Fórum témák
» Több friss téma |
Igen és pluszba ha vaskloridot használunk akkor kevesebb használódik el (kevésbé tolódik ki a használt lötty maratási ideje a teljes panel lemarásához képest...)
Azonban az ilyen lemez -szerintem- nem néz ki szépen, nagyon spórolósnak tűnik, és bár spóroltunk a maratóval ezt "visszakapjuk" a kémiai ónozónál, hisz ebből több kell ide...
Sziasztok! Nem teljesen ide illő kérdés, de mégis meg kísérelném: 1 liter (tömény) sósavhoz mennyi 35%-os hidrogép/oxidot kell keverni az ideális maratószer elkészítéséhez? Kösz mindenkinek!
A "gyári leírás" a többé kevésbe biztonságos oldathoz a következő (forrás: Kontakt Chemie):
200ml sósav 30% 30ml hidrogénperoxid 30-35% 770ml víz Ha türelmetlen vagy, a víznek csak a felét veszed, az ugyanis mint egy kézifék működik. Ha teljességgel nem bírsz magaddal, sósav - hidrogénperoxid 7 : 3 arányban és ugyanannyi víz. Ez nagyon gyors és már önmagát melegíti. Ha kezdő vagy, jó lesz az első variáció. FONTOS !!! Szellőztetett helyiség, vagy kültéren. Erős KLÓRGÁZ fejlődés. Klórgáz + nyálkahártya = sósav Lásd: első világháború gáztámadások. NEM JÁTÉK !!!
Üdvözlök mindenkit...
Majd 1 órámba telt mire végigolvastam ezt a topikot és nagyon jól szórakoztam ![]() De sajna én nem kaptam meg azt az információt ami nekem kell... Mivel Vaskloridot nekem is nehéz beszerezni és a Sós-sav/Hidrogén kombináció tetszik / olscsóbb is, ez végett ez kell használnom. Nállunk az üzletben csakis 16% sóssavat tudok vásárolni, és 12% hidrogént ( Valahogy nállunk nem szeretnek szőkülni a lányok ![]() ![]() ![]() Előre is köszönöm a türelmeteket......
Hello, nem probléma ha hígabb oldatot használsz, én is azzal kezdem, hogy vizet töltök a tálcába úgy, hogy az majdnem ellepje a nyákot. Aztán jön a sósav az le is kapja a réz oxidot, és ehhez annyi hidrogén-peroxidot csepegtetek(!), hogy a reakció a kívánt sebességgel végbemenjen. Ha a réz barna, akkor H2O2 kell hozzá, ha fehéres lepedék képződik rajta, akkor sósav kell még hozzá. Én ezt tapasztaltam.
A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2012
Ma reggel felvettem a kapcsolatot egy ismerősöm ismerősével aki úgyszintén ezekkel az arányokkal dolgozik amiket én leirtam. Az ő állitása szerint 1/1 arányban kell keverni viz nélkül. Ezzel a keveréssel meg lesz az 5 perces maróhatás ( elméletileg ). Na most szerencsé(m)re találtam fent a padláson kis de nagyon régi nyákdarabokat, amikkel most kisérletezni is fogok ( amint megittam a kávémat ). Majd még ma leirom, hogy milyen eredményre jutottam
![]()
Szia!
Én is Medve által javasolt módszert ajánlom - ezt használom én is. Nem kell előre bekeverni semmit, csak a szükséges mennyiséget használom fel, így a megmaradt oldatot sem kell tárolni. A marató edény is mindig csak akkora, hogy kényelmesen elférjen benne a nyák - rézzel felfelé, aztán mehet rá egy kevés víz, majd a sósav (elég ha 3-4 mm-rel lepi el a nyákot) és a gyűszűnyi hidrogén-peroxid, csöpögtetve.
Kipróbáltam. 1/1 arányban kevertem ahogyan az ismerősöm ismerőse mondta. Szépen meg lett, kb. 5 perc alatt lemarta.
![]() ![]() ![]() ![]()
Szia!
És folyamatosan mozgatni kell az oldatot! Ez fontos, meg persze legyen meleg az oldat, mert az gyorsítja a maratási folyamatot és így csökken az alámaródás veszélye.
Tehát akkor egyeztetek.
A tálkába öntök melegvizet kb 40 - 50C körülit. Akkor abba öntök sóssavat és csepegtetem a Hidrogént. ( az asszony lenyakaz ha elhasználom az egésszet kiérletezésre ). A mozgatás az pedig alap ![]()
Arra azért felhívnám a figyelmet, hogy az 1:1es aránynál ha sok panelt maratunk és kicsit több az anyag akkor képes FELFORRNI!! az oldat. Egy idő után ha már valamennyire meleg és sok panelt martunk ÖNFORRÁSBA megy át és csak a bő hideg víz hűti le. Ill ilyyenkor a pitli megválasztása is jó döntés, mert ha már felmelegszik egy szintig, akkor elolvad az edény!
És igen. sikeres volt a terv. Csak nem azok amiket leirtunk
![]() Tehát ime a recept ami akkor jó ha 16% Sóssavunk van és 12% Hidrogén. 2/1 hez kell keverni. És remekül kimarja(ta). Egyenlőre nem olyan szép mint amikor vaskolriddal csináltam, de van egy olyan gyanum hogy a Filctollam amit a gyerektől kértem kölcsön az nem a legjobb minőségű ( meg kék szinű ). Remélem a szinnek nincs semmi köze a marás minőségéhez ![]() Köszön megint a segitségeteket ![]()
Nekem a lakkfilc bevált a rajzolat javításra, rajzolására.
A Hidrogén-peroxid / sósav sem szedi le.
Jah, hogy csak 16% sósav és 12% hidrogénperoxidot használtál. Akkor csak én vagyok maximalista kicsit... a 20as sósavval és 38as hidrogénnel
![]() ![]()
Nekem meg kene egy otlet, hogy mi a feneben marassak? Valami kisebb tepsi meretu kemeny muanyagtalra gondoltam.
Ma elsosegely dobozaban csinaltam, de hatranya, hogy girbe-gorbe a doboz, es sok folyadek kellett bele, hogy telitve legyen a maratni valo lap.
Szia! Én 3 féle edényben maratok, attól függ mekkora a panel. Kicsiket Delmás dobozban, nagyobbakat fagylaltos műanyagdobozban, a mégnagyobbakhoz (A4, stb..) meg kunyeráltam egy régi műanyag tálcát a konyhából.
Én az obi/madarastacskó meg hasonlókban vettem különféle méretű és alakú műanyag tárolódobozokat, ill. műanyag tálcákat, általában ételtárolás meg hasonló funkcióra árulják őket. A reciklálás miatt kötelező egy kis emblémán feltüntetni rajtuk, hogy milyen alapanyagból készültek, ez nálam mind PP (polipropilén), az maratáshoz jó. Olyat érdemes nézni, aminek minél laposabb az alja, ill. minél négyszögletesebb a széle, hogy ne kelljen bele annyi anyag. Ugyanezen ok miatt érdemes kisebbet és nagyobbat egyaránt venni. Ha jól záródót sikerül venni, akár maradhat is benne két maratás között a folyadék.
Helló! Remékem nem veszitek tolakodásnak... lányok is kérdezősködhetnek?
Rézből csinálok ékszereket, és a maratással kapcsolatban keveredtem ide. Végigolvastam a fórumot, sokat okosodtam, szórakozta is ![]() Kérdéseim: milyen arányban kell keverni és milyen erősségű anyagot használtok ehhez? Mennyi ideig lehet használni egy keveréket, ill. hogyan lehet tárolni? Hová teszitek az elhasználódott elegyet... gondolom tilos a "csapba" önteni!? Így elsőre ennyi... remélem jár erre időnként valaki és válaszol az ilyen "szőke" kérdésekre is! Köszi ![]()
Látom hogy ma regisztráltál tehát nem biztos hogy tudod , ezért szólok itt nem szokás egy kérdést több témába feltenni ! Egyébként a másik témában már válaszoltam a kérdésre
![]()
Bocsánat! Csak láttam, hogy ott régóta nem járt senki, ezért gondoltam, hátha itt kapok választ. Megértettem! Köszönöm!
Semmi gond ha kérdésed van tedd fel nyugodtan , ha a témát senki nem látogatta régóta az új hozzászólásnál akkor is automatikusan előre teszi a rendszer, tehát akit érdekel az látja hogy új kérdés érkezett.
Az első kísérlet eredménye! Köszönöm kaqkk!
Sajnos a szélek eléggé elvékonyodtak, és az oxid réteget nem tudom mivel lehet leszedni, de nagyon örülök, hogy legalább így sikerült! Ha van megoldás a gondomra, ill. hogy hogyan lehetne mélyebb barázdákat csinálni, nagyon örülnék az eligazításnak!
Az oxid réteget tiszta sósavba merítve tudod "levenni" a szélek vékonyodása ellen pedig a festést ajánlom amivel a mintát vitted fel festéket kend meg a hátulját és az élét is ! A mélyebb barázdát a hosszabb maratási idő fogja meghozni . Egyébként szépek lettek , ahhoz képest hogy tegnap marattál először !Gratulálok ügyes vagy
![]() A hozzászólás módosítva: Jan 10, 2013
Kösziiii!
![]() ![]() ![]() A hátuljára széles ragasztó szalagot ragasztottam, de akkor a széleket is majd lekenem a filccel. Persze lehet, hogy a ragasztó alá is bement... majd megpróbálom hátul is filctollazva... különben a filc színét is eltüntette... az baj?
Vegyél lakk filcet , a virágosok használják , az szuper az ilyen "nagy"felületek takarására és gyorsan szárad , tuti hogy nem lesz alámarás (a szín lényegtelen) és én maratás előtt ragasztanék a hátuljára egy darab damilt amivel ki tudom emelni a maratóból ha meg akarom nézni .
A ragasztó szalagnál kritikus, hogy jól tapadjon a teljes felületen, és hogy ne tudjon bemenni alá a maratószer.
Mivel nő vagy, tudom javasolni a körömlakkot is, az is igen jól megvédi a nem maratandó felületet. A szín itt sem kritikus, de a jó fedés érdekében javaslom, hogy egy picivel hígabbra keverd az acetonnal, mint amit a köröm lakkozásához használni szoktatok. Egy dologra kell figyelni: Azok a lakkok, amelyek "csillám" szemcséket (nem tudom, mi a "becsületes nevük", de szerintem Te biztosan tudod, mire gondolok), szóval azok a lakkok nem jók, mert azok a szemcsék is fémből vannak, így a maratószerek jó eséllyel azt is lemarnák, és ott apró bemaródások (lyukak) keletkeznének. A lakkozás, festés, ragasztó szalagozás előtt nagyon fontos a felület előkészítése, azaz, hogy a felület teljesen zsír- és pormentes (ujjlenyomat!), valamint teljesen száraz legyen. Én ehhez orvosi latex kesztyűt használok, de tökéletesen megfelel a célnak a hajfestésnél is használt fólia kesztyű, vagy a háztartási gumikesztyű is. A hosszabb maratási időnél arra is figyelemmel kell lenni, hogy (mivel mély rézrétegről van szó) fennáll az ún. "alámaródás" jelenség, amikor a védő réteggel fedett rézrétegbe is belemar a maratószer ott, ahol egyébként védő réteggel (festék, lakk, ragasztó szalag, stb.) fedett volt. Ha tehát mm mértékű mélységet szeretnél elérni, akkor azt előzetesen célszerű mini fúrógépbe (pl. Dremel, Miniplex, stb.) fogott maró szerszámmal (kukorica marónak, vagy gyémántszemcsés marószárnak hívják, a legtöbb kis fúrógép mellé tartozékként adják) előmunkálni. Én is gratulálok az eddigi eredményekhez, és további sok sikert kívánok!
A körömlakk is előkerült tegnap, még kísérletezgetek, hogy mi a legjobb nekem.
Az utolsó tanácsodat nem értem egészen pontosan. Úgy érted, hogy egy ilyen gravírozó félével rajzoljam elő a mintát? Milyen mélyen? A baj csak az, hogy nem elég biztos a kezem ehhez. Megcsúszik a csiszoló. ![]() Mennyi időbe telik, mire teljesen keresztül maródik a lemez? Köszönöm a biztatást és a tanácsokat!!!!!
Itt a videók közt van többféle megoldás (csak keress rá a nyák készítés kifejezésre) Az"előmunkáláshoz" csak annyit , nem fontos pontosan a minta mellett marni gravírozni , elég ha csak a mélyebbre szánt helyeket munkálod meg a többit elvégzi a sav .
|
Bejelentkezés
Hirdetés |