Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanypásztor
 
Témaindító: bernardo, idő: Feb 5, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   138 / 291
(#) orifab hozzászólása Júl 18, 2012 /
 
Sziasztok!

Egy kérdés... van itthon pár rossz számítógép táp... Alkalmas lehet valamelyik teljesítménytranyó a gyújtótrafó vezérlésére? tirisztor helyett... C4138 vagy C4977
(#) dddemeter válasza Lacika001 hozzászólására (») Júl 18, 2012 /
 
Ajaj akkor ez egy átverös kapcsolás lenne ,,,pedig a rajz melletti leirás szerint irfp 250 re cserélhetö a rajzbani fet ,én ezért rendeltem neten ilyent,,,,,,,,ez elég szomoru na,,,,,mert nincs kidobni valo pénzem.....és ha csak egyik diodát hagynám bent nem javulna a tulélési esélye a fetnek????az 200 volt lenne,,,
(#) dddemeter válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 19, 2012 /
 
Még csak egy utolso kérdés:Ha csak egyik 200 voltos diodát hagyom bent az nem csökkenti e a szikra erösségét???
(#) Jax hozzászólása Júl 21, 2012 /
 
Sziasztok!
Megépítettem a glim lámpás triac-os villanypásztort.
Annyiban tértem el az eredeti kapcsolástól, hogy nem tettem bele tekercset a 220-as bemenetre és hogy a kimenetén az 1µF-os kondit, egy 16µF-os kondipack-ra cseréltem, illetve még a 220K-s ellent 10K-ra csökkentettem dizi ajánlására. Illetve még a 2Mohm-os ellent, két sorba kötött 5Mohm-os potméterrel helyettesítettem.
Az áramkör működik is, vagyis a glim lámpa azt mutatja. A triac, ahogy írtátok nem melegszik, viszont nincs szikra.
Nem tudom, hogy mérhetném ki, ezt az egészet?

Még egy jelenség, hogy a glim, ritmusosan, halványan villog maximum kb 2× egy másodperc alatt, de ha emelem az ellenállást, hirtelen halványan elkezd világítani, és lassan erősödik. Normális ez?

A segítségeket köszönöm!
Üdv.: Jax
(#) Jax hozzászólása Júl 21, 2012 /
 
Jajj bocsánat, beszélek hülyeségeket! Nem triacos, hanem tirisztoros villanypásztor..

Tirisztoros
(#) Jax válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 21, 2012 /
 
Sajnos nem tudok tekerni szépen, ezért nem ugrottam neki, de azt mondták nem fontos. (És paramétereket sem írnak a tekercsről)
Sajnos nincs lehetőségem másik trafóra nincs pénze az emberemnek! Egy 60W-os 230-as leválasztótrafót vett, azzal hajtom.
Alaposan megnéztem, és nincs elszúrva az áramkör, minden alkatrész jó. Esetleg ha a tirisztor kiment, de azt nem hinném.

Vagy akkor lehet jobban járnék a diac-os vezérléssel?

Üdv.: Jax
(#) frank tibor válasza Jax hozzászólására (») Júl 21, 2012 /
 
Szia
Mérd meg a 16µF hány voltra töltődik mielőtt a tirisztor kisüti. ??
(#) Jax válasza frank tibor hozzászólására (») Júl 21, 2012 /
 
Szia!
220V-ra töltődik!
(#) frank tibor válasza Jax hozzászólására (») Júl 21, 2012 /
 
Akkor a gyújtóáramkör nem gyújtja be a tirisztort csak villog a glimm. Meg kellene próbálni külső tápról vagy elemről gyújtani a tirisztort.
(#) Jax válasza frank tibor hozzászólására (») Júl 21, 2012 /
 
És azt hogyan tehetem meg?
(#) frank tibor válasza Jax hozzászólására (») Júl 21, 2012 /
 
Kiveszed a glimmet és az R4 (2.2k) ellenállásra vezetsz feszültséget kb. 5Voltot 150 Ohmos ellenálláson keresztül. Vagy más feszültséget, csak a tirisztor max. gate áramánál kisebbet.
(#) Jax válasza frank tibor hozzászólására (») Júl 21, 2012 /
 
És akkor minek kellene történnie?
akkor tulajdonképpen közvetlenül a gate-re küldök mondjuk 5V-ot, és a 0 meg marad a GND ugye?
(#) frank tibor válasza Jax hozzászólására (») Júl 21, 2012 /
 
Ekkor a tirisztort begyújtod és a kondi rásül a tekercsre amitől szikra lesz. A 16uf 230 Volton már nagyot csattan. A gate-re a +, a GND-re a külső áramforrás negatívja megy. Ellenőrizd a tirisztor bekötését nincs-e rossz helyre kötve valamelyik láb.
(#) Jax válasza frank tibor hozzászólására (») Júl 21, 2012 /
 
Rendben! Köszönöm a segítséget! Holnap veszek ey lapos elemet, és megpróbálom.
Még egy kezdő kérdés.
Amikor begyújtom a tirisztort, kell hogy kapjon tápot, vagy csak az elem menjen a tirisztorra?

Üdv.: Jax
(#) balazs8888 hozzászólása Júl 22, 2012 /
 
Sziasztok!

Megépítettem az alábbi kapcsolást:http://www.bsselektronika.hu/rajzok/villanyp2.gif
Egy kis segítségre lenne szükségem! A trafó primer tekercsén 1 V AC feszültséget mérek bekapcsolás után a trafó sípol. A szekunder tekercsen 12V -t mérek! nem nyáktrafót alkalmaztam ,hanem egy számítógép hangfalból kibontott trafót! 230V/ 9V 0,3A Lehetséges hogy teljesítményre kicsi a trafó? minden alkatrész jó nyák is jó
(#) Lacika001 válasza balazs8888 hozzászólására (») Júl 22, 2012 /
 
Nem kicsi a teljesítménye. Ha lekötsz a szekunderéről mindent akkor sem megy feljebb a feszültség? T1 nem melegszik, mekkora az áramfelvétel?
(#) Jax válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 22, 2012 /
 
Szia!
A glim lámpa előtt két db 5M-ás trimmer van!
(#) Lacika001 válasza Jax hozzászólására (») Júl 22, 2012 /
 
Szerintem rajzold át azt a kapcsolást hogy miket módosítottál.
(#) balazs8888 válasza Lacika001 hozzászólására (») Júl 22, 2012 /
 
T1 nem melegszik! Áramfelvételt nem mértem! Ha lekötöm a trafót akkor a szekunder részen 12V helyett 13 V lesz. az ne555 kimenetén (3láb) az ellenállások után 180mV van
(#) erdgab válasza balazs8888 hozzászólására (») Júl 22, 2012 /
 
Pillanat,valamit nem értek.A trafó eredeti szekundere lesz az áramkörben a primer,tehát a 9V tekercs kerül a T1 tranyó és a +12V közé,az eredeti primer pedig a szekunder lesz.Nem fordítva kötötted be a trafót?Ha jó a bekötés akkor nézd meg,hogy a trafó eredeti 230V tekercse nem szakadt e.A sípolás az inverter rész működését jelzi.
(#) balazs8888 válasza erdgab hozzászólására (») Júl 22, 2012 /
 
Jól kötöttem be a trafót! A szekunder részen 1V AC -t mérek! az áramkör 40mA-t vesz fel
(#) kokozo válasza balazs8888 hozzászólására (») Júl 22, 2012 / 1
 
Nálam is volt ilyen probléma a zsír új greatz volt zárlatos, vedd ki és nézd meg úgy mekkora a fesz.
(#) balazs8888 válasza kokozo hozzászólására (») Júl 22, 2012 /
 
Húúúú hát nem tudom hogyan köszönjem meg az ötletet!!!!!!!!!!!!!!!!!! Kivettem a greatzet és 118V van!!!
(#) kokozo válasza balazs8888 hozzászólására (») Júl 22, 2012 /
 
Igazán nincs mit! Pc táp greatzet dúrtam nálam az vált be, hiába volt schottky dióda előtte az nem bírta..
(#) balazs8888 válasza kokozo hozzászólására (») Júl 22, 2012 /
 
Viszont még annyi jelenség van hogy kerestem egy greatzet rárakom a kimenetén 268V DC van amit belerakom az áramkörbe abba pillanatba 1 V ra esik megint ! BT151-t használok, és BT100/03 diacot
(#) kokozo válasza balazs8888 hozzászólására (») Júl 22, 2012 /
 
ha a bt151-et kiveszed akkor mennyi a fesz?
(#) JZoli válasza balazs8888 hozzászólására (») Júl 23, 2012 /
 
Szerintem ebből a rajzból hiányzik egy ellenállás, a trafó szekunder kivezetése után közvetlenül kellene lenni neki. Így a tirisztor a trafót zárogatja rövidre, ezért nincs feszültség a kimenetén!
(#) Remci válasza balazs8888 hozzászólására (») Júl 23, 2012 /
 
Szia!

Szerintem vedd ki a tirisztort és úgy mérd meg a feszültséget. Ha így sincs feszültség, akkor esetleg próbálj másik trafót.Az hogy a trafó után van-e ellenállás,szerintem nem sokat számít, mert csak egy pillanatra záródik rövidre a szekunder. Nálam évek óta megy ellenállás nélkül és még működik. Bár nem az amit linkeltél, hanem ez . Cx-nek milyen kondit használsz? Esetleg nem lehet zárlatos?
(#) balazs8888 válasza kokozo hozzászólására (») Júl 23, 2012 /
 
Ha a bt151-t kiveszem 168 V DC a feszültség! Annyi hogy R1 470 R2 6,8K nálam
(#) Jax hozzászólása Júl 24, 2012 /
 
Sziasztok!
A glim lámpás vezérlés "a kukában végezte", inkább nem szenvedek tovább a magas fesszel, a műhelyben terveztünk egy sokkal egyszerűbbé és talán olcsóbb megoldást!
Ha kíváncsiak vagytok, megosztom! Az egész autóalkatrészekből áll, tulajdonképp forrasztani nem is kell szinte semmit!
Annyi a gondom csak az egésszel, hogy sehol sem találok jó 230/12V-os 100W-os trafót, amivel meghajtom, mert a ketyerében már nem olajos hűtésű trabant trafó van, hanem egy modernebb ún. "száraz trafó" a kettő között a különbség, hogy ez 5A-t vesz fel, míg az olajos hűtésű sokkal kevesebbet.
Azért mondom, hogy terveztük, mert végül is ezt odabent találtuk ki, kipróbáltuk és tökéletesen működik! Megfelelően időzít, rúg olyat mint egy ló..... (tapasztalat ), és ami a legjobb.. olyan egyszerű, mint az 1×1.. Ha minden igaz, maximum 5K-ohm ig lehet terhelni a kimenetét! És kb. még a 1,5cm-t is áthúzza.. csattan olyat mint egy patronos pisztoly!
(LED vezérli!)

Üdv.: Jax
Következő: »»   138 / 291
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem