Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Végfokozat TDA2030-40-50-el
 
Témaindító: sasorr, idő: Jan 16, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   214 / 274
(#) Szpisti válasza Mate3394 hozzászólására (») Nov 20, 2012 /
 
Nem érted? Pedig ha erősítőt készítesz nem árt ha megtanulod mi az.
Az alábbi rajzon Tda2030
mindkét verziót láthatod.
Ha a két tápfeszültség csatlakozási pontra -15V/0/+15V-ot kapcsolsz, akkor a közös nullapont miatt nem kell kicsatoló kondenzátor, mert a kimenet nulla potenciálon van, olyan a kapcsolás beállítása(bal oldali ábra).
Ha viszont egy tápfeszt használsz, más a kapcsolás is, és ilyenkor a kimenet fél tápfeszültségre kerül. Hogy emiatt ne folyjon egyenáram a hangszórón, ilyenkor szükséges a kicsatoló kondenzátor az IC kimenete és a hangszóró közé (jobb oldali kapcsolás).
Mivel azt mondtad, neked 10,2V-os a trafód, ebből gondolom hogy a te kapcsolásodban is kell lennie ilyen kondenzátornak.
Ahogyan reloop is írja, ekkora tápfesszel nem is jöhet ki nagyobb teljesítmény a 8 Ohmos hangszóródra. Sem a feszültsége, sem az áram terhelhetősége nem elég.
A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2012
(#) Mate3394 hozzászólása Nov 20, 2012 /
 
értem
akor az enyém is kicsatolókindis ami nekem egy 3300µF-es kondi
de az akkor se normális sztem még ijen kis tápfesszel se hogy halkabb mint a telefonom
(#) pixels válasza Mate3394 hozzászólására (») Nov 20, 2012 /
 
A hangerőt nem csak a tápfeszültség határozza meg, hanem a leadott teljesítmény, és a hangszóró érzékenysége is.

Egy 4 ohmos és érzékenyebb hangszóróval jobban szólna. A 4 ohmos hangszórónál kétszer akkora teljesítmény lenne mint a mostani.

És igen, a telefon hangszórója pont ezért szólhat hangosabban, mert érzékenyebb, és valószínűleg kicsi az ellenállása.
A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2012
(#) Szpisti válasza Mate3394 hozzászólására (») Nov 20, 2012 /
 
könyörgöm le ne írd még egyszer az "ilyent" szót pontos j-vel és n nélkül, mert borzasztó ILYENEKET olvasni
(#) reloop válasza Mate3394 hozzászólására (») Nov 20, 2012 /
 
Linkeld be a kapcsolási rajzodat, milyen értékű ellenállások vannak a visszacsatoló ágban.
Törd a fejed hogyan tudnál neki 30V-ot adni!
(#) vipera1997 hozzászólása Nov 20, 2012 /
 
hello!az lenne a kérdésem, hogy valakinek meglenne a 100W-os nyák és beültetési terve?
(#) reloop válasza vipera1997 hozzászólására (») Nov 20, 2012 /
 
(#) vipera1997 válasza reloop hozzászólására (») Nov 20, 2012 /
 
Kösszönöm
(#) Mate3394 hozzászólása Nov 20, 2012 /
 
reloop:
nekem nincs kapcsolási rajz cak egy nyákot adott ide haverom amit én kinyomtattam és megépítettem
(#) reloop válasza Mate3394 hozzászólására (») Nov 20, 2012 /
 
Használd a válaszgombot, és ügyelj a helyesírásra!
Mérd meg, vagy olvasd le az IC 2-4 lábai, valamint a 2. láb és a test közötti (kondenzátor is van vele sorban) ellenállások értékét. A két ellenállás aránya határozza meg az erősítés mértékét.
(#) Mate3394 válasza reloop hozzászólására (») Nov 20, 2012 /
 
2-es 4-es láb közötti ellenállás 100K
2-es láb és a test közötti ellenállás értéka 1K
(#) reloop válasza Mate3394 hozzászólására (») Nov 20, 2012 /
 
Ez a bemenetre érkező jelet 100x erősíti. A tápfeszültséged túl alacsony, az lesz a probléma gyökere.
(#) Mate3394 válasza reloop hozzászólására (») Nov 21, 2012 /
 
Kőszi
ma megoldom egy 2x12V 60w-os trafóval
(#) Spyro1411 hozzászólása Nov 21, 2012 /
 
Helló!

Van egy tda 2030 as erősítőt, amire véletlenül felcseréltem a tápágakat. Az eredmény egy kis füstfelhő és a helyes bekötés után egy kis búgás volt. Mindjárt gondoltam, hogy tönkrement az ic. Elszaladtam a boltba és vettem is egy újat. Beforrasztom erre ugyan az a búgós hang ami volt. Lehet, hogy nem is az ic ment tönkre? A brummogást nem kell olyan hangosnak gondolni... lehet az attól is, hogy egy kis szakaszon nem árnyékolt a bemeneti kábel.
Tudna alaki segíteni?
Most tervezek egy sztereót építeni ebből, persze csak ha jó az ic...
(#) mindenes válasza Spyro1411 hozzászólására (») Nov 21, 2012 /
 
Nézd meg hogy jók maradtak e a kimeneten lévő, tápágakba kötött védődiódák valamint a kimeneti csatoló kondi.
A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2012
(#) Spyro1411 válasza mindenes hozzászólására (») Nov 21, 2012 /
 
A diódák jóknak tűnnek! A kondit viszont csak vizuálisan tudom megvizsgálni, nem púpos, gondolom jó.
(#) mindenes válasza Spyro1411 hozzászólására (») Nov 21, 2012 /
 
Nem feltélen, mert a fordított táp kárt tehett benne is. Műszerrel viszont ezt könnyen le lehet ellenőrizni . Ha töltődik elvileg jó még. Mind e mellet bekapcsolt állapotban meglehet mérni a kimenetet is hogy kerül e egyenfesz a hangszóróra, ha igen ez is a kondi hibályára utalhat.
(#) mindenes válasza mindenes hozzászólására (») Nov 21, 2012 1 /
 
Az előző hsz. ből lemeradt: hogy a búgást a kicsatoló kondi hibálya is okazhatja
(#) Spyro1411 válasza mindenes hozzászólására (») Nov 21, 2012 /
 
Az is rendben van!
(#) mindenes válasza Spyro1411 hozzászólására (») Nov 21, 2012 /
 
Értem. Ebben az esetben akkor a kábel lessz a a hiba.
(#) Spyro1411 válasza mindenes hozzászólására (») Nov 21, 2012 /
 
Az erősítő viszont nem szól!
Viszont nem kerülnek olyan sokba az alkatrészek, ezért úgy döntöttem, hogy újakat veszek! (az ic-t kivéve) Ha viszont így se fog menni, akkor rászánom magam az új ic-re.
(#) mindenes válasza Spyro1411 hozzászólására (») Nov 21, 2012 /
 
Nézzd át mégyegyszer minden alkatrészt. Feltételezem hogy te az alapkapcsolást építetted meg a mi nem sok alkatrészt tartalmaz. Ha fordított táp került a kapcsolásra akkor az előbb említett alkatrészek mehettek tönkre csak vagy az ic. Emiatt viszont kár lenne lecseréni az összes kondit, ellenálást stb. bár tudom ez lenne a könnyebik út.
A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2012
(#) reloop válasza Spyro1411 hozzászólására (») Nov 21, 2012 /
 
Szia! Ha a diódák megúszták a fordított polaritású rákötést, akkor rosszul voltak beültetve, és épp most gátolják a működést, lehet a cserélt IC-t tönkre is tette valamelyik.
(#) Spyro1411 válasza reloop hozzászólására (») Nov 21, 2012 /
 
Szia!
Az erősítő már volt használva az incidens előtt. Adapterről szerettem volna járatni és ekkor cseréltem meg véletlen a pólusokat, amit füst kísért. Azóta megtörtént az ic csere, de így sem működik...

Én valamelyik kis kondira gyanakszok! Holnap megyek vásárolni, veszek új alkatrészeket. Úgyis új nyákot szeretnék, mivel a mostani nem valami szép munka! A nyákkal együtt az alkatrészek is csérére kerülnek, az is lehet, hogy még a kapcsolás is.
(#) reloop válasza Spyro1411 hozzászólására (») Nov 21, 2012 /
 
Ha mégy a boltba, vegyél bele biztosítékot. Manapság eléggé kiment a divatból - mondván - anélkül is működik. A diódák simán kiolvasztották volna.
(#) Ricsi89 válasza Ricsi89 hozzászólására (») Nov 23, 2012 /
 
Meglett a hiba oka. Visszacsatoló részben volt egy 22 µF-os kondi, ami rossz volt. Mérve 200pF volt. Kicseréltem és jó lett.
(#) Mate3394 hozzászólása Nov 26, 2012 /
 
ÜDV
mint már emlitettem hogy a TDA2030 alig szól . Válasz az volt hogy kis teljesitményü a trafóm
a kicsi trafó 8w-os 10,8 V-os
A nagy 100W és 2X12 V-ot tud
De a kis trafóval szól halkan
DE A NAGGYAL MEG SE NYIKKAN!!
Mi lehet az oka?
(#) reloop válasza Mate3394 hozzászólására (») Nov 26, 2012 /
 
Szia! Mutasd be valamilyen módon, hogyan kötötted össze a tápegységet az erősítővel.
A feszültség megadásnál érdemes jelölni, hogy váltakozó, vagy egyenfeszültségről van szó. A 2x12V alatt éppúgy lehet érteni azt, hogy két 12V-os szekundere van a transzformátornak, melyből egyenirányítás, pufferelés után 16V egyenfeszültség lesz, vagy másik értelmezés szerint már a szűrt egyenfeszültség a 12V-os. A feszültség mértékegységének VAC illetve VDC kiegészítése a legegyszerűbb erre.
(#) Mate3394 hozzászólása Nov 27, 2012 /
 
12 VAC de ez nem egy komplett táp hanem csak egy sima trafó
havernak erről a trafórol megy a TDA2030 de nekem nem

(#) Szpisti válasza Mate3394 hozzászólására (») Nov 27, 2012 /
 
Azért egy kéziműszered csak van, amivel meg tudod mérni legalább a tápfeszt amit az új trafódból nyertél ? Van egyáltalán valami egyenfesz az egyenirányító-puffer után? Vagy esetleg akkora hogy meg is főzte a TDA-dat?
Egy fotó az alkotásról sokat segítene a közreműködésben.
Következő: »»   214 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem