Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Végfokozat TDA2030-40-50-el
 
Témaindító: sasorr, idő: Jan 16, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   215 / 274
(#) Mate3394 hozzászólása Nov 27, 2012 /
 
ok
mejd kimérem
minjárt megy afotó
(#) Mate3394 hozzászólása Nov 27, 2012 /
 
itt a fotó
(#) Mate3394 hozzászólása Nov 27, 2012 /
 
ja meg gerjeg de ha megfogom a hűtőbordát vagy a 3300µF kondit akkor nem
ennek mi lehet az oka
(#) Mate3394 válasza Szpisti hozzászólására (») Nov 27, 2012 /
 
megnézted már a fotókat?
(#) Szpisti válasza Mate3394 hozzászólására (») Nov 27, 2012 /
 
Meg, de elég homályosak
Elsőként a kimeneten lévő R_C agot kéne megnézni (a tápfesz ellenőrzése után).
Ha melegszik az ellenállás, gerjed .
A hűtőbordát ugye elszigetelted az IC-től? Ez esetben a borda is legyen test ponton.
Elég érdekes az alkatrész elrendezés, nem tudom honnan vetted a paneltervet, de eléggé nem mindegy a fóliák vastagsága, alkatrészek elhelyezése, ki-bemenetek tápelkó minuszhoz való viszonya.
Ha semmi nem változik, csökkentsd az erősítést a vcs. tagok megváltoztatásával.
(#) Mate3394 hozzászólása Nov 27, 2012 /
 
mi aza vcs.tag?
esetleg tudnál küéldeni egy yom tatható nyákot
és az alkatrészbeültetést?
(#) Mate3394 hozzászólása Nov 27, 2012 /
 
az IC-t csillámpapirral szigeteltem el és a csavar alatt gumialátét van
(#) Mate3394 válasza Szpisti hozzászólására (») Nov 27, 2012 /
 
az ellenálás nem melegszik
(#) Szpisti válasza Mate3394 hozzászólására (») Nov 27, 2012 /
 
VCS= visszacsatoló alkatrészek
Úgy látom van már a HE oldalain is egy leírás Rasiel jóvoltából ITT
Igaz paneltervet nem látok hozzá, de a net tele van ilyen kapcsolásokkal és nyák tervekkel.
Nekem pl. ez a megoldás már több alkalommal elsőre működött.
De választék van bőven : mégegy TDA2030
vagy itt van ez

Ha jól megnézed mindegyik "telefóliás", nem árt ha ilyen nagy erősítésnél a szigetek el vannak választva földfóliázattal.
A hozzászólás módosítva: Nov 27, 2012
(#) reloop válasza Mate3394 hozzászólására (») Nov 27, 2012 /
 
Amit gerjedésnek nevezel, az nem egy mély, búgó hang?
Ha a hangerőszabályzót teljesen letekered akkor is tapasztalható ez a jelenség?
(#) Mate3394 válasza reloop hozzászólására (») Nov 27, 2012 /
 
igen egy méj búgó hang
Ha a potit letekerem akkor elhalgat
(#) Mate3394 válasza Szpisti hozzászólására (») Nov 27, 2012 /
 
Igen értem de ehez a TDA2030 -Hoz kel egy előfok is. Nem?
Tudnál nekem hozzá küldeni egy előfok kapcsolást lehetőleg nyomtatható nyákkal
(#) reloop válasza Mate3394 hozzászólására (») Nov 27, 2012 /
 
Szerencsére nincs baja az erősítőnek. Az a szürke "villanydrót" szedi össze a búgást.
A bemenetére miről érkezik a jel? Ha tud búgni, akkor szólnia is kéne.
(#) Mate3394 hozzászólása Nov 27, 2012 /
 
Aza szürke villanydrót az egy Jackdugós kábel
ha megfogom a3300µF kondi tetejét vagy a hűtőbordát akkor szól mostmár a nagy trafóval is csak halkan
(#) Mate3394 válasza reloop hozzászólására (») Nov 27, 2012 /
 
Aza szürke villanydrót az egy Jackdugós kábel
ha megfogom a3300µF kondi tetejét vagy a hűtőbordát akkor szól mostmár a nagy trafóval is csak halkan
(#) reloop válasza Mate3394 hozzászólására (») Nov 27, 2012 /
 
A bemenetre érkező jel erősítését ebben a kapcsolásban 3 alkatrész határozza meg. Az első egy ellenállás a TDA2030 4-es és 2-es lába között. A 2-es láb és a test között találsz egy kondenzátort és vele sorban egy ellenállást. Ennek az ellenállásnak tipikusan 20-30-szor kisebb értékűnek kell lenni mint ami a 2-4 lábak között helyezkedik el. A kondenzátornak pedig µF nagyságrendben kell kapacitással rendelkeznie. Ennek mérése már kissé nehezebb, lehetőleg egy cserével ellenőrizd.
(#) Szpisti válasza Mate3394 hozzászólására (») Nov 27, 2012 /
 
Nem nagyon szükséges ehhez előfok, egy mp3 játszó vagy pc kimenet, de akár egy gitár is meg tudja hajtani. Az érzékenysége a reloop által felsorolt 3 alkatrésztől függ, és azokkal beállítható bizonyos határok közt.
Ha esetleg hangszínt is szeretnél szabályozni, vagy mikrofont erősíteni , akkor kellhet valamilyen "előfok".
De ne várd mindig a másiktól a megoldást, használd a gugli barátunkat.
Persze ha előfokot írsz be, lehet kevesebb találatod lesz mintha beírnád hogy tda2030 előerősítő. Vagy esetleg angolul : tda2030 tone control (vagy preamplifier, preamp) schematic (vagy circuit).
Ja és az ilyen kifejezéseket hogy zaj, búgás, recsegés, gerjedés,sistergés, pattogás - illik a neki megfelelő helyen a leginkább megfelelőt alkalmazni - mert megtévesztő lehet ha másról írsz mint amit hallasz.
Azonkívül amit az ic alá tettél, nem csillámpapír, hanem csillám lemez -gondolom.
A papírhoz semmi köze.
A szigetelő gyűrű pedig ha gumiból lenne az gáz - szerintem inkább műanyag az.
Tápfeszt megmérted már?
A hozzászólás módosítva: Nov 27, 2012
(#) Mate3394 válasza Szpisti hozzászólására (») Nov 28, 2012 /
 
az előfokot azért kérdem mert a kapcsoláson amiket küldtél nem látom rajta a potit ezér gondoltam hogy kell előfok.
Igen az IC alatt csillám lemez van csak mi ugy hivjuk hogy csilámpapír.
A szigetelő gyűrü pedig nem műanyag hanem gumi.
Még nem mértem meg a tápfeszt
(#) Szpisti válasza Mate3394 hozzászólására (») Nov 28, 2012 /
 
A csillámpapír egy dekorációs papír anyag.
A csillám szigetelő lemez pedig egy ásványi anyagból hasított speciális tulajdonságú alkatrész. Magas átütési feszültséggel, és hőtűrő képességgel.
A csavar alá alkalmas alátét szintén magas olvadáspontú műanyag.
Ha gumiból van, azt eleve nem lehet stabilan megszorítani úgy, hogy megfelelő kontakt legyen az elvezetéseknél, és rövid időn belül elporlik a keletkező hőtől. Akkor pedig jön a zárlat!
Figyelj oda a részletekre!
(#) Mate3394 válasza Szpisti hozzászólására (») Nov 29, 2012 /
 
Értem.
Mint említetted neked ez a Kapcsoláa vált be.
Ezen te hogyan szabályzod a hangerőt ha nincs rajta poti?
Előfokkal vagy építettél hozzá egy kivezérlést?
(#) Szpisti válasza Mate3394 hozzászólására (») Nov 29, 2012 /
 
Attól hogy a panelre nem került potméter, még lehet alkalmazni a kapcsolásban. Ha a leírást elolvasod, ott még értéket is javasolnak .
A potmétert általában készülékelőlapra szokták szerelni , hogy kezelhető legyen. Ahogyan Te megoldottad azon a nyákon, nem a legszerencsésebb, mert ha jól látom a poti szintjében helyezted el a tápcsatlakozást. Ha a hangerőszabályzót egy fém előlaphoz rögzíted a csavarjánál fogva, könnyen zárlatot okozhat a vele egy síkban levő tápfesz vezeték bevezetésnél. llyesmire figyelj oda tervezéskor.
A leírásban javasolt értékű poti egyik végét testre teszed, a másikra a bemenő jeled kerül, a középső leszedőt meg elvezeted a bemeneti csatoló kondenzátorra. Lehetőleg árnyékolt vezetékkel.
Én legutóbb kétutas aktív hangdobozok magassugárzójához építettem ilyen kitekből. Talán még lehet rendelni, bár azt a boltot épp készülnek eladni
Egy ilyen aktív ládában a TDA elé aktív sávszűrő kerül (aminek gyakorlatilag 1 az erősítése), az elé meg egy kis 3 csatornás keverő. Ez lenne az előfok ilyen esetben.
De mint már írtam, próbáld valami 2-300 mV-os kimenő szintű jelforrásról, és minden előerősítő nélkül teljesen ki tudod vezérelni.
A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2012
(#) colos850514 hozzászólása Nov 30, 2012 /
 
Szia Reloop kb egy 4 hónapja segítettél nekem egy 2050 es erősítőbe csak nem nagyon volt időm foglalkozni vele de most ismét ráérek és az lenne a kérdésem ha a kimenetnél lévő 1000 mikrós kondenzátor nagyobbra cserélem pl 2200 mikrósra milyen irányba változik a hangja?
(#) reloop válasza colos850514 hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
Szia! A mély hangok irányába szélesedni fog az átvitel. 4 ohm-hoz a 2200µF kimondottan ajánlott.
(#) colos850514 válasza reloop hozzászólására (») Dec 3, 2012 /
 
Reloop nem tudom mennyire vagy otthon a hangfalakban de ha megtennéd hogy átnézel a hangváltók készítése fórumba utolsó hozzászólások azt megköszönném.
A hozzászólás módosítva: Dec 3, 2012
(#) bladzser2 válasza jdani hozzászólására (») Dec 10, 2012 /
 
Kérdés+reagálás!!!Nagyon régi hozzászólás, de reagálok rá. Tapasztalatból írom. Megépítettem hibátlanul a sima + tápos verziót. Ugye BD249 bd250 tranzisztorokat kapott. Viszont az erősítése semmit sem változott szkóppal mérve. 10x-es értéket mutatott. Hiába tekertem fel a tápfeszt vagy csináltam bármit a tranzisztorok nem nyitottak. Értetlenül állok a hiba előtt, még mindig a megoldást keresem. Képet mellékeltem. Ez a verzió lett megépítve. Valaki segíthetne benne, mert nem nagyon értem mi lehet vele... :/ Elkötés forrasztási hiba nincs. Két panel készült, Eagleben szerkesztettem, másikat kézzel. Bekötés okés. Elvi hibás a rajz?! Szinusz jellel vizsgáltam, de Bdvel és nélkül ugyanúgy 10x-es volt kb. az erősítés amit a szkópról leolvastam.
Hozzáértőbbek légyszíves segítsenek. A feszültségerősítésnek változni kell ha a Bd-t berakom? Áramerősítést, hogy tudom megvizsgálni? Illetve van olyan szimulációs program ahol van TDA2030?
(#) reloop válasza bladzser2 hozzászólására (») Dec 10, 2012 /
 
Szia! Az áramkör erősítését a visszacsatolás határozza meg. A rajz pozíció számai szerint Au=R5/R4+1 az erősítést kiszámító formula. A behelyettesítést elvégezve láthatod, hogy helyesen működik az áramköröd. A jelerősítést R4 vagy R5 segítségével is megváltoztathatod igényed szerint.
A tápfeszültség nincs hatással a jelerősítésre.
A kimenő áram (ehhez terhelést kell kötni a kimenetre!) a tápágakban elhelyezett ellenállásokon feszültséget ejt. Mikor ezen feszültség eléri az érintett tranzisztor nyitáshoz szükséges bázis-emitter feszültségét, akkor a tranzisztor az IC-ben lévő végtranzisztorral párhuzamosan kezd dolgozni, átvéve onnan a terhelés zömét. Ilyen módon lehetőség nyílik az IC számára megengedettnél nagyobb áram kivezérlésére is. Gyakorlati haszna, hogy 8 ohm helyett 4 vagy akár 2 ohm-ot is rá lehet kötni az erősítőre.
A kivezérelhető feszültség nem növekszik, viszont a P=U2/RL képletből láthatod miként jutsz többlet teljesítményhez.
(#) varika válasza reloop hozzászólására (») Dec 11, 2012 /
 
Biztos mondták már, de Reloop, te egy mester vagy. tudásod előtt.
(#) reloop válasza varika hozzászólására (») Dec 11, 2012 / 1
 
Köszönöm az elismerő szavakat, igyekszem rászolgálni!
(#) mezei dávid hozzászólása Jan 3, 2013 /
 
Sziasztok!
Kérek segítséget! a csatolt képen látható tda 2030 készítettem 2 db-ot
vajon lehetséges összekapcsolni! és hogyan,ha valaki lerajzolná hálás lennék
üdv :dava

tda2030.jpg
    
(#) reloop válasza mezei dávid hozzászólására (») Jan 3, 2013 /
 
Szia! A feltöltött kép élvezhetetlen sajnos. Mivé szeretnéd összekapcsolni? Sztereó, párhuzamos esetleg híd-kapcsolásá?
Következő: »»   215 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem