Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Quad 405-ös erősítő tapasztalatok és hibák
Lapozás: OK   20 / 399
(#) huhuu válasza Dzsoni hozzászólására (») Szept 26, 2007 /
 
Igazad van, most hogy átgondolom tényleg úgy lehet, ahogy írtad!
(#) amplifier hozzászólása Szept 26, 2007 /
 
Ok köszi hogy írtatok. csak nem akartam úgy megépíteni hogy rosszul méretezett tekercsek legyenek benne. Utánna meg egy csomó ideig kereshetném hogy mi is a hiba ha rosszul működne.
(#) hapro válasza Dzsoni hozzászólására (») Szept 26, 2007 /
 
Szia Dzsoni!

szerintem ez nem így van, ahogy írtad. Persze megy vele. De honnan veszi a végfok az ampereket? A levegőből? az tény, hogy nem szinusz jelet hallgatunk..., attól sokkal dinamikusabbat, így folyamatosan rángatja a tápot a végfok. Megmagyarázhatnád kicsit bővebben az elméletedet mert érdekel engem. Lehet hogy így tudnak a kínai cuccok egy 20W-os trafóval 5 X 100 W-ot leadni? már bocs a cinukus mondatért.

várom válaszod.

üdv.:

Zoli

(#) Dzsoni hozzászólása Szept 26, 2007 /
 
Az, hogy egy trafora az van rairva hogy "100VA", vagyis a nevleges teljesitmenye 100VA, az nem jelenti azt hogy csucsban nem lehet belole kivenni 200-300W-ot...

Egyebkent "honnan veszi az ampereket a vegfok" (erdekes megfogalmazas, mit ne mondjak...!)? A pufferkondenzatorokbol, amiket az egyeniranyito diodak totenek fel.

Tanulj es olvass sokat, ne dolj be a kulonbozo forumokon terjedo teveszmeknek. Mindent gondolj at alaposan!
Ha nemileg atgondolod az aktualis temat radobbenhetsz hogy igazam van.
Olvass a trafokrol, tapokrol, erositokrol.

A kinai sz*rokat meg ne hozd be a kepbe legyszives. Semmi kozuk a temahoz.

Udv.!
(#) Mate78 válasza Dzsoni hozzászólására (») Szept 26, 2007 /
 
Idézet:
„Egy 400W-os trafo elvisz egy 600W-os erositot (a komolyabb gyarak is igy mereteznek),”


Nem fordítva akartad írni?

Nem tudom melyik az a "neves" gyártó amelyik így méretez.Nézz meg egy jó öreg Orion SE260-ast,az 2*60 W szinuszt tud,és 300 VA-es toroid van benne.
Vagy egy videoton EA6383-ast,az szinuszban tud 2*30-at,és abban is van egy 160 VA-es,és még hosszan sorolhatnám.

Persze,egy 100 VA-es trafóból is ki lehet venni csúcsban 200-300 Wattot,de akkor mi történik szerinted a szekunder feszültséggel?Marad a névleges érték?
Na és az egyenirányító diódák honnan "veszik az ampereket"?Nem a szekunder tekercsekről?

üdv.

(#) hapro válasza Dzsoni hozzászólására (») Szept 26, 2007 /
 
Szia!

köszi a választ. A forumot és egyéb dolgokat azért olvasom, hogy tapasztalokat gyűjtsek, amiket utánna eldöntök hogy kell-e nekem vagy sem.
A kérdésem egyébként abból indult ki, hogy gyártattam egy 100VA-es trafót, amiből 26V mellett 1,4A-t veszek ki folyamatosan, és ami ugye 36W. Namost az nem 100, de még csak a fele sem. A trafó jó minőségű toroid, de mondjuk ez nem is lényeges dolog, de az már annál inkább, hogy az 1,4A-es konstans áramfelvétel mellett jelentősen esik a trafó feszültsége. Ebből és évek tapasztalatából kérdeztem azt, hogy hogy a fenébe lehet egy 100W-os trafóból kiszedni 2-300W-ot. A puffer kondenzátorok meg nem termelnek áramot szerintem. Na azért csak ide is becsúszott egy kis cinizmus....

Bár lehet, hogy csak teljesen elbeszélünk egymás mellett.

üdv.:

Zoli

(#) Dzsoni hozzászólása Szept 26, 2007 /
 
Legyszives ne hulyeskedd el a dolgot ezzel az "aramszedessel", sot szakmai korokben keruld is ezt a kifejezest.

Hol irtam hogy a pufferkondik aramot termelnek???!!!

Azt irtam, hogy a vegfok a pufferekbol veszi ki az energiat, magukat a puffereket pedig a diodak toltik fel. Ennyi.
Ertehetoen magyarul leirtam, nem ertem miert kell belekotni.

Az, hogy a trafo feszultsege esik, az termeszetes!
Ezt be kell kalkulalni tervezeskor.

En amikor erositoket terveztem, teljesen normailis volt hogy a trafo terhelt feszultsegere mereteztem a tapot a vegfokhoz, az uresjarati feszultseg az 5-10%-al magasabb volt a trafo teljesitmenyetol es minosegetol fuggoen.

Amikor egy 100VA-es (nem W-os!) traforol taplalunk ugy egy vegfokot hogy az csucsban mondjuk 200W-ot lead, akkor a tolteseket a pufferek szallitjak, illetve a pufferek segitenek abban is hogy ne essen le tulzottan a tapfesz.

Remelem igy mar minden ertheto.

Udv.!

UI.: Szeretem es ertem is az ironiat illetve a cinizmust de szerintem itt nincs helye es csak feleslegesen elkeni a temat.
(#) hapro válasza Dzsoni hozzászólására (») Szept 26, 2007 /
 
Hali!

köszönöm, hogy válaszoltál. Azt hiszem maradunk külön véleményen.

további jó munkát és sok sikeres projektet kívánok!

üdv.:

Zoli

(#) szamóca hozzászólása Szept 26, 2007 /
 
Már megszokott hogy két tábor áll egymással szöges ellentétben a trafóteljesítmény meghatározás területén.
Voltak már viták más topikokban is (400w-os erősítő) az eggyik fél ugy gondolja hogy a trafó teljesítmény=kimeneti hangteljesítmény.
A másik fél a hatásfokot figyelembe véve tervez.
És van aki tovább megy, max stabilan duplázza a teljesítményt.
A régi szocreál világban amikor volt anyag és nem a haszonorientált gyártás, volt az elsődleges szempont, hanem a biztonságos stabil működés, akkor születtek nagy nehéz máig működő készülékek.
De ez igaz volt akkori nyugati készülékekre is. (REVOX: KENWOOD: POWER stb) A hátlapon a felvett teljesítmény adatok szintén mutatták hogy milyen erőt rejt a kaszni.
-Aztán beütött a crakh, a kistigris ugrot, és vele a teljesítmény, és minőségadatok is a mélybe zuhantak.
Új, régen ismeretlen teljesítmény (és egyéb )meghatározások (PMPO) léptek a sinus helyére.
Palifogó adatok tömkelegével vették meg az olcsó készülékeket és dobták rövid idő mulva a szemétbe.
És a nagyok is beálltak a sorba,mert nem akartak elbukni.
Valószínű hogy ezen írományom néhány elemével jópáran nem értenek eggyet, mindkét oldal tud műszaki, audiológiai, stb érveket, a saját igazát bizonyítva felhozni.
A két tábor soha nem lesz egy véleményen Én csak egy másik szemponból (a régi mérnökök sem voltak butábbak)szerettem volna megvilágítani az álltalam vélt igazat.
(#) szabjan hozzászólása Szept 26, 2007 /
 
Nagyon nagy igazat mondtál: Bizony nincs is igazi középút.
Én már rengeteg erősítőt készítettem, és mérgelődtem sokszor az alulméretezett trafó miatt. De higgyétek el még a neves gyártók is némi szinuszos teljesítményesés és kis plusz torzítás fejében valamint a design kedvéért aláméretezik az erősítő trafókat. Én találkoztam már-sajnos a típusára nem emlékszem- olyan lapos erősítővel, kb 4 cm vastag belső térrel, amire ráírtak 2x120W zenei teljesítményt. és javításnál kiderült, hogy egy 150w-os toroidot tudtak csak belepréselni...
Szerintem arany középútként ha valaki a leadott teljesítményt összeadva ugyanakkorára méretezi a tápot, az már nagy bakit nem csinál.
(#) Dzsoni hozzászólása Szept 26, 2007 /
 
2*120W zeneihez egy jo minosegu (!) 150VA-es toroid tokeletesen megfelel.

Ha valaki nem ert velem egyet, az kerem cafoljon meg! (Szakmai alapon, tehat olyan valaszt nem varok hogy "mert azt hallottam hogy...", meg "X gyarto igy es igy meretez" stb...)

Varom a valaszokat!
(#) szabjan hozzászólása Szept 26, 2007 /
 
Egyébként most nekem is egy Quad 405 ösöm ban és egy 350W os toroidot raktam bele...
(#) szabjan válasza Dzsoni hozzászólására (») Szept 26, 2007 /
 
Itt a probléma mutatkozott, mert bármilyen gyári érték visszaállításu után sem tudtunk többet kivenni mint 2x90W-ot. De mondom ez csak egy példa...
(#) szamóca válasza szabjan hozzászólására (») Szept 26, 2007 /
 
Régebben volt nálam javításon egy ELEKTRONIKA 600 nevü CCCP gyártmányú erősítő 2x150w-ra.
Mit gondolsz mi a 600 a nevében?
Űhűmmm... :yes:
(#) szabjan válasza szamóca hozzászólására (») Szept 26, 2007 /
 
(#) szabjan hozzászólása Szept 26, 2007 /
 
A jó öreg szovjet technika....

Egyszer kibeleztünk egy kapstan ha jól írom a nevét típusú orsós magnót, akkora volt a súja a belső vázzal, mint a mellette lévő valamelyik 4-es sorozatú AKAI orsós komplett...
(#) hapro hozzászólása Szept 26, 2007 /
 
Sziasztok!

Szamócával tökéletesen egyetértek.
Nem szeretnék senkit meggyőzni, de engem se akarjon senki meggyőzni. Meghallgatok mindenkit, de utánna én döntök. Ez lenne a megoldása ennek a kérdésnek is...szóval valhol az emberi dolgokban keresendő (ez is). Tehát kinek a pap, kinek a papné, valakinek meg a barátnője.

És még egy dolog, ha valaki valamit csinál, akkor ott abban a pillanatban ahoz a dologhoz ő ért a legjobban.

különben meg én csak egy faipari szakember vagyok és azt vallom, hogy mindent meg lehet csinálni, csak logikusan kell gondolkodni.

Szóval kinek a pap kinek a papné.....

üdv.:

Zoli


(#) terko válasza hapro hozzászólására (») Szept 27, 2007 /
 
Sziasztok. Csak annyit mondanék, amit a tanárom szokott volt mondani a fősulin: "Urak, a mérnöki gyakorlatban is érvényes a valamit valamiért elv." Arra gondolt, hogy ha valamilyen villamos paramétert feltuningolunk, akkor az valami másik paraméter rovására fog menni. Igaza volt. Gondoljunk csak egy egyszerű OPAMP erősítésére a frekvencia fügvényében:ha nagyobb erősítést szeretnék, akkor csökken a sávszélesség.
(#) valve válasza hapro hozzászólására (») Szept 27, 2007 /
 
Nem ide tartozik,.. De cuccok azok a munkak az oldaladon!! Gratula!!
(#) hapro válasza valve hozzászólására (») Szept 27, 2007 /
 
Szia!

köszi az elismerést.

igyekszem.

üdv.:

Zoli
(#) válasza Dzsoni hozzászólására (») Szept 27, 2007 /
 
Szia, nem szeretnék vitába keveredni, csak elmondom a véleményem. Szerintem amit pár hsz-el ezelőtt mondtál, h a pufferek tárolnak elegendő energiát, és ezért elég a felére méretezett trafó, hát ez így nem egészen igaz. Valóban, a pufferben tárolódnak a töltések, de ha egyszer egy nagyobb mélybeütésnél jól leterheled a puffert, akkor a trafód egészen egyszerűen nem lesz képes elég gyorsan "utántölteni" azt, és a következő nagyobb kivezérlés pillanatában már torzítani fog mint a disznó, mert "elfogy a táp". Szerintem...

Ja és még valami:
Idézet:
„2*120W zeneihez egy jo minosegu[...]”
. Nem gúnyolódni akarok v ilyesmi, csak kíváncsi lennék rá, hogy egy trafó ha "nem jóminőségű", akkor mivel gyengébb a jóminőségűnél? Bővebben kifejtve, szerintem ha egy vasat megtekernek pl. 150W-ra, akkor az annyi is lesz, ha terhelés alatt rendesen adja a megfelő nagyságú áramot és üresjáratban a névleges feszt. Ha rosszul van megtekerve, akkor legfeljebb zizegni fog, de ha a vasmagból kivehető akkora teljesítmény, akkor mennie kell. Én ezt így gondolom, javíts ki, ha rosszul.
És mégegyszer, nem kötekedésnek szántam
(#) szamóca válasza hozzászólására (») Szept 27, 2007 /
 
"ha egyszer egy nagyobb mélybeütésnél jól leterheled a puffert, akkor a trafód egészen egyszerűen nem lesz képes elég gyorsan "utántölteni" azt, és a következő nagyobb kivezérlés pillanatában már torzítani fog mint a disznó, mert "elfogy a táp". Szerintem... " (lásd autóhi-fi, ezért kell már1-2farad)
Szerintem is, és csak még annyit hogy a mai zenék digitális mélyeffektjei sorozatokban követik egymást , nemritkán űtemenkénti 8-ad leütéssel 160-200 BPM-nél! (Scooter Fire maxijával pl.lehet a tápot elemezni )
Az a véleményem ha jó, és erős alapra tervezük az erősítőnket abból csak előny származik./kivéve az építési költség+-t)

(#) válasza szamóca hozzászólására (») Szept 27, 2007 /
 
Idézet:
„kivéve az építési költség+-t”


Így igaz, bár szerintem aki mapaság erősítőt épít, fel van rá készülve, hogy korrekt cucc esetén többe (nem is kevéssel) fog kerülni, mint egy gyári. Aki épít, az szerintem azért csinálja mert szereti, és nem azért mert úgy olcsóbb lesz/mert hát nem is lesz /. Legalábbis én ebből indulok ki, a Quadom is baromi sokba került, de én építettem, és ez nekem nagyon-nagyon sokat jelent
(#) Parázs Gábor válasza hozzászólására (») Szept 27, 2007 /
 
Ez nem teljesen igaz, hogyha jól megcsinálja drágábbb az erőlkődő.Mert gyáriban is ami jól meg van csinálva az is pénzbe kerül.
(#) szabjan válasza hozzászólására (») Szept 27, 2007 /
 
Idézet:
„kivéve az építési költség+-t”


Munkatársam megkérdezte-hallgatva az erősítőmet- mennyiből tudnánk neki összedobni egyet. Mondtam neki egy óvatos 40-at. A válasz annyi volt: Hülye vagy abból veszek egy komplett házimozit... ennyiben maradtunk.
(#) Dzsoni válasza hozzászólására (») Szept 27, 2007 /
 
Ge,

Miellott irsz gondolkodj, ne haragudj de nagy okorsegeket irtal!

1., Mi az hogy nem lesz kepes gyorsan utantolteni?! A halozat az mindig 50Hz koruli, igy a graetz-hid miatt mindig 100Hz-el fogjak tolteni a diodak a puffereket! Magyarul masodpercenken 100-szor toltik fel csucsertekre. Se nem gyorsabban, se nem lassabban! Tok mindegy hogy milyen zene megy, mehet Beethoven vagy Tiesto, az a 100Hz akkor is 100Hz lesz...

2., Egy trafo minosege: milyen gerjesztessel szamolnak (vagyis bizonyos kivett aramnal mennyire melegszik a vas, illetve "omlik ossze" a trafo), es hogy mennyire sporolnak a rezzel, milyen huzalatrmerot hasznalnak.
Az hogy zizeg-e, stb.. az senkit nem erdekel.
Olvass utana a trafoknak, mi az a gerjesztes, es a huzaloknal mi az az aramsuruseg, stb...

Nem vettem kotekedesnek, remelem te sem veszed annak! En csak segiteni szeretnek hogy jobban atlassatok a dolgokat, es ne irjatok hulyesegeket! Reszemrol beke van es egy jo, ertelmes, szakmai vitaban benne vagyok szivesen. De azert valamennyi tudas nem art ahhoz hogy vitazni lehessen.
(#) szamóca válasza szabjan hozzászólására (») Szept 27, 2007 /
 
Tudom, tőlem is kérdezték már mennyibe van a otthoni hangosításom.
Néztek bután, mikor alkatrészbe kiböktem a 300K-t.
De ezt szeretem csinálni, ez a hobbym, és áldozok rá.
/A+ félreérthető volt, poén lett volna/
(#) szabjan hozzászólása Szept 27, 2007 /
 
De tényleg, hogy visszatérjünk az eredeti témához. Csak nekem tűnik úgy , hogy az építőkészletes Quad bemenete kicsit mélyhangszegény?? Én mondjuk hozzákalibráltam a keverőmet, de lehet csak megszoktam egy szintet....
(#) BTomi válasza mrex hozzászólására (») Szept 28, 2007 /
 
Szia Mrex!

Én is jó emlékeket őrzök a QUAD 405-ről.
Ez volt életem második erősítője, még 12 évesen raktam össze (az első a Texas végfok volt). Simán vertem vele a Sony, Pioneer erősítőket.
Az az igazság, hogy a QUAD-ban még volt ötlet. Gondolkodom a QUAD 707-es, vagy a 909-es megépítésén.

A 405-be műveleti erősítőként az OPA 604, OP176, OPA627, OPA134, AD797 IC-ket raknám. Hang alapján ezek valamelyikét: AD797, OPA627. Lehetne kisérletezni egy diszkrét elemekből felépített Op- amp-pal is.

Ma már rendelkezésre állnak korszerű félvezetők. A BD-tranyókat el lehet felejteni. Az On Semi (Motorola) tranyókat tudnám ajánlani hozzá.
Érdemes volna kipróbálni a QUAD 405-2-változatot is.

Sokan teljesítmény IC-s végfokokat építenek. Nekik is csak ajánlani tudom a QUAD-ot. Ha megépítik, fogják halani a különbséget az tuti.
A QUAD-ban "benne van a jó hang" és azt ki is lehet hozni belőle.
Ha valaki még sem szereti, az építsen John Linsley Hood, vagy Marshall Leach kapcsolások közül. Itt van egy-két kapcsolás, amivel 500.000 HUF körüli erősítőket is meg lehet szorongatni rendesen.

Jó QUAD építést mindenkinek!

BTomi
(#) Parázs Gábor válasza BTomi hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
Irásodban emlitést teszel a QUAD 707 és 909-ről.Ezek érdekelnének, még nem halotam roluk.Légyszi tedd már fel öket.
kösz
Következő: »»   20 / 399
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem