Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   102 / 189
(#) soma01 hozzászólása Aug 31, 2012 /
 
Átgondoltam 90%-ban jó!!!
"Funkciók: Jelzés, várakozás, jelzés, várakozás, élesítés."
Funkciók: Jelzés, várakozás, jelzés, várakozás, élesítés.
Annyi kellene bele, hogy ha kikapcsolom a riasztót (ekkor tudok a PGM kimentével egy másik relét húzatni jelzésként, hogy ki van kapcsolva , igen reléét ) akkor ugorjon a végére (9-re, tart ahol tart). Ekkor már ki van kapcsolva a rendszer, nem gáz ha újra éles lesz az érzékelő.

Csak infó:
Amúgy a rádiós relé tud kattintani is vagy behúzva lenni is x másodpercig. Ezt az x-et elég könnyű beállítani, ezért gondoltam, hogy ehhez kellene igazodni. (Satel márka amúgy)
(#) soma01 válasza proli007 hozzászólására (») Aug 31, 2012 /
 
Az "ütemadó" alatt mit értesz? Úgy értem jelen esetben mi tölti be ezt a szerepet?
Logikailag a mozgás érzékelőt és a zümmert is ez az áramkör vezérelné? Mert akkor a rádiós relének csak egy impulzust kell adnia, nem kell behúzva maradni x ideig? Ha végig be van húzva a rádiós relé, nem kattan másikat és nem tudom újra indítani vele a folyamatot. Ezért kérdezem.
A folyamat alatt a mozgásérzékelőt végig ki kell söntölni ugye.

Infó:
Amúgy ha a rádiós relét x időnyi folyamatos behúzásra állítom és úgy megnyomom a gombot az x idő letelte előtt, akkor kezdi előröl az x idő számolását.
(#) proli007 válasza soma01 hozzászólására (») Aug 31, 2012 /
 
Hello!
Ennél a számlálónál, nem lehet ugrabugrálni.
De ez nem zsuga, hogy ha "hívok valamit", akkor Te kontrázol egy új információval vagy igénnyel. Elkezdjük újból onnan, hogy fogalmam sincs mit akarsz.
Nálad a szobában, a lámpa mellett van egy lámpa, ami jelzi hogy ki van kapcsolva? :wave:
üdv! prpoli007
(#) soma01 válasza proli007 hozzászólására (») Aug 31, 2012 /
 
Gondoltam, hogy ez lesz. Mert a fejemben a régi kapcsolásból adódóan (relés szinte minden) könnyen megszüntetek dolgokat meg beleteszek.
De nagyon becsülöm benned a segítőkészségedet és a kitartásodat ezzel a problémával kapcsolatosan!



Nagyon jól le van már írva amúgy a dolog.
De nekiesek megint :
Riasztó központ, külön kezelő, infrák itt-ott. A riasztót a kezelőjével kapcsolom ki-be kód beütésével. A kezelő védett területen van, amit egy infra véd, hogy ez a bejárati infra ne váltson ki riasztást amíg bemegyek a kezelőig, ki kell iktatni ezt az infrát. A kiiktatás egy relével megoldható, ha jó helyre kötöm. Most egy rádiós relével iktatom ki a bejárati infrát. Úgy van most állítva a rádiós relé, hogy 30 másodpercig húz folyamatosan (most épp 30, de ez fog változni, nem tudom mi lesz a vége, legyen csak "X") ezzel kiiktatva az infrát, majd elenged és ismét jelez az infra a központ számára ha mozgás van. De ekkor már valószínűleg kikapcsolom a riasztót a kóddal a kezelőn és riasztás nem lesz. Ez így jól működik. A rádiós relén tudom beállítani most, hogy meddig húzza az infra-kiiktató relét. Ha lehet ez maradjon meg. Ha a rádiós relén a gombot megnyomom, kezdi az X másodperc időzítést előröl. Ez jó dolog.
Ha kikapcsolom a riasztót a riasztóközpont tud jelezni, hogy ő már nem éles ezt ki is szeretném használni később (ha lesz majd zümmer). Ez a jelzés abból áll hogy meghúz egy relét pl. (PGM port)
Amit szeretnék e mellé:
1. A rádiós relé megnyomásakor egy csippanást (vagy egy LED gyujtást vagy egy relé húzást) ami max. 5 másodperc legyen, de lehessen állítani rövidebbet is.
2. Amikor a vége felé jár a rádiós jelzés időzítése kellene egy (szintén állítható) hosszabb, max. 10 másodperces jelzés. Az hogy hol jár a rádiós relé, nem tudjuk amíg tényleg vége nincs. Mert ugye a felhasználó magától is rányomhat egyet a távkapcsolón, ezzel újra indítva a rádiós relé időzítőjét. Feltételezés: Tehát meg kellene várni amíg végez a rádiós relé és ő helyette tartani onnantól kezdve az infra kiiktató relét és szólni, hogy már nem a relé tart. Tehát hangjelzést adni (vagy relé vagy LED). Ekkor ha újra megnyomom a rádiós relé gombját mert hallottam a jelzést, újra behúzza a reléjét a rádiós és kezdődjön a folyamat előröl: 1-es pont...
3. Ha a riasztó szól, hogy ő már nem éles (1 relét húz meg) ez a hangjelzősdi álljon le azonnal.

Jobb már?
(#) soma01 válasza soma01 hozzászólására (») Aug 31, 2012 /
 
A 2-es pont végéhez:
Ha lejár (a példa kedvéért az) az a 10 másodperc, amikor már nem a rádiós relé tart hanem az "új" áramkör, a kiiktató relé engedjen el hangjelzés (zümmer, LED vagy relé húzás) szűnjön meg és újra aktív a infra. Persze ha ekkor a rádiós gombját megnyomom megint kezdődik minden előröl.
(#) iimi hozzászólása Szept 2, 2012 /
 
Sziasztok.
Miután átnéztem rengeteg 555-ös kapcsolást és megpróbáltam próbapanelen összehozni egy monostabilt rájöttem hogy nem tudom úgy m?ködésre birni ahogy szeretném.
Csatoltam egy folyamatábrát arról hogyan kellene m?ködjön.
Egy száritóról van szó ahol a f?tés (out1) 5-30sec között kellene állitani és miközben f?tés van a ventilátorok (out2) alacsony fordulatszámon pörögnek, ez az alacsony szint.
A vezérlés egy hall senzortól jön itt magas szintel de ez is és a két kimenet is lehet negált.
Amikor a hall-tól magas szint jön f?tés be kell kapcsoljon és ventilátorok alacsony fordulaton kell pörögjenek (potméter beállitásátol f?gg?en k. 5-30 sec), ezalatt a hall-tól magas szint jön, ahogy viszont a hall alacsony szintre vált még a beállitott id? alatt a fütés ki kell kapcsoljon, a ventilátorok pedig nagy sebességen kell pörögjenek.
Ha a haltól újra magas szint jön f?tés újra bekapcsol ventilátorok alacsony sebességre és igy tovább.
Viszont ha hosszú ideig (1-2 min potméteres beállitás) nincs jel a hall-tól a ventilátorok visszaállnak alacsony fordulatra.
A ventilátort 555 pwm vezérli.
El?bb gondoltam megcsinálom PIC-el de nincs kedvem programot irni, meg van itthon egy marék 555 meg sok-sok passziv alkatrész, meg potik (meg aki használja korából adódóan jobban szereti a potikat mint a kijelzőt meg a nyomógombokat).
Szóval 2 monostabil kellene (legalábbis én igy gondolom).
Amin elakadtam az volt hogy az 555 bementén (trigger) sokkal rövidebb jel kell mint a beállitott id?zités.
Azt hiszem ha kapnék egy kapcsolást 555-el aminek a trigger jele lehet hosszabb mint az id?zités és reszetelhet? akkor abból meg tudnám csinálni.
(most nincs melletem a kapcsolás de ha a trigger bemenetre teszek sorosan egy kondit és a jelet negálva rávezetem a reszet bemenetre talán megoldható hogy a hall-tól jöv? jel bármilyen hosszú lehet és ha az id?zités alatt változik akkor reseteli)

folyamat.JPG
    
(#) szikorapéter hozzászólása Szept 2, 2012 /
 
Heló.Én azt szeretném megkérdezni hogy van egy yamaha psr38-típusú szintetizátorom és ahhoz szeretnék ilyen "DOS"-hangzást készíteni.Ez szerintetek az 555 ic-vel megoldható?-és ha igen akkor milyen áramkört javasoltok?A válaszokat előre is köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Szept 2, 2012
(#) iimi hozzászólása Szept 2, 2012 /
 
Szerintetek ez úgy működne? Holnap kipróbálom.
(#) proli007 válasza iimi hozzászólására (») Szept 2, 2012 /
 
Hello!
Ennyi az egész.
Fűtés:
- U1 egy "nem újra indítható" monostabil multi, ami a TRIG bemenet lefutó élére indul. Mivel a fűtésnek a Hall felfutó élére kell indulni, T1 tranyós inverter van előtte. Élvezérlésről az C1-R4 gondoskodik.
- Amennyiben a hall dT0 jel, dT1 lejárta előtt megszűnik, akkor a fűtés dT1 időzítése megszakad. Erről gondoskodik az U1 Reset bemenete. Mert ha késleltetés ideje alatt a Hall jel megszűnik, a Reset a kimenetet L szintre váltja.

Ventilátor:
- A ventilátor tulajdonképpen inverz működést mutat a fűtés kimenetével, kivétel, ha dT2 időn felül nem érkezik a Hall-tól jel.
- Az U2 egy újraindítható monstabil multi. Ha a hall jel magas szintre vált, T2 kisüti az időzítő kondit. Ha a hall jel ütemesen érkezik dT2 időn belül, akkor U2 kimenete magas szintű, vagy is a ventilátor mehet gyorsban. Ha dT2 ideig nem érkezik hall jel, akkor C4 feltöltődik, és U2 kimenete alacsony szintre vált. Vagy is a ventilátor ez után lassan megy, a következő halljel érkezéséig. (Ez után is még lassú, dT1, vagy dT0 ideig.)
- Ha U2 kimenete magas (ütemesen érkeznek a hall jelek), és a fűtés elindul, a akkor T4 lassúra váltja a venti működését, vagy is invertálja a fűtés jelét.

Sajnos összetett bementi impulzusokat nem tudok szimulálni, így a három működést három ábrával szimuláltam le, hogy lásd. (Kicsit csaltam, mert ideiglenesen megnöveltem dT1 idejét, hogy a három működést azonos X tengely mentén tudjam ábrázolni.)
üdv! proli007
(#) iimi válasza proli007 hozzászólására (») Szept 3, 2012 /
 
Ez teljesen kész!
Köszi szépen, el is kezdem összerakni.
(#) iimi hozzászólása Szept 5, 2012 /
 
Sziasztok.
Újra lenne egy 555-ös kérdésem.
Összeraktam egy közismert PWM kapcsolást 555-ből, de nem az igazi, bár működik de akár hogy próbálom kb. 5-7% alá nem megy a kitöltés és 90% fölé sem. Összeraktam 2x is különböző alkatrészekből hátha potméter hibás vagy valami de mindkét esetben kb. ugyanaz az eredmény.
A kapcsolás egy FET-et kellene hajtson az meg 8 darab 12V "számítógép ventilátort" és második probléma hogy 2 sebesség kellene (amit az előző hozzászólásomra kapott segitség alapján össze is raktam és működik is), a kérdés hogy az onnan érkező alacsony illetve magas logikai szintet hogyan adaptáljam ehhez a kapcsoláshoz. Csináljak 2 PWM-et és ezek kimenetét kapcsoljam a FET-re (egyszer egyiket egyszer másikat) vagy van valami egyszerűbb megoldás 2 potméter tranzisztorokkal történő kapcsolgatására?

pwm555.jpg
    
(#) pimi9 válasza iimi hozzászólására (») Szept 5, 2012 /
 
Tökéletes 0-100%-t 555-el nem lehet normálisan csinálni.
Próbáld ki azt, hogy a potit diódákat a 3-as lábra kötöd, a 7-es üres, az 1k-t kihagyod.
A két fokozatot meg lehet úgy csinálni, hogy egy tranzisztorral sorbakötsz egy ellenálást, ami a kondira megy. Ha a tranzisztor be van kapcsolva, akkor a kondi kisütése hamarabb megy végbe, a kitöltés tény. és a fordulat csökken (a freki nő...) ha kivan kapcsolva akkor alapfordulaton pörög. Érdemes ellenállás helyett potit rakni, és akkor mindkét ford. szintet tudod állítani. De el lehet rángatni a billenési szinteket is az 5-ös lábon...
(#) luluzulu hozzászólása Szept 5, 2012 /
 
Sziasztok.

555-el tudtok valami step-up (DC-DC) convertert. 12v ból kellene kb 60-80v csinálni 1-,15A terheléssel. Meg oldható?
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2012
(#) iimi válasza pimi9 hozzászólására (») Szept 5, 2012 /
 
Köszi, kipróbálom az általad javasolt kapcsolást, azt hittem én lőttem el vele valamit és azért nem tökéletes, mondjuk nem hiszem hogy az én esetemben olyan nagy probléma lenne hogy nem szabályozható 0-100%-ig csak úgy zavart a dolog.
Közben találtam egy másik kapcsolást is szintén PWM-néven, de nem értem hogy működik, viszont összerakva 0-100% megy, csak nincs itthon oszcilloszkóp hogy lássam, de ventit rákötve ez jónak tűnik.

01436x01.png
    
(#) pimi9 válasza iimi hozzászólására (») Szept 5, 2012 /
 
Ez sem megy 0-100%-al, és a tranzisztort nem emmiter követőnek kéne befogni, hanem földelt emitteres kapcsolásban, diódával.

luluzulu: Lehet csinálni, Skori oldalán találsz a ledes áramgenerátoroknál boost konverter felépítésűt, bele kell rakni egy feszültségvisszacsatolást. TL431+pár ellenállás, kondi, tranyó...
Én UC3843-al csinálnám
(#) iimi válasza pimi9 hozzászólására (») Szept 5, 2012 /
 
Lehet hogy nem megy 100% de motor fordulatán úgy tűnt mintha direkt tápfeszültségen lenne és a poti másik végállásában pedig teljesen leállt, persze nem mértem rá, lehet volt ott még valami kis impulzusocska. Hát igen a tranzisztoros rész tényleg nem igy kéne de az most nem lényeges, én FET-el csináltam...
(#) Andrissimo válasza proli007 hozzászólására (») Szept 6, 2012 /
 
Szia proli0007

Ha a seregély riaszto kapcsolásban a csend intervallumot szeretném csokkenteni akkor mit kell megváltoztatnom?

Koszi...
(#) luluzulu válasza pimi9 hozzászólására (») Szept 6, 2012 /
 
Maradnék az 555 nél...


Hogyan lehet 555nél valamiféle vissza csatolást létrehozni.
(#) Orbán József válasza Andrissimo hozzászólására (») Szept 6, 2012 /
 
Én növelném a seregélyek számát.

Hol van ez a kapcsolás? Jövőre érdekelt leszek, terem a szőlőm - talán.
(#) Andrissimo válasza Orbán József hozzászólására (») Szept 6, 2012 /
 
Idézet:
„Én növelném a seregélyek számát. Hol van ez a kapcsolás? Jövőre érdekelt leszek, terem a szőlőm - talán.”

Ott ahol a seregély...
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2012
(#) Orbán József válasza Andrissimo hozzászólására (») Szept 7, 2012 /
 
Bocs, azt hittem viccelsz, te tényleg nem ismered az 555-öt alapkapcsolásait.
No, itt a lehetőség:
Seregély depresszáns: http://www.kpsec.freeuk.com/555timer.htm
(#) Orbán József válasza Orbán József hozzászólására (») Szept 7, 2012 /
 
Egyébként a kimeneti ténykedése érdekelne az 555-nek.
Bemondja időnként hangosanbeszélőn, hogy hess a p...ba madár, vagy mutánozza a madárinfulenzás tüsszögést, esetleg kisebb termonukleáris petárdával tartja távol a szerves életet a madarakkal együtt, szóval? Köszi a segítséget előre is.
(#) pimi9 válasza luluzulu hozzászólására (») Szept 7, 2012 /
 
Rajzoltam valamit. A fojtókat, az áramérzékelőt átszámoltam, a többit hasraütésszerűen írkáltam. A kimenő feszültséget az R9 R10 állítja (a kimenő feszt 2.5V-ra osztja le)
Az áramérzékelést a fojtóhoz raktam, így könnyebb lesz nyákot tervezni.
Arra kell ügyelni, hogy M1 D2 C7 C8 C9 hurok a lehető legkisebb legyen, ill. IC2-höz C3 C4 nagyon közel legyen, valamint IC2 R11 T2 M1 hurok szintén nagyon kicsi legyen.

stepup.GIF
    
(#) abudabu hozzászólása Szept 7, 2012 /
 
Sziasztok!
Sajnos az elektronikához annyit értek, hogy az egyszerűbb dolgokat megépítem rajzról, de áttervezni másra már nem tudom. Olyan kapcsolásra lenne szükségem, ami 12 v os táp rákapcsolásával indul, 2x21W-os égőket villogtat (3x -4x), majd folyamatosan világít, amig kapja a tápot. Gondoltam az 555-re mint villogtató, de hogy áll meg és világít ? Választ (rajzot) előre is köszi !
(#) proli007 válasza Andrissimo hozzászólására (») Szept 7, 2012 /
 
Hello!
Remélem arról van szó, amiben egy db. CD4060 van. Ez egy elég egyszerű lelkületű kapcsolás, ahol a ki és bekapcsolt időzítést, egyetlen ütemadó és egy számláló látja el.
A "csend intervallumot" úgy lehet változtatni, hogy az "On" pontot, másik Q kimenetre kapcsoljuk. Jelenleg, ez a pont, a Q13-on van. Mivel a számlánc bináris, így a Q14 kimeneten a kétszeres időt, míg a Q12-őn a fele időt fogjuk kapni. (Ugyan ez a helyzet az "Off" pont áthelyezésekor is.)
Az időt, természetesen az ütemadó oszcillátor állításával is változtathatjuk. De ennek változtatásával az "Off", vagy is a hangjelzés hossza is változik.
Az idő, adott Q kimenetre, a következőképpen számolható. Tx=R2*C2*2^Qx Természetesen ha az ellenállást Ohm-ban, a kondenzátort Farád-ban számoljuk, akkor az időt szekundumban kapjuk. (Ha a kimenet pld. a Q13-ra van kapcsolva, akkor az R*C számát, kettő a tizenharmadikon-nal kell szoroznunk)
Ebből látható, hogy R2 és C2 változtatásával is változtatható az időzítés mértéke.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza abudabu hozzászólására (») Szept 7, 2012 /
 
Hello!
Gondolom Féklámpáról van szó. Két lehetőség kínálkozik. Egyik hogy egy ütemadót használunk a villogtatáshoz, és számlálóval számláljuk a három.. villogást. Másik lehetőség, hogy egy astabil 555 ütemadót használunk, és egy monostabillal időzítjük a villogás idejét. Ha a villogási idő lejár, tiltjuk az astabil működését. Persze úgy, hogy kimenete magas szinten álljon meg. Ennek hátránya, hogy szinkronban kell lenni az időnek, hogy az astabil ideje valahol a 3-4 billenési idő között legyen. (természetesen PNP tranyónak bármely nagyteljesítményűt használhatod, ami elviseli a 2*21W-os izzó 5..10A indulóáramát. pld. BD246 vagy más..
üdv! proli007
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2012

Bremse.png
    
(#) abudabu válasza proli007 hozzászólására (») Szept 7, 2012 /
 
Üdv!
Tehát, ha pl. egy 555 meghajt egy 4017-t,(minden második kimenetre egyenirányító) és nincs bekötve a reset az utolsónál , akkor a 4017 megáll, magas szinten marad, egy tranyó és kész ?
(#) proli007 válasza abudabu hozzászólására (») Szept 7, 2012 /
 
Hello!
Igen így is lehet, de az utolsó ütemet vissza kell kötni az órajel engedélyező bemenetére. Ekkor nem lép tovább. Reset kell, hogy mindig elölről kezdjen számolni..
üdv! proli007
(#) abudabu válasza proli007 hozzászólására (») Szept 7, 2012 /
 
Köszönöm a segítséget !
Szia!
(#) Andrissimo válasza proli007 hozzászólására (») Szept 8, 2012 /
 
Köszönöm szépen,ma estére már sikítani fog,mert már zabálják a kölest...

Következő: »»   102 / 189
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem