Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Quad 405-ös erősítő tapasztalatok és hibák
Lapozás: OK   21 / 399
(#) hapro válasza Parázs Gábor hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
Szia!

nekem Quad 606 és 520-van

ezek rajzát most felteszem ide, még nem építettem meg egyiket sem, és különösképpen nem is foglalkoztam velük.

üdv.:

Zoli

Sikeres utánépítéseket kívánok hozzájuk.

(#) hapro hozzászólása Szept 29, 2007 /
 
Még pár quados dolog
(#) hapro hozzászólása Szept 29, 2007 /
 
És még néhány cucc a Quadokhoz
(#) Parázs Gábor válasza hapro hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
Nagyon szépen köszönöm hapro.
(#) BTomi válasza Parázs Gábor hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
Szia Gábor!


Látom Hapro is rástartolt a dologra, én adnék néhány weboldal ötletet:

www.diyaudio.com itt is vannak Quad-os témák

http://www.quad405.com/ ezt nagyon ajánlom, mert minden itt van ami szükséges lehet

Üdv.

BTomi


(#) Parázs Gábor válasza BTomi hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
Neked is köszönöm BTomi.
(#) amplifier hozzászólása Szept 29, 2007 /
 
Üdv mindenkinek!

Urban féle 405-ös quadhoz (200W) lenne szükségem beültetési rajzra. Ha vkinek van ilyen megköszönném ha föltenné.
(#) tóth ákos hozzászólása Szept 29, 2007 /
 
quad-405-ös végerősítő bekapcsolom és nem működik
(#) Squall hozzászólása Szept 29, 2007 /
 

Nekem meg most van egy gyújtom ami nem működik.
(#) Moderátor hozzászólása Szept 29, 2007
 
Idézet:
„quad-405-ös végerősítő 7.”
téma ide áthelyezve!
(#) Parázs Gábor válasza tóth ákos hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
Szia Ákos
Irj kicsit többet az erősítőről te épiteted, ment e már, melyik quad, hány voltról megy stb.
(#) Árpy hozzászólása Szept 29, 2007 /
 
Helló! Nektek melyik műveleti erősítő vált be eddig a legjobban? Nekem most TL081CP van benne, mást még nem próbáltam. Kiváncsi vagyok, hogy mi a véleményetek.

Arpy
(#) Skori válasza Árpy hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
Nekem LF356 van benne évek óta, de TL071-el is jól müködött. Ha építettél bele IC foglalatot akor lehet cserélgetni. Sokféle tipussal jól müködik, de személyszerint nekem a fet bemenetü IC-k a szimpatikusabbak. Sokan irják pl. az NE5534-et, nekem az nem jött be. Illetve az OPA sorozatbólis ajánlanak alacsony zajú tipusokat - ezeket nem tudtam beszerezni akkor amikor építettem, egy próbát biztosan megérnek.
(#) BTomi válasza Skori hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
Szia Skori!


Szerintem jó választás lenne az AD797. Ez bipoláris bementű, mint az LM301A volt annó. Bár az OPA627 is valószínűleg nagyon jól szereplene, de ez FET bementtel rendelkezik, de igen alacsony zajjal és torzítással bír. National Semiconductors-nak is vannak jó műv. erősítői. Náhány ezek közül kifejezetten bizalomgerjesztő csak nem könnyen beszerezhető. Ilyen az LME49870.
Az IC foglalattal vigyázni kell, mert nekem már volt olyan Quad-om, ami ez miatt mutatott gerjedést a szkópon.

Üdv.

Btomi

(#) zsilaci válasza amplifier hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
Idézet:
„Urban féle 405-ös quadhoz (200W) lenne szükségem beültetési rajzra.”


Csatoltam.

Üdv
(#) amplifier hozzászólása Szept 29, 2007 /
 
Üdv zsilaci!

Köszi szépen a segítséget. Így nár sokkal egyszerőbb lesz megépíteni a kapcsolást.
(#) Árpy hozzászólása Szept 29, 2007 /
 
Azt láttam már, hogy NE5534, LM301, 709, TL071 típusú ic-ket használtak, de még nem hallottam a többi általatok említett müv. erősítőkről. AZ én két quad panelomnál a két IC be van ültetve a panelba, mert ezzel el akartam kerülni a plussz kontakthibákat. A TL081 és TL071 között sok különbség van?
Érdemes az Ic-ket próbálgatni? Sok javulást lehet elérni másik IC-vel?
(#) Árpy válasza Árpy hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
Most néztem a Hqvideo honlapját, és nagyon megdöbbentem:
OPA627 6400ft (bruttó)
AD797 2600ft (bruttó)

Ez nagyon sok a TL vagy az NE árához képest.
melyik a jobb szerintetek? A bipoláris, avagy a fet bemenetű müv. ic?

Skori: miért cserélted le a TL071-t LF356-ra?
(#) BTomi válasza Árpy hozzászólására (») Szept 30, 2007 /
 
Egy időben nagyon rá voltam kattanva a műv. erősítők hangjára.
Az alábbiakat próbáltam ki:
- NE5534
- OPA 134
- OPA 604
- OPA 627
- OP176
- AD797

Az eredmény: hol az OPA627, hol az AD797 tetszett jobban.
Viszont, "olcsóbb" kompromisszum lehet az OPA134, vagy az OPA604 (inkább ezt javaslom, mert szerintem az OPA134 túlságosan is technicistán szól).
Az OPA604-et RIAA korrektorban is hasonlítottam az AD797-hez. Az AD797 tisztábban szól és alacsonyabb zajal rendelkezik.

FET-es, vagy bipoláris?
A bipoláris bementűek alacsonyabb fesz. zajjal rendelkeznek, mint a FET bemenetűek.
A FET bemenetű op. amp-ok viszont alacsonyabb áramzajjal.
Az, hogy mikor melyik a jobb, szerintem a forrásimpedancia is eldönti.
Amint látom az utóbbi időben a FET bementű műv. erősítők is igen alacsony zaj feszt. produkálnak. Nézd meg az OPA627, vagy az OPA134 adatlapját.
Akkor a kérdésre a válasz az, hogy FET-es.
Mellette a szól a nagyobb sávszélesség és a nagyobb slew rate is.

Szerintem azt használd, amelyikkel jobban rokonszenvezel egy meghallgatás után.

Létezne egy harmadik út is. Ez pedig a current feedback, vagyis az áramvisszacsatolásos technika. Ez az esetek nagy többségében bipoláris bementtel készül. A slew rate-je pedig 100-2500 V/us.

Üdv.

BTomi
(#) Őrült Ödön válasza Árpy hozzászólására (») Szept 30, 2007 /
 
A TL 071-esnek vmivel kisebb a zaja, mint a 081-esnek. Mindkettő egy picit, de nem vészesen lassú, arra megfelel, amire való.

5534 még kevésbé zajos, egész gyors is, ennél drágább IC-t belerakni ebbe a konstrukcióba, egyenlő a felesleges kukipacsival, mert nem lesz jobb úgyse..

Ez éppen olyan értelmetlenség, mint a különféle többezer HUF/ méter kábelek, meg ezüstből készült kábelek, meg a többi szektás audiofil baromság...

A HQvideo meg ilyen pénzekért tehet egy szívességet... többezer pénz egy sorozatgyártott IC-ért... ugyanmár... rablók!

Máshol kellene megnézni, vagy Neten rendelni vhonnan, de mint mondottam volt, értelmetlen, az ilyen extrém kiszajú műv. er. ick-hez nem fox találni hasonlóan jó műsorforrást!
(#) janika002 hozzászólása Szept 30, 2007 /
 
Sziasztiok srácok!
Viszatérve a toroid trafóhoz csináltattam egy éve egy 400VA-s trafót 2x35+2x15V a szekundere 5 Quad-ot müködtet.A probléma az hogy,baromi hangos a trafó tök mindegy ,hogy terhelem e vagy nem néha gondol eggyet akkor elhalgat utána elkezd morogni,pedig nem vot olcsó(kivülröl elég igényesen néz ki szerintem,és jó nehéz is)Arra gondoltam ,hogy leveszem a külső szigetelést és belemerítem az egészet jó meleg csónaklakkba egy-két napra.Szerintetek mit csináljak vele(a kidobáson kivül)
Köszönöm a segítséget!!!!!!!!
(#) Parázs Gábor válasza janika002 hozzászólására (») Szept 30, 2007 /
 
Szerintem is jó ötlet ha egy kicsit megfürdeted a lakban, csak utána ne keljen szét szedni.
(#) janika002 hozzászólása Szept 30, 2007 /
 
Köszi a gyors választ!!!!!!
A mrex említette (pár oldallal előrébb),hogy a hídon lévő 120pf-os kondi értéke kritikus és csak csillám lehet!!!!!Hát bizony az eredeti rajzon is igy van!Hol lehet még ilyet beszerezni?Nekem kerámia tárcsa van benne mind az 5 db-ba!
(#) Parázs Gábor válasza janika002 hozzászólására (») Szept 30, 2007 /
 
Na ezt én se tom hol kapsz olyat.Én az enyémbe a hqvideobol vetem 5% kerámiát aszem.
(#) janika002 hozzászólása Szept 30, 2007 /
 
Akkor jó a kerámia is nem kell csillám!
(#) janika002 hozzászólása Szept 30, 2007 /
 
Bocs még egy kérdés????????
Mind az öt végfoknak a bemenete egy-egy relén keresztül megy ami 80fok felett lekapcsol(egy egyszerü hökapcsoló patron vezérli)Az elölapon van egy szép krómozott SCHURTER márkájú gomb egy kétszínű leddel a közepén némitás gombnak szántam!!Kellene egy kapcsirajz hozzá ,hogy amikor megynyomom a gombot a bemeneti relék meghúznak,ha mégegyszer megnyomom elengednek!A tápfeszem erre a részre 12v A relék 12v-os pici nyákrelék!
Várom az ötleteket köszönettel!
(#) Skori hozzászólása Szept 30, 2007 /
 
Az opamp-al szerintem sem kell sokat vacakolni.
Az LF356 nekem egy hangyányival kisebb zajú mint a TL. A drágább tipusok is csak ebben jobbak. a sebbessége nem kritikus, sőt egy bizonyos érték felett ronthat a hangminőségen! A túl gyors meghajtás TIM-et okozhat a végfokban. (tranziens intermodulációs torzítás)
A normális minőségü IC foglalat nem szokott kh-s lenni.
A zajt pedig csak akkor hallom, ha követlenül a magassugárzóhoz tartom a fülem.

A quadba a DC visszacsatóló körbe érdemes betenni1-1 diódát v. zenert. Ugyanis ki/be kapcsoláskor bazinagy tranzienst produkál, ami enélkül szépen visszajut az opampra. Az opamp ettől nem megy tönkre, de amelyik érzékeny rá annak leromlanak a paraméterei, és az illető megállapítja, hogy a quad szarul szól.... hát igen az övé valóban....
A 120pF-nek nem feltéttlenül kell csillámkondinak lennie, de mindenképpen jó minőségű és pontos értékű robosztus kell. A sajátomban régi, viszonylag nagy feszültségtűrésű csőkerámia kondit tettem. A kis tárcsa kerámia kondik tudnak fura torzításokat produkálni - ez nem durva torzítás, csak nem tetszik miatta az erősítő hangja. Tehát célszerű előkapni a kondimérőt, és legalább 400V-os kondit használni. Esetleg meg is lehet hallgatni többféle kondival.
(#) Skori hozzászólása Szept 30, 2007 /
 
Trafózúgás: ha a trafóból hallatszik a zúgás annak több oka is lehet, az impergnálás (lakkozás) is segíthet rajta.
De találkoztam már olyannal, hogy a hálózati szinusz DC komponenst is tartalmazott (0,1.....0,5V) és ettől zúgott a trafó. Persze általában a vasmag v. a tekercselés rögzítése nem elég erős, vagy szigetelési probléma van (de ez utóbbi kiderülne elég hamar )
(#) Skori válasza janika002 hozzászólására (») Szept 30, 2007 /
 
Némításnak inkább a kimeneten levő hangfalvédő-koppanásgátlót kapcsold le abban eleve ott a relé. A hővédelem (ha van)szintén dolgozhat erre.
(#) BTomi válasza Skori hozzászólására (») Szept 30, 2007 /
 
Szia Skori!

Válaszként a TIM-es megjegyzésedre, idéznék a Hobby Elektronika 1995/5 számának 155. oldalán található Quad leírás ismertetésből:

"A gyors integrátorrá kiképzett "A" osztályú erősítő túlságosan nagy sebességű vezérlését az R12-C6 integráló tag akadályozzá meg. Ez maximálja az egész erősítő nagyjelű sávszéleségét, slew rate értékét, és meggátolja a túl gyors vezérlőimpulzusok okozta tranziens torzítást (ez az egyik egyszerű és alapvető módszer a tranziens intermodulációs torzítás ellen)."

Táhát TIM a fentiek miatt valószínűleg nem fog keletkezni.
A TIM-ről van egy nagyon jó kis eszmefuttatás John Linsley Hood Csöves és tranzisztoros hangerősítők című könyvében.
Ha már TIM forrást keresünk, akkor sokkal aggasztóbb az a bizonyos 1 nanofarad értékű kondi a T10 bázisa és kollektora között. Ezt szokás alkalmazni, ha gerjed az erősítő.

Nyugodtan be lehet építeni az általam említett IC-ket.
(Ha az árával van gond, akkor elképzelhető, hogy ezeket free sample-ként is meg lehet szerezni a gyártóktól.)
Már csak azért is, mert ha a Mark Levinson-ban és még két tucatnyi a Quad-ot fényévekkel felülmúló erősítőben jól teszi a dolgát akkor az valószínűleg a Quad-ban is jó lesz.
Egyébként az AD797 fellelhető abban a mérőműszerben is amivel valószínűleg az AD797 által okozott 0,0001%-os TIM-et mérnéd.

Üdv.

BTomi
Következő: »»   21 / 399
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem