Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   197 / 968
(#) lui144 válasza dobo hozzászólására (») Márc 16, 2012 /
 
A tulfesz védelmet ne hagyd ki biztonsági okoból sem. Én a helyedben még azt is a feladataimba venném. A dokumentációt, meg ha van valamilyen kérdésed, akkor várjuk szeretettel.
Más: Közben felmerült bennem a kérdés a még idáig összebarkácsolt almérőmmel kapcsolatban, hogy milyen kismegszakítót vegyek neki, hogy elbírja könnyedén a 2000W-os 230V-os hálózatra tervezett valamint a 3500W-os fémhalogénlámpát?
(#) karaszbandi válasza lui144 hozzászólására (») Márc 16, 2012 /
 
Mekkora a főbizti?
(#) lui144 válasza karaszbandi hozzászólására (») Márc 16, 2012 /
 
Úgy tudom, hogy 16A-es, de majd holnap megnézem és megírom.
(#) lui144 válasza lui144 hozzászólására (») Márc 16, 2012 /
 
A 3500W-os fémhalogénlámpánál elfelejtettem írni, hogy az 400V-os hálózatra tervezett és 230V-ról csak szórótranszformátorral lehet működésre bírni. Úgy tudom, hogy a 3500W-os lámpa 400V-os hálózatra bekötve a fojtóval együtt összesen 3650W-ot vesz fel. Szórótranszformátorral nem tudom.
(#) tomikapc válasza lui144 hozzászólására (») Márc 16, 2012 /
 
Szerintem 3650W-hez már mindenképpen kelleni fog a 16A.
(#) lui144 válasza tomikapc hozzászólására (») Márc 17, 2012 /
 
Igen, bár a 16A-es kismegszakítónál már nagyon a határon lesz ahhoz, hogy leodjon.
(#) lui144 válasza karaszbandi hozzászólására (») Márc 17, 2012 /
 
Megnéztem. 16A-es C kioldási jelleggörbéjű.
(#) tomikapc válasza lui144 hozzászólására (») Márc 17, 2012 /
 
Akkor egy B 16A kismegszakítót tegyél elé szerintem.
(#) matthew_87 hozzászólása Márc 18, 2012 /
 
hello!

van egy kis problémánk. kb. 1-1.5 éve lecserélték a bojler éjszakai-áram időkapcsoló óráját távvezéreltre, valamint lecserélték a főbiztosítékot egy újabbra. (családi házról van szó)

de a drága szerelő úr fölöslegesen beletúrt a biztosítéktáblánkba is (amihez egyébként semmi köze), gondoljuk nem véletlenül. azt tudni kell hogy sok nagyteljesítményű fogyasztónk van (kombinált tűzhely, vízforraló, pirító, mikrósütő, villanybojler, stb.). egészen az illetéktelen módosításig nem is volt probléma. most viszont állandóan leveri a főbiztosítékot! (F&G 16A 10kA)

valószínűleg össze volt kötve pár biztosíték egy kis rézdrót-darabbal, hogy jobban bírja a terhelést. (nem is volt vele probléma, hisz rendes tömör rézdrót van mindenhol az egész házban. bírta is rendesen.) sajnos nem tudom hogy hol lehettek. egyébként melyik oldalra kell a táblán berakni őket? a bejövőre vagy a kimenőre?


előre is köszi!
(#) karaszbandi válasza matthew_87 hozzászólására (») Márc 18, 2012 /
 
Szerintem keress egy normális villanyszerelőt és nézesd át vele a rendszeredet.
(#) mugab válasza matthew_87 hozzászólására (») Márc 18, 2012 /
 
Raknál fel egy képet az elosztódról?
Gondolom tanulságos lesz ...
(Főleg ha a főbizti tényleg 16A , amiket meg írtál fogyasztók önmagában vagy párosával simán verik)
(#) matthew_87 hozzászólása Márc 18, 2012 /
 
köszi a válaszokat!

1.végül is van egy jó szerelőnk. majd beszélek anyámmal, mert ő szerezte. remélem valahogy csak megoldja a problémát.
2.képet most nem tudok róla csinálni, majd talán holnap.
a biztosítéktáblánk 9 ágra van elosztva (teljesen ki van használva). vegyesen van 10 ill. 16A biztosítékokkal. többnyire "bakony művek" biztosítékok vannak (egyik sem mai darab), valamint van két új schneider C 16a-es + valami siemens és elco 16a-es.
úgy néz ki, hogy a tábla alsó részénél jön fel 2 fekete drót (fázis), ami az órától jöhet. és az van alul szétosztva több vastagabb fajta sárga dróttal (nem, nem testkábel!) a többi biztosítékra. felül van a kimenő rész, ami a szobák + a többi helység felé megy.
(#) proba válasza matthew_87 hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
Ha a főbiztosítékot veri ,akkor nincs más út ismét áramszolgáltató ,és áramigénylés.Ha a 16A kevés kérni kell 25A -t. Itt semmiféle átkötésnek,"rézdrótnak" helye nincs,és nem is lehet.(szerintem ő csak visszaállította a papíron szereplő értékre ,illetve egy összeégettet egy jól működőre.Ez ellen egy szavad sem lehet.
(#) matthew_87 válasza proba hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
dehogy nincs helye. *

Törölne ! Ez itt a He fóruma, nem a sarki kocsma !
(#) karaszbandi válasza matthew_87 hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
Azt hiszem, ez már meddő vita.
(#) Sanyi74 válasza matthew_87 hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
Lehet, hogy a 12A-es (?) át volt hidalva.
(#) matthew_87 válasza Sanyi74 hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
látod ez egy nagyon jó kérdés!

de valószínű hogy ki fogjuk cseréltetni ezt a 16A-est nagyobbra. jelenleg csak ennyit tudunk tenni. én nem nagyon akarok beleturkálni a biztosítéktáblába, mert annyira azért nem értek hozzá. különben is van egy jó szerelőnk, meg is fizetjük.
(#) Sanyi74 válasza matthew_87 hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
És esetleg leég a vezeték, 1,5 réz vezetéket 16A nagyobbal nem biztosíthatsz, Van ahol a 16 is sok.
(#) matthew_87 válasza Sanyi74 hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
jogos. az tényleg max. 16A-t visel el, láttam itt pár oldallal odébb egy táblázatban. áganként le is van védve 10 ill. 16A-es megszakítókkal. sőt van egy 6A-es is, amiről gőzünk sincs hogy mi, mert nem kapcsol le semmit.

akkor lehet hogy tényleg patkolva volt az előző vagy valami ilyesmi. bár főbiztosítéknál nem tudom, hisz az plombálva van.
(#) karaszbandi válasza matthew_87 hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
Fogadd meg a tanácsot és NE barkácsolj!
(#) Sheffield hozzászólása Márc 19, 2012 /
 
Sziasztok!

Azt szeretném megkérdezni, hogy FI-reléből A, vagy AC-osztályút szoktatok alkalmazni? (Panel kiselosztó)

A válaszokat előre is köszönöm!
(#) kameleon2 válasza Sheffield hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
Attól függ, mihez használnád....
(#) tomikapc válasza matthew_87 hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
Amikor 1000FT egy kismegszakító, akkor már nem éri meg megpatkolni semmit.
(#) Sheffield válasza kameleon2 hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
Semmi extra nincs a lakásban. Átlagos panellakás, mosógép, mikró, TV, kávéfőző, számítógép.
Panel kiselosztóba kerülne a kismegszakítók elé.

Miért, melyiket mihez használhatom?
(#) lui144 válasza tomikapc hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
Csak nem tudom, hogy a 3500W-os lámpát mind a 16A-es kismegszakító bírni fogja-e, mert ahogy írtam 3650W-ot venne fel a hálózatból a lámpa 400V-os hálózat esetén. 230V esetén nem tudom, de kétlem, hogy bírni fogja a 16A-es kismegszakító.
(#) kameleon2 válasza Sheffield hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
Milyen gyártmányt használsz? Vagy milyet szeretnél venni? Schrack, Möller(Eaton), Schneider, ABB ? Milyen kismegszakítóid vannak? Alsó vagy felső sínezésű, van-e egy vagy háromfázisú sín, vagy csak kis átkötések? Akarsz-e segédérintkezőt a FI relédre? Mert "átlagos" panellakás nincs, mint ahogyan átlagos védelem sem. A teljes hálózatot akarod védeni? Jó a földelésed? Szét van szeparálva a fogyasztó oldali nullád a betáp nullától? Van elég helyed a kiselosztóban ezt megcsinálni? Ezt a semmi extrát utoljára egy ukrán megrendelőtől hallottam. Ő is azt modogatta: "Sémmi éxtra!" "Ide 3 méteres motoros vászon, oda 300m3-es médéncé, buszos réndszér és érintőképérnyős távirányító !" Csak arra akartam rávilágítani, hogy nem a védelemhez választunk rendszert, hanem a rendszeredhez védelmet...
(#) Sheffield válasza kameleon2 hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
Schneidert szeretnék, Schneider kismegszakítókhoz egyfázisú sinnel, segédérintkező nem kell. A teljes hálózatot (lakást) szeretném védeni, és szét van szeparálva a bejövő nulla a fogyasztói nullától.
Az orosz példa nagyon tetszett!
(#) kameleon2 válasza Sheffield hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
Schneider: "AC osztályú (hagyományos áramkörökhöz)" , " "egyenirányító eszközt (dióda, tirisztor, triac) tar-
talmazó készülékek esetében A osztályú áram-
védőkapcsolót kell alkalmazni, amely biztosítja a leoldást egyenáramú összetevő jelenlétében." Meglepő módon ezt a Schneider katalógusban találtam . Tehát, ha nincs dimmered stb, akkor AC
(#) Dudus válasza kameleon2 hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
Lakásba semmiképpen nem tennék "AC"-t! Nem kevés kapcsolóüzemű eszköz van egy mai háztartásban4
(#) tomikapc válasza lui144 hozzászólására (») Márc 20, 2012 /
 
Mivel a kinti kismegszakítód 16A, ezért utána felesleges nagyobbat tenni (sőt elvileg ugyanakkorát is). 3650 wattot szerintem bírnia kell 16A-nak. De majd az okosabbak leírják úgy is
Következő: »»   197 / 968
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem