Fórum témák
» Több friss téma |
Igen nagyszámu kérdésedre való tekintettel megprobálok eggyenként,több részletben válaszolni.Elsősorban semmiképp ne alkalmazz vasmagot a tekercsekben,még orkánban se fog elindulni a generátorod.A vasmag potlása a lehető legkissebb légréssel helyetesithető(max 1O mm)A vas korongok vastagsága legalább7-8 mm legyen.A neodim mágnespárok száma és mérete meghatározza a generátorrol levehető teljesitményt is.Itt általában jó tudni hogy neodim mágnes páronként általában kb.5O-6O Wattal számolj.mondjuk a minimális párok száma valahol 12 db.,de felmehetsz ennél jóval töbre is, persze a vaskorongok külsőméreteinek a növelésével ( nekem pl.36 pár mágnesem van a generátoromban).Ez persze a lapátok méreteinek a növelését is maga után vonja.A vaskorongok méretezésénél a belső méretek állandóak,a külső méretek viszont a neodim mágnes párok számátol függ.A tekercsek menetszáma,huzalvastagsága a kivánt feszültségtöl függ.
Na elkészültem a mechanikával. De azért még van némi csiszolni való rajta.
pár kép...
Kérlek, ne csak a végeredményről, hanem a részeredményekről is számolj be.
Kérdezz!
A teljesítményéről még nem sokat tudok mondani, ma raktam össze, és nem volt még komolyabb szél.
Kérdéseim:
1. A lapátok hossza és szélessége ? 2. A lapátok anyaga ? 3. A fordulatnövelés értéke ? 4. A generátor típusa ? 5. Normális üzemmódban hány volt feszültséget ad terv szerint ? 6. A megtermelt áramot azonnal fel fogod használni, vagy akkumulátor(ok)ba összegyűjtöd ? Van egy árválkodó állványom, szeretnék rá szerelni egy szélgenerátort, de még nem tudtam eldönteni, milyen is legyen.
Ezek közül már leírtam a naggyát, de leírom mégegyszer!
A lapátok hossz 120 cm, az átmérő közel 3 m. Szélessége 14, 15-ös volt, de a gyalulás meg a többi asztalos munka... Sima fenyőből készültek. A generátor egy 3 fázisú állandó mágneses servo motor. (1500 KW) Azt még nem tudom, hogy pontosan mennyit ad, üresen felszaladt 80V-ra is, terhelve nem igazán tudtam kísérletezgetni vele, majd mostantól méregetek. A megtermelt energiát egy inverterre küldöm, és előtte lessz egy aksi (105Ah), mint puffer. Azt még nem tudom mit etetek róla, mert nem tudom mire képes. Sajnos a terepviszonyok nem a leg ideálisabbak, tehát nem sok jóra számítok, de megépítettem, mert szerettem volna egyet, és ezt választottam a záródogám témájának is. No meg jól is néz ki a kertben Nem sok háznál látni ilyesmit. Ja amúgy ~60kg van fönt, és 3 pontban kötöttem ki a tornyot.
Nem olvastam végig, mind a 5-600 hozzászólást, ha szó esett volna róla akkor bocs...
A következőt megjegyzést tenném. Az új energiatörvény értelmében a hálózatra csatlakozott fogyasztónak jogában áll a kiépített vételezési teljesítménynek megfelelő teljesítménnyel visszatáplálni a hálózatra. (Max 50KVA ...közel 50 KW 3 fázis, 1 fázis 5 KW ) Ez pl lakossági II-es dijszabás 1 fázis 20A esetén akár azt is jelentheti, hogy egy erre alkalmas szélgenerátorral Pl már (1-1.5Kw) évi 1300-1800 használható szeles órák mellett annyi energiát tudunk visszatáplálni a hálózatba, hogy a szükséges vételezett energia mennyiségét fedezi. Ez a legjobb tárolás!... Tehát önellátóak lehetünk, ha többet termelünk egy kis zsebpénz is jön a házhoz! Az erre alkalmas mérő és biztosító rendszer nem sokkal több mint egy jó nagy akksi, és egy nagy inverter ára! A visszatáplált energia átvételi ára a vételezési ár 85%-a! Egy ilyen beruházás akár egy év alatt is megtérülhet! Megvan az a lehetőség továbbá, hogy nagyobb generátor esetén annyi energiát termelünk, hogy a fütés egy része, vagy teljesen kijön belőle. Nem beszélve róla, hogy a visszatáplálás 1 tarifás a vételezés meg esetleg vezérelt és az ár emiatt jóval kedvezőbb bizonyos időszakokban.
És ez a
Idézet: , pontosan milyen eszközzel megy?„visszatáplálni a hálózatra” Gondolom szinuszos jellegű inverterrel aminek a fázisa és a feszültsége szinkronizálva van a hálózattal. Házilag egy ilyen megoldható?
Atya ég utánanéztem ezeknek a hálózatba visszatápláló invertereknek, háát....
Árlista Akkor visszavonom a kérdésemet.
Nem hinném, hogy inverterre lenne szükség ha 230V-os generátort használunk. Az inverter napenergia esetén szükséges. ( egyébként az inverterek rengeteg hálózati zavart keltenek)
A szinkronizálás nem bonyolult feladat, (ha figyeljuk a fordulatot) és ha a szinkron közelében járunk és rákapcsolunk a hálózatra autómatikusan ráugrik a fordulat, ez 1-2 kW esetén szinte gyerekjáték, ez szinkron gép esetén érvényes... Aszinkron gép meg szinte bármilyen fordulatról ráugrik a hálózat frekijének megfelelő fordulatra, és tartja is amig valami drasztikus külső hatás nem éri a gépet, vedd példának a közönséges 3 fázisu villanymotort pl 2.2kw-osat. A szinkron vagy aszinkron gép addig motorként üzemel amig a tengét hagyjuk szabadon forogni illetve fékezzük, (hálózati üzemben!) Viszont, ha a tengelyét "segítjük forogni" valamilyen egergiával pl szél, viz, vagy éppen belsőégésü motor, akkor a befektetett forgatónyomaték ami gyorsítani szeretné a forgást (ez a lényege...) a forgógépben elektromos enegiát generál és visszapumpál a hálózatra!!! A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a hajtógép üresjárati fordulatának jóval nagyobbnak kell lenni mint a szinkron fordulat, pl szél vagy viz esetén kb 2-3 szoros és ebben van az a tartalék nyomaték ami ahhoz kell, hogy visszatápláljunk. Ha a szélkerék tehát nem forog gyorsabban mint egyébként a generátor akkor nem is érdemes rákapcsolni, mert csak fogyasztó! Viszont ha gyorsabban forog és rákapcsolunk akkor termelni fogunk, a fordulatunk viszont változatlan marad bármennyire is igyekszünk forgatni a tengelyt. Aszinkron gép esetén van némi fordulatszám emelkedés, de ezt szabad szemmel nem vesszük észre. ( Pl. 1460-as fordulat, maximális termeléskor felmegy 1540-re) Ha a 2.2Kw-os gépünket iszonyatosan nagy nyomatékkal szeretnénk forgatni pl 10kW-nak megfelelővel, akkor nyilván leég a telercselés, ugyanúgy mintha a motort nagyobb igénybevételnek tennénk ki , vagy lefognánk. Ha szelet használnék ilyesmire, biztosan használnék lendkereket is a lökések kiegyenlítésére... A lényege dióhéjban ez lenne, nem akarok rábeszélni senkit, csak az információkat adtam át, ki-ki döntse el lát e benne fantáziát, vagy a környező országok energiatermelőit gazdagítjuk továbbra is (30% körüli az importunk) Azért autógenerátorral ne álljunk neki...
Köszi a leírásodat, akkor már értem ezt a visszatáplálásos módszert.
Csak én annyi különbséggel képzeltem el, hogy a generátor akkumlátorokat tölt és az akksik 12/24V jából inverterrel előállítjuk a 230-at és ezt kapcsoljuk rá a hálózatra szinkronizálva a két feszültséget.
Köszi, de ettől függetlenül még mindig várok arra a 3D-s lapátrajzra, amiről egyszer beszéltünk.
sajnos volt egykis ösze tüzésünk azzal aki tervezné a lapátokat. az enyém most egy "kicsitlelasult" a gyártási fojamata nagyonsok kovácsoltvasat kell csinálnunk sok a megrendelés de mindig egy kicsit bütykölök rajta.JÓ SZELES IDÖT MINDENKINEK!!!!!!
Sziasztok, új témát dobnék fel, áramtermelés( mini erőművi kategóriában már bedobtam) találtam egy érdekes törvénycikket az új villamosenergia törényben:
http://net.jogtar.hu/jr/gen/getdoc.cgi?docid=a0700086.tv Ennek a 115. és 116. §-a (XIV. fejezet). szerint a 0,5 Kw-nál nagyobb teljesítményű kiserőmű építéséhez kell engedély. A bibi csak az,hogy kvázi nem sokat érünk el 500w-al, ráadásul abszolulte nincs semmi kikötés mellete, milyen eszközökre, gépezkre vonatkozik! Egy háztartás számára ez fütyfürüty..Állítólag próbálták ezt a cikkejt megváltoztatni,de \" valamiért \" nem sikerült keresztülvigye senkinek...Vajon mé??? De legalább van mire példálozni, ha a szomszéd nem nézi jó szemmel a házi szélturbinánk építését... A visszatáplálásról meg annyit, hogy van olyan invertel a piacon, amit napelemekhez fejlesztettek ki, de gyütt kisebb, házi kis szélturbinákhoz is alkalmazható, csak horror az ára...Ugyhogy a megtérülési idő, meg a 85%os szaldós visszatáplálás szerintem megint csak a \"füytfürüty....\"
Elolvastam az illető paragrafusokat,igy is van,csak azt nem figyelted hogy NEM O,5 Kwatt- hanem O,5 Mwatt.Ami azért elég lényeges külömbség.
Ehhez hozzájön,hogy a kutya se fogja ellenőrizni az erömüved névleges teljesitményét.Legalább is itt erdélyben.Na meg ha probálná is valaki,annak nagyon ki kéne párnáznia a hátsoját.
Kedves lehar, aszem rossz paragrafust néztél.
Nálunk sajnos nézik. Sokat járok mostanság felétek, na ott aztán érdemesebb erőműveket építeni, mert a hegyvidékes -dimbes dombos táj eléggé szeles a szélturbináknak. akkor idézem amit kilinkeltem: "XIV. Fejezet VILLAMOSENERGIA-IPARI ÉPÍTÉSÜGYI HATÓSÁGI ENGEDÉLYEZÉSI ELJÁRÁSOK 115. § E törvény alkalmazásában építésügyi hatósági engedélyezési eljárások fajtái: a) építési engedélyezési eljárás, b) üzemeltetési engedélyezési eljárás, c) használatbavételi engedélyezési eljárás, d) fennmaradási engedélyezési eljárás, e) megszüntetési eljárás. 116. § (1) A villamosmű, termelői vezeték, magánvezeték és a közvetlen vezeték építéséhez, üzemeltetéséhez, használatbavételéhez, fennmaradásához és megszüntetéséhez az építésügyi hatóság (e fejezetben a továbbiakban: Hatóság) e törvényben előírt engedélye szükséges. (2) A 115. §-ban meghatározott engedélyezési eljárásoknál a Hatóság külön jogszabályban meghatározott esetekben egyszerűsített engedélyezési eljárást folytathat le. (3) Nem kell a Hatóság 115. §-ban meghatározott engedélyét kérni a) 0,5 kW-nál nem nagyobb névleges teljesítőképességű kiserőmű építéséhez, ha az nem csatlakozik villamosműhöz, b) a magánvezetékre, ha a teljes magánvezeték egy épületen belül helyezkedik el, c) a csatlakozó berendezésre. Sajnos azt is nemrég tudtam meg, hogy ez a régi villamos törvényben volt ugy, ahogy te mondtad:, akkor még 5kW volt a max engedély nélkül telpíthető (akármilyen?) áramfejlesztő.
És pont ezért abszurd megint a dolog, akármelyik műszaki boltban kapsz benzines, vagy diesel aggregátort, ami akár lehet 40kW os is. Tehát az új törvény szerint az 500W-nl nagyoibb tewljesítményű agregátorok is engedélykötelesek!!! Szerintem meg ez már megint csak abszurdum. Ezt biztos nem tudják leellenőrizni 100%ig nálunk se, de ha kint pörög a kertedben egy "olyan izé" és nem tetszik a szomszédnak, hogy van ingyé áramnod ( nem ingyé,meert megdolgoltál vele, vagy megvetted...) akkor leszedetheti.
Ez innentől a mult korszakhoz hasonlít kísértetiesen... Valójában arról van szó, hogy a szélturbinákra házi jellegben is ugyanaz az engedélyezési procedura vonatkozik, mint a nagy ipari turbinákra.Ami pedig azt jelenti,NÁLUNK 6m felett egyedi építménynek számít, aminek az eljárási illetéke 49.000HUF. Plussz még ha kérnek egyéb méréseket (zajterhelés, talaj statikai mérés az oszlop miatt, stb.). A lényeg: ez állami bevétel, ami egyre jelentősenbb, mint pl. autokra reg adó,atb. Hiába, nálunk máér nincs mit ellopni, ezért mindenből pénzt akar az állam csinálni. De megközelíthetjük a másik oldalról is, egyes embereknek,akiknek Ukrajnában van erőművük, nem akarják,hogy az emberek maguknak termeljenek ingyé (?) áramot, me akko egy idő után senki se venne áramot, és nézhetne "új piac után".
És hogy megcsavarjam a dolgot, a z Eu-s direktívák szerint és a régi törvények között benne van,maj delőkeresem, hogy a kisfeszültségű szabványnak ( Minősítések: CE
EMC Direktiva 89/336/EEC, Alacsony feszültségi direktiva: 73/23EEC EN 61000-6-4:2001 Emisszio, CISPR 11Edition 4.1-2004 EN 61000-6-2:2001 Immunity IEC 61000-4-2 Edition 1.2-2001 IEC 61000-4-3: 2002 IEC 61000-4-8 Edition 1.1 2001 EN 60034-1:2004 ) megfellő áramtermelő eszközöket az önkormányzat építésügyi hatóságánál elég lenne engedélyeztetni, (prezentálva a CE minősítéséket, oszlop tervet, szomszéd írásos beleegyezését, meg talán ahol kell némi nemű vatikáni valutát...stb. ) ahol aztán a jegyző bácsi összedugja a helyi főépítésszel a buksiját, és némi konzultáció után eldöntheti maga, engedi-e vagy sem felépíteni. Nem kötelező továbbküldjék , csak bizonyos esetekben... Csak ezt sokan nem tudják!
Ha ez igy van, akkor elég gyászos a M. O.-i törvénykezés ebböl a szempontbol.Itt Erdélyben még nincs korlátozva,illetve 15Kwattban van meghatározva a magánterületen,magánhasználatra felállitható vizi,illetve a szélerömüvek maximális,engedélyhez nem kötött teljesitménye.Szerintem az ilyen eröművek jelenleg csak elenyészö részét alkotják az ország összenergia termelésének.Inkább alternativ megoldásnak tekintik olyan helyeken ahol nincs,vagy nem érdemes az elektromos hálozat kiterjesztése.Ami a kertemben pörgöt illeti egyik szomszédom valóban akadékoskodott egy darabig,de csak azért hogy adjak neki is áramotDe mivel akkoriban még joval kissebb volt a berendezésem,nem adtam.Erre ö is készitett magának egyett és azota szent a béke.
Olvasgattam a fórumot és sok infóval lettem gazdagabb. Énis szeretnék ilyen szgenerátort építeni. Elképzelésem már megvan. Nem tudom hogy kezdjem el.
Azért szeretnék építeni eggyet mer a kertünkben van egy elég nagy halastó és abba bele van téve egy bibó (merülő)szivattyú. Az naponta 4-5 ször kapcsol. Falja az áramot Az lenne a lényeg hogy szeretnék egy olyan szélgenerátort építeni emi ezt megtudná hajtani. Tehát a bibó szivattyú: 230 V -os és 250W -os A generátorom egy 120W-os 230V -os mosógépmotor lenne! A motorból elég sok kimenet van ezt a csatolt képen láthatod. Gondolom gerjeszteni kell vagy kondenzátor megy oda pontosan nem tudom Ez így megoldható lenne, működne ez, hogy ezt a mosógépmotort a szél forgatná ez pedig megtermelné a szivattyú működéséhez szükséges áramot? Mind a búvárszivattyú mind a motor 50Hz -s és váltóáramos A képet csattolom a motorról! jah meg a bibószivattyú dobozáról is! Légyszi válaszoljatok minnél hamarabb és minnél többen.
hali
én nem vagyok az aszinkron motorok nagy szakértője, de ha egy ilyen motort megforgatsz az nem fog áramot termelni, gerjeszteni meg, hogy akarod, alu forgórész van benne... úgyhogy az ötlet felejtős. egyébként meg a 120w-os "generátor" hogy tudna ellátni egy 250w os szivattyút? kicsit még agyaljál rajta, de ne ebbe az irányba indulj el üdv
Úgy hogy a szivattyú nem megy egész nap, de sok a szeles órák.
Sziasztok köszi a gyors választ! Kicsit elszomorodtam hogy nem jó az elgondolásom de sebaj most kérdezlek titeket. Nektek milyen ötletetek lenneevvel kapcsolatban ugyanúgy erről a szivattyúról lenne szó.
Szerintem egy autógenerátor + aksi + inverter jobb lenne. :yes:
inverter, zöldfülü vagyok még ilyen téren de ez az inverter vmi feszültség növelő bigyó?
persze, hogy van!
közvetlen hajtanám a szivattyút a szélkerékkel, ahogy ez általába szokott lenni egyszerűbb + nem fog elveszni az energia kb 70%-a ha meg nem akarod működtetni mindig ,akkor csinálj rá egy mágnesszelepet, vagy egy kuplungot, az utóbbi bonyolultabb üdv |
Bejelentkezés
Hirdetés |