Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Mozgásérzékelő kapcsoló
 
Témaindító: joses, idő: Ápr 27, 2006
Lapozás: OK   7 / 17
(#) Inhouse válasza llax hozzászólására (») Feb 22, 2012 /
 
Az esetek 99%-ban trafó nélkül csinálnak kondival, ellenállással, diódával, zenerrel 24V-ot bennük. A kimenetükön egy félvezető kapcsol egy relét, amivel a lámpát lehet kapcsolni. Nem gond a relé kiiktatása...

Üdv
Inhouse
(#) llax válasza Inhouse hozzászólására (») Feb 22, 2012 /
 
Ez a feszültségosztó részben repülne, közvetlenül adnám a feszt (konkrét típus igényéhez igazodva). A zener maradna valami nagyon kicsi soros ellenállás mellett, a hosszú vezetékek miatt ilyenféle zavarvédelem már szükséges.

A relé nem szimpatikus nekem, elvben akár maradhatna is mert az is megoldaná a feladatot, de én helyette nyitott kollektoros kimeneten gondolkodom (fogyasztás - több eszköz egy nagyon hosszú vezetéken - keresztmetszet + könnyebb a tápfeszt szűrni). Így egy UTP/telefon/riasztó kábel is alkalmazható lenne távtáplálásra.

Alkonykacsoló részt (mert ezekben olyan is van, szinte mindben) bénítani kell.

Időállandót a potival beállítható legkisebbnél (néhány sec) is kisebbre venni (mondjuk néhánytíz-száz msec).

Az eddigiek megoldása egyszerűnek tűnik, egyedül az érzékenység elektronikus csökkentése kérdéses számomra. Láttam már több PIR alapú kapcsrajzot is de azok nem feltétlenül olyanok, mint a most beszerezhetők.

Az eddigi feladatlista nem kicsi (főleg ha nem egy darabról van szó), de jobb megoldás híján ezt tekintem járható útnak az adott feladatra, elfogadhatóan alacsony költségek mellett.
Külső térbe nem akarok komolyabb (és költséges) védelmet kiépíteni, főleg egy olyan világban, amikor már a biztonsági eszközöket is divat lett lopni...
(#) Inhouse válasza llax hozzászólására (») Feb 22, 2012 /
 
Ha sok kell belőle (több, mint mondjuk 10), macerás lesz az is, hogyha egyet kitapasztalsz átalakításilag, nem biztos, hogy ugyanabból a típusból tudsz később még beszerezni...
A fejlődés ezeket a cuccokat is elérte. Régebben egy LM324-el, meg pár beszerezhető alkatrésszel oldották meg, most meg már itt is divat a uC...
esetleg mégis megérné szétnézni szenzorügyileg

Üdv
Inhouse
(#) llax válasza Inhouse hozzászólására (») Feb 22, 2012 /
 
Több kell mint 10... Ezért is fontos tényező az ár... 2-3 db.-nál még annyira nem számítana.

A későbbi beszerzés nem nagy gond, mivel épületenként külön vonalon lennének. Amiben felhasználásom szempontjából lényegesen eltérhetnek, az a tápfesz, így az egyetlen követelmény, hogy egy vonalon azonos tápfeszt használók legyenek. Amúgy a 15-18-24V-os megoldások nem hiszem, hogy uC alapúak, azok erősen "analóg szagúak". Ráadásul a relative magas tápfesz eleve az (olcsó) OPA-knak kell (+ a kis árammal operáló relének).
(#) Inhouse válasza llax hozzászólására (») Feb 23, 2012 /
 
A 24V-ból lehet csinálni kisebbet, nem hinném, hogy ez döntené el, hogy mi van benne. Sokkal inkább azért csinálnak 24V-ot, hogy a trafó nélküli táp miatt minél kisebb legyen a legnagyobb fogyasztás, amit a relé behúzása okoz, minél kisebb legyen a disszipált teljesítmény. Ezt pedig "nagyobb" feszültséggel érik el. Persze nem mennek az égig, a 24V, még jól kezelhető, elég egy zener stabilizálni a relé feszültségét és 24V-os reléből is van lehetőség bőven. Nameg ez még biztonságos törpefeszültség.

Üdv
Inhouse
(#) malgab hozzászólása Feb 27, 2012 /
 
Sziasztok!

Remélem tudtok segíteni.
Van egy szokványos mozgásérzékelőm ,lámpához 230v-os az lenne az első kérdésem,hogy hogy tudnám üzemeltetni 12Vdc -ról?.
Második kérdésem,hogy tudnám az időzítő részét még kevesebb időzítésen használni mert most a legkisebb idő kb 10mp (a poti a végálláson van)és én ennek a felét szeretnén megkapni vagy csak pár másodpercet.

Előre is köszi: malgab
(#) Inhouse válasza malgab hozzászólására (») Feb 27, 2012 /
 
Nagy valószínűséggel 24V egyenről megy belül, 12VDC-ről csak egy DC-DC konverter beiktatásával, vagy az egész kapcsolás 12V-ra alakításával fog menni.
Meg kell nézni, hogy van megoldva, milyen alkatrészekből épül fel az időzítő és át lehet alakítani.

Üdv
Inhouse
(#) malgab hozzászólása Feb 27, 2012 /
 
Inhouse!

A potiból ellenállás LM324N majd egy kondi amint látom ezek a legfőbb alkatrészei!

Ha mondjuk az ellenállás vagy a kondit változtatom az befolyásol valamit az időben?
(#) Inhouse válasza malgab hozzászólására (») Feb 27, 2012 /
 
Mekkora kondi?

Üdv
Inhouse
(#) malgab hozzászólása Feb 28, 2012 /
 
Inhouse!!

Egy 100mikroF 16V os látok oda kötve!!

Köszi a segítséget!
(#) Inhouse válasza malgab hozzászólására (») Feb 28, 2012 /
 
Még akár lehet is, hova van kötve a kapcsolásban?

Üdv
Inhouse
(#) Inhouse válasza malgab hozzászólására (») Feb 28, 2012 /
 
Sok rajz nincs fenn ilyen témában, 1db LM324-el készültet sem találtam...

PIR rajzok

PIR hack

Üdv
Inhouse
(#) malgab hozzászólása Feb 28, 2012 /
 
Inhouse!

A kondi pozitív lába amintlátom az ic-n fentről jobboldalt 3 dik lábára van kötve a 4 dik lábra a kondi negatív része megy és még az megy a PIR egyik lábára!Ha jól látom!

Eddigieket is köszi!!
(#) Inhouse válasza malgab hozzászólására (») Feb 28, 2012 /
 
Lehet, hogy meg van. Próbálj meg egy másik 100µF-os kondit párhuzamosan kötni vele, és ha dupla idejű lesz az időzítés, akkor meg van.

Üdv
Inhouse
(#) malgab hozzászólása Feb 29, 2012 /
 
De nekem nem duplaidő kell pont,hogy az ellentetje kevesebb idő!!Vagy ezt úgy érted,hogy akkro meg lett oldva az időzítő probléma és ha kevesebb időt akarok akkor nagyobb értékű kondit rakja be?

Köszi!
Üdv malgab
(#) Inhouse válasza malgab hozzászólására (») Feb 29, 2012 /
 
Nem. Úgy értem, hogy sokkal egyszerűbb egy párhuzamos kondit ráforrasztani próbára és kideríteni, hogy az a kondi az-e ami kell és gondot sem okozhat igazán. Aztán ha ez az, akkor már könnyű kicserélni egy fele akkorára, vagy a töltő ellenállását növelni, hogy kevesebb legyen az idő...

Üdv
Inhouse
(#) frici.hu válasza malgab hozzászólására (») Feb 29, 2012 /
 
Szia! Bár a típusok eltérnek, de van benne egy 78L08-as IC arra kellene kötni a 12V-ot és a 24V-os relét cserélni 12V-osra.
(Az enyém most alakítom át épp.)
(#) malgab hozzászólása Feb 29, 2012 /
 
Szia!Az enyémben nincs 78L08 as IC!!Csak egy LM324N!!Küldök egy képet a nyákról!!

Üdv:malgab

DSCN7589.JPG
    
(#) nedudgi válasza malgab hozzászólására (») Feb 29, 2012 /
 
A baloldali panelon szitázott feliratot látok: 78L0*.
:hide:
(#) Inhouse válasza malgab hozzászólására (») Feb 29, 2012 /
 
A barna vezeték takarja, 78L0 látszik csak...
Így az átalakítás 12V-ra csak annyi, amit Frici írt.
Mivel galvanikusan nincs leválasztva a trafó nélküli táplálás miatt, ezért csak óvatosan, kellő odafigyeléssel babráld a panelt! Nehogy megrázzon az áram!

Üdv
Inhouse
(#) malgab hozzászólása Feb 29, 2012 /
 
78L08 igen ilyen van benne!!És ha a relét kicserélem 24V-osra akkro már 12Vos táplálásról megy is a szerkezet??
Az időzétés csökkentés akkor a kondi cserével megoldható??

Köszönöm!!
Üdv:malgab
(#) Inhouse válasza malgab hozzászólására (») Feb 29, 2012 /
 
Túl sokat kérdezel, de nem csinálsz meg semmit amit javasolunk... :no:
Igen, a 12V mehet a 78L08 bemenetére. A relé 12V-osra csere. A kondis próba után majd mehetünk tovább...

Üdv
Inhouse
(#) malgab hozzászólása Feb 29, 2012 /
 
Köszönöm!!
Igen igazad van még nem csináltam,mert még nem tartózkodom otthon!Amint haladtam vele valamire jön a többi kérdés! Ha nem oldódik meg!
(#) llax válasza Inhouse hozzászólására (») Feb 29, 2012 /
 
Ha már ennyire benne voltam ebben a mozgásérzékelős dologban, a kiszemelt olcsó típusból egyet beszereztem és belenéztem.

LM324 (-kompatibilis) IC a lelke, az alkonykapcsolója fotodiódás (malgab által bemutatott fotoellenállásos), egy panelen van az egész, 24V-ról működik, az ennél alacsonyabb feszültségű részeknek további zener+ellenállás adja a kakaót.

Innentől kezdve az átalakíthatóság nem kérdéses...
Külső érzékenység szabályozási lehetőséggel nem rendelkezik (csak időállandó + alkonykapcsoló érzékenysége), de tisztán analóg lévén az érzékenység csökkentése (anélkül, hogy a szögtartományt csökkenteném!) elektronikus úton megvalósítható.
(#) Csimi hozzászólása Jún 14, 2012 /
 
Sziasztok!
Nem tudom jó topicba írom-e a kérdésem,ha nem kérlek tegyetek helyre...
Szóval az lenne a kérdésem, hogyan lehetene megoldani a manapság alkalmazott dupla érzékelős "kisállatvédett" infra mozgásérzékelők működésének az inverzét?
Pontosítva, a megfigyelt/védett területre belépő humanoid esetén ne történjen aktiválódás, csak kisebb méretű hőforrás észlelése okozzon állapotváltást.?
(#) nedudgi válasza Csimi hozzászólására (») Jún 14, 2012 / 1
 
Fogsz egy nem kisállatvédett mozgásérzékelőt, és csak akkor engedélyezed a kimenetét, ha kisállatvédett nem jelez.
(#) Csimi válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 14, 2012 /
 
nedudgi:Hasznosítható az ötleted, köszönöm.
(#) HöTö hozzászólása Júl 6, 2012 /
 
Helló!
Egy egyenáramú 12V-os időzítő kapcsolást kellene táplálnom 230V-os hálózatról transzformátor nélkül.
Egy mozgásérzékelőben láttam agy kapcsolást (melléklet) csak az a piros nyíllal jelölt részen 24V váltakozó feszültséget ad. Valaki eltudná mondani, hogy hogyan működik ez a kapcsolás, és hogyan alakíthatom át 12V váltakozó kimenetűre? Én arra gondoltam, hogy az impedancia (kondi és ellenállások) és a diódák nyitóirányú differenciális ellen állása egy osztót alkot, de ez nem biztos.
(#) HöTö hozzászólása Júl 6, 2012 /
 
Bocs a mellékletet elfelejtettem.
(#) Gafly válasza HöTö hozzászólására (») Júl 6, 2012 /
 
Hiányzik a többi része

A lényeg a kondenzátor. Ez működik "előtét/feszültségejtő" ellenállásként, csak az ohmos ellenállással szemben nem melegszik.
Vele párhuzamosan azért kell a nagy ellenállás, hogy kikapcsolás után kisüsse a kondenzátrot és ne rázzon meg váletlenül a villásdugó.
A soros kis ellenállás azért kell, hogy bekapcsoláskor ne tudjon nagy áramlökés kialakulni.
Ami hianyzik a kaopcsolásból:
- Puffer kondenzátor a dióda híd mögül (néhány száz mikrofarád) amitől a lüktető egyenfeszültségből símított egyenfeszültség lesz,
- 12 V-os Zener, ami nem engedi a feszültéget 12V fölé növekedni.
Ha túlzottan nagy a terhelés, akkor 12V-nál kisebb feszültség alakul ki. Ekkor a kondenzátor kapacitását növelni kell. Kondenzátorként jó minőségű, nagyfeszültségű kondenzárt kell használni, erősen javallott 630 V-os példánz, amely folyamatosan bírja a hálózati feszültséget...
Következő: »»   7 / 17
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem