Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Robotika kezdőknek
Aha.Hogy érted hogy le van vágva?Mekkora eredetileg és most?
Távirányításnál milyen adatokat viszel át? És milyen gyakran?Folyamatos vagy csak ha változik a vezérlőjel? Kiborg
Egy min., max. mérés mellékelve. A mérés úgy történt, hogy nagyon lassan körbefordítottam vízszintesen, úgy hogy közben végig az asztal lapján feküdt.
Levágva=0-ra le van vágva a külső borda. A belső vezetők a közepén meg vannak hagyva természetesen. Képeken szerintem látszik.
Adatátvitel: 4byte-n történik első egy szinkron byte értéke mindig 255 ebből következik, hogy a többi byte értéke nem lehet 255. Második a jojstick X tengely harmadik Y tengely negyedik 8db nyomógomb állása. Mindenhol tiltott a 255 azaz mind a 8 gomb benyomása is tiltott de ez fizikai képtelenség is. Az adatok folyamatosan mennek. A sebesség az alkalmazástól függ a kocsiban gyorsan kellett mert gyorsan ment a kocsi azt hiszem 9600baud a robot lassan megy meg 15s késleltetés is van ott 2400baud. Ezek a régi adatok. Ez az idei továbbfejlesztésen még változtatás alatt áll A PC-s illetve a BT-s kommunikáció miatt.
Szia Fizikus! Na most ott tartok (KALIBRÁLÁS), hogy ha lassan körbe fordítom, akkor "elmenti" a min. és max. értékeket... Holnapra hagyom a trigonometriát... Eddig tetszik?
Latom alakul a dolog... (gyorsan haladsz, nem ugy mint en a cikkemmel)
Erdeklodessel varom a fejlemenyeket!!!
Szia!
Értem.Köszi az infót.Másik kérdésem. Manchester kódolással küldöd vagy csak simán ? Milyen modulokat használsz ? A 4 byte közvetlenül egymás után megy vagy van valamekkora (pár ms) szünet? BT kommunikácó két AVR között is megoldható vagy feltétlenül egyik oldalra PC kell ? Üdv Kiborg
Semmilyen kódolás nincs. A modulokat egy barátomtól kaptam aki már vagy 20éve vette szóval ilyet már nem lehet beszerezni. De HE store-ban is vannak modulok azok is biztos jók. A bytek közt nincs szünet megy sörbe egymás után. A BT biztos megoldható két AVR közt is master BT modul kell meg az szerintem kicsit kacifántosabb.
![]()
A Bluetooth-t meg tudod úgy oldani, hogy az egyiket modult beállítod master-nek, a másikat slave-nek, össze párositod őket és beállítod a auto connect-et...
Na végre megírtam a firmware-t, erre nem fér bele az ATMega8-asba, az arctan függvény miatt, ami kb. meg 4x-ezi, 5x-özi a hex fájl méretét...
![]() ![]() Tanácsra optimalizáltam -ffast-math kapcsolóval, de akkor meg annyira pontatlanul számolt, hogy teljesen elfogadhatatlan lett. Így kénytelen leszek tervezni, maratni egy nyákot az ATMega16-osomhoz, és azzal kivitelezni az iránytű modult.
Ha ez segít, C-ben így néz ki a Processing atan2() funkciója (-én mondjuk 48MHz-n, 32k memóriával használom, ott kényelmesen elfér):
Megkérdezhetem, hogy milyen kontrollert futtatsz 48MHz-en?
Köszi szkrep, de sajnos, nem csak az atan függvény miatt nem fér bele. Az volt az első, de aztán átnéztem a kódot és kiderült, hogy pár változómat nem int, hanem float-ként kellett deklarálnom, így már az atan függvény nélkül sem fért bele (ha azt ki //elem).
Kedves Fizikus! Sajnos igazad lett, hogy a kód nem fog elférni. Most azon gondolkozom, hogy ATMega16osra, vagy egy nagyon nagy ugrással ATMega128asra lépjek tovább... így is, úgy is nyákot kell terveznek és maratnom... Az ATMega128asba biztos belefér ![]()
Hasznalhatsz esetleg ATmega 168-at, vagy 328-at. Ezek kis tulzassal ugy is tekinthetok mint egy ATmega8 2x vagy 4x annyi flash memoriaval. Hatha abba belefer.
PIC18F2553 a kontroller. 4MHz kvarcból csinálja a belső PLL a frekit.
Szia!
Egy észrevétel: a max232-t fixen kötötted be, elvileg jó, de mi van ha RDX-t más célra akarod felhasználni (mondjuk akármilyen kimenetnek) Összeakad a két kimenet. Jártam már így, tedd azt is jumperelhetővé. Másba nem kötök bele, szimpatikus. Sajátomnál annyit csináltam, hogy minden port mellé tettem még +5V és GND-t is, hogyha a board látja el tápfessze az kiegészítő áramkörtl, akkor ne máshonnan keljen húzogatni a vezetéket, hanem mehet egy helyről/csatlakozóról. Üdv Kiborg
Szia! Köszönöm
![]()
Igen, szerintem minden kimenet melle erdemes rakni GND-t es 5V-ot, ugy mint itt:
Bővebben: Link Erdemes az 5V-ot kozepre rakni...
Hááát, ízlések és pofonok....
Sajátomnál úgy csináltam, hogy két sor tüske 2x10. Két széle 5V (2x2 tüske), középen az AVRhez közelebbi felén a PIN-ek, másik oldalon pedig 8 db GND. Ha fordítva dugok rá valamit, akkor sincs gond, mert az 5v mindig a helyére kerül, de Fizikus megoldása is jó, az 5V fordítva dugás esetén is a helyén van. De a Te megoldásod is működik, csináld ízlés szerint, ahogy neked megfelel. ui:sorry, de nem voltam figyelmes és nem vettem észre múltkor a PINeknél a tápot. (másrészt én jobb szeretem ha egy sorban vannak a kivezetések, könyebb kiszámolni, hogy melyik is a melyik.) Üdv Kiborg Majd teszek fel képet a saját boardomról a jövő héten.
Szia!
Itt az én protoboardom. Mehet a JTAG tápjáról is, de mehet külső tápról is (akár 5V vagy 24V DC ig bármi). Üdv Kiborg
Na megvan az ATMega16os teszt lap, de semmiképp nem tudom rávenni az LCD-t a működésre ... Pedig elvileg már jó az iránytűs program ... de most úgy tűnik, elölről kezdődik minden ...
Neked valami saját gyártású JTAG-ed van, vagy gyári. Ha saját készítésű, akkor érdekelne ...
A paneled jól néz ki. A tiedhez képest az enyém óriási lett (és csúnya is ![]()
Szia!
Igen, saját gyártású.JTAG ICE topic -ban ki van tárgyalva. Sikolyét alakítottam át saját magamnak megfelelően NEM SMD-re.A JTAG része még a soros porti időkből adódóan megvolt, de kellett az USB (egy ideig usbs telefon adatkábel volt a nyerő,de azt a win7 már nem ismerte fel) és volt egy elfekvő Mega8asom, így adott volt a kapcsoláshoz minden alkatrész. Üdv Kiborg
Hát azt nézem, hogy lehet, hogy a mega16 számolgat és átküldi UART-on az adatokat és a mega8 jeleníti majd meg. Valami miatt, ugyan az a kód más portokat mozgat a mega8on, mint a mega16on, számomra érthetetlen módon ...
Most az a legújabb verzió, hogy egy sima LCD-re íratom majd ki az értékeket, csak át kellett tervezni a dolgot, mert az a PortC-n volt eddig, de a PortC-n van az I2C is, ezért át kellett rakni PortD-re az LCD-t ... A Nokia3310-es kijelző valami miatt ... most jöttem rá mi miatt... na de mindegy ... a lényeg, hogy nem megy. Ha kész, akkor jelzem és teheted a cikkbe.
Kedves Fizikus! Valami miatt, amióta a mega16-tal kezelem az iránytű modult, teljesen megváltoztak a mért értékek ... Nem tudod mi lehet ennek az oka?
Kód első része: lásd text .
Ok, elnézést ... Mikor elment, már én is láttam, hogy picit nagyra sikeredett ...
Szerintem irjad ki az LCD-re a nyers meresi eredmenyeket (xhi, xlo, yhi es ylo bajtok erteket).
Es onnan haladj lepesenkent. A kodban nem latom hogy hol keresed meg a mert x es y ertekek minimumat es maximumat (ha esetleg konstanskent adtad volna meg a nyers mert ertekek alapjan, azt sem talalom). Ha ezeket hibasan adtad meg, akkor a sensitivity es range is hibas lesz. Az LCD-n levo adatokbol en erre gyanakszom.
A bekapcsolás után van egy kalibrációs for ciklus... csak az a két kódrészlet között van, de akkor felteszem az egész kódot ... Köszönöm az eddigi segítséget is! Remélem még nem fogyott el a türelmed, mert hozzám kell, mint látod... bocsi!
|
Bejelentkezés
Hirdetés |