Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Akku NiCd - NiZn
 
Témaindító: szeva000, idő: Feb 1, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   11 / 19
(#) PIC válasza abcdabcd hozzászólására (») Jún 6, 2011 /
 
Köszi szépen a választ
Most már értem, mik a különbségek. Venni fogok majd egy Ni-Cd akkut. Szerintem 1000mA körülit (800mA volt benne). Szerintem teljesen jó lesz az bele.
(#) szuper-t válasza Mazsika hozzászólására (») Jún 6, 2011 /
 
Szia

Igen ez lenne a legkézenfekvőbb dolog. Már néztem ebay-en töltőt veszek is 1 et 6k körül vannak a kijelzősek amikkel grafikont is tudok rajzolni a töltési ciklusról.

Én úgy terveztem a dolgot, hogy az aksis tetején elhelyezek 1 nyákot amin egy msp430g2 fogja ellenőrizni az értékeket és valami fetes kapcsolással, ami függetleníti a cellákat a töltés ideje alatt, majd ezt az egész pakkot gyantába beönteni és irány a lámpa
Lehet kósza és helytelen gondolatnak tűnik, még élesben nem próbáltam ki így érdekelne mások tapasztalata.
(#) mhorpheus hozzászólása Jún 14, 2011 /
 
Üdv!

Előre bocs a kérdés színvonaláért, de nem sokat konyítok a témához. Szeretnék venni egy garnitúra minőségi ceruza akkumulátort. Ehhez találtam 4db-os Energizer 2450mAh-es pakkot, viszont ehhez nincs töltő. Nekem itthon van egy ósdi Watson töltőm ami 2.4V/4.8V-on 500 mA-t ad le. Ezzel lehet tölteni? Vagy hogy kell töltőt keresni hozzá? mik az irányadó adatok?
Abszolút nem vágom a témát, minden segítséget szivesen fogadok.
(#) szucsip válasza mhorpheus hozzászólására (») Jún 14, 2011 /
 
Üdv!

Az ilyen általános kérdésekre megkapod a választ a GOOGLE-on is. Egyébként az ósdi töltővel is töltheted, attól hogy Energizer akku, még nincs benne Spanyol viasz! Találkoztam már Energizer töltővel, és csak rosszat tudok mondani róla: konkrétan a végtelenségig pumpálja az áramot a szerencsétlen akkukba, nekem így ki is nyírt 2db 2650mAh kapacitású Duracell akkumat.
(#) abcdabcd hozzászólása Jún 14, 2011 /
 
Hát lehet átpakolják a hozzászólásodat, valamelyik már korábban is létező témába...
Ebben: Bővebben: Link
a hozzászólásban, pont leírtam valakinek, hogy mik a különbségek a különböző fajta akkuk között...

Amit kérdezel, hogy egy sima 2,4/4,8V-os gondolom 2db akkut egyszerre tölteni tudó töltő (2/4 db tehető csak bele 1 vagy 3 nem) tudja e tölteni az akkudat? Ha Ni-Mh vagy Ni-Cd rá van írva, hogy tudja tölteni, akkor valószínűleg fel tudod vele tölteni a választott akkut!
Bár láttam már olyan töltőt ami nem tudott ni-cd-t tölteni, viszont a 2450mAh kapacitás az ceruza akkuban több mint valószínű, hogy Ni-Mh akkut takar, bár nem írtad!

Amit viszont javasolni tudnék:
Ha nagy kapacitású akkut akarsz, akkor ugye az Ni-Cd rögtön kiesik, viszont NE VEGYÉL "hagyományos" Ni-Mh-t se, mert annak meg nagy az ún "önkisülése", azaz feltöltöd, és akár ha csak 2 hetet ott hagyod feltöltve, azt fogod tapasztalni, hogy lemerültek az akkuk...

Szóval amit vegyél az vagy Varta Ready2use - ezek feltűnően olcsók 2690Ft pl a MM-ben de jók, nekem meg több ismerősömnek is van(az ajánlásom nyomán ), vagy ha nagyobb áramot felvevő, többet fogyasztó készüléked van, akkor vegyél Sanyo Eneloopot, bár ez drágább... viszont van ahol azért nem annyira... Vagy állítólag a GP Recyko is jó, azt személy szerint én nem próbáltam, de aki próbálta azt mondta jó

A lényeg, hogy ezek a "kis önkisülésű" modern Ni-Mh-k is annyiba kerülnek, mint a hagyományosak...
(#) abcdabcd válasza mhorpheus hozzászólására (») Jún 14, 2011 /
 
A töltővel kapcsolatban meg:

Ahogy a kolléga is írja, nem feltétlenül jó egy ilyen "egyszerű" töltő...

Azok jobbak, amik egyesével töltik az akkut, mert akár még egy készülékben 4 akkut használva se biztos, hogy mind ugyanannyira van lemerülve, ha ezeket egyszerre töltöd, akkor addig pumpálja az áramot mindbe, amíg az összes cella feszültségének az összege el nem éri az adott szintet... azaz így túltölti, a már korábban feltöltődött cellákat is, azért, hogy a még nem feltöltöttek is feltöltődjenek...

Ha nem kell gyors töltő, de olcsó kell(persze mindennél van olcsóbb, de...), akkor pl ez jó:
Bővebben: Link

-ha kis önkisülésű elemeket használsz úgyse kell gyakran tölteni mindet egyszerre
(#) abcdabcd válasza abcdabcd hozzászólására (») Jún 14, 2011 /
 
Még egy gondolat eszembe jutott a töltőkkel kapcsolatban Szóval ha esetleg olyan elemlámpát veszel, aminek nincs saját töltője, de 3db elem kell bele mert mért ne, gondolják a gyártók, elég sokat ilyenre csinálnak... akkor azt a 2/4-es töltővel nem is lehet feltölteni... meg kell várni amíg lemerül még 1...
(#) mhorpheus válasza abcdabcd hozzászólására (») Jún 15, 2011 /
 
Igen amúgy most pont egy 3 elemes fejlámpába keresek amúgy akksit. Találtam az e-bay-en 4db 2100mAh-es varta ready2use akksikat. Egy másik kérdésem az lenne, hogy ez a mAh érték mit takar? annyit tudok hogy minnél nagyobb annál jobb, de minek a mérőszáma?
(#) abcdabcd válasza mhorpheus hozzászólására (») Jún 15, 2011 /
 
A minél nagyobb annál jobb, csak egy "átlagos" "mutató" Mert:

-általában a 2100mAh fölötti kapacitású akksik normál, hagyományos Ni-Mh akksik, amik a töltésüket max ha 1 hónapig tudják megtartani
Szóval ha nem rögtön töltés után akarod tovább használni az akkut, akkor ezek a nagy kapacitású akksik ki is esnek!

-a kis önkisülésű Ni-Mh-k általában 2000-2100mAh-sak
--> ezért nem is érdemes nézni a mAh-kat, ha az is lényeges, hogy mondjuk 4-5 hónappal a feltöltés után is használni szeretnéd az akksit


De amúgy se biztos, hogy az a nyerő amelyikre nagyobb van írva, mert, és itt jön a lényeg:

-ez a "mAh" érték azt az energiamennyiséget jelenti, (mert mAh=Joule) ami kijön az akkuból a teljes töltöttségből(1,47V) kiindulva, addig a pontig, amíg az akkufesz. 0,9V-ra nem csökken

-és itt benne is van a buktató, illetve a különbség akku és akku között, mert egy adott készülék általában egy adott feszültségig működik, azaz pl egy fényképezőgépből ha kiveszed a "lemerült" akksit, megméred az pl 1,18V, ezalatt lehet mondjuk a zoom motor nem tudná kitolni az optikát, és így a gép azt jelzi, hogy lemerült az akksi

Pedig ilyenkor még rengeteg töltés lehet az akksiban!

-pl ha keresel a neten olyan akkutöltőt, amit modellező ember csinált magának, azokban szokott lenni !merítő" funkció is, mégpedig olyan, amivel fel lehet venni olyan görbét, hogy adott árammal terhelve az akksit, hogyan alakul a feszültsége, milyen gyorsan esik le. Ebből megállapítható, hogy mondjuk amíg eléri a készüléknek szükséges minimum 1,09V-ot, hány mAh energiát tud leadni, mert energia ugye a fenti definíció szerint, ami alapján a mAh értéket az akkura írják, még marad az akkuban!

Sanyo Eneloop Adatlap
-ez pl a Sanyo adatlapja, a Vartához nem találtam

-az oldal alján látható az ominózus görbe

Így már látható, hogy a mAh akár egyáltalán nem is számíthat, ha mondjuk olyan az akku, hogy gyorsan leesik a kívánt szint alá a feszültsége(adott fogyasztású készülékben), hiába lehet benne még sok töltés azt nem tudod adott készülékben felhasználni...

Pl nekem van Varta ready2use longlife - ezt kisfogyasztású készülékekbe ajánlják, meg van Sanyo Eneloop - mind a kettő 2100mAh -s, és pl a fényképezőgépemben, legalábbis szubjektív érzet alapján (illetve a CHDK szoftvernek köszönhetően %-os akkufesz kijelzés van benne és a Varta szinte a berakás után 98%-ra csökken, a Sanyo még vagy 50 kép elkattintása után is 100%) a Sanyo jobban bírja benne, mint a Varta...
Viszont pl használok Vartát is egy másik készülékemben, és ott évente egyszer kell tölteni az akkukat úgy, hogy használom is őket, normál akkut meg általában 1-2 hónap után szinte tuti, hogy fel kéne tölteni...
(#) abcdabcd válasza abcdabcd hozzászólására (») Jún 15, 2011 /
 
Hozzáírni az előzőhöz nem tudtam már így ide írom:
Viszont nem jelenti azt, hogy pl ez a Varta ne lenne jó fényképezőgépbe félre ne értsd (bár tudom te fejlámpába keresed ezt most), mert több ismerősömnek is ilyen Varta akksija van, csak az ő gépük valószínű kevesebbet fogyaszt, pedig nekem is kis kompakt gépem van, de erre mondjuk nagyobb fogyasztás van írva, legalábbis ha konnektorból dugasztápról szeretném járatni a gyári tápja 3,15V/1,5A! az egyik haverom gépéhez, akinek meg tökéletes a varta, meg talán 3V/300mA kell ahogy néztem
(#) szuper-t válasza abcdabcd hozzászólására (») Jún 15, 2011 /
 
Hali


Fejlámpába én speciel az Sanyo Eneloop-ot ajánlom (tapasztalat) és mellé egy normális töltőt ami egyénileg tölti a cellákat. Mivel neked számít, hogy milyen fényerővel emgy így jól gondold át. inkább költs most rá és évekig nem elsz vele problémád.
(#) abcdabcd válasza szuper-t hozzászólására (») Jún 15, 2011 /
 
Milyen tipust próbáltál még?
(#) szuper-t válasza abcdabcd hozzászólására (») Jún 15, 2011 /
 
Bővebben: Link

Ezt használtam. Első 2-3 feltöltés után maximális a teljesítménye. Nagyon meglepődtem hogy miylen sokáig bírja.
azóta átváltottam li-polimer cellákra .
(#) abcdabcd válasza szuper-t hozzászólására (») Jún 15, 2011 /
 
Mármint én a Sanyo-n kívül gondoltam...
Mert azt írtad, hogy: "ajánlom (tapasztalat)" és "Mivel neked számít, hogy milyen fényerővel emgy"

Ezért gondoltam, hogy volt amelyikkel nem jó tapasztalatod volt, az alapján ajánlod... azaz, egy vagy több másik ellenében...
(#) szuper-t válasza abcdabcd hozzászólására (») Jún 15, 2011 /
 
Sajna a piaci sanyo aksikkal kezdtem aztán energyzer warta majd elenoop(bocs ha elírtam)
sanyo aksik 2750mAh el voltak feltűntetve amiből valós 400mAh volt csak benne
a többivel semmi baj nem volt leginkább az önmerülésben mutatkozott meg a hátrányuk.

feltöltöttem 1-2 hét után már csak 70% volt a töltöttség
(#) abcdabcd válasza szuper-t hozzászólására (») Jún 15, 2011 /
 
Ja így rendben van azt hittem, hogy valamelyik, esetleg általam említett kis önkisülésű tipusról van negatív tapasztalatod/véleményed...

Amit én próbáltam eddig:
+2100mAh GP - hagyományos - gyorsan merül magától
+2700mAh GP - hagyományos - szintén
+800mAh Varta Ready2use - (kis önkisülés, akkor még csak egyfajta volt belőle) ez jó. Ahol használom 4xAAA évente kell tölteni, és itt a használatból adódó merülés is benne van, ezt már 2 éve használom
+2100mAh Varta Ready2use Longlife - elvileg ez a kisfogyasztású cuccokhoz van(van olyan ami sötétzöld arra valami más van írva a Ready2use után, az nagyobb fogyasztású cuccokhoz) - fényképezőgépbe is jó, de ahogy fentebb részleteztem, hamarabb eléri a gép számára minimális feszültséget BC700-as (IPC1-L conrad) töltővel mérve tényleg megvan amúgy 2100mAh
+2100mAh Sanyo Eneloop - ez jó, és nagyobb áramot is bír(ahogy az adatlapja is mondja akár 2A-t is aszerint), töltés közbe nagyobb áramon se melegszik annyira, a Varta az már 500mA-n is enyhén melegszik... de amúgy teljesen jó a Varta is, legalább 5 ismerősömnek van a fényképezőgépéhez és rosszat nem hallottam róla...
(#) abcdabcd válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jún 15, 2011 /
 
A csepptöltést a "pletykák" szerint nem szeretik, bár a Varta akkukról azt olvastam, hogy "hagyományos" töltővel ugyanúgy tölthető, sőt a pár hsz-el előbb általam linkelt Sanyo gyári adatlapban sem írja az Eneloophoz, hogy ne lehetne csepptölteni... csak lehet, hogy max nincs értelme, mivel állítólag a csepptöltés arra kellene, hogyha egy sima NiMh/NiCd-t feltöltessz nagyobb árammal, akkor hirtelen veszít sokat a töltöttségéből, ha hirtelen teljesen leállítanád a töltést... Szóval ez engem is érdekel, hogy szereti-e...

Amit tudok, hogy az IPC1-L, olyan 12-17mA-rel szokta kb csepptölteni ezeket akár a vartát akár a sanyot, persze ha általában látom, hogy kész akkor ezeket ki szoktam venni... mondjuk nem kell sokszor tölteni őket de pl amelyik 4 akksi 2 éve megy, úgy tűnik azóta is jó...

Ja meg el is felejtettem diktafonban meg 6db eneloop AAA-t is használok (páronként) azokról is jót tudok csak mondani...
Viszont pl ezeknél érdekes, hogy valószínűleg azért, mert jól tartják a feszültségüket terhelés közben, és így a kapacitásuk nagyobb részét adják le magasabb feszültségen, hogy a diktafon (olympus vn8500pc) elem kijelzője nem működik jól vele, 3 csík van benne, és abból ha már egy elfogy, azaz a fesz még az ideálishoz közelinek tűnik, akkor már érdemes kicserélni, mert akár egy óra felvétel után is kikapcsol, hogy lemerült!

Szóval szerintem amúgy sima NiMh töltő jó lehet hozzá, pl itt a fórumon volt valahol egy szimpatikus kapcsolás Attiny45-tel a 8 lábbal cikksorozatban, én ha ilyen egyéni töltő kéne szerintem azt építeném meg, akár 4x, ha csak egy "csatorna" van egy ilyen prociban...
(#) abcdabcd válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jún 15, 2011 /
 
Engem is érdekel a végeredmény, ha publikus
Viszont ha folyamatosan töltenéd, lehet, hogy Ni-Cd vel is jól járhatsz... Az állítólag a hideget is jobban bírja, persze lehet ez ott nem számít, ahova pont kellene neked...
Meg elvileg ilyen vészvilágításokban is Ni-Cd akksik szoktak lenni, mondjuk lehet, hogy az áruk miatt is... úgyse egy olyat raknak ki sehova, ha egy nem menne akkor a többi úgyis... vagy nem tudom milyen alapon...
(#) abcdabcd válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jún 16, 2011 /
 
Azt lenne akkor esetleg érdemes megtudni, hogy pl a régi Siemens Ni-Cd telefonakksikban milyen gyártótól való cellák vannak, állítólag azok nagyon jók, ezt csak olvastam valahol, hogy valaki ilyen bontott cellákat használ bicikli lámpába...
Viszont, amit tudok, hogy a 2003-ban vásárolt Braun villanyborotvámban is elég jó akksik lehetnek, mivel még mindig jók, és volt olyan többször is talán, hogy szerintem vagy fél évig hozzá se nyúltam nem is töltöttem meg semmi...
(#) zoka hozzászólása Jún 28, 2011 /
 
Sziasztok!

A most készülő elemlámpám tápellátásához szeretnék tőletek tanácsot kérni.

6,2V-2A vagy 12,4V-1A kell hozzá, attól függően, hogyan kötöm a LED-eket.
További fogyasztók:
- 5V-0,14A ventillátor
- ventilátor fordulat szabályzó áramkör
- LED meghajtó kapcsolás vagy IC (kapcsolóüzemű meghajtás)

A feszültségre gondolom kell egy kis rátartás a vezérlő IC miatt is.

Cél: max fényerőn folyamatosan világítson 1 órán (vagy több) keresztül.

Mit javasolnátok? Köszönöm előre is! zoka
(#) zoka válasza zoka hozzászólására (») Jún 28, 2011 /
 
Sajnos az előző hozzászólásból kimaradt:

Ni-Mh AA akkukra gondoltam, 8-12 vagy 16 db-ra.
Nem szeretnék tízezret költeni töltőre, de jó lenne egy időben tölteni őket. A hagyományos töltőmbe csak 2db fér be egyszerre.
Esetleg a sorosan kapcsolt 4 vagy 8 cellát lehet egyszerre tölteni?
Én max 6-10 órát tölteném őket, de láttam, hogy 15 perces töltők is vannak. (Gondolom, ha nekem a 15 perc a kedvezőbb, akkor az akkunak meg a 10 óra )

8db AA akku elég lenne, ha a 6,2V-2A-es LED bekőtést választom? 2A terhelés mennyire sok ezeknek az akkuknak?

Vagy 16-ot vegyek (kicsit drága) és akkor 12,4V-1A terhelés lenne csak.

Vagy Li-ion jobb lenne?

Köszi!
(#) zoka hozzászólása Jún 29, 2011 /
 
Egyforma típusú ceruza akkumulátor (Ni-Mh) cellák párhuzamosíthatók egymással?
Mondjuk 1-1 akku párhuzamosan, úgy hogy pl 2 helyett 4Ah legyen? (Ezt az akkupárt együtt is tölteném)
Köszi
(#) abcdabcd válasza zoka hozzászólására (») Jún 30, 2011 /
 
A 15 perces töltőben (ha pl a Vartáét láttad, ha nem akkor itt megnézheted: Bővebben: Link) elég komoly elektronika van, gondolj bele 2000mAh-s akksit tölt fel 15 perc alatt, az elektronikának 8A-t kell leadnia! Meg olyankor az akkukat is hűteni kell, ebben van is ventillátor, de inkább nézd meg a videót, ott szétszedik teljesen
Pl a Varta Ready2Use akksikból a "longlife" tipus már 500mA-s töltésnél is elkezd melegedni...

Hát azt te döntsd el, hogy hogy szeretnéd tölteni meg milyen akksikat szeretnél tölteni sorban lehet őket, pl akkus csavarhúzókban is sorbakötötten használnak cellákat, nekem szimpatikus töltő az itt a HE-n a "8 lábbal" c. cikksorozatban megjelent töltőelektronika, Attiny45-re épül, azzal emlékeim szerint lehet tölteni több cellát is sorbakötve...

Amúgy 1 óra szerintem nem túl sok egy elemlámpától, pláne ha órákon át kell utána újratölteni, az 1 órát a piacos ólomakkus elemlámpa is teljesíti 3,2Ah-s akksival, és a villanykörte benne 2,9A-t fogyasztott amit mértem legalábbis
(#) zoka válasza abcdabcd hozzászólására (») Jún 30, 2011 /
 
Tetszik ez a 15 perces töltő
Nekem Ansmann nevezetű töltőm van, maximum 4db AA akku tölthető egyidejűleg.
"-deltaV Battery Charger" van ráírva, nem tudom, ez mit jelent, gondolom a töltési folyamat lehet...
Output: 5,6V/800mA (ugye 5,6/4=1,4V jut egy cellára)

Na most én ezt a töltőt használhatom bármilyen manapság kapható Ni-Mh akkuhoz ?
(#) nedudgi válasza zoka hozzászólására (») Jún 30, 2011 /
 
Használhatod, de nem ajánlott.

Olyan töltőt kell használni, amelyik egyenként tölti a cellákat.

(Nem ismerem ezt a töltőt, de amit írtál, azt sugallja, hogy csak 4 cellát lehet egyszerre tölteni vele, kevesebbet nem.)
(#) zoka válasza nedudgi hozzászólására (») Júl 1, 2011 /
 
Ennyit találtam róla. Az oldalán van egy kapcsoló, 2/4 akku között lehet választani. Az "output" szöveg egész pontosan úgy néz ki, hogy AA 2,8/5,6V 800mA.
Viszont én egyszerre tölteném a 4-et, és mindig együtt használnám őket.
A lámpához 8 akku a minimum, de 16 lenne az ideális. Így ezzel a töltővel is legalább egy fél nap lenne minden akkut feltölteni.

Esetleg úgy értetted a külön-külön töltést, hogy a 4 akku együttes töltése esetén is cellánként figyel egy elektronika?
(#) nedudgi válasza zoka hozzászólására (») Júl 1, 2011 /
 
Igen.
Sorbatöltött akkumulátoroknál egyforma töltést kap mind a négy cella. Mivel nincs két egyforma akkumulátor, és mind a négyet ugyanannyi ideig tölti, egy idő múlva egyre jobban elmásznak az akkumulátorok egymástól, hamarabb tönkremennek, illetve az akkupakk egyre kevesebbet teljesít. Ha sok akkumulátort használsz, érdemes beruháznod komolyabb, egyenként figyelő töltőre.
(#) abcdabcd válasza nedudgi hozzászólására (») Júl 1, 2011 /
 
Elvileg a Conrad-ban láttam amúgy olyan töltőt ami 8 vagy 12db AA-s akkut tölt elvileg egyesével, bár csak 120mA-rel, és talán ott se volt drága, de valahol valami 7ezer Ft-ért is láttam... esetleg ide a kollégának pont jó is lehet! (Már ha nem akar inkább építeni valamilyet)
(#) abcdabcd válasza zoka hozzászólására (») Júl 1, 2011 /
 
Amúgy azt elég hamar meg lehet unni ha az ember 16 akkut tölt ilyen módon szerintem akár gondolkodj pl egy olyan áramgenerátorban, amilyet pl Skori honlapján találhatsz, a fényerő szabályzására, hogy talán tovább bírja... pl egy sima kis 6 ledes 2AA-s elemmel működő lámpa nekem kb 24 órán keresztül tud folyamatosan világítani szerintem ezt legalább megközelíteni lenne érdemes, ha már ennyi akkuba meg mindenbe ami kell hozzá beruház az ember...
(#) zoka válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 1, 2011 /
 
Köszi, tehát akár ez a töltő is jó lehet.
Következő: »»   11 / 19
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem