Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DC-DC konverter
 
Témaindító: Placi84, idő: Nov 10, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   45 / 131
(#) soskajoska válasza soskajoska hozzászólására (») Márc 6, 2012 /
 
Senki nem tud segíteni?
(#) kadarist válasza soskajoska hozzászólására (») Márc 6, 2012 /
 
Szia!
Gondolkodj egy ilyen jellegű megoldásban.
(#) Kicsa válasza hibbantpasi hozzászólására (») Márc 6, 2012 /
 
Igen,de kimérem azért,a biztonság kedvéért. egmondom őszintén,csak beültetem.
A kondik kacapitásban van méretileg voltak picik?
(#) soskajoska válasza kadarist hozzászólására (») Márc 7, 2012 /
 
Idézet:
„Szia! Gondolkodj egy ilyen jellegű megoldásban.”

Kösz! Csak alapvetően az a bajom a flyback alkalmazásokkal, hogy a trafó vagy beszerezhetetlen, vagy nincs leírás, hogy hogyan tekercseld meg. (Induktivitás, milyen magra, áttétel, elrendezés, leakage induktivitás, stb, stb...)
(#) Kicsa válasza lazsi hozzászólására (») Márc 7, 2012 /
 
Sziasztok!
Mértem néhány értéket a kapcsolásban :
2 db 33 Ohm/5W sorbakötve a kimeneten : A rajtuk átfolyó áram 270 mA,a kimeneti feszültség stabilan 18.45 V,a bemeneten 28 V.

1 db 33 Ohm/5W : 530 mA átfolyó áram,a kimeneti feszültség ismét stabil 18.45 V,a bemenet szintén 28V.

2 db 33 Ohm párhuzamosan a kimeneten : Az átfolyó áram 930 mA,a bementi feszültség 28 V,a kimeneti pedig 17 V körüli értékről szépen lassan emelkedik. Nem tudom a stabil értéket,az ellenállások felforrnának hja kivárnám.

Ezeket úgy végeztem,hogy a labortáp kimenetén a feszültséget letekertem 0-ra,rákötöttem majd szépen emeltem a 28 V-ig.

Következő kísérlet : terhelésnek egy darab 5.1 Ohm a kimeneten. A kimeneti feszültséget feltekertem 28 V-ra,majd a labortáp kimenetét felkapcsoltam : így egyből megkapta a teljes betápot. Az átfolyó áram 1.07 A,a feszültség a kimeneten leesett 6.7 V környékére. Ha bekapcsolva hagyom,akkor szépen századvoltonként megy feljebb a kimenetem a feszültség
Ha a labortápon a kimenetet elkezdem csökkenteni,13.6 V-nál van egy nagy lépcső : itt billen helyre a szabályzó. Innentől ha a labortáp áramát feltekerem,a kimeneti áramérték is szépen nő,szerintem akár az 5A névleges áramig is.


A 'leszabályzásnál' a felvett áram kb. 300 mA. Ahogy csökkentem a feszültséget,úgy nő az értéke...

Az induktivitást kiforrasztva 0.025 mH-t mutat a műszer a legkisebb méréshatárban. (2mH)
(#) hibbantpasi válasza Kicsa hozzászólására (») Márc 7, 2012 /
 
Szia!

Nem lehet, hogy a labortápod játszik veled?
A bemenethez én megpróbálnék egy jó nagy pufferkondit kapcsolni, hátha...
Akkuról nem próbáltad még, mit csinál?

üdv: hp
(#) kit6263 hozzászólása Márc 9, 2012 /
 
Üdv Mindenkinek
Jó lenne buherálni egy 12 V > 24 V vagy inkább 48 V konvertert 50W-ra.
Napelemes akkus világításhoz kellene, mert 12 V nagyon kevés a LED-eknek.
Ez a teljesítmény megoldható egyszerű boost IC-vel induktivitással (természetesen mosfet-el megpatkolva) vagy ide már trafós megoldás kell ?
Azért jó lenne ha rövidzárra nem füstölne el !
Van valakinek tapasztalata ?
(#) Kicsa válasza hibbantpasi hozzászólására (») Márc 12, 2012 /
 
Szia!
Nem hinném hogy a táp szórakozik velem. Eddig minden mást szépen meghajtott...
A pufferkondit kipróbálom,illetve van egy motor is,amit rá tudok akasztani. Igaz hogy nem nagy terhelés de hátha...
Sajnos megint csak a hét végén tudok vele foglalkozni.
Akkuról nem próbáltam még.
Jelentkezem majd,köszönöm szépen!
(#) szucsip hozzászólása Márc 14, 2012 /
 
Sziasztok!

Egy "egyszerű" boost konverternek mekkora lehet elméletben a hatásfoka, és gyakorlatilag mennyit lehet elérni 1 kapcsolóelemmel? Illetve: a kitöltési tényező maximális értékét mennyinél érdemes korlátozni? (%-ban)
(#) cimopata válasza szucsip hozzászólására (») Márc 14, 2012 /
 
Elmélet 100% gyakorlatilag attól függ.

A kitöltés meg attól függ mennyiből szeretnél mennyit.
A vezérlők általában 95-99%-ot tudnak.
(#) szucsip válasza cimopata hozzászólására (») Márc 14, 2012 /
 
A kitöltést azért kérdeztem, hogy "legyen ideje" áttöltődnie az energiának a kimeneti pufferbe a tekercsből.
(#) cimopata válasza szucsip hozzászólására (») Márc 15, 2012 /
 
Lesz ideje, mert 100%-ig nem megy el a kitöltés egyik vezérlőnél sem.
(#) szucsip válasza cimopata hozzászólására (») Márc 15, 2012 /
 
Köszönöm, tehát elméleti korlátok ezek szerint nincsenek.
(#) pucuka válasza szucsip hozzászólására (») Márc 15, 2012 /
 
Elméleti korlátok is vannak azért. A 100% kitöltés az ugye = egyenáram. Ezt pedig nemigen lehet transzformálni. Az értékeket úgy szokás megválasztani, hogy alapesetben 50% körül legyen, ekkor van a legnagyobb szabályozási lehetőséged felfelé, és lefelé is.
A hatásfokot a veszteségek csökkentik, a kapcsoló eszköz belső ellenállása nem nulla, de elég alacsony, az induktivitás ohmos ellenállása, ha ez sem túl nagy, akkor jó hatásfok elérhető. A gyakorlatban 80 - 90 %.
A vezérlő áramkör teljesítmény igényét is fedezni kell, ezért minél nagyobb teljesítményű a konverter, ennek annál kisebb a részaránya.
(#) Kicsa válasza Kicsa hozzászólására (») Márc 15, 2012 /
 
Kipróbáltam a puffert de nem segít. Olyan mintha 1 A körüli terhelés felett valami védelem letiltana vagy ilyesmi.
Nem melegszik szinte semmit sem de nem működik...láttatok már ilyet? Puffernek a bemenethez kötöttem egy 4700 µF-os kondit. Lehet hogy új nyákterv lenne jó?
(#) soskajoska hozzászólása Márc 15, 2012 /
 
Találtam egy igen érdekes feszültség fordító megoldást. Normál kapcsolóüzemű táp, csak a kimenetét GND-re rakja. Az IC földpontja pedig a negatív kimenet lesz. Így egy földszimmetrikus +/- táp lesz a végeredmény.

AN-1157.PDF
    
(#) cimopata válasza soskajoska hozzászólására (») Márc 15, 2012 /
 
Igen, ha trafóval lenne, ezt neveznék flyback konverternek.
(#) soskajoska válasza cimopata hozzászólására (») Márc 18, 2012 /
 
Idézet:
„Igen, ha trafóval lenne, ezt neveznék flyback konverternek.”

Lehet. Számomra azonban az a szimpatikus benne, hogy nem kell vesződni a flyback trafó beszerzésével, vagy elkészítésével. A pozitív ág meg amúgy is adott.
(#) qwertz0 hozzászólása Ápr 5, 2012 /
 
Sziasztok!

Szivargyújtóról szeretnék 20-21,5 VDC-t és minimum 500 mA-t előállítani, lehetséges ez Step-Up konverterrel?
(#) _vl_ válasza qwertz0 hozzászólására (») Ápr 5, 2012 /
 
Persze.
Ezt megnézegetheted pl.:
http://www.hestore.hu/prod_10001350.html
(#) qwertz0 válasza _vl_ hozzászólására (») Ápr 6, 2012 /
 
Köszöönm, elfelejtettem írni, de pont ezt az IC-t szeretném elkerülni, már a saját topikjában feltettem többféle kérdést, meg próbáltam programmal is kiszámolni, mindegyikkel más érték jött ki, meg nem is tudom, hogy mennyire kell pontosnak lennie a tekercsnek!

Meg nem tudok ennyi képletet kiszámolni, de nem találtam olyan IC-t eddig, ami egyből 20V körülit állít elő, főleg 500 mA-t!
(#) qwertz0 válasza qwertz0 hozzászólására (») Ápr 6, 2012 /
 
(már nem tudom szerkeszteni az előzőt)

De mindenképp fontos, hogy az LM317 szerű IC-ket is kerülném, minél nagyobb hatásfok, minél olcsóbban!
(#) granpa válasza qwertz0 hozzászólására (») Ápr 6, 2012 /
 
Pedig ennél egyszerűbbet nem fogsz találni. A számítások nagyon tisztán leírják a kívánsághoz igazítás menetét. Nem tudom hányadikos vagy, de ez kb. egy egyszerű 6.o. szöveges példának felel meg. Kiszámolod, összerakod (provizorikusan/légszereléssel/), mérsz, és máris megtudod merre tovább. A tekercs pontossága nem kényes.
(#) qwertz0 válasza granpa hozzászólására (») Ápr 6, 2012 /
 
Már rég túl vagyok az érettségin is, de legalább 5-10 képeltet találtam az MC pdf-ben, meg nincs lehetőségem ampert mérni, legalábbis úgy tudtam, hogy olcsó multiméterrel nem lesz reális a mérés.
(#) granpa válasza qwertz0 hozzászólására (») Ápr 6, 2012 /
 
Én nem találtam annyit. Feszültséget tudsz mérni? (Ohm törvény). Bármely gagyi multiméterrel pontos áramot tudsz mérni (a megfelelő mérő-állásban). Amúgy tök mindegy, ha tud 1 vagy 2A-t az jó lesz a fél A-hez is.
(#) qwertz0 válasza qwertz0 hozzászólására (») Ápr 6, 2012 /
 
Jól gondolom, hogy a VR1-el (1 kOhm) a kimenő fesz.-t állíthatom?

Mekkorára cseréljem ki a VR1-et, hogy pontosabban tudjam 20V körülire állítani a feszültséget?
(#) _vl_ válasza qwertz0 hozzászólására (») Ápr 6, 2012 /
 
Vout * R3 / (R3+R4+VR1) = 1.25V

Ha 20V-ot akarsz, akkor R3 = 2.2kohm, R4 = 33kohm, a VR1-en meg kb. nullát kell beállítani.
(#) granpa válasza qwertz0 hozzászólására (») Ápr 6, 2012 /
 
Igen, csak ki kell számolni a fesz. osztást, hogy úgy szabályozzon ahogy kell. Nálad más paraméterek vannak (Ube,Uki, Iki, stb.). 1'-el megelőztek.
(#) qwertz0 válasza _vl_ hozzászólására (») Ápr 8, 2012 /
 
Az R1 pedig 1 kOhm legyen? Az L1-et hány wattra kérjem a boltban?

Mennyi áramerősség kell minimum a bemenetre és mekkor bemenő fesz. tartományban lesz a kimeneten 20 V?
(#) BlackStar hozzászólása Ápr 12, 2012 /
 
Sziasztok!
Szeretnék egy kis segítséget kérni. Keresek olyan konverter kapcsolást, ami a bemeneti feszültséggel arányos (közel arányos) negatív kimeneti feszültséget ad. Pl. Ube=5V Uki=-5V. A bemenet 3V-15V feszültség a kimenet ezzel arányos negatív feszültség legyen max 300mA.
Válaszokat előre is köszönöm.
Következő: »»   45 / 131
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem