Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Quad 405-ös erősítő tapasztalatok és hibák
Lapozás: OK   191 / 399
(#) uramesi89 válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 25, 2012 /
 
és akkor igy lesz képes a 100w leadásra igaz?
(#) Ge Lee válasza uramesi89 hozzászólására (») Aug 25, 2012 /
 
Igen.
(#) Ge Lee válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 26, 2012 /
 
Közben szimuláltam picit, ha +/-40V a tápfesz és teljes kivezérlésnél jön egy 30-40Hz körüli robaj, akkor a 10000µF-os kondi feszültsége 33V köré, a 20000µF-é pedig 36,5V körülire esik, mielőtt újra töltőimpulzust kap a trafóból. Persze a szimuláció nem teljesen pontos, mert a trafónak van belső ellenállása is amit nullára állítottam, illetve nem tudtam szinuszos hanem csak négyszögjeles terhelést rátenni, amit korrigáltam a szinusz effektív értékével.
(#) Davidd hozzászólása Szept 3, 2012 /
 
Szevasztok! Nem olyan rég írtam hogy elszeretnem készíteni ezt az erősítőt, kaptam is szép kis nyakterveket, de mind to-3 tokos tranyohoz. Ma találtam 11 darab NPN tranyot amin annyit ír hogy D311, utanna kerestem ez egyenlő 2sd311 400V 15A 150W. Olyan tokja van mint a bd249 nek. Mivel nincs pénzem drága mj tranyokra ezert ezeket raknám bele. Lehet romlik a hangzás,de úgyis Pa célra megy, és mivel ilyen nagy feszültség tűrésű, ezert gondoltam hogy valahogy megkellene oldani hogy +/-65 v-rol 4 ohmot is tudjon az erősítő. Vagy ezekkel a tranyokkal ne is merjek 4 ohmrol almodni se?Kerestem úgyis rá hogy bd311 de az csak 60v ig bír,es onnan veszem hogy ez 2sd311 mert nagy 3 fázisos motorvezérlőbe voltak a tranyok,ahol kell a nagy feszültségtűrés.
(#) compaqamplifier válasza Davidd hozzászólására (») Szept 3, 2012 /
 
Párhuzamosan kell kötni, és az emmiter lábakat meg egy 0.1es ellenállással kell a rendes pontjához húzni. Majd a szakik úgyis elmesélik, én csak annyit tudok hogy urbánus legenda szerint valaki megcsinálta +-100 voltra a quadot és tudta a rövidzárlatot is. Bár ezt hiszem ha látom.
(#) Davidd válasza compaqamplifier hozzászólására (») Szept 3, 2012 /
 
Igen az gondoltam hogy fog kelleni párhuzamosítani, az a +/-100v elég jó nagy feszültség. Kíváncsi vagyok mekkora kimeneti teljesítménye van,de gondolom itt nem is lehet álmodni 4 ohmrol. Szerinted mennyi a biztonságos feszültség, amivel ezekkel a tranyokkal és 4 ohmos kínzással is működtetni tudom karosodás nélkül.[Kérhetnek ehez a tokozású tranyohoz is nyaktervet]
(#) compaqamplifier válasza Davidd hozzászólására (») Szept 3, 2012 /
 
összesen 11 darabod van, tehát akkor 4el kell elosztani, így 8 lesz a legközelebbi szám amire igaz, 2-2 párhuzamosítva talán 60 voltról tudnia kell a 4ohm-ot. Már +-50 voltól félek, akkora dinamikával nyomja a zenét a quad, hogy arra várok mikor durran el és nem szóval. 55 volt az biztos hogy mehet úgy hogy ne durranjon el. Majd lesz időm, az iskolában rákérdezek ezekre. Amit tudok még ajánlani, hogy a hűtőbordára hagy még helyet a többi tranzisztrnak stb...
(#) compaqamplifier válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Szept 3, 2012 /
 
Most nem kötekedésből írom de a 200 wattos quad is ugyanúgy ugyanaz , csak más fesz és félvezetők különbséggel, nyugodtan felviheti 65 voltra(ha a tranyó bírja)... az hogy 4 ohm ra le akarja vinni ahoz meg végképp semmi köze nincs a feszültséghez, max az áramhoz.
(#) compaqamplifier válasza compaqamplifier hozzászólására (») Szept 3, 2012 /
 
Azóta rájöttem, járathatom, csak a tranzisztor nem fogja bírni.
(#) Davidd válasza compaqamplifier hozzászólására (») Szept 3, 2012 /
 
Te milyen végtranzisztorokkal készítetted el a quadodat? Szerintem az lesz hogy bevállalom a +/- 60 V -ot 4 ohmra, clipig lesz vezérelve mindig. Azért akarom minden áron hogy bírja a 4 ohmot mert most van két darab topom 8 ohmosak,és ha bővül meg két darabbal akkor ne kellessen külön erősítő nekik.
(#) Alkotó válasza Davidd hozzászólására (») Szept 3, 2012 /
 
http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_989718.html itt találsz "lapos" tranyóhoz is duplázott terveket, aminek B. Ludwig modifikációja az alapja.
Moderátorok!
Hogyan lehet normálisan meghivatkozni egy konkrét hozzászólást? Miért kell ízekre szednem ehhez a honlapot?
A hozzászólás módosítva: Szept 3, 2012
(#) emersys válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Szept 3, 2012 /
 
Szia.
Erről már többször meséltem neki én is, le is vezettem neki a quadra vonatkoztatva hogy mért is hiába való ha megemeli a tápfeszt. Ezek szerint továbbra sem figyelt..
(#) Alkotó válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Szept 4, 2012 /
 
Köszönöm, valóban működik.
Korábban az egész fejléc "aktív" volt, most viszont már a sor elején lévő (#) jelre kell kattintani. Ez a változás zavart, de az útmutatásod segített.
A hozzászólás módosítva: Szept 4, 2012
(#) Ge Lee válasza Davidd hozzászólására (») Szept 4, 2012 /
 
+/-60V-al 4 ohm esetén két dolog történhet. Az első eset, hogy normálisan be van állítva az áramkorlát, ilyenkor kijön belőle mondjuk 120-160W, utána az áramkorlát határol. A második eset ha nincs jól beállítva az áramkorlát, na olyankor fog kijönni a tranyókból a füst. Ebben a formában ez a kapcsolás nem fog neked 350W-ot leadni!
(#) Ge Lee válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Szept 4, 2012 /
 
Nem a feszültségerősítéssel van baj, hanem a tranyók meghajtásával de ezt már néhányszor leírtam. A kivezérelhetőséghez a vétranyónak 4 ohmon kellene 0,5A körüli bázisáram, ehelyett kap 50mA-t. A fizika törvényei a Quad esetében is működnek.
(#) reloop válasza Ge Lee hozzászólására (») Szept 4, 2012 /
 
Olyan érzésem van, hogy sima kvázi-komplementer végek helyett megy ez a nagy Quad -építés. A fórumon nyomokban sem találom, pedig a topológiának amúgy semmi baja. Most volt nálam egy készülék: +/-90V táp, 16db MJ15003-mal, semmi kivetni valót nem találtam a hangjában.
(#) compaqamplifier válasza emersys hozzászólására (») Szept 4, 2012 /
 
Először is tudom hogy feszültség erősítés is lényeges dolog.
(#) emersys válasza compaqamplifier hozzászólására (») Szept 4, 2012 /
 
Én nem úgy látom, bár nekem aztán teljesen mindegy.. Csak már kicsit unalmasak a se eleje se vége -"nesze semmi fogd meg jól" oktatószövegeid..
A hozzászólás módosítva: Szept 4, 2012
(#) Davidd válasza compaqamplifier hozzászólására (») Szept 4, 2012 /
 
Elnézést kerek előre is ha off de lenne egy fontos kérdésem. Mivel írtam hogy Pa célra lenne, melyik lenne a jobb választás ez a quad,vagy a tda7294 híd?[itt tudom csak 8 ohm]
(#) Ge Lee válasza Davidd hozzászólására (») Szept 4, 2012 /
 
Ha beleszólhatok, egyik sem. Arra egy VF2 mod lenne a legjobb, legolcsóbb. Illetve a D osztály, de az nagyobb falat.
A hozzászólás módosítva: Szept 4, 2012
(#) compaqamplifier válasza Davidd hozzászólására (») Szept 4, 2012 /
 
Minden tekintetben a Quad 405 a nyerő. Icből meg csak lm3886 vagy tda 7293, de ezek nyomába sem érnek a quadnak. Egyébként VF6 sem rossz dolog, azt még nem építettem.
A hozzászólás módosítva: Szept 4, 2012
(#) Davidd válasza Ge Lee hozzászólására (») Szept 4, 2012 /
 
Vf2 panelem van itthon,de mivel kivolt kabelezve, mindig gerjedt es mar 16 fetem ment tonkre es meguntam hogy csomo penzt belefektettem es sehol semmi. Meg gondolkodom egy utolso proban a vf2 vel, de abbol a penzbol meglenne lazan a quadom, ami ennek csak a fetekhez kell.
(#) Alkotó válasza Davidd hozzászólására (») Szept 4, 2012 /
 
Nálam az "egytápos" (Reloop nevéhez kötődő) TDA7294 híd remekül működik (saját paneltervemmel). Nagyon hangos, megbízható, CLIP jelzéssel, védelemmel, ventilátor szabályzóval. Ha ez a teljesítmény nagyságrend elég, aligha találsz jobb választást. http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_1258069.html#1258069
A hozzászólás módosítva: Szept 4, 2012
(#) Ge Lee válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Szept 4, 2012 / 1
 
Nem kell azt megmérni, bemenő feszültség x erősítés. Az OPA teljesen független a current damping technikától, és az erősítése is csak minimálisra van beállítva. Az miatt lehetne akár 300W-os is, de más miatt nem lehet, had ne írjam már le sokadszor. Hogy a tranyókban sok maradékfeszültség van teljes kivezérléskor is, az nem azért van mert kevés az erősítés, hanem a kvázikomplementer kialakítás miatt. Ebből a szempontból a többi végfok sem sokkal jobb, csak azok amik kollektorkimenetűek (pl. VF2 és a hozzá hasonló kialakítású tranyós végfokozatok).
(#) emersys válasza Ge Lee hozzászólására (») Szept 4, 2012 /
 
Vedd csak példának az én hibrid erősítőimet...
Nálam a kimeneti fokozat (ami tripla/de volt már dupla darlington is) -nak hiába emelem meg a nyugalmi áramát, ezzel csak magasabb A osztályos beállítás lesz, s semmi más..
A meghajtó fokozaton (feszültségerősítő fokozaton) van a lényeg, amit nálam jelen esetben elektroncsövekkel van megvalósítva (tehát a kimeneti fokozat már nem erősíti ezt tovább)..
Így csak a csöves feszültségerősítő fokozat kimeneti Rms feszültsége lesz az ami megfogja határozni hogy mekkora feszültség is jelenjen meg majd a kimeneten. Az elve ugyanaz a quadnak is. A feszültségerősítő fokozat erősítése ha nem változik, akkor mitől is várhatnál magasabb kimeneti rms feszültséget? (nyilván az áramgenerátoroknak {végtranzisztoroknak} ezt bírniuk kell, -ezért alkalmazzák őket párhuzamosítva a végén.)
Tehát míg a feszültségerősítő nem szolgáltat a kimeneti fokozatnak nagyobb amplitúdójú feszültséget addig felesleges csodát várni...
A kapcsolásomon jól láthatod a lényeget.... http://audiodiyers.hu/download/file.php?id=4435&mode=view
(#) Ge Lee válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Szept 4, 2012 /
 
Szerintem te nem érted. Az OPA 15x-et erősít, ami teljes kivezérlés esetén kb. 10V-os csúcsokat jelent a 15V-os tápfeszből. Mit korlátoz ez? Egyébként annak is növelhető még a tápfesze, de az egész végfok erősítése is növelhető. Ez is gond, de a fő probléma nem ez.
(#) compaqamplifier válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Szept 5, 2012 /
 
+1 és a Quad 405 nél látszódik igazán hogy mi is a fizika.
(#) compaqamplifier válasza Ge Lee hozzászólására (») Szept 5, 2012 /
 
Lényegében igen, de a itt most 11szeres az erősítés. Azt hiszem az opa 504 ami tud +-24 voltot, aminél már 22x erősítés is elérhető! Igen a nagyobb teljesítményt nem az opánál kell keresni hanem kicsit arráb az a osztály felé. Végtoranyókat meg hagyni kell úgy ahogy van, az cseszne be ha még az nem b osztályba menne, elmenne a kapcsolás lényege! Ja igen teljes visszacsatolást is át kell akkor már méretezni ha az erősítést növeljük... egyébként 4x11x0.775V a quad kivezérlése...
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2012
(#) 769gregory hozzászólása Szept 9, 2012 /
 
Kedves fórumtársak!

Orbán József március 25-i bejegyzésében mellékelt egy régi kapcsolási és beültetési rajzot, egy minimalizált, kisebb teljesítményű Quad-ról. Erről én akkor készítettem egy nyákrajzot photoshop segítségével, amit Alkotó fórumtásrsunk eléggé kritizált (nem véletlenül). Az elmúlt hetekben nekiálltam, és elkészítettem Sprint Layout-ban ugyanazt a rajzolatot. Nem éppen a legpraktikusabb elhelyzés, de használható. Ha valakinek van kedve, és tehetsége, készíthetne egy jobb verziót is. Én azért közzétenném. A sztereó egyik odalát megépítettem, és majdnem elsőre szólt is. A T1 tranzisztornál kell figyelni, mert a nyákon a mintázat pont fordítva van, mint a T2,3,4-nél, és én fordítva raktam be, okozva egy-két perc fejtörést, hogy az OPA-nak miért nincs negatív tápja, és miért van a kimeneten pozitív feszültség.
A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2012
(#) Alkotó válasza 769gregory hozzászólására (») Szept 9, 2012 / 1
 
Ha már úgyis én vagyok a gonoszlelkű, oktondi kritikus, akkor ismét tennék három javaslatot, amik szerintem alapvető dolgok, mindenképpen célszerű lenne megfogadni őket.
1. A nyákterven nem jelenik meg az alkatrészoldali rajzolat. Ennek hiánya csúnya mulasztás. Miért kéne a többieknek egyesével kitalálni, mit és hová képzeltél. Csak óvatosan jegyzem meg, hogy a hiányolt alkatrészoldal -az értékek kivételével- automatikusan létrejön, mikor az alkatrészek makróit felpakolászod.
2. A panel méretének nem kell ésszerűtlenül kicsinek lennie. Persze azt nem könnyű pontosan megmondani mi az ésszerű, de ez elég zsúfoltnak tűnik.
3. A hűtendő félvezetőket ebben a formában szinte tilos a panel belső részére tervezni. Sokkal jobb helyen lennének kívül, ahol egy akármilyen síkhoz való rögzítés (ami egyben hűtés is) megoldható lenne. Javaslom ezt is megváltoztatni.

Nem szigorúan ide tartzozik, de a név és dátum helyett, ha a "válasz" gombot használod, akkor azonnal és gond nélkül megtalálnánk az előzményeket.
Következő: »»   191 / 399
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem