Fórum témák
» Több friss téma |
Üdv!
Ha nem vagy biztos a dolgodban, akkor inkább bízd szakemberre. A nullát a réz sínről tudod lekötni. (kép1) Figyelj a vezeték keresztmetszetére! 10A=1mm2 16A=1,5mm2 20A=2,5mm2 25A=4mm2 Üdv!
Akkor most nulla kell vagy védőföld? A nulla és a védőföld nem összekötve van, hanem a PEN vezető van szétválasztva Pe és N vezetőre (N=nulla, Pe=védőföld)
Üdv!
A lakásba vezető vezetékről lekötheted a nullát és a védőföldet.
Bármilyen furcsa is,az 5 pólusú csatlakozóhoz a 3 fázis kell egy kék meg egy zöldsárga vezeték.Amit nehéz megérteni az az hogy a zöldsárga, meg a kék ugyanonnan jön (a villanyóra gyűjtősínjéről) de mégsem helyben kötendő össze.
Ha a fázisokat a lakásból egy dobozból "vadászod" össze akkor szerintem a mellettük lévő azonos /vastagabb keresztmetszetű zöldsárgát meg kéket használhatod,de ha fázisvezetőket külön húzol be akkor illik a kéket meg a zöldsárgát is vele együtt vezetni.
Ekkora teljesítményre ,hacsak a lakásod hálózatába nem tervezték be ezt a plusz áramot (pl valami műhelyhez eleve vastagabb - 4mm2 - vezetéket vezettek) ,illik az órától vinni minden szálat.
Üdvözlök mindenkit!
1988-as építésű panellakásban milyen keresztmetszetű alu kábelt szereltek?Találtam itt a fórumon egy táblázatot a réz és az alumínium kábelek "teherbírásáról" és ez alapján szeretném kicserélni újakra a kismegszakítókat.Ha jól sejtem 16A-es dukál,de azért megkérdezem.Köszi!
Első alap szabály: A mérő előtti kismegszakítótól nagyobbat nem teszünk, mert szelektivitás is van a világon!
A másik: Dugalj áramkörök elé 16-nál nagyobbat nem teszünk, mert 16A a névleges terhelhetősége a dugaljaknak. Világítási körökre max 10A, mert még az is sok. A dugaljak terhelhetőségét nem adjuk össze, mert nem összeadható! Tehát, ha van 16A bejövő, akkor az összes terhelhetőséged 16A.
A mérőnél 25A-os van.Pár hónapja cseréltettük le az E-onnal (regisztrált villanyszerelő előtte átnézte a rendszert),mert a 16-os nagy terhelésnél leoldott.Az a baj,hogy nincs teljesen külön a világítási-dugalj áramkör.
Így mindenhova 16-ost kell raknom. Köszi!
Biztos eretneknek tűnök, de egy panel szobai áramkörébe minek a 16-os?
A hálózat nincs különválasztva dugalj ill világítás áramkörökre.Gyakorlatilag mindegyik rendszerben vegyesen vannak fogyasztók.Ha elég a 10A-os,azt teszek be.Csak nehogy lecsapkodja.
Hát ember, számolj teljesítményt!
Mások is így tesznek!
A (C)karakterisztikájú kismegszakító,lomha kioldású.
Elindul a porszívód és a mikród is. A fürdő dugalj valószínű külön körön van. Ha villanytűzhelyed van,az is. Tűzhelyen kívűl,mindenhoha elég a C10A. Ennyi.
Ezzel kapcsolatban felmerült bennem, hogy ha a fogyasztásmérőnél van az EPH csomópont és -mint írtad- nem lenne szabad máshol földelő szondára csatlakozni, mi van a kert végében lévő fúrott kúton lévő védővezetővel ellátott szivattyúval? A fém szívócső elég jó földelés, és galvanikus kapcsolatban van a szivattyúval, így a védővezetővel is, és ki is alakult a hurok. Valahol meg kellene szakítani a kört pl. egy darab műanyagcső közbeiktatásával?
Emberek!
Az EPH vezeték nem baj, ha földelődik ismét! Az N vezetéknek nem szabad! Pl. Az Esőcsatornát bele kell kötni az EPH-ba, de ha van villámvédelem, akkor azzal is össze kell kötni! Ami ugye földel. Vagy a Gáz csöved földelődik a készüléken keresztül, de az EPH ba is be kell kötni!
Ha jól emlékszem 20m belüli földeléseket amúgy is kötelező összekötni. Mindegy,hogy lakás vagy villámvédelmi földelő szonda, 16mm keresztmetszetű vezetékkel. De ha távolabb van egymástól, és a távolabbi jobb értékű akkor a villany úgy is arra fog folyni. Ezért kell vastagabb keresztmetszettel összekötni.
Sztiasztok !
Az a kérdésem lenne hogy a kismegszakitóval melyik vezetéket kell megszakitani a három közül ?( szine)
MINDIG A FÁZIST. Színe szabvány szerint fekete vagy barna. De, hogy nálad milyen színű vezetékben van a fázis, biztosan csak méréssel lehet meghatározni.
Hát ez az. Még panelban is külön áramkör járt az aut mosógépnek, tűzhelynek. A többi meg... Persze, ha van a nagyszobában egy 2 kW-os olajgladiátor, a kisszobában meg egy 3 km-es magmaszivattyú, akkor kell a nagy kismegszakító.
Az igaz, hogy egy pocsék poerszívó hamar lenyomja a kisebb névleges áramúakat.
Sziasztok!
Ismét a "hivatalos" álláspont érdekelne azzal kapcsolatban, hogy hogy kell/célszerű elosztani a fogyasztókat? A szüleim házában szobánként van egy kismegszakító, illetve külön van még a mosógépnek, mikrónak, cirkónak és egy külön a kerti konnektornak. Ez így jó? Követendő példa, vagy még tovább kell osztani, világítás, stb... E.
Szia! Áramköröket szoktunk,szétosztani,nem a lakást szelektálni.De a leírtak alapján baj nem lehet belőle.
Tehát nem kell átszerelned.
Több áramkörre osztod többe kerül (több vezeték,cső...) ,kevesebbre osztod több minden szűnik meg /kevésbé szelektív egy automata leoldása.
Az optimumot szerintem neked kell eldöntened.A kültérnek ,tűzhelynek... minden 1-2KWh fogyasztású helyhez kötött dolognak esetleg külön automata mivel ezekhez illik amúgy is külön áramkört húzni. Amit még be szoktam tartani ,ha leold egy automata ne maradhasson teljes sötétben egy helyiség sem ,vagy előtte vagy benne legyen világítás.
Ez így van ahogy írtad.Fontos hogy ahol az elosztótábla van,ott a világítási kör semmiképp ne legyen egy kismegszakítón, a szomszédos helyiségek világításával.
Köszönöm mindenkinek!
Erre voltam kíváncsi, hogy van e valami előírás.
Sziasztok!
Szerintetek mitől mehet tönkre 3db 3 hónapos, elektronikus előtéttel szerelt fénycső armatúra? 16db-ot raktak fel még tavasszal és abból 3db hirtelen gallyra ment. Fontos lenne a válaszotok. Köszi!
Villámra gondolnék, vagy selejt a sorozat...
Nem tudom.
Nincs ezekben az elektronikákban villám, meg túláram elleni védelem? Meg egyszerre megy tönkre három darab??
Kici kinai, occó.
gyártója? neve?
mi ment tönkre előtét, fénycső?
APOLLO 2x58W-os elektronikus előtét
A fénycsövek jók. |
Bejelentkezés
Hirdetés |