Fórum témák
» Több friss téma |
Tetszőlegesen össze lehet kötni, akár át is lehet váltani a megfelelő feszültségen. A környezet ismeretében viszont a soros kapcsolást javaslom, mert a nagy távolság miatt nem sok energia maradna. A feszültségszintet meg majd hozzáigazítjuk az akkukhoz. A képek olyan picik, hogy nem sok látszik belőlük.
Milyen szemérmesek. Az 1 KW-os generátorhoz odaírják a várható éves termelést. Igaz, azt nem, hogy Kínában, a német tengerparton, Mosonmagyaróváron vagy Békés megyében.
![]() A nagyobbaknál már ez az adat titkos. A kalkulációjukban 7000KWh éves termeléssel számolnak, amit a legnagyobb generátoruk sem tud teljesíteni, ha a létező adattal hasonlítjuk össze. A hatékonysági mutatóik pedig ekkora szélkerekeknél??? Hát az csoda lenne.
Hát ja.
Ha 7000KWh évente akkor 7000/365=19,17 KWh naponta. Az 5KWh generátornak napi szinten 4 órát kéne menni max termelésen ami persze " elméletileg" lehetséges és a 4 óra a 24 nek csak a hatoda tehát nem rossz az aránya. Csak az a baj hogy a széllel ezt nem közölték. ![]()
Nekem csak egy véleményre van szükségem, a mellékelt kép alapján.
A 49. ábrán egy három kW – os szélelektromos motor látható, mellette egy férfi. Amennyiben a férfi 2 m magas, bár kétlem, a széllapát nem lehet több, mint 170 cm. A 33. ábrán van egy szárnylapátmetszet. Készítek három szárnylapátot, pontosan ilyen profilúra. 2 m hosszú és 14 cm széles lesz. Kérdésem az lenne, hogy amilyen szélben lead 3 kilowattot a 49. ábrán lévő szélgép, az általam elkészített szárnylapátok is tudnának – e bő 1kW – ot leadni. Természetesen megfelelő szögbe beállítva?
ez a metszet a szárny egy pontján érvényes csak
egy szárny készítéséhez ez édes kevés! de ha egy jó hatásfokú szárnyat pontosan lemásolsz akkor majdnem ugyan azt a kivehető teljesítményt éred el
Az energetika könyvem szerint 0,2kW/m2 (7m/s-os szélnél.) Ennyi energia nyerhető ekkora felülettel, ilyen szélerősség mellett.
![]()
Fordítsuk le általam értelmezhetővé. Az én három széllapátom (0,14 X 2m darabja) szélkerékben hány négyzetmétert ad ki? A 7 m/s – os szél nem ritka – e és erős?
Szia barret.
Ne vezesd félre azokat akik kérdeznek. Az a metszet nem csak a szárny egy pontján érvényes. Ha a lapát hosszát felosztod sok-sok metszetre, akkor a szárnyprofilt ki tudod számolni az "a" függvényében ezekre a metszetekre. Tehát az "a" méretet meghatározod te magad, a többi méret számolható. A szárnyprofil így arányos marad.
Felület (durván):0,14*2*3=0,84m2 (De mivel nem pont 90°-ot zár be a szél irányával, ezért kisebb.) Egy koszinusz fv.-nyel könnyen kiszámolható a pontos érték. Szélerősség: 1m/s=3,6km/h vagyis--> 7m/s=25,2 km/h (Ez nem ritka, sőt ez kb. közepes erősségű szél.)
De nem biztos hogy a hasznos felületet így kell kiszámolni. (Mert így irreleváns érték adódik, vagyis fene se tudja, mert nincs összehasonlítási alapom.) ![]()
Az abszolúte nem baj, ha a szélkerekem nagyobb generátort is bírna, mint amilyennel rendelkezem, csak ne legyen gyengébb.
Bizony nem így kell számolni. A rotor által súrolt terület a lényeg.
István esetében ez 12,56m2 7m/sec már jó szélnek mondható. Felénk ritkán van ekkora.
0,2kW/m2 (7m/s-os szélnél). Ami így kiadódik azt még meg lehet szorozni ca. 0,3-0,4-el. Ez lesz a valós teljesítmény.
Gondolom ezt az értéket a könyvem 100%-os hatásfokkal működő generátorra értelmezi.
![]()
Igen.
Egykettő előkapom az Excel táblázatot, lássam hány W – ra számíthatok. Előkerült a gyorsjárati szám. Ezen majd holnap elmélkedek.
Egy amerikai oldalon találtam ezt a linket a rotor tervezése kapcsán, gondoltam megosztom veletek is hát nem tudom teljesen hogy ezzel mit akar szimulálni...
![]()
Ezzel azt akarja megmutatni, hogy a centripetális erő, gyakorlatilag egyensúlyban tartja a forgó testet. (Mindegy hogy milyen helyzetben forog.) (Úgy tudom hogy tankokban is alkalmazták ezt a technikát a stabilitás növelésére.) De ennek nem hiszem hogy sok köze van a szélgépekhez.
![]()
Ennek a gépnek egyenes szárnyprofilja volt,nem csavart.
És valóban hasonló a teljesítménye. 2-3 KW http://www.youtube.com/watch?v=1Mlgq4dsdV4
Kérdésed: amilyen szélben lead 3 kilowattot a 49. ábrán lévő szélgép, az általam elkészített szárnylapátok is tudnának – e bő 1kW – ot leadni. Természetesen megfelelő szögbe beállítva?
Válasz: igen Erről már volt szó, hogy csavarodás mentes lapátokat akarsz csinálni, a húzott vagy extrudált lapátok mintájára, pl. :Bővebben: Link A beállítási szögről, és a hozzátartozó fordulatról nem tudok semmit sem mondani. Abban tudok segíteni, hogy egy lapát indulási nyomatékát megnézem különböző szögekre és szélsebességekre. A 14 cm széles lapátokból inkább 6 vagy 8 darabot kellene felrakni, és lehet hogy 3 méteres átmérő is elég. A nagy átmérő kevesebb fordulat… A szélről levehető teljesítmény elméletileg azonos minden gyorsjárásra, lényegtelen, hogy lassan vagy gyorsan forgó rotorral veszed le. Kb. a táblázat értékeinek felét le tudod venni a kerékkel összekapcsolt generátorról (ez így 25 %-os összhatásfok).
Hogy erös e a 7m/s szél?.Szorozd be a 7m.-t 3,6-tal és megkapod a szél sebességét km/orában,ami 25,2 km.-t jelent.Ez kb. egy közepesen gyorsan haladó mezögazdasági traktor sebessége.
A 3,6> az 3600másodperc/ora=méter/1 ora,osztva 1000-rel=km./ora.Igy könnyen átszámolhatod a méter/szekundumot,km/orára.Pontosabban 3,6X xméter/s=km/ora.
A lövegstabilizátor egy síkban, a pörgettyű elfordulásra merőleges reakciónyomatékát használja mint szögsebességet, és van egy három szabadsági fokú szögadó is.... no ez van kétszer, kiegészítve lineáris gyorsulásméréssel, és más, a témától még távolabbi apróságokkal. Valamivel bonyolultabb
![]()
Azért ragaszkodnék a két méteres lapátokhoz, mert az anyag már rég le van szabva. 50 cm – t ha levágok belőle, az a darab, már csak a tűzre jó. A megmunkálásnál sem sokkal többletfáradság. De ha te azt tanácsolod, hogy vágjam le, mert úgy jobb, megteszem.
A lapátokat, mind a hatot, elkészítem, felszerelem, kiegyensúlyozom és jöhet a szögbeállitás. Kár, hogy Jacobs úr generátorából kevés látszik. Szerettem volna többet megtudni a belsejéről.
Ha nem csavart a lapát, akkor sajnos a hosszúsággal a veszteség is fokozottan romlik.
Veszteség helyett teljesítményt akartál írni, vagy nem?
Sürgősen be kell szerezzek egy szélsebesség-mérőt, különben úgy vagyok a széllel, mint két vak az elefánttal.
Jacobs úrnak a kép szerint jófajta szénkefés dinamója volt. Bár a képeken egy helyen háromsoros csúszógyűrű látható, nem lehetetlen, hogy a harmadikon a gerjesztést vitte föl.
Nem teljesítményt, hanem veszteséget. Adott szögsebesség esetén egyetlen átmérő van (valahol középtájon), ahol optimálisan dolgozik a lapát. Azon kívül és belül már ő kavarja a levegőt. Belül nagyobb a szélsebesség mint az ideális, kívül pedig kisebb.
A kétméteres meglévő lapátokba is lehet csavarást belevinni. A külső végét úgy vékonyítod el, hogy egyik oldalán a hátsó, másik oldalán az első feléből veszel el. A tövében pedig vastagítást ragasztasz a megfelelő helyre. 2 m-ben akár 10 fok csavarást is bevihetsz.
Másik megoldás gőzben fellágyítva megcsavarni, majd száradás után műgyantával impregnálni. De erre inkább bútorüzemekben van lehetőség. Bár falvakban manapság nálunk is újra épülnek komoly kemencék. Az a meleg, ami a kenyérsütés után marad, a fának elég.
A lapátokat ráérsz az első próba után levágni, ha szükséges. Azt old meg inkább, hogy valamilyen módon a lapátok szögbe állítása módosítható legyen.
Hind-et kellene megkérdezni, hogy ez a szárnyprofil milyen állásszög tartományban működik. Ezzel már meg lehetne közelíteni egy forgási síkhoz mért szögbe állítást. |
Bejelentkezés
Hirdetés |