Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Optocsatolók
 
Témaindító: Kriss, idő: Márc 8, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   10 / 17
(#) 1984white hozzászólása Jan 7, 2012 /
 
Sziasztok!

Megoldódott működik rendesen a kapcsolás.
Megépítettem panelon ezt a "bonyolult" áramkört és a vezérlést a monitor ledjére kötöttem.
Az opto közvetlen a bekapcsolásjelző ledre megy, a kimenet 12vdc-t kapcsol és 1A-t
Köszönöm az ötletet, legfőképp hogy figyelmeztettél proli007 a startjel túlterhelésére. Üdv!
(#) proli007 válasza El_Pinyo hozzászólására (») Jan 7, 2012 /
 
Hello!
Teljesen igazad van, zéner kellene a 10k-ra. De ezt csak példaként tette fel, mert 12V-ot akar kapcsolni a tranyóval.
üdv! proli007
(#) SPORE hozzászólása Jan 7, 2012 /
 
Sziasztok! Egy hülye kérdés: Ha egy optocsatolót kettévágok, lednek is használható? Látható a fénye?
(#) nedudgi válasza SPORE hozzászólására (») Jan 7, 2012 /
 
Nem. Infra LED van benne. Ezt meg is lehet nézni az adatlapon, a nyitóirányú feszültség 1.2V környékén szokott lenni.
(#) kkrisz75 hozzászólása Márc 10, 2012 /
 
Sziasztok.
Lenne egy kérdésem, illetve segítség jól jönne.
Eddig csak opto kaput használtam, lényegében egy jeladó keréken megszámoltatni fog közöket. Fordulat számot mérek vele.
Viszont most olyan helyre kellene tennem hasonló módon egy "jeladót" ahol opto kapuként nem fér el. Viszont mivel mágneses tér is van jelen, így mágneses jeladó nem jöhet szóba.
Az elképzelés az, hogy egy "fogazott" kerék fogai ha elhaladnak a optoérzékelő előtt/között akkor tudjam a bejövő jeleket számoltatni.
Azt értem, hogy a kapuk hogyan működnek, de ott elhalad az adó és a vevő közt a fogazott kerék.
Láttam több lábú "ic" kinézetű optocsatolókat.
Hogyan kell ezeket használni?

(Tudom van adatlap, de angolban annyira nem vagyok otthon, és pár szavas infó magyarul jól jönne.)
(#) proli007 válasza kkrisz75 hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
Hello!
Az optokapu, és az optocsatoló, fizikailag majdnem ugyan az, csak egészen másra használatos. Az optokapu egy "nyitott optocsatoló, ahol a fény útjába tehetsz valamit (pld. fogazott tárcsádat). De az optocsatoló adó és vevő oldala között, csak egy vékony üveglap van, oda nem nyúlhatsz be. Az optocsatolót, alapvetően galvanikusan elválasztott adatátvitelre készült. Azért zárt és fekete a kabátja, hogy a környezeti fény ne befolyásolja.
Van reflexiós optokapu is, ahol a kisugárzott nyalábot a vevő csak akkor látja, ha reflexiós tárgy van a közelben. Ez egy tokban van, és több lábbal. De elején látható a két ablak, vagy egy optikai lencse.
Ha ugyan erre vonatkozott a kérdésed.
üdv! proli007
(#) kkrisz75 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
Igen. És köszi.

A reflexiós tárgy lehet akármi? Vagyis egy vas lemez?
Mert akkor az lehet egy megoldás, attól függ, hogy mekkora a távolság amire ez rakható, illetve nem zavar-e be neki ha távolabb van másik tárgy.
Zárt helyen lenne a mérés.
(#) proli007 válasza kkrisz75 hozzászólására (») Márc 11, 2012 /
 
Hello!
Nyilvánvalóan nem a tárgy anyaga számít, hanem (mint minden tükörnél) a felület visszaverő képessége. Általában gyári reflexiós érzékelők esetén a nyalábolást, optika segíti. De hogy ez számodra megfelelő eredményt hoz-e, azt csak valós próbával tudod eldönteni.
üdv! proli007
(#) Szabi1 hozzászólása Márc 14, 2012 /
 
Hello!
Van egy moc3020 optotriacom, nincs egy rajza valakinek hogy hogyan lehet vele relét kapcsolni? A vezérlő jel TTL szintű, 220v os ezközt kapcsol a relé. Én már próbálkoztam vele de nem sikerült, nemtudom mit rontottam el.
(#) Lacika001 válasza Szabi1 hozzászólására (») Márc 14, 2012 /
 
Milyen relét akarsz vele kapcsolni?
(#) Szabi1 válasza Lacika001 hozzászólására (») Márc 14, 2012 /
 
12v os rele több infót nem tudok róla nincs rajta semmilyen kód vagy szám. A pc tápal behúz a relé szóval működő képes.
(#) proli007 válasza Szabi1 hozzászólására (») Márc 15, 2012 /
 
Hello!
A MOC-ban (mint írtad is) Optotriac van. Ami váltófeszültségre való. Mit akarsz a 12V-os relével, ha az egyenáramú. (Ha már a PC-tápról húzattad..)
De a relé ellenállását, vagy áramát, meghúzási feszültségét meg tudod mérni, és akkor nem számít mi nincs ráírva..
üdv! proli007
(#) Szabi1 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 15, 2012 /
 
Igazad van, de aktiválni tudom egyenárammal a kimenetet?
(#) Szabi1 válasza Szabi1 hozzászólására (») Márc 15, 2012 /
 
Most eszembe jutott hogy egy triac-al relé helyett egyből tudnám a 220at kapcsolni nem?
(#) proli007 válasza Szabi1 hozzászólására (») Márc 15, 2012 /
 
Hello!
Bizony, pont erre való a MOC. Egyenáramról is megy a kimenet, csak éppen ha egyszer bekapcsolt, már nem kapcsol ki, csak ha a tápfesz megszűnik. Mint afféle tirisztor..
üdv! proli007
(#) Szabi1 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 15, 2012 /
 
Köszönöm de már megoldottam a problémát egy stroboszkópot kapcsol. Egy potival lehet szabalyozni a villogas sebesseget es a gond az hogy minimumon eleg gyorsan villog es le szeretném csökkententeni. Vannak ellenállások a potin (1M poti) és gondoltam még oda rakok ellenállást de nem változott semmi, mit lehet tenni?
(#) Lacika001 válasza Szabi1 hozzászólására (») Márc 15, 2012 /
 
Kapcsolási rajz van róla?
(#) vilmosd válasza Szabi1 hozzászólására (») Márc 15, 2012 /
 
Inkabb valami kondit kellene valtoztatni az idozito korben.
(#) Szabi1 válasza vilmosd hozzászólására (») Márc 15, 2012 /
 
Köszi tudom hol van az a kondi es ne legyen polaris, ugye.
(#) pic_nagyistvan hozzászólása Ápr 1, 2012 /
 
Sziasztok!

Elnézést hogy itt kérdezem, de feltétlenül fontos lenne a problémám.
Építenem kellene egy olyan áramkört, amely 24V-os üzemben működik és egy optocsatolót kellene kapcsolnom vele. Tudnátok abban segíteni, hogy oldjam meg a kapcsolást és hogy válasszam ki az ideális optocsatolót. Ez csak egy sima +5V-ot kapcsolna 50 mA-rel. Tehát nagy árammal nem kell számolni!
Van valakinek ötlete, hogy a kapcsolást hogy valósítsam meg? Gondolom ugyanúgy, mint LED-nél itt is kell egy előtét ellenállás?

Előre is köszönöm!
Üdv.!
(#) nedudgi válasza pic_nagyistvan hozzászólására (») Ápr 1, 2012 /
 
Igen, jól gondolod, az optocsatoló bemenet rendszerint egy infra LED. Azt ne felejtsd el, hogy ha a kimeneten +5V-ot kapcsolsz, akkor az optocsatoló kimeneti fokozatán is esik majd feszültség.
(#) proli007 válasza pic_nagyistvan hozzászólására (») Ápr 1, 2012 /
 
Hello!
Vélhetően ki kell egészítened egy tranzisztorral az optó kimenetét. Az adatlapon a CTR paramétert kell megnézni, mert az fogja megadni a diódaáram és a tranyó kollektoráram hányadosát %-ban. (Nyilván a dióda árama nem lehet akármekkora.) Egyszerű optóknál, ez 20..100% között van. Darlington kimenetűeknél, több száz is lehet, de ott meg a kollektor-emitter maradék feszültség lesz magas. Vagy is az adatlap szaturációs feszültségét is nézni kell.
üdv! proli007
(#) _JANI_ válasza pic_nagyistvan hozzászólására (») Ápr 11, 2012 /
 
Ha nincs nagy igény a kapcsolással szemben, akkor a mezei 4N25-ös: Link kapcsolás is jó lehet. Igaz a bemenetet érdemes néhány alkatrésszel: Link kiegészíteni.
Egyes optocsatoló típusok ( PL: H11L1M: Link ) képesek digitális jelet kiadni a kimenetükön.
(#) zenetom hozzászólása Ápr 14, 2012 /
 
Hali!
Olyan optocsatolóra lenne szükségem, melynek a lábkiosztása ugyanaz mint a 4N25-ek, viszont a kimenetnél a collector-emitter ellenállása kisebb, vagyis kevesebb feszültég esik rajta.
Előre is köszönöm!
(#) zenetom válasza zenetom hozzászólására (») Ápr 14, 2012 /
 
Még annyit, hogy az se baj, ha FET-es a kimenete.
(#) _vl_ válasza zenetom hozzászólására (») Ápr 14, 2012 /
 
Szerintem ennél jobban írd le, hogy mit szeretnél. Az egyes optocsatolótípusoknak jelentősen eltérő tud lenni a VCEsat görbéje, és nem csak a típustól, és a kollektoráramtól függ, hanem a dióda áramától is, hogy mennyi is lesz a feszültség.

Szóval írjál max. elfogadható diódaáramot, ill. min. szükséges kollektoráramot is.
Ha pl. tudsz 30-50mA-t beküldeni a diódába, és elég 1-2mA a kollektoron, akkor léteznek pár tized Voltot tudó cuccok.
(#) zenetom válasza _vl_ hozzászólására (») Ápr 14, 2012 /
 
Szóval egy relé behúzótekercsét kéne bekapcsolni, ami 12V-os, kb. 630ohm-os, szóval kb. 20mA-t kéne tudni az optocsatinak.
Az optocsati LED-ébe pedig 5V menne előtét ellenállással.
Az egész ott kezdődött el, hogy nem akart eléggé behúzni a relé, kiderült hogy az optocsati a ludas. Hiába kattant a relé, de nem zárt az érintkező. Aztán kicseréltem egy másik 4N25-re, és azzal működik, teljesen zárnak a relé érintkezői.
Ezért elővigyázatosságból gondoltam arra, hogy ha kisebb a C-E fesz, akkor stabilabban behúz a relé.
(#) _vl_ válasza zenetom hozzászólására (») Ápr 14, 2012 / 1
 
Megmérted a CE feszültséget? Mennyi a diódán átfolyó áram? A 4N25 tipikusan elég gyatra CTR-ű, ergó 20mA-hez kéne legalább 30-40mA a diódán.

Próbálhatsz egy 4N35/36/37-et is, az picit jobb.

Esetleg raksz egy tranzisztort mögé, és akkor nem kell 20mA-t átküldeni, elég lesz mondjuk 1mA is.
(#) proli007 válasza zenetom hozzászólására (») Ápr 14, 2012 / 1
 
Hello!
Olyan optót kell választani aminek darlington a kimenete, nem sima tranyó. Arról is felismered, hogy a CTR tényezője több száz.. Pld. 4N29-et.
üdv! proli007
(#) vilmosd válasza zenetom hozzászólására (») Ápr 14, 2012 / 1
 
Az a fo problema, hogy a 4N25 CTR-je tipikusan 20-70 %, ami azt jelenti, hogy 20 mA kollektor aramhoz tipikusan 100 mA diodaaramot kellene belekuldeni. Talan meg kellene probalni a 4N35 tipust. Annak 100 korul van a CTR-je. Vagy egyszeru megoldas a kimenethez darlingtonban egy kulso tranyot kotni.
Következő: »»   10 / 17
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem