Fórum témák
» Több friss téma |
Szia! A 660nF a C1-nek nagyjából jó lesz. Az R3 legyen 1W-os mert melegedni fog. A relé tekercsén majd mérd meg a feszültséget, ha túl magas, akkor csökkentsd a kondenzátor értékét.
R1-2-3 mindenképpen 1W lesz.
Én arra is gondoltam, hogy R3 cserélem 260 ohm-ra akkor a konit 660 nF-ra és a két elkót 1000 µF-ra így az időt is növelem kicsit. Járható lenne? Gondolom 7812 alkalmazásához meg nem kis hűtés kellene.
Elég szokatlan ez a kis tekercsellenállás. Amit vázoltál az elméletileg jó lesz. A C1 kondenzátorok névleges értéktől való eltérése befolyásolhatja az eredményt. A 7812 szerintem is túlzás, nem árt viszont egy ZY12 a tekerccsel párhuzamosan.
Ahogy olvasgattam a hozzászólásokat itt nem érdemes spórolni a hellyel.
Véleményem, hogy az R1-2-3 mégis csak jobb, ha 1W. Ez nem táncol a határon 500V-ig bírja. 0.6 ellenállás csak 250V bírja. Jó, hogy rövid időre elviseli az 500V, de ez bátor dolog szerintem. Láttam van akinek a panelje is szétégett. Lehet, hogy nem X2 fóliát használt és a végén csak szerencséje volt. Én talán a 4db 10 ohm/5W cserélném 2db 20ohm/10W. Helyet ugyan nem spórolok, de stabilabb lesz a kapcsolás. Nézgetettem, hogy a C2-C3 helyett 1db 1000 µF / 400V elko jobb lenne így esetleges relé hiba esetén nem robban fel, de annak meg horror a mérete. Ekkor nöm képbe a 24V Zéner. Talán megér egy próbát. A hétvégén megcsinálom 12V reléhez és 12V Zénerrel. Vélemény(ek)?
Még ami kimaradt. A hidat is inkádd 4db 1N4007-ből érdemes kirakni. Így is javul a lábak távolsága. Vagy legalább 5A/1000V híd ott lehet hajtogatni öket.
Egyszerűbb lenne a 24V -os relé mellett maradni. Bővebben: Link
Az 1N4007 -tel egyetértek. Az előtét ellenállások számítására Elliott oldalán találtam képletet: hálózati feszültség négyzete osztva a trafó teljesítmény kétszeresével. Bővebben: Link
Most abból kell építenem amim van és van 3db 10A/250V 12VDC relém. Egy megy a lágyindítóba 1-1 meg a hangszóró védelemre így el is használom őket.
Ami még szemet szúr, hogy sokan elég karcsú sorkapcsokat használnak. Ekez a kék bigyók max. 3A viselnek el. Megint a tudatlanságom bizonyítom, de ha pl. a sec. oldalon van 10A terhelés azt hogyan számolom ki, hogy ez primary (~230V) oldalon mekkora terhelés?
[off]Láss csodát. Elliot mintha erről írna és ez eszembe sem jututt.
Nos végig olvastam az építési tapasztalatokat és én is készítettem nyákot.
Mi a véleményetek? 5mm vezetősávot használtam. Ekkor agyon kellene ónozni?
Attól a 2-3A -tól natúran sem fog melegedni. A C1-nek hagynék még beforrasztási lehetőséget, hátha több darabból jön össze.
Akkor minek kinlódnak itt sokan azzal, hogy agyon ónozzák a sávokat? 5mm sáv ezen a nyákon kb. 15A-t bír el a program szerint.
Akkor csinálok egy Cx beültetési helyet is igazad van.
Nem a nagy áram miatt érdemes ónozni a nyáklemezt, hanem, hogy ne oxidálódjon a rézfelület - és mondjuk pár hónappal később is még kinézzen valahogy....
Igen, de ebből a célból van elgánsabb megoldás is. Itt azt láttam, hogy sokan jó sok ónt elpazarolnak rá.
Sziasztok!
Bővebben: Link Tettem a relével párhuzamosan egy 12V Zdiódát. Kérdésem, hogy így jó vagy kell ellenállás is? 12V lesz a relé nem 24V mint az eredeti kapcsolásban.
Szia! Ott az R3 ellenállásnak. Akkor jó az értéke, ha a zeneren 0~20mA folyik.
És jól gondolom, hogy ha benne van a zéner, de nincs benne a relé akkor nem fog pukkani a kondi, de ha nem lenne a zéner akkor relé nélkül elszálna a kondi?
Jól gondolod. Relé nélkül azért ne helyezd áram alá, kivéve, ha a 12V -szor reléáramot a zener el tudja disszipálni, ilyen lehet a ZY12, vagy erősebb.
Sziasztok!
Lenne egy eszement kérdésem: Nem lehetne induktív lágyindítót csinálni..? Arra gondoltam, hogy egy nagyobb méretű PC tápos fojtótekercsmagra tekerni 40-50 menetet, és ezt sorba kötni a trafóval. Induktív mivoltja elméletileg simítaná a meredek felfutást. Nem..? Másik gondolatom az lenne, hogy ugyan úgy lenne egy folytótekercs, és hogy üzemi frekvencián ne képződjön nagy meddőteljesítmény, ezért kihangolni egy soros kondenzátorral.
A trafó is induktív és a vas felmágneseződése miatt rántja meg ennek ellenére az áramot. Szerintem a fojtó is pont így fog viselkedni, ezért nem fog segíteni.
A transzformátor nem tekercsként viselkedik. Nem tudom, hogy a tranzienseknél hogy van, de ha már elkezded terhelni a trafót ohmosan, akkor a primer oldali betáplálás is ohmos terhelést lát, vagyis annak az (N1/N2)^2 -szeresét.
Rendben, de induláskor nem a mögé rakott terhelés miatt vágja le a biztit. Akkor is megtenné, ha nem lenne mögötte terhelés. Ezért gondolom, hogy egy fojtót mellérakva nem változik semmi.
Üdv.
Végig olvastam a topicot és az oldalon közzétett LI. ák-t nem merem megépíteni az cikkben linkelt nyák-ra.Viszont Blackdog által tervezett nyák már szimpatikusabb. Egy kérdés. Ha az áramkört a kapcsolás szerinti értékekkel építem meg ,de teszek bele egy 24V-os Zener-t ,akkor kell-e módisítani a C1 R3 értékén?
Szia! Kérlek mérd meg a relé tekercs ohmikus ellenállását, és add meg a névleges feszültségét. Ha beszerzés előtt állsz, kikeresheted az adatlapjából.
Ezek határozzák meg a keresett értékeket.
Még csak beszerzés előtt vagyok, de G2R-1-es szánok bele melynek ha jól látom 1.1K az ellenállása és 21.8 mA eszik.Persze a 24V-osról van szó.
Remek! A 21,8mA ismeretében durván 9000 ohm-ra kell reaktanciát számolni: nálam 353nF jön ki. Nyugodtan használhatod a kapcsolást.
A 10 ohm ellenállások legjobb tudásom szerint 600VA-es trafóhoz vannak méretezve. Rod Elliott-tól átvéve egy ésszerű számítási metódust: R=U^2/2P. Eltérő teljesítményű trafónál érdemes használni a képletet.
Szuper.
Köszönöm.A trafo kb 600-630VA-lesz. Akkor egy 24V 1.3 W BZX85C24 zener nyugodtan tehetek bele?
A zener nálad már majdnem túlbiztosításnak számít, olyan jól beáll a tekercs feszültség. Egy esetleges tekercs szakadás esetén megvédheti a kondikat a felrobbanástól. Ennek valószínűségét szemelőtt tartva invesztálj bele cca. 15Ft-ot
Megépült a panel. Remekül működik.100W-os izzóval látni a váltást frankón.Egy 250VA trafóval is próbáltam eddig szuper.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |