Fórum témák
» Több friss téma |
Ha szkóp-képet teszel fel, legyen látható a kezelőszervek beállítása, vagy add meg a beállításokat!
Itt egy egyszerű kalibrátor: Bővebben: Link. A kalibrátor kalibrálását egy hiteles szkóppal kell végezni.
A témához jó adalék:Sipos Gy. cikke az RTÉK ˘76- letölthető:Bővebben: Link
Sikerült egy RFT EO-201 -es szkópot is beújítanom és lenne egy pár kérdésem vele kapcsolatban.
Használ valaki ilyent? Ami hozzám került gondolom kondizásos lessz mert ha a bemenetét testre teszem is állandóan mocorog a sugár. Illetve a raszterhez képest ferde a vonala bár ezen lehet hogy egy hangyányit kell majd a csövön fordítani és jó is lessz. Amugy masszív kis jószágnak nézem.
Szevasztok,
nem effektív javítás, hanem javító kérdés... Tata környékén keresek valakit, aki meg tudná javítani Gould OS4020 típusú tárolós, kétcsatornás szkópomat. Képe még van, de egy ellenállás füstölve elkezdett kiégni benne. Természetesen azonnal kihúztam, úgyhogy valamennyire még gondolom, működik. Nyilván nem lesz elég az ellenállást kicserélni benne. Sajnos semmi időm nincs foglalkozni vele. Előre is köszi.
Van egy érdekes jelenség az rft eo-201-es szkópomban és nem jövök rá a hibának az okára.
Ha az időállandó kapcsolójával megyek fölfelé akkor még simán látszik az idővonal. Ha elkezdem lefelé léptetni akkor meg elkezd villogni és csak a legalacsonyabb állásban ahol balról jobbra láthatóan lassan pásztáz ott nyugszik meg a villogás. Már a tápfeszeket átmértem , kondikat is cseréltem. Mértem másik szkóppal a fűrészgenerátorát is ami normális jelet is ad csak amikor elkezd villogni úgynéz ki mint aki meg meg áll. Merre keressem a bűnöst benne?
Ha jelnél csinálja akkor indítási bizonytalanság. Akkor a trigger áramkört nézném meg, első lépésben a táphidegítő kondikat ellenőrizném. Aztán utána jöhetnének esetleg az időzítő kondik a fűrészgenerátorban. Avagy lehet valamiféle kontakthiba is, főleg a kapcsolónál!
A meg-megállt úgy értsem hogy nincs fűrészjel? Akkor kontakthiba. Minden szkópnál van indítási bizonytalanság (jitter = remegés...), tehát ez létező és gyári állapotban meglévő jelenség, de jel nélkül nincs, és nagyon ritkán zavaró, nagy eltérítési sebességeknél!
Szkóppal mérve a fűrészgenerátorát el-eltünik a fűrészjel.
Viszont érdekes dolog mert tovább méricskéltem. A rajzon lévő s2 kapcsolónél amivel párhuzamosan van egy 2megás ellenálás ott ilyen szakadozó négyszögjelszerűséget mérek. Ha elkapcsolom azt a kapcsolót (hogy zárjon) akkor megszűnik a jelenség . Majd ha visszanyitom sem jön elő a jelenség csak ha megint elviszem az idővonalat a gyorsabb felé.
Az s2 10 kilós poti nem lehet kontakthibás? Ha lezárod akkor gyakorlatilag kiiktatod. A 2 megaohm értéke stimmel? Lehet megnyúlt, szakadt...
Illetve értem úgy: a s2 által kiiktatott 10 kohmos poti és a 2 megaohm.
Egyre jobban méricskélek és nényszögjelet adva neki auto üzemmódban kiesik a szinkronból őkelme.
Elkezd szaladni a négyszög majd megáll , utánna megint szalad és megáll.
Akkor indítási bizonytalanság. Szinkron fokozat, trigger fokozat, vízszintes eltérítés. Táphidegítő elkók problémája esetleg, ha az a 2 dolog, ami a s2-vel kapcsolatban van - rendben van.
Egyszerűen nem jövök rá mi kínja van.
Már lassan szétmérem a szkópot de akkor is villog az idővonal. A trigger fűrészjele akadozik . Néztem nem-e kap vezérlést a függőleges erősítőről az indítófokozat de nem láttam semmit. De akkor mitől akadozik? Tápok rendben. Mondjuk érdekesnek tartom hogy a cső 3-as lábáról ha nézem szkóppal akkor ott is megjelenik valamilyen jel és veszettül ugrál mikor villog az idővonal. Már lassan teljesen végigkövettem a fűrészjel útját és mindenhol akadozva megy. Valaki ha megtenné hogy átnézi a rajzát és segítene kitalálni a nyűgjét azt megköszönném.
Hogy a rajzhiány ne legyen probléma annak aki segíteni tud.
Nem figyeltem ugyan a hozzászólásaidat, de ezzel a szkóppal azon kívül hogy az összes yaxley kontakthibás más probléma nem nagyon szokott lenni.
Hello!
A képcső 3-as lába a rácsa, ahova a fényerő szabályozás, és a visszafutás kioltás érkezik. Vedd ki a C2033-as (100nF a 12-es ponton) kondit, és akkor várhatóan megtudod, hogy a rácsfeszültség beállítás, vagy a vízszintes eltérítés felől jövő visszafutás kioltása ludas-e a dologban. üdv! proli007
Nos ezeket megnéztem de semmi eredmény.
Viszont rájöttem hogy ha a rajzon szereplő r2042-őnek felvettem az eggyik lábát akkor a villogás megszűnt. Most az a kérdés hogy a függőleges erősítőről kap valami impulzust ami nem kellene oda és azért villogtatja a vonalat mert triggerelni akar arra ami onnan jön vagy a trigger esik ki a szinkronból. Bár az utóbbit kétlem mert akkor ha ugye nem kap indítójelet akkor is ki kellene esnie. A függőlleges erősítő 11-es kimenetén mit kellene mérni nyugalmi állapotban?
Hello!
A 11-es pontról érkezik a szinkronjel a szinkronerősítő számára. Ha kiveszed az R2042 ellenállást, akkor nem lehet szinkronjel. Attól függ, mit nevezel nyugalmi állapotnak. Ha azt, hogy nincs az Y csatornán bemeneti jel, akkor egyenfeszültséget. Hiszen ott akkor az Y végfok emitterének munkaponti feszültségét lehet mérni. A 11-es pontra érkezik az Y jel. A szinkron komparátort a T2011-T2012 alkotja. AT2010 csak egy illesztő emitterkövető fokozat. A komparátor billenési szintjét (szinkron szintet) állítja be a 10kohm-os poti. A komparált Y jelet differenciálja a C2015 és indítgatja (szinkronizálja) az X generátort. Az MP7 ponton látható a komparált szinkronjel. (Mondom én, szigorúan a rajzból, mert közelről még nem is láttam ilyen szkópot..) üdv! proli007
Mostmár kezdem kapisgálni a dolgot de azt nem értem hogy ha auto üzemmódban van akkor miért indítgat.
Ala s2-kapcsolók nyitva és a 10k-s poti a rövidzár értéken. A poti fölött lévő trimmer mire való? A nyugalmi állapot annyit tesz hogy a bemeneti pontja az y-onnak testen van ergo minden inger kilőve tőle. Viszont átválltva x/y módra amikor nincs triggerjel akkor rámásztam szkóppal a függőleges 11-es pontra és van egy kis szinuszjel rajta. Ha megy a trigger akkor is ott van viszont ha elkezd villogni akkor akkor imbolyog föl le.
Hello!
Egy szkóp kapcsolása oly módon "kimunkált", (esetenként pont fordítva, hogy korrekten módon nem lehet elkülöníteni a fokozatokat) hogy elég nehéz megmondani rajz alapján, mi miért van és minek milyen "mellékhatása" van. - De az AUTO és NORMAL mód között, mindössze annyi a különbség, hogy NORMAL módban az eltérítő generátor áll, és a szinkron-trigger hatására indul csak el. AUTO módban, viszont az eltérítő generátor szabadon fut, és a szinkron-trigger csak szinkronizálja a működését. (Avagy mindig triggereli, csak éppen az indítás közelében tud rá hatni.) Hogy ez hogyan van megoldva, az már egy gyakorlati kérdés. Itt a 10k poti és trimmer a komparátor fokozat munkapontját állítja. Ezzel alapvetően a szinkron érzékenységet, hiszen az egyenfeszültséggel közelebb vagy távolabb viszi az Y jelet a komparálási ponttól. De hogy ezt hogyan kell helyesen beállítani a trimmer segítségével, az csak a gépkönyv leírásából lehetne kideríteni, vagy olyantól megtudni, aki már állított be ilyen generátort. Ha egy kis szinusz van a jel az Y csatornában, akkor azt valami zavarja. Vagy a táp, vagy árnyékolás. Ha meg villogáskor imbolyog, az azt jelenti, hogy a fényerő változás által létrejött terhelés változás, vissza hat az Y csatorna valamelyik tápfesz pontjára. Tehát elsőként a 15 és 110V-ot kell megnézni. Többek között azt is, hogy ha a fényerő le van csavarva, akkor is visszahat-e. (Sokkal többet nem fogok tudni segíteni..) üdv! proli007
Csatolom a gépkönyvét.
Akkor most mi okozhatja az egész nyűgöt? A 15-voltos rész átnézve és okés. Az a 140voltos rész az ami egy ilyen egybekondis ergo 50+50mikrós annak az eggyik lábára rámászok szkóppal az nagyon hullámos a másik jóval kevésbé. Lehet hogy ennek nem szabadna ilyennek lenni?
He-he úgynéz ki megvan a nyűg.
A poti fölötti trimmert kellett állítani mert bizonyos időállásnál auto üzemmódban szaladt a kép. Állítottam rajta és a triggerakadozás is megszűnt.
szerintem csak látva-mérve lehet eldönteni mi történhetett ott ... ha nem bírsz vele keress meg a**** -es telefonon ... Budapest XV ker. és megbeszéljük
Nem célszerű nyilvánosan közzétenni a telefonszámod. Inkább küldd el privátban a címzettnek! Frankye
Skacok ez mire lehet jó?
Érdekelne ez a minimal konstrukció mire lehet jó. Ez működhet más csővel is?
Én hiányolom a gyorsító feszt (pár kV) .
Hangfrekis jeleket lehet vele nézni talán ha az amplitúdója pár 10 volt..
Az anódfesz, az meg van, (csak az anód föld potenciálon van, és a katód kap - feszültséget) 600 - 1000 V csőtípusnak megfelelően. Ezen feszültség nagyságának, és a fűtőfeszültség megfelelő megválasztásával más csővel is megépíthető. Pl DG7 - 137. Ha olyan csövet használsz aminek gyorsítófeszültségre van szüksége, azt is lehet, a földhöz képest pozítív feszültséget, attól még érzékenyebb lehet. A gyorsítófesz nélküli csövek érzékenysége 10 V/cm körül van, A sávszélessége is elég jó, akár 20 - 50 MHz is lehet. (ha lehetőség van kisebb értékű potméterek használatára a függ, és vízszintes eltérítés osztójában.
Ami csövem van az b7s2 és dg7-124.
Bár a b7s2-ővel favorizálnék egy ilyen próbálokzást mert a dg7 nekem a miniszkópomba a tartalékcső . A b7s2-höz miféle átalakítás kellene?
A cső és a tápja megvan egy fentebb említett szétugrott rft eo 201 szkópból.
Annyi lenne a lényeg hogy megvan a függőleges és a vízszintes eltérítő lemezpárom és ahhoz kellene valahogy hozzáheftelni .
Abban az a gond, hogy eredetileg az eltérítő lemezek olyan 100 V körülire voltak beállítva, a mellékelt rajzon meg 0 V körülire. Egyébként a tápellátást elvileg oda csúsztathatod, ahova akarod, a lényeg, hogy az elektródák egymáshoz képesti feszültsége meglegyen. A csöveseknél az eltérítő lemezek anód, a tranzisztorosoknál kollektor potenciálon vannak, (kell lenniük) ezért ehhez igazítják a többi elektróda feszültségét. A legnegatívabb a "vezérlőrács" (Wehnelt henger), ennek a katódhoz képesti feszültségével lehet a fényerőt, a segédrácsokkal a fókuszt, a segédrácsok egymáshoz képesti feszültségével az asztigmatizmust szabályozni. Az eltérítő lemezek egymáshoz képesti feszültségével az eltérítést lehet szabályozni, a rácsokhoz közelebbi az érzéketlenebb, az X eltérítés, a távolabbi az érzékenyebb, ez az Y eltérítés szokott lenni. Fontos, hogy az eltérítő lemezek potenciálja az utolsó rács potenciáljával egyezzen meg, kivezérlés nélkül.
Ha van gyorsító feszültség, akkor az az utolsó elektróda potenciálján fellül értendő, általában nagy érzékenységű csöveknél használatosak, pl tranzisztoros végfokoknál, ahol viszonylag nehéz széles sávban nagy amplitúdójú kistorzítású jeleket előállítani. |
Bejelentkezés
Hirdetés |