Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DS18B20 hőmérő-szenzor
 
Témaindító: Korben, idő: Nov 16, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   5 / 39
(#) af27 hozzászólása Aug 21, 2011 /
 
Hali, szenvedek egy PIC18f4550 + lcd + ds1820 összeálltással.
A pic és az lcd ok, de sehogy sem tudom a ds-t kommunikációra bírni.
A ds az RA2-n van, az analóg bemenetek digitálisra vannak állítva.
Igazábol arra lenne szükségem, hogy ezen az egy lábon van egy ds és egy változóba rakja bele a mért hőmérsékletet.

Köszönöm a segítséget

Ja, és HI-TECH c fordítóval dolgozom.
(#) vicsys válasza af27 hozzászólására (») Aug 21, 2011 /
 
Itt van középtájon egy minta: Bővebben: Link
(#) af27 válasza vicsys hozzászólására (») Aug 23, 2011 /
 
Sajnos nem jött össze, eleve belefutottam abba, hogy MPLAB -ot használok, és már abban kész van a teljes program amire szükségem van, csupán a ds1820-al van gondom.
csatolom az eddigi termést a ds-hez.

Köszönöm.

CTRL.ZIP
    
(#) DecebaL hozzászólása Aug 26, 2011 /
 
Sziasztok!

Van egy GREISINGER TH175/MTP hőmérőm ami állítólag hitelesített. Összehasonlítottam egy általam készített hőmérővel mely DS18B20 -ból nyeri az adatokat.
A DS18B20 +1.8 fokkal mutat többet mint hiteles cucc.
Leellenőríztem még 7 db DS18B20 és mindegyiknél az eltérés más. Tehát a 8 db DS18B20 -bol egyiknek sem egyezett meg a mért hőmérséklete se a hiteles hőmérőévell se egymással. Érdekesség, hogy mindegyik többet mutatott mint a hiteles.
Vagy a GREISINGER hőmérőm vacak vagy a DS -ek pontatlanok.
Kinek mi a véleménye és mit tapasztalt?
(#) bbalazs_ válasza DecebaL hozzászólására (») Aug 27, 2011 /
 
Fogd oket ossze egy csokorba, tedd bele melyen vizbe. Hagyd ott jo sokaig, hogy a drotok is atvegyek a homersekletet. Ez elegge fontos, a drotok hovezetese jelentosen befolyasolhatja a merest (a digitalisnal is, mert a tok homersekletet befolyasolja), ezert celszeru vekony drotokkal bekotni.
Aztan sorban olvasd le oket.
A masik, hogy nezd meg a DS adatlapjan, mennyi elterest engedelyez, add hozza az AD hibajat. Ha igy az ossze DS megfelelo, akkor a hiteles muszer a rossz.

Nulla fokot olvado jeg koze teve tudsz eloallitani (ha tudod, termoszban csinald, ha nem, akkor egy NAGY edenyben es a teteje kozepenek a kozelebe tedd a csokrot..
Szaz fokot meg elvileg ugye a lobogoan forro vizben.
Ha desztvizet hasznalsz, annak a vezetokepessege nem befolyasolja a DIGITALIS homero ertekeit (nem tudom, a hiteles cuccod digi vagy nem).
Szaznal magasabb homersekletet olajat melegitve tudsz eloallitani.
(#) DecebaL válasza bbalazs_ hozzászólására (») Aug 27, 2011 /
 
Írtam egy progit és az összes szenzorról lekért hőmérsékletet egymás után sorba kiírtam LCD-re tizedes pontossággal.
Nem vízbe raktam mert nem akartam szigeteléssel kínlodni és a szenzorok lábaira sem akartam forrasztani.
Próbapanelre raktam a szenzorokat és beraktam a szobába és egy üres akváriummal lefedtem mindet a Greisingert is, hogy semmi ne zavarja a mérést. Kb. 2 órát vártam és sajnos azt tapasztaltam hogy a nyolc szenzor mérése közül 2 egyezett, többi 6 más más adatot mutatott.
(#) bbalazs_ válasza DecebaL hozzászólására (») Aug 27, 2011 /
 
Viztol nem kell felni, meg a csapviz sem befolyasolja lenyegesen a vezetest. A digitalis lekerdezest meg sehogysem. Csak akkor lehet baj, ha analog a hiteles merod, mert akkor a viz ellenallasa beleszol.

De vegulis a te modszered sem rossz, csak a levego hokapacitasa kicsi, igy siman a szeleken kialakulo legaramlatok befolyasolhatnak.
(#) DecebaL válasza bbalazs_ hozzászólására (») Aug 27, 2011 /
 
Digitális a hiteles mérőm. Elgondolkodok a vizes megoldáson is.
(#) vicsys válasza DecebaL hozzászólására (») Aug 27, 2011 /
 
Figyelj oda, hogy mennyi időnként kérdezed le a szenzorokat. Az adat vonal felhúzó ellenállása se legyen túl kicsi. A tápja is megfelelően legyen zavarvédett.
(#) DecebaL válasza vicsys hozzászólására (») Aug 27, 2011 /
 
A szenzorokat kb. 15-20 másodpercenként kérdezem le, hogy legyen időm összehasonítani őket. Az adat vonal felhúzó ellenállása 4,7KOhm.
Mekkora felhúzó ellenállást javasolsz 8 szenzorra?
(#) vicsys válasza DecebaL hozzászólására (») Aug 27, 2011 /
 
A 4k7 a gyári adat, az jó. Ha nagyobb távolságra viszed a szenzort, leállhat a kommunikáció, ekkor le lehet menni 2k2...1k -ig is. Esetleg tedd távolabb a szenzorokat egymástól, mert egymást is fűthetik... Talán ha egyesével is tesztelgetnéd, jobb mérési adatokat kapnál.
(#) DecebaL válasza vicsys hozzászólására (») Aug 27, 2011 /
 
Az igaz hogy a szenzorokat a probapanelon egymás mögé raktam mert így tudtam a legegyszerübben összehozni, és öszeértek. Én erre nem is gondoltam, hogy egymást is fűthetik. Holnap az első dolgom lesz hogy szétszóróm őket és a lehető legtávolabb rakom őket.
Most, hogy ennyi időt rááldoztam kíváncsi vagyok.
(#) bbalazs_ válasza DecebaL hozzászólására (») Aug 28, 2011 /
 
En ellene mondok az ordognek
Szerintem nem kell oket szetszorni, hanem minel kisebb helyen kellene osszezsufolni, hogy ugyanolyan homersekleti kornyezetben legyenek.
Szerintem nem fogjak egymast futeni, valamennyi ugyanannyi aramot vesz fel nyugalomban.
Itt nem szazadfokos pontossagrol beszelunk (akkor talan lehet ennek valami alapja), hanem fel fokosrol maximum. Az meg meredek lenne, ha annyival melegebb lenne az egyik masiknal...
En az elvezeto drotokra gyanakszom, mint JELENTOS hoelvezeto anyagra. Ezert javasoltam minel vekonyabbal a bekoteset.
(#) DecebaL válasza bbalazs_ hozzászólására (») Aug 28, 2011 /
 
A nyolc szenzor egymás mögött volt és kb 2,5 cm helyen volt összezsúfolva, összeértek vezetéknek meg sima telefon kábelt használtam.
Milyen vezetéked használjak?
(#) bbalazs_ válasza DecebaL hozzászólására (») Aug 28, 2011 /
 
Azt a regi, tomor rez telefonkabelt?
Az nagyon viszi a hot.
Sokkal inkabb javasolnam a nagyon vekony, zomancozott kabelt.
Egynel legalabb erdemes kiprobalni, hogy van-e kulonbseg a digitalishoz kepesti elteres kozott a ketfele kabel eseten. Szerintem lesz.

Egymas mogott nem jo. En egy csokrot javaslok. De ha mindenkeppen igy szeretned, idonkent csereld meg oket es nezd meg, hogy ilyenkor is ekkora-e az eleteres, tehat hogy a helye befolyasolja-e. Vagy a digitalisat mindig masik melle (vagy hozza) tennem.
(#) DecebaL válasza bbalazs_ hozzászólására (») Aug 28, 2011 /
 
A kábel nem tömör réz hanem több vékony érpárból van összesodorva.
Szét szórtam a panelon amennyire lehetett a szenzorokat és sajnos majdnem ugyanazokat az eredményeket kaptam mint tegnap annyi különbséggel, hogy ma nem volt annyira meleg mint tegnap. Ugyanaz a 2 szenzor ami tegnap egyezett ma is megegyezett, a többi 6 más más adatokat mutatott. Továbbra is magasabb értéket mutatott mind a 8 DS18B20 mint a hiteles. Ma a legnagyobb eltérés 1.6 fok a legkisebb 0.7 fok (tegnap is ennyi volt).
Ugyanezeket a méréseket ki fogom próbálni DS1821 és DS1822-vel és meglátjuk melyik a pontosabb.
(#) zolee1209 válasza DecebaL hozzászólására (») Aug 28, 2011 /
 
Szia!
Hasonlóba én is belefutottam, csak LM75-ös szenzor esetén. Nem tesztelgettem messzemenően, és etalonom sem volt, de a két szenzor között kicsit kevesebb, mint 1°C eltérés volt. Pontosabban nem tudom, mert csak egész fokban mértem...
(#) Novak válasza DecebaL hozzászólására (») Aug 29, 2011 /
 
Én is építettem már nem egy hőmérőt ezzel az IC-vel, és ugyan ezt tapasztaltam minden esetben. Bármelyik szenzorról is legyen szó, egy kicsivel mindig többet mutatott, mint az összes többi hőmérő itthon. Átlagban kb. +1 °C volt az eltérés. Nem tudom mitől lehet... Valahogy nem tudom elképzelni, hogy a gyártó tévedne.
(#) bbalazs_ válasza DecebaL hozzászólására (») Aug 29, 2011 /
 
Ha ket szenzor kozott ekkora az elteres, az tenyleg csak a gyarto hibaja lehet. Raadasul ha cserelgetve is hozza a hulyeseget. Persze, ha az eloirasokat betartottad.

Jo lenne, ha meg tudnad nezni, hogy az adott szenzor sajat pontossaga milyen, tehat hosszuidon keresztul olvastatni rendszeresen, van-e kiugro ertek. Esetleg ez kommunikacios hiba is lehet.
(#) DecebaL válasza bbalazs_ hozzászólására (») Aug 29, 2011 /
 
Betartottam az előírásokat.
Adtál egy jó ötletet, SD kártyára fogok loggolni mindent vagy két orán keresztül, és a szenzorok számát 8-ról 16-ra növelem. És majd kielemzem.
Az adatlapon az eltérés 0,5 fokot ír ezzel szemben van 1,6 fok is a valóságban, mérések eddig legalábbis ezt mutatják.
Az etalonomat ma le ellenőríztem egy másik etalonnal az egyik ismerösömnél az Övé nagyon komoly műszer (P795), nem mint az enyém.
Az etalonom pontos tehát a DS szenzorok pontatlanok. Mivel már csak a héten érek rá szeretnék végére járni a dolognak és főleg szeretnék találni legalább egy olyan DS szenzort ami pontos is.
(#) DecebaL hozzászólása Szept 2, 2011 /
 
Befejeztem a DS18B20 -as tesztelést, összesen 130 db szenzort vizsgáltam meg az elmúlt napokban. Az alábbi eredmények születtek.

Egy db szenzor által mért hőmérséklet sem egyezett meg az etalonnal.
A gyári 0,5 fokos eltérésen belül 23 db szenzor volt.
A legnagyobb eltérés 1,9 fok (8 db szenzor).
A legkisebb eltérés 0,2 fok ( 6 db szenzor).
Nekem még átlagba sem jött ki a 0,5 fok amit a gyártó ír.
Mindegyik szenzor magasabb hőmérsékletet mért mint az etalon.
(#) doup hozzászólása Okt 17, 2011 /
 
Sziasztok, egy ds1820 senzort szeretnék belőni de sajna folyamatosan 85 fokot jelez az lcd. Valkinek volt már ilyen problémája? Mi volt a megoldás a problémára?
(#) doup hozzászólása Okt 30, 2011 /
 
Sziasztok, egy ds1820 szenzorral akarok egy hőmérőt csinálni. 16f818-as Piccel működik. De memória hiánya miatt váltottam egy 18f4550-es pic-re és ugyan azt a programot beleégettem de sajnos mindig -0.5 fokot ír ki. Tudja valaki mi a baj?
(#) bbalazs_ válasza doup hozzászólására (») Okt 30, 2011 /
 
Feszultseg megfelelo?
Lab bemente stimmel?
Frekvencia stimmel? (en leginkabb erre tippelnek, hogy az idozites nem jo, a cucc ugyanis kenyes arra)
(#) doup válasza bbalazs_ hozzászólására (») Okt 30, 2011 /
 
A frekvencia 8Mhz, mondjuk a 16f818-nál 4Mhz használtam. A porta.b2 = 0xff-re azaz inputra állítottam a feszültség az megfelelő 5v-t. Ha a bemeneti lábról lehúzom az érzékelő data lábát akkor 0 fokot ír.
(#) doup hozzászólása Okt 30, 2011 /
 
Az lehet baj hogy az előző pic 16 bites a mostani pedig 18 bites?
(#) bbalazs_ válasza doup hozzászólására (») Okt 30, 2011 /
 
Az adatlapban nezd meg, hogy az a2 bit nem analog-e veletlenul alapbol. Asszem az ADCONx-nel lehet allitani.
De a dupla freki korrigalva van vagy nincs? Mert miutan idore megy a dolog, ha nincs, akkor nem csodalkoznek...
A kommunikacio mellett a konverziora is hagysz eleg idot?

Meg itt pontosidozites kell, sem hosszabb, sem rovidebb nem lehet az idoszelt az eloirtnal.
(#) doup válasza bbalazs_ hozzászólására (») Okt 30, 2011 /
 
ok megnézem.
(#) doup válasza bbalazs_ hozzászólására (») Okt 30, 2011 /
 
Megnéztem a ds1820 adatlapját 450ms min és 750ms max idő kell neki ezt be is állítottam 750ms-ra. A 18f4550 pic portd 7-es lábára kötöttem mert úgy gondolom hogy ez a hőszenzor nem analóg hanem digitális jelet szolgáltat innentől kezdve nem tudom mi a baja.
(#) bbalazs_ válasza doup hozzászólására (») Okt 30, 2011 /
 
De a kommunikacio? Mert az fontosabb, hogy jol legyen idozitve.
Van-e valami kodreszleted?
A megszakitasok le vannak tiltva a kommunikacio alatt?
(nem a konverzio alatt, hanem csak amig kiolvasod az erteket)
Következő: »»   5 / 39
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem