Fórum témák
» Több friss téma |
Annyit fejlesztettem a fentebb említett antennán, hogy feljebb tornáztam kb. 3 métert , hogy a tető felett legyen az alja. Meg is érte a birkózást mert sokkal jobb lett úgy vételen mint adáson. Viszont ott rontottam el, hogy véglegesre behangoltam mielőtt kiemeltem volna. Jól felment frekvenciában. Megvárom a következő jégesőt majd akkor szedem le hangolás végett. Bár így is visszajött Venezuela de csak azért mert nagyon jó volt a terjedés.
Sziasztok!
Az űrállomás 20-án sstv-t fog sugározni. Én is megpróbálom befogni, hátha ezúttal sikerül... Viszont itt korábban láttam már sikeresen vett képeket, ha nekem nem is jön össze, talán őneki nem kerüli el a figyelmét és rá is ér ezzel játszani... Radio will be used for ARISS Digital SSTV experiment on Feb 20 from 05:00 UTC until 12:00 UTC while ISS is in range of Europe. Please give a clear channel.
Holland weboldalon bővebben vn írva.
Ez egy digitális SSTV üzemmód lesz 70 cm : AMSAT_NL oldal Az oladlon lévő linken érhető el az "dediákált" softver is. 437.800 MHz Kora vasárnap reggeli/délelőtti órákban jár Európa felett. 55! A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2022
Kaptam kölcsön antennát erre a frekire, de persze a kis baofeng uv-5r rádiómhoz nem tudtam csatlakoztatni, így a saját gyári antennájával próbálkozok. Tegnap kipróbáltam, hogy egyáltalán a normál adásukat el tudom-e csípni vele, s miután a beszédet remekül értettem, így láttam értelmét időben felkelni. Persze tegnap még audiókábelt is kellett hozzá gyorsan készíteni, mert az se volt, így a telefon hangrögzítőjével egy az egyben veszem fel, amit a rádió befog. A 4 órás áthaladáskor még nem volt érdemi adás, a 6 órásat gyakorlatilag nem sikerült elkapni, a mostani 7:50 körüliből viszont itt az eredmény a mellékletben. Itt se sikerült az egész adást elkapni, mert pont a fejem felett haladt át, de az elfogott részek gyönyörűen átjöttek.
Most már felhős az ég, s a kertben úgy tűnik sok az árnyékoló tényező (szomszéd ház)... Kimegyek a mezőre, hátha többet sikerül elcsípni a következő áthaladás során.
Mára ennyi volt. Az utolsó áthaladáskor a 145.800MHz-re álltam rá véletlenül, és így természetesen nem jött egy kép se (hajnalban ugyan ezt játszottam el, azért nem sikerült). Kint a réten meg se találtam az űrállomást, amikor majdnem pont a fejem felett száguld át, olyankor nem megy. Jó játék volt, okultam belőle, ha véletlenül megint észreveszem, hogy lesz ilyesmi, akkor jelzem.
Azt hittem, az átvitel analóg, de hibás jpeg kockákat látok!
A dekóder program mellett a van egy minta hangfájl, annak a dekódolásával látható, hogy ezekből a kisebb JPEG kockákból rakja ki végül a teljes képet. Feltételezem, hogy többször adja le a teljes képet, a kis JPEG elemhez jár valami ellenőrző kód, meg az elem képen belüli helyzetét meghatározó kód, igy kellő türelem esetén összeáll a jóminőségű végeredmény. Az persze kétséges, hogy a horizont feletti tartózkodás ideje elegendő-e.
Az egy kép átviteléhez 100 másodpercet kellett volna elkapnom, eddig tartott egynek a leadása. Amikor a horizonthoz közel látszódott, akkor lett volna elég az idő, de ekkor a kertben próbáltam és kitakart a szomszéd ház. Legalábbis akkor, mikor tőlem északra volt.
Az adás persze "analóg", azon küldik a digitális sípolást, amit a program visszafejt. A tömörítésnek nem néztem utána, de az látszik, hogy blokkokban érkezik a csomag és a blokk tartalmazza azt is, hogy a képen belül hol van.
Sziasztok! Van egy telken belüli segéd, saját tulajdonú villanyoszlopunk. Mennyire elvadult ötlet antennát szerelni rá? Az 1f-ú, általában árammentes (egy présház van rákötve) vezeték bezavarhat?
Nem elvadult ötlet, az is mindegy, hogy a vezeték árammentes, vagy feszültség alatt van.
Kérdés, hogy mekkora, és milyen antennát szerelnél rá. Nagyméretű, RH antennákat is többnyire fa villanyoszlopokközé feszítik. Hasznos, ha a vezeték kb 4 - 5 λ -nál távolabb van az antennától., pl. Yagi esetén. Mindenesetre a villámvédelmi földről ne feledkezz meg. (az sem túl nagy baj, ha az antenna alatt van tápfesz lehetőség) A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2022
Ennek örülök, hogy nem reménytelen, köszönöm! De ezt nem értem: "Hasznos, ha a vezeték kb 4 - 5 λ -nál távolabb van az antennától." Ha csak a 2m -es sávot nézem ez akkor is 10 méter, nincs az egész oszlop annyi....
Még egy amatőr kérdés :"Nagyméretű, RH antennákat is többnyire fa villanyoszlopokközé feszítik." az mindegy, hogy milyen irányba van kifeszítve, a 10-20-30-40 méteres vezeték?
Nem tudom, milyen magas az oszlop, antenna tartóként akkor van értelme, ha magasabb a háznál, az meg kb. 10 m. Gondolom 5 - 6 m -nél magasabb a fa oszlopod.
A fa oszlopra még rászerelsz egy 6 m -es antenna tartót, már is teljesül a feltétel. Körsugárzó esetén vannak az antenna alatt radiálok, annál már mindegy mi van alatta. a gond egy 28 MHz -es Yagi esetén lehet. Az elég nagy. RH antennatípus is van jópár, az oszlopokközé feszített antennáknak van irányhatása, így a tájolás egy fontos tényező.
Köszönöm így már világos. 6-méteres az oszlop, csak ugye a tetején van a villanyvezeték. Amúgy is egy dombtetőn van, szinte körkörösen nyílt tér. (A kis kézi vevőm saját bot antennájával, közel 100Km-es vétel.) Első körben egy 2m -es sávra való ground plane lenne, 4 radiállal.
Nézd. a GP antennádat úgysem tudod a vastag fa oszlopra közvetlenül ráapplikáni, szükséged lesz agy szabványos antenna árboc rúdra (csőre) amire tudod rögzíteni az antennádat, az oszlophoz meg hozzá tudod bilincselni. A földelésről ne feledkezz meg, ne a koaxon vidd be a lakásba a villámot.
A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2022
A 0 vagy 5 végű frekvenciák helyett miért szeretnek 2, 3, 8 végű frekvencián forgalmazni, egymás adását zavarva?
Pontosabban? Néhány példát jó lenne prezentálnál.
Ezt kifejtenéd konkrétabban? 0,5 - 1kHz távolságra egymástól még távíró szűrő sem kell okvetlenül. Meg ugye vannak a PIXIE-k fixen 7.023kHz-en, a FISTS frekvenciák 3.558, 7.028, 10.118, 14.058kHz .
A 60m-es sávban így csak három frekvencián lehetne dolgozni? 5.355, 5.360 és 5.365kHz Sajnos általában nem olyan zsúfoltak a sávok, hogy ne lehessen szabad frekvenciát találni ahol nincs zavaró állomás.
118333333,3... hertz LHDV Dunaújváros
118341666,6... hertz LHBK Balatonkeresztúr 446003125,0 hertz PMR446 digitális 446006250,0 hertz PMR446 analóg Ha csak kilohertz pontossággal jeleníted meg, akkor 118333, 118342, 446003, 446006 kilohertz. Távíró üzemmódban folyamatos hangolás van, nincsenek csatornák.
Pár szót a miértekről.
A frekvencia készlet erősen limitált, egészen pontosan egy darab van belőle. Ezért minden sávrészre frekvencia tervet szokás készíteni, a lehetséges adásmódok figyelembevételével. A különböző adásmódok jelentősen eltérő sávszélességet igényelnek, ezeket figyelembe kell venni ahhoz, hogy a sávrész a lehető legjobban kihasználható legyen. Ez amolyan KRESZ, amit többnyire nemzetközi szervezetek ajánlásai alapján fogadnak el a nemzeti frekvencia gazdálkodó szervezetek. (WRC -k)
Miért találták ki hogy 145 MHz-en lehessen dolgozni, ne csak 140 MHz-en..?
3615ön fónia, erre rádörrentenek 3612n és 3618on is. A világvevő mindent vesz..
A világvevők már csak ilyenek. A nevükben is benne van, hogy az egész világot veszik.
Az a baj, hogy az egyoldalsávos átvitel három kilohertzes sávszélességéhez nem alkalmazkodik a rádió tízes alapú számrendszeres kijelzője
Az a baj, hogy nem 5kHz távolságban adnak, és az erős adó elnyomja a 3kHz távolságban levő gyengét. Ha 3615ön ad Épphallani állomás, 3612n vagy 3618 on bedörren GigaWatt állomás a szomszéd utcából, és se a világvevőn, se a világot nem vevőn nem lehet dekódolni Épphallani állomás adását.
Ezután bekapcsolnak a led tápok, telefontöltők, hogy még nagyobb legyen a rádiós öröme.. A hozzászólás módosítva: Feb 23, 2022
3618 - 3612 = 6 kHz. Ebbe a sávba azért bele kellene férni egy 3 kHz sávszélességű adásnak. Igen, meglehetősen szigorú feltétel egy szomszéd csatornás szelektivitásra. Erre a feladatra nem egy univerzális felhasználásra készült berendezést vettek alapul a sáv felosztását készítők.
Lehetne részletes számításokba (zavarszámításokba) bonyolódni, de az azért túl hosszú lenne a topik keretei között. Mindenesetre egy tisztességes vevőnek nem megoldhatatlan probléma. Szükséges rendes kültéri antenna (ez a kapcsoló üzemű tápok zavarainak nagyságát is csökkenti, növeli a hasznos jelet, a szomszédcsatornás zavarok csökkentésére a bemeneten is kekk szűrőt alkalmazni, a megfelelő meredekségű KF szűrők mellett. Egy gumiantennás csodától ne várj nagy eredményt.
Most is rácicereg 3615re a netrádión is.
Remélem ebbe a topikba belefér még a kérdésem. Ha nem, akkor kérném az áthelyezését vagy törlését. Köszönöm!
A közelemben egy mobiltelefon-torony? épül. Szerintetek ez mennyire fogja befolyásolni az általam venni vélt más adók vételét, ha egyáltalán befolyásolja? Viszonylag közel lesz, kb. 1 km. A hozzászólás módosítva: Márc 11, 2022
Szerintem nem lesz észrevehető változás.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |