Fórum témák
» Több friss téma |
Üdv!
Néztem a discovery-n egy műsort, amiben említettek egy un. "rókalyuk rádiót"-t, ami egy rádió vevő. Ezt elvileg össze lehet rakni egy ceruzából és egy pengéből meg némi vezetékből. Tudna valaki segíteni, hogy mégis hogyan kell ezeket összekőtni? Ill ha valaki küldene egy kapcs rajzot azt is megköszönném ![]()
Rádióvevő ceruzából, pengéből és vezetékből? Érdekes.
![]()
Üdv!
Ez kell Neked! ![]() Egyébként ez egy egyszerű detektoros rádió, csak a detektort a penge és a hegy alkotja.
Szia Kovax !
En is lattam egy Mythbusters cimu musorban a dyscovery-n :yes: te melyik musorba lattad? szerintem az a radio a hullamoknak a frekvencijajat veszi es erositi fel (szerintem de lehet maskepp) amugy en is szivesen elkeszitenem ![]()
Régebbi rádiós könyvekben megvolt ennek az analógja is: a krumplidetektoros rádió. Egy félvevágott krumpliból készült a detektor, és addig ment, amíg ki nem száradt a krumpli.
Ezek szerint nem csak én láttam a discovery-n. Discovery a Föld legjobb csatornája
![]()
Szia !
Hasonló a detektoros vevőhöz, csak itt nem "detektor" működik benne(ge. dióda) hanem réz-oxid detektort használ. (A borotvapenge és a rézhuzal csatlakozásánál) Épitsd meg, működni fog! Üdv ! Luki
én is ott láttam
![]()
én is láttam a "mythbusters-ben" nagyon jó műsor
![]() ![]() ![]() ![]() ja és én is megcsinálom ![]()
MYTHBUSTERS jeeeeeeeeee MYTHBUSTERS forever
![]() a kedvenc műsorom, tiszta elektró és piró az egész (najó néha nem) minden részt láttam minimum 6x, de ha meglátom a tv-ben bármelyik részét is mindig megnézem amúgy ezt énis összedobom, de ezt a rádiót azon a linken nemértem (1 részt mer angol) ![]()
rákerestem énis erre és sok szép találatot adott a gugli
ezeket: ezt ezt ezt egy videó róla egy videó a készítésről remélem segítettem, már csak azt kéne megtudni hogy hány menet és milyen huzal kell a tekercsre ![]() ![]() ![]()
Az álitolag volt az? Itt egy rajz
![]() Üdv: Laci
A youtubeos videon 200 tekercseset mondott az ember
te nagyagyas, ehhez nme kell táp, az antenna és a föld nemtommijéből kapja az áramot
kikéne próbálni, cask az a 200 menet. most nincs semi forogni tudó dolgom ![]()
sztem az csak a frekvencia keresésére szolgál,
de az antenna meg a föld nemtommijéből kapja a tápot
Az áram az antennában "termelődik"
No akkor nagy vonalakban: Van egy adónk valahol, ez divergáló gömbhullámokat ad. Elég messze vagyunk az adótól (az adó távolterében )akkor a vevő antennánk elemktromágneses síkhullámokat vesz. Mágneses téret hagyjuk, most csak az elektromos térerősségel foglalkozunk. Az antenna egy nyitott rezgőkör (RLC), a rezgőköri elemek értékét az antenna fizikai méretei adják. Vastagsággal sávszélességet a hosszal meg a rezonancia frekvenciát lehet változtatni (na ez így nem teljesen igaz, de nagyvonalakban igen..). Ha az antenna rezonancia frekvencián dolgozik (azaz a venni kívánt fekvencia és a fizikai mérete között arányosság van)akkor az antennán áram indukálódik, ami az antenna sugárzási ellenállásán feszültségként értelmezhető. Ezt kicsatoljuk (vannak különböző illesztési formák, transzformátorok..) akkor már meg is van a modulált jelünk. Persze feltételeztük, hogy a vevő antenna polarizációban is illesztve van.(E vektorra nézzük) Egy egyszerű példa, antennának mondjuk használjunk monopolt. Ez függőleges antenna, melynek hossza Lamda/4. (ez elméleti hossz, az antenna anyagának megfelelően számolni kell még karcsúsági tényezővel) akkor 100Mhz-re a hossza : L=lambda/4 lamda=c/f ahol c=3szor 10 a nyolcadikon. Ez függőlegesen polarizált antenna, tehát függőleges polarizációjú jeleket vesz. Ha vizszintes polarizált jelet akarunk venni, elméletileg jó lenne ha 90 fokkal elfordítanánk, csak akkor elveszítjük azt az előnyét a monopólnak amit a tükörképe (földben képződik) okoz. Akkor célszerűbb egy félhullámú dipólt alkalmazni. Hát akkor meg a teljes hossz a lambda fele, azaz 2 db előzőekben tárgyalt monopolt kell vizszíntesen egy síkban elhelyeznünk. Ezekez szimmetrikusan a két pólus egymáshoz legközelebbi végein kell táplálni. Ha egy vékony rézdrótot használtok fölösleges karcsúsági tényezővel számolni (amit ugye nem is tudunk). Egyszerűen leméretezitek aztán ha kell szimmetrikusan le kell csipkedni a végkeből, míg jó nem lesz a vétel. Hát remélem nem írtam összevisszaságot, de ha valakit jobban érdekel van egy jó könyv: Karl Rothammel Anntennáskönyve. Ja még még annyit: az antenna hosszának módosítása nélkül is lehet hangolni az antennát, pl ha induktivitással (tekercsel) kacsoljuk sorba. Így megfelel egy hosszabb antennának. Közvetlen az antenna talpontjára is szoktak RC-t tenni, hangolás szempontjából pl hogy ami jelet akarunk venni, csak az a frekvencia jelenjen meg. Ezt Thomson képlettel lehet számolni. Ahogy néztem ez a rajz csak AM (amplitudó modulált jel ) vételére alkalmas. Ami fontos még, hogy a hallgató régi típúsú nagyimpedanciás hallgató legyen, mert ez valósítja meg a demodulációt.
minden angol dolgot ott fordítok, csak ezzel, de oylan csicska fordításokat ad sokszor pl:
how to hack a vending machine: az, hogy hogyan lehet vagdalni egy árusítás gépet ![]()
Lenne két kérdésem. Milyen vastag huzalt használjak? Mekkora legyen az antenna?
A tekercs gyakorlatilag egy fojtótekercs(*). A skin hatás miatt ne legyen túlzottan vékony. 0.2 és 1 mm átmérő közötti zománcszigetelésűből csinálnám. Lizte-t nehéz forrasztani
![]() (*) A rádióban nincs hangolható rezgőkör, nem tudok állomást keresni, a legnagyobb áramot produkáló adást lehet hallgatni. Az antenna legyen hosszú ( néhányszor 10 m ), és magasan. Lásd még: Crystal radio - detektoros rádió http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_797.html
Hali én ma csináltam egy rókalyuk rádiót tök király 0,9 mm-esből tekertem 120 menetet 1 méter antennája van a kossuth rádiód tök jól fogja csak egy nagyon kicsit recseg közben hangszórónak számítógép hangfalat használok!
![]() ![]() |
Bejelentkezés
Hirdetés |