Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kábeli zűrzavar, avagy a drótok, alkatrészek hatása a hangra
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   20 / 79
(#) Rober_4 válasza Harmonika hozzászólására (») Jan 14, 2013
Illetve ha nem dugod a töltőt a konnektorba...
(földhurok hangok)
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2013
(#) Action2K válasza Rober_4 hozzászólására (») Jan 14, 2013
Ez nem mindig probléma, illetve attól még szól, csak nem úgy ahogy szeretnénk. Azaz, úgy szól, ahogy nem szeretnénk.
(#) Massawa válasza Action2K hozzászólására (») Jan 14, 2013
Egyébként, egy mezei UTP kábelen sok-száz méterre elvihető egy színes videojel, ami tudjuk igen nagy megaherczeken ketyeg. Nagyon is szemmel látható lenne, ha valamilyen torzulást szenvedne a jel.

Hát igy ez nem egészen igaz. Elviheted ilyen távolságra, ha digitális a jel (amit már jó elöre tönkre tettek a digtális átalakitók - MPEG, XviD, stb.). Igy azon nem igen fogsz látni minöségromlást mert nincs mit látni (ez amugy korunk egyik nagy átverése ). Az ilyesmihez nem kell tul nagy sávszélesség (egyes meg nem nevezettt szolgáltatók hajlandók 2 Mbps alá is lemenni, csakhogy "minöségi TV-képet" kapjon az elöfizetö a pénzéért.... ), és az átvitel még átmegy egy utokorrektoron ami megprobálja feltámasztani az elvesztett biteket.
Egy valodi minöségi videojelet bizony alig lehetett 50-100 méterre elvinni méregdrága koax kábelen.
De akkor még a minöségen volt a hangsuly..hasonloan a hangláncokhoz. Sirba visznek sokan, akik MP3-as kütyüjükhez vesznek méregdrága kábelt, mert akkor az jobban szól..
(#) Action2K válasza Massawa hozzászólására (») Jan 14, 2013
Kizárólag analógról beszéltem. Itt egy LINK róla, ha ismeretlen számodra a megoldás. Van szerencsém a napi gyakorlatban alkalmazni, nagyon jó tapasztalatokkal.
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2013
(#) Massawa válasza Action2K hozzászólására (») Jan 14, 2013
Ismerem nagyon jól, már vagy 25-30 éve - akkor még az izraeli titkosszolgálat számára a fejleszették ki, és telefonon lehetett videojelet átvinni. Csak hát az akkor fényévekre volt a minöségtöl, ma meg már lezüllesztették a követelményeket. Természetesen CCTV-re jó.
(#) Harmonika válasza zolika60 hozzászólására (») Jan 15, 2013
vagy inkább RCA kábellal csatlakoztassam?
(#) pucuka válasza Harmonika hozzászólására (») Jan 15, 2013
Az RCA az nem kábel, hanem csatlakozó, és még csak nem is a jobbik fajtából, még ha "aranyozva" is van.
(#) zolika60 válasza Harmonika hozzászólására (») Jan 15, 2013
Ahogy pucuka is írta az csak egy csatlakozó fajta. Egyszerűbb lenne tanácsot adni, ha megírnád a géped és az erősítőd típusát.
(#) pucuka válasza Massawa hozzászólására (») Jan 15, 2013
A "mezei" UTP kábelben 4 db sodrott érpár van aminek a hullámimpedanciája 150 ohm körül van 0,6 mm átmérőjű rézér esetén. Tisztességes lezárások között szimmetrikus meghajtás esetén igen széles sávot képes átvinni, akár több száz MHz -et is. A távolságot a megengedhető csillapítás korlátozza, amit a jel/zaj viszonyból számíthatunk. A csillapítás az átvinni kívánt legmagasabb frekvenciára értendő. Impulzus átvitel esetén ez a bit sebesség többszöröse. Tehát egy számítógépes hálózatnál a 30 m es korlát, az már egy több száz MHz átvitelét jelenti.
Az analóg kompozit TV jel átvitele esetén, ez az átviendó legmagasabb frekvencia 5 - 6 MHz körül van, Ami igen jó felbontást biztosít) és ennél a frekvenciánál 10 - 14 dB csillapítást engedünk meg, akkor a kábelhossz, 1 - 2 km körülire adódik. Azért ez jelentős távolság.
Úgy mellékesen megjegyzem, hogy az E1 -es (30/32 csatornás) PCM berendezéseknél az ismétlőállomások távolsága ugyanilyen sodrott érpáron 800 m volt, és ott az órajel frekvencia 2,048 MHz, és az átviendő frekvencia sáv 10 MHz volt.
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2013
(#) Massawa válasza pucuka hozzászólására (») Jan 15, 2013
Mindjárt az elsö mondatodban ott a baj.
A video források szinte kivétel nélkül 75 Ohmra vannak beállitva, azaz a 150 Ohm minden, csak nem illesztés - ami sajnos nem marad következmények nélkül. (Ezért jo CCTV-re de semmi másra nem.)



Sajnos amit itt leirsz az 1:1-ben az IT emberek szemléte, és az atya isten sem tudja nekik elmagyarázni, hogy miért nem jó.....lehet, hogy az iskolában igy tanitják
(#) pucuka válasza Massawa hozzászólására (») Jan 15, 2013
Ha megnézel egy UTP csatlakozó meghajtóját, ott a szimmetrializáló trafó minden esetben. Ha vídeó csatlakozásra készítik semmi akadálya az 75/150 ohm illesztésnek.
Szerinted mit jelent a CCTV ? És miért pont a CCTV -re jó, másra nem? A CCTV zárt láncú kábel TV, alapsávi átvitellel, és pont erre is kell használni. Ha nem lenne illesztve, arra sem lenne jó.
Végre ezesetben az IT szakemberek 10 BaseT elcseszett koaxkábelét felváltotta egy tisztességes tápvonalon alapuló adatátviteli média.
Az igaz, hogy a tápvonal elméletet minden híradásiparral foglalkozó iskolában tanítják, talán nem is véletlenül. A kezdetekkor a IT szakemberek nem tanultak ilyet, bele is szaladtak sok hibába, de ma már nem így van.
(#) Action2K válasza Massawa hozzászólására (») Jan 15, 2013
Azt írtad nekem erről a balunról:
Idézet:
„Ismerem nagyon jól, már vagy 25-30 éve”
Akkor pedig tudnod kellene, hogy mit is takar e szó. A többiek kedvére leírom: A szó az angol balance + unbalance szóból ered. Ami magyarul a szimmetrikus/aszimmetrikus jelentéssel bír. Ezt az átalakítást a legegyszerűbben egy transzformátorral érhetjük el. Amivel ráadásul impedanciát is tudunk illeszteni. Így a 75 ohm-oshoz hozzá illesztjük a (hivatalosan) 120 ohm-os UTP-t.

Amúgy, a Cat5e kábel 100MHz sávszélességű, a manapság "közkedvelt" Cat6a kábel pedig már 500MHz sávszélességű.
Nem beszélve a Class Fa kábelről ami már 1GHz sávszélességű, s már a többcsatornás CATV-re, azaz a lakossági kábeltévére is alkalmas.
(#) Rober_4 válasza Action2K hozzászólására (») Jan 16, 2013
Gondoltam megelőzöm a problémát.
(#) lorant hozzászólása Jan 21, 2013
Sziasztok.
A mellékelt erősítőbe szeretnék választani kondenzátorokat. Ki milyen márkát ajánl a tápba illetve az erősítő részébe.
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2013
(#) tyraw válasza lorant hozzászólására (») Jan 21, 2013
tápba ugye főleg elkók kerülnek, azoknak tudtommal mindegy a minősége, az EL84 SE-mbe régi MM elkók kerültek, teljesen jól szuperál vele. Azért illik újat rakni bele, meg cserélni ha kiöregszik. Egyéb kondinak mindenképp fólia vagy olajpapir kondit. A WIMA kondikkal alapvetően jó tapasztalataim vannak, az MKP-kat tudom ajánlani, meg van egy rakat 1u-s és 470n-s 250V-os remixem, ha kell valakinek, szóljon. azok is elég jók. Ha ilyenekkel épited meg, szerintem rossz nem lehet, aztán a saját füled igényei szerint lehet totózni, hova milyet, mekkorát. Pl valahol olvastam, hogy csatolásoknál a nagy kondikat bypassold egy kisebbel, úgy hogy a kapacitások aránya 1:100 körül legyen, mert szebb lesz a freki átvitel.
(#) lorant válasza tyraw hozzászólására (») Jan 21, 2013
elég sokat utána olvastam fórumokon és hát megoszlanak a vélemények. Van aki azt írja hogy számít a tápkondik minősége valaki azt hogy nem. Azt olvastam, hogy a polipropilén kondiknak az erősítőben és a szénréteg ellenállásnak van a legmelegebb legszebb hangja. A WIMA kondik viszont szimpatikusak és nem is drágák szóval szerintem valami olyasmi lesz köszönöm
(#) Orbán József hozzászólása Jan 21, 2013
Másolom egy tegnapi levelemet ide:

Hanem ma hallottam egy érdekest.
Nekem még nem sikerült - bár nem is sokat kísérleteznem vele
meghallanom a fordítva bedugott CD-s és egyéb nyalánkságokat, de hiszek,
legyen úgy.
A cuccaim sajnos nemigen érik el azt a szintet, ahol kihallani, ha az
erősítő kávájában az egyik menet szorul, vagy mittudom én.
Felhívott ma egy barátom, aki szereti a zenét hallgatni és van az
i.körében egy véresszájú hifista, akinél milliós cuccok vannak, javít,
árul is az illető és a zene, hifi, end, etc. után nagyon sokkal jön
bármi is, család se kivétel.
No, a napokban volt nála egy ceáncon , mert amikor valami új motyója
kerül az illetőnek, akkor a haverok körbetrombitálva, több fül alapon.
A berendezés valami PP lehetett, 4 vastagabb cső kilátszott belőle, és
1.5milljom Ft, ennyit tudok róla.
Hallgatják, ájuldoznak a népek, mert mindenhol ott vannak a zenészek,
***jól szól a brejzli.
Ekkor jön egy haver, aki később érkezett. Rászól az Elvont, hogy
mobilod? Ájj, már kapcsolom is.. - mondja az ipse és kinyomja a telót,
ott mellettük.
Az erősítő meg átment néprádióba, hangkép összeesett, átment a cucc
Videoton hifibe.
A haver hajszál híján ki lett pofozva, cucc kikapcs, elrak 1 hónapig kb.
Ehhez mit szólasz?

No?

Az idézetet is illik... tudod Te! Action2K
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2013
(#) Action2K válasza Orbán József hozzászólására (») Jan 21, 2013
Idézet:
„Az erősítő meg átment néprádióba, hangkép összeesett, átment a cucc
Videoton hifibe.”

Ezt a meghatározást kitudnátok bővebben fejteni? A GSM prütty-pürütty hallatszott bele vagy mi? Nem értem mi történt.
(#) mofesa válasza lorant hozzászólására (») Jan 21, 2013
Szia.Én tápba,általában,csibetápot szoktam venni,nem kondenzátort,mégis jó hangjuk van a tyúkoknak,és még tojnak is(gyakran tojást is).Azt tápegységnek hívják,amire Te gondolsz.Azt,hogy milyen márkájú kondenzátort veszel a Te dolgod.Én úgy mondanám,hogy minél nagyobb egy kondenzátor felülete,annál jobb.Még egy dolog.A kondenzátornak nincs hangja,mert az nálam is a hangszóróból jön.Ha máshonnan származik,az már bajos.
(#) Moderátor hozzászólása mofesa hozzászólására (») Jan 21, 2013
Nem kell ennyire ironizálni. A táp - tápegység, a kondi - kondenzátor, a poti - potméter... Mindenki tudja miről beszélünk.

Idézet:
„A kondenzátornak nincs hangja,mert az nálam is a hangszóróból jön.”

Nálunk is, bár nem mindig, de az más tészta. Mindenki, aki járatos ebben, tudja, hogy ekkor "a kondenzátor hatása, az elektronikai berendezésre, a kimenő hang viszonylatában" tényezőre gondolunk, aki meg nem jártas, az ne hallassa hangját.


"Ha hallgattál volna, bölcs maradtál volna."
(Boethius)
(#) bta válasza mofesa hozzászólására (») Jan 22, 2013
"A kondenzátornak nincs hangja,mert az nálam is a hangszóróból jön."

Ilyen alapon például a rádiótunernek sincs hangja - mert ugye nálad az is a hangszóróból jön(ne). Logika rulez

"Én úgy mondanám,hogy minél nagyobb egy kondenzátor felülete,annál jobb."


No és aztán mitől jobb a nagyobb felület?
A hozzászólás módosítva: Jan 22, 2013
(#) bta válasza Orbán József hozzászólására (») Jan 22, 2013
Idézet:
„"a hangtechnikában komoly tízezreket is megspórolhat az ügyes kezű, mert nagyságrendekkel növekszik az átvitel minősége"”


Feltéve, hogy az opamp nem hallatja "sajáthangját". Komolyabb szinten sajnos igencsak beleszólhat a hangminőségbe. A "kontroll" pedig - főként pszichológiai tényezők miatt - soha nem olyan egyszerű, mint gondoljuk.
(#) bta válasza szamóca hozzászólására (») Jan 22, 2013
"a hallgatók mindössze 20%-a tudott különbséget tenni biztosra. Ami azonban meglepő, az az volt, hogy a hifisták mindösszesen 5%-a volt képes a megkülönböztetésre."

Kár, hogy audio-hobbistákon nem kísérleteztek - szerintem ők se teljesítettek volna jobban a hifiseknél
(#) Orbán József válasza bta hozzászólására (») Jan 22, 2013
Az idézet helyesen:
Idézet:
„de állítólag néhány tízezres összekötő kábelt vált ki az eljárás.”


Amit írtam, más tollából vett, nem szószerinti idézet.
Saját tapasztalataimat - mivel ezirányúak nincsenek - nem tükrözi, állítani végképp nem állítom, hogy így van, de megengedve a lehetőségét...
(#) szamóca válasza bta hozzászólására (») Jan 22, 2013
Értem az élcet, de ez nem a versenyről szólt. Mindössze arról, hogy arányaiban kevesen tudják vakteszten megállapítani hallás alapján a különbségeket. A hobbisták ha 1% alatt teljesítenek, akkor sem változik az a tény, miszerint a vizsgált alanyok egyötöde volt képes csak különbséget tenni.
A hozzászólás módosítva: Jan 22, 2013
(#) Orbán József válasza Action2K hozzászólására (») Jan 22, 2013
Elnézést minden apáca és kispap növendéktől, aki itt és most találkozott ezzel az inkriminált kifejezéssel, hogy rosszéletű jelzővel fokozott nagyszerűsége a hangzásnak.... k....jól.Vagyis kiválóan. Idéztem a magánlevelem, álszentség nélkül. De jó, hogy nem Petőfitől idéztem a némethez intézett sorait: " Mit nem beszél az a német. .." - Utánanézni a versnek, mindenki saját felelőssége!

No, mit értek azalatt, hogy a telefon kikapcsolásakor mi történt?
Nem a pritty-prutty, mert amiatt miért csomagolták volna el a felszerelést, kapcsolták volna ki?
Nem a vadnyugat volt, ahol tizedmásodperc alatt reagálnak és lőnek 7 felé a hatlövetűvel, hanem tartósan összeomlott az addigi nagyszerű térélmény, egy nívótlan sztereo berendezéssé degradálta a szokásos, nagyerejű indítási kapcsolat a telefon és az őt látó, kiszolgáló torony "szóváltása".
(#) Action2K válasza Orbán József hozzászólására (») Jan 22, 2013
De hisz a...
Idézet:
„nagyerejű indítási kapcsolat a telefon és az őt látó, kiszolgáló torony "szóváltása"”
... pontosan a GSM prütty-pürütty.
Ha a kábel egyirányúságára találnak fizikai "magyarázatot", akkor erre is kellene lennie, hogy mi is történt, történhetett az elektronikában.
Azt meg ne gondolják, hogy ha ők kikapcsolják a telójukat, attól még nincs tele az éter rádiózajjal. Hacsak nem egy pár-száz kilométeres körzetben nincs semmi kütyü, mert akkor lehet hogy kicsi a rádiózaj.
(#) bta válasza szamóca hozzászólására (») Jan 22, 2013
"akkor sem változik az a tény, miszerint a vizsgált alanyok egyötöde volt képes csak különbséget tenni"

Akkor itt egy kicsit érdemes megállni és elgondolkodni. Amolyan dzsolidzsóker érvként elhangzott, hogy "vaktesztek bizonyítják". Bizonyít valamit, hogy egy vakteszten a résztvevők 80%-a nem volt képes megkülönböztetni a veszteséges (mp3) tömörítésből lejátszott anyagot az "eredetitől"? Az égvilágon semmit, azon túl, hogy ott, akkor, olyan körülmények között a többség vagy nem vett észre különbséget, vagy összekeverte(!) a két hangképet, és elbizonytalanodott. Valaki hivatkozott a HFM-re, abban bizony érdekes vaktesztekről lehet olvasni. Egyik alkalommal alig tudták megkülönböztetni kontroll-láncukon egy 20 wattos Unitra minierősítő hangját a "HFM-1" RIAA korrektor + eredeti, gyári Quad 405 végfok kombóétól, máskor pedig vakon is magabiztosan azonosították be egy NAD5120 lemezjátszó 230V-os tápkábelének oda-vissza cseréjét. Aki szervezett csoportos vakteszteket, és nem csak okoskodik róla, tudhatja, hogy nincs benne semmi meglepő, ilyen a gyakorlat. Számos megmagyarázhatatlan jelenséggel tarkítva...
A hozzászólás módosítva: Jan 22, 2013
(#) bta válasza lorant hozzászólására (») Jan 22, 2013
"Van aki azt írja hogy számít a tápkondik minősége valaki azt hogy nem. Azt olvastam, hogy a polipropilén kondiknak az erősítőben és a szénréteg ellenállásnak van a legmelegebb legszebb hangja."

Neten olvasni sokmindent lehet, és annak az ellenkezőjét is. Egyébként érvényesül a sajáthangja, de a kapacitásértéke legalább ennyire lényeges, különösen CLC tápszűrés esetén. A szénréteget alighanem félreértetted, azokat többnyire nem dicsérni szokták... ellentétben a szén-kompozit ellenállásokkal.
A hozzászólás módosítva: Jan 22, 2013
(#) Orbán József válasza Action2K hozzászólására (») Jan 22, 2013
Kérlek, ne akarj szándékosan nemérteni. Amikor a telónkat hívják, vagy a miénk hív másokat, rádió, erősítő, pc, hangfrekvenciásan jelentkezik a berendezésekben a prütty. A pc mellett is tudom előre, ha hívni fognak, mert jön a "prüttyögés", ami a beszélgetés közben már nincs! Erről és az ott résztvevők egyhangú tapasztalatáról szólt a történet. Nem voltak drog hatása alatt, nyilván akkor "tömegpcihózis", mert a mérnökemberek az ilyesmirt úgysem fogadják el, mint ahogy a csatlakozók, kábelek, kondenzátorok, fali csatlakozó kábelek és a többiről is bebizonyították, hogy ők ezt nem hallják, tehát nincs.
Mint említém, sajnos a saját technikai színvonalamon, készülékeimen nincs módom a dolog megtapasztalására, nyilván nagyságrendnyi minőségi és ár ugrás után van mód erre.
Ott viszont ez rendre téma. Nem vitatom, hogy lehet egy része önszuggesztió - ha más hallja, nekem is kell - alapon. De valami, nem kevés igazsága bizonyára van...
Egyébként csak azokat szerettem volna szóra bírni, akinek volt már hasonló UF O nélküli élménye...
Következő: »»   20 / 79
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem