőségben a kapcsolás, így tömörítve elég rosszul olvasható.. Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Szept 6, 2014
A fázisdiszkriminátor hangolódik el. Ezt viszont csak woblerrel lehet pontosan behangolni.
Üdv. Az R132 33k ellenállás volt szakadt, ez okozta a hibát. Így most már működik a készülék. Viszont van még egy gond vele: Változik a hangolófeszültség. Majdnem 0,1 V eltérés van, ami már észrevehető. Ha egy állomás be van állítva, az a következő bekapcsoláskor félrehangolva jelenik meg, mivel állandóan rajta van a muting így néma a "félrehangolt adás". 10-15 mp után hirtelen beáll a hangolófeszültség arra szintre amivel korábban jól szólt az adott állomás. A T61 bázisán is arányosan változik a feszültség, bekapcsoláskor 5.65V majd a fenti idő eltelte után hirtelen 5,74V lesz. Mi okozza ezt a hibát?
Sziasztok. VEF-206-os táskarádiót alakítok éppen át amatőr sávvevővé. Éppen az oszcillátor tekercsét hangolnám be a megfelelő frekvenciára amikor a mag megszorult és a csavarhúzó átpörgött. Mire észbe kaptam egy szép kerek lyuk lett a kereszthorony helyett. Mit lehet ezzel kezdeni? Legalább el kéne távolítanom a magot hogy újat tehessek bele. De most már se ki, se be. Előre is köszönöm tanácsokat. Egy ideg vagyok, a fejem már vörös. Fél óra és befejeztem volna. Erre egy rohadt gatyamadzag miatt megszoruló tekercs mindent tönkretett. Holnap mentem volna kitelepülésre.
Jól köszörült csavarhúzó hegyével, pákával melegítve, be lehet formálni és amikor kihűl kihúzod, meg lesz a helye és kitekerheted. Sok SOKOL KF tekercset mentettem meg így.
Nagyon szépen köszönöm a segítséget. Kijött.
Megint én vagyok a VEF-206-ossal. Megint nem megy. Az interneten kutakodtam beültetési rajz után és találtam egy nagyon jó beültetési rajzot. Fel vannak tüntetve feszültség értékek a szervizeléshez. Kapva kaptam az alkalmon és átmértem a rádiómat. A mérés közepe felé már égnek állt a hajam. Nem mértem el semmit. Multiméterrel mértem. A tápfeszültség pontos 9 volt volt. A rajzon a nagy számok az általam mért értékek. A buborékokban pedig hogy mennyinek kell lenni. Ebből én arra következtetek hogy valami gerjed. De vajon mi? A rádió semmilyen adást nem fog be semelyik sávon. Pedig múltkor már jó volt. Mit nézzek meg? Előre is köszönöm a segítséget.
Kapcsolási rajz:Bővebben: Link. A hozzászólás módosítva: Okt 11, 2014
Üdvözlet! Egy régi rádiót javitottam meg az ismerősömnek, elment nyaralni benne egy 9.1Vos zenner, 100uFos 10vos kondi és egy 1ohmos ellenállás.A probléma az, hogy az egyik oldalon recseg a hang, mig a másik oldalon tiszta.Furcsállom, hogy az egyik végtranzisztor bázisán nincs sehol 0.6, a kollektoron is ck 0.57, nem tudom mennyit számit ennél a hibánál, a másiknál pedig 16v körül a kollektor 9v bázis illetve 0.4körül van az emitter, mind a 2tranzisztor ugyanaz a tipus, de most nem tudom leirni, esetleg holnap.Az ic toshiba ta8207. Képeket holnap tudok csatolni
Hátulról visszafelé haladva próbáld megkeresni, hogy melyik fokozata nem működik megfelelően. Ebben nagy segítség lehet egy szignálgenerátor. Közben eszembe jutott, sokszor a panel sarán lévő KF tekercsek megszakadtak, az elemből kifolyó savmaradéktól, ezeket mérd ki.
A hozzászólás módosítva: Okt 12, 2014
|
Bejelentkezés
Hirdetés |