Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   18 / 2208
(#) dxzo4z válasza sturbi hozzászólására (») Nov 2, 2007
Lassan összeáll a fejemben a cuccos, meg a tekercsek, csövek is gyűlnek, csak arról szeretnélek még megkérdezni, milyen típusú kondikat és ellenállásokat javasolnál! Nem a www.elektroncso.hu-n látható árakban gondolkodom...
(#) Müszi válasza dxzo4z hozzászólására (») Nov 2, 2007
Én a csöves erősítőmben sima 0,6W-os 1% fémréteg ellenállásokat használtam (3Ft/db), és jól szólnak.
Kondinál becsatoló nekem kerámia, és elko.
(#) dxzo4z válasza Müszi hozzászólására (») Nov 2, 2007
Ez már nagymértékben csökkenti a költségeket!

Elko és elko között - legalábbis árban - iszonyatos különbségek vannak. Ezekből is megfelel az alsóbb árfekvés?
(#) Müszi válasza dxzo4z hozzászólására (») Nov 2, 2007
200 FT os elkokat használok
(#) dxzo4z válasza Müszi hozzászólására (») Nov 2, 2007
Akkor nagyon úgy néz ki, ha ügyesen guberál az ember, 5000-ből kijön egy erősítő!!!
(#) Müszi válasza dxzo4z hozzászólására (») Nov 2, 2007
Nekem 1000-ből jött ki
(#) sturbi válasza dxzo4z hozzászólására (») Nov 2, 2007
Nem szoktam különleges alkatrészeket venni. Sima fémréteg ellenállásokat használok. A két oldal alkatrészeit mindig összemérem digitális multiméterrel (a kondikat is). Csatolókondinak nagyon jó a sima csillámkondi is (400-630 V-os), elkót ide nem javasolok. Hidegítésre legalább háromszorosan tulméretezett feszültségtűrésű elkó kell, kapacitása a megadottnak akár 100-szorosa is lehet (ha olyan van).
Szerelésnél minél kevesebb vezeték legyen, legjobb, he a csőfoglalattól az alkatrészeket egy egy közös pontra tudod kötni (földpont, táp, csőlábtól-csőlábig). Amit csak lehet, mindent csillagszemlélettel csinálni.
A pufferre vastag vezetékkel ráállni (még egy ilyen erősítőnél is 0,5mm átmérő), minden vezeték merev legyen. A fűtésre menő vezetéket össze kell sodorni.
Kimenőtrafónál vastagabb vezetékeket kell előnybe részesíteni. Így el lehet érni, hogy ne legyen fátyolos a hang, 1 Watt is akkorát szól mint az állat (gyönyörűen)
(#) Mate78 válasza sturbi hozzászólására (») Nov 3, 2007
Idézet:
„Máté
El is felejtettem megköszönni, igen nagy szereped van abban, hogy ez az SE ilyen gyönyörő hangú lett”
Ennek nagyon örülök.

Mivel elkészültem a PP-vel,ezért most az ECL86-os SE következik,mert mégcsak deszkán létezik.Te milyen kimenővel tervezed a végleges megoldást?Maradsz a hálózati hiperszilnél,vagy tekersz hozzá másik kimenőt?

Tényleg a PP-m hez mit szólsz?

üdv

Máté

(#) sturbi hozzászólása Nov 3, 2007
Szép és precíz munka az erősítőd
Amikor az erősítő átlépi azt az aprócska küszöböt, ami a jó HI-FI és az audiofeel között van, attól kezdve a legfontosabb alkalmazandó Murphi törvény, hogy: "ami jó, azt nem szabad megjavítani". Így aztán ebben az erősítőben "hálózati kimenő" marad. - Viszont csinálok egy másik, nagyobb teljesítményű SE erősítőt, amihez majd én készítek kimenőtrafót, azzal a képletsorral megtervezve amit a Diy forumra betettem.
(#) Mate78 válasza sturbi hozzászólására (») Nov 3, 2007
Az SM74-es trafóid hogy vannak tekerve?Alul a primer,felül a szekunder?Nincsenek osztva a tekercsek?Azért kérdem,mert sikerül szereznem még olcsón SM85B hiperszileket ,230-as primerrel,mindenféle szekunderrel,és azt akarom kimenőnek használni.160VA-es,biztos nem lesz gond a mélyátvitellel.

üdv
(#) sturbi hozzászólása Nov 3, 2007
Igen, alul van a primer, felül a szekunder (nincs osztás). A szekunder gyárilag bifilárisan van tekerve, de én az egyiknél csak simán tekertem vissza a szekundert, a másiknál is kidobom az egyik vezetéket, és pontosan ugyanúgy visszatekerem a maradék drótot (bár sem füllel sem szkóppal nem lehet különbséget észrevenni a két oldal között). A gyárinál is meg az én tekerésemnél is, pont faltól falig jött ki a szekunder (4 sor a bifilárisnál, 2 sor az áttekertnél). Ezeken a huzalok sokkal-sokkal vastagabbak, mint amilyen ekkora teljesítményű erősítőknél szokás, ennek valószínüleg köze lehet a brilliáns hanghoz (gyakorlatilag (Pki-hez viszonyítva) nincs egyenáramú ellenállás).
(#) Mate78 válasza sturbi hozzászólására (») Nov 3, 2007
83 VA-es a trafód,tehát 12 V-ra tekerve kb 7A-es terhelésre méretezett huzalból van tekerve,ez természetesen vastagabb mint amiből 4-5W-os kimenők szekunderei készülnek.Azoknál kb 0,4-0,6-os lehet a huzal,ahogy én láttam.Szerinted én is jóval vastagabbal tekerjem a szekundert?Ha 8 Ohm-os hangyszóróhoz akarom akkor egyszerűen kb 24V-ra tekerjem?
Légrésnek elég a gyengén öszehúzatott vas?(nincs szkópom)

üdv.
(#) Müszi hozzászólása Nov 3, 2007
Srácok hamarosan elkezdem építeni a sztereó ECL86-os SE végfokomat.
Lesznek képek is.
Ha valami nem világos akkor aszólok
(#) sturbi válasza Mate78 hozzászólására (») Nov 3, 2007
24 V-ra nem jó a szekunder, az túl kicsi áttétel (beterheli a végcsövet a hangszóró). 10-12 V-ra kell tekerni 8 Ohmos hangszóróhoz kb. 1 mm-es huzallal, vagy vastagabbal, hogy teljes sort adjon ki faltól falig (1 vagy 2 sor legyen faltól falig 10-12 volt). Nekem rendesen össze van húzva a vas, mégsem dől meg a színusz még 100 KHz-en sem, úgylátszik így is van valamekkora légrés vagy 30-40 mA egyenáramú előmágnesezés nem tud ekkora SM vasat elvinni (lehet hogy pont így van lineáris szakaszon a vas).
Sajnos nem tudom egzakt módon meghatározni, hogy milyen összetevőkkel sikerült elérnem ezt a hangot, erre kellene rájönnöm, hogy reprodukálni tudjam máskor is, meg a másik erősítőimen is
(#) Mate78 válasza sturbi hozzászólására (») Nov 3, 2007
Ezek szerint neked is 8 ohmosak a hangszóróid,mivel azt írtad hogy 220/12-es a trafó.Akkor 4 Ohm-os hangszóróhoz hány voltra tekerjem?6V-ra?(Van 4 Ohm-os és 8 Ohm-os hanfalam is.)
Még valami:egy ilyen SM85B 230-as primer huzalátmérője szerintem 0,5-0,6 mm2-es lehet.Nem lesz ez túl nagy terhelés a PCL86 pentódájának mint anód munkaellenállás?Úgy értem egyáltalán lehet-e ekkora trafót hsználni?Ez most jutott eszembe,lehet kisebb kellene.

üdv.
(#) Mate78 válasza Müszi hozzászólására (») Nov 3, 2007
Müszi milyen kimenővel építed meg?
(#) sturbi válasza Mate78 hozzászólására (») Nov 3, 2007
A csövet a trafó, váltóáramú ellenállásával terheli, nem az egyenáramúval, az anód induktanciát lát. A huzal ohmos ellenállása csak kényszerű melléktermék, normálisan nincs rá szükség. A kimenőtrafó az anódköri impedanciát transzformálja át a hangszórónak megfelelőre. Amikor ohmos ellenállásra is szükség van az anódkörben, akkor ellenállást szokás sorbakötni a primer tekerccsel.
Az áttételt többféleképpen is lehet számolni pl. ngyök (Ra/Rh), ez jelen esetben kb. ngyök(5000/8)=25. Ha feszültség alapján számolom az áttételt, akkor a 230/9 V-os trafó áttétele is 25, a 230/12-é 19 tehát szintén jó, hangzástól függ, hogy melyik az igazi (itt tulajdonképpen az Ra-hoz történö illesztés változik) .4 ohmra 1:35 áttétel kell, de mivel 8 ohmra sem 1:25 -öt használtam, hanem 1:19-et itt sem kell szigorúnak lenni, persze ki is lehet számolni, akkor 8 ohmra 9 V kell, 4 ohmra pedig 6 (ekkor 5 K Ra-hoz van illesztve)
(#) Müszi válasza Mate78 hozzászólására (») Nov 4, 2007
Van egy EL84hez való, meg egy direkt TV-ből.
(#) sturbi hozzászólása Nov 4, 2007
EL 84- ECL 86 SE kimenőtrafó (egyszerű, ámde bombabiztos közelítő számítás)
Kiinduló adatok: P=5 W, Fa=20 Hz, Ra=5000 Ohm, ls=0,2 mm, Rt= 8 Ohm

1. qv=20*ngyök(P/Fa) = 20*ngyök(5/20) = 10 (cm2)
2. L=0,15*(Ra/Fa) = 0,15*(5000/20) = 37,5 (Hy)
3. Á=ngyök(Ra/Rt) = ngyök(5000/8) = 25
4. Np=1000*ngyök(10*L(ls/qv)) = 1000*ngyök((375*(0,2/10)) = 2738 (menet)
5. Ns=Np/Á = 2738/25 = 109 (menet)

P= tervezett teljesítmény (amekkorára a trafót gondoljuk, nem feltétlen kell hogy tudjon ennyit az erősítő )
Fa= tervezett alsó határfrekvenvia
Ra= kimenőtrafóra tervezett Ra érték, nem feltétlenül egyezik a végcsőre számított Ra-val)
ls= légrés (felvett érték, lehet számolni is, de minek)
Rt= hangszóró impedancia
qv= magkeresztmetszet
L= alsó határfrekvencián szükséges indukció
Á= transzformátor áttétele
Np= primer menetszám
Ns= szekunder menetszám

A huzalvastagságokat érdemes J=1 A/mm2 áramsűrűséggel meghatározni a primeren a nyugalmi áram kétszeresére, esetünkben ez 0,35-0,4 mm-est jelent, szekunderen 0,8-1,2 mm.
(#) Mate78 válasza sturbi hozzászólására (») Nov 4, 2007
Sturbi Te egy gondolatolvasó vagy.Pont kérni akartam hogy tervezzünk együtt egy kimenőt az ECL86-hoz,20 Hz alsó határfrekivel.Délután hozzá is fogtam,de csak a 3.pontig jutottam,mert mindjárt hozzá is fogtam a megfelelő (10cm2) vas felkutatásához a műhelyemben.Sajnos amiket találtam az nem a legjobb,igaz 12 cm2-es,de M lemezes,és 0,5mm vastag lemezekből van.Úgy tudom kimenőnek minél vékonyabb lemez a jó.Azonkívül próbáltam szétkapni de nem tudom kivenni az első lemezt,impregnáltak a vasak.Pedig van belőle 4 db.
Megmértem a két kimenőt amivel most megy az erősítőm,5 cm2 körüliek.Kíváncsi lennék meddig megy le frekiben,majd ha lesz szkópom lemérem.
Azt hiszem beszerzem a hiperszileket,és kipróbálom azzal.

üdv.
(#) sturbi válasza Mate78 hozzászólására (») Nov 4, 2007
M mag legtöbbször nem jó SE- be (de létezik légréses is)
A hiperszilek biztos, hogy jók lesznek, nem baj ha nagy.
(#) Norberto válasza sturbi hozzászólására (») Nov 4, 2007
Azt szeretném tőletek, nagyoktól kérdezni, hogy Ti honnan szoktátok összeszedni a csöves cuccaitokhoz pl. a kimenőnek való tekercsek vasmagjait? Én elképzelni sem tudom...
(#) sturbi válasza Norberto hozzászólására (») Nov 5, 2007
Norberto írta:
Azt szeretném tőletek kérdezni, hogy Ti honnan szoktátok összeszedni a csöves cuccaitokhoz pl. a kimenőnek való tekercsek vasmagjait? Én elképzelni sem tudom...


Régi trafókat szoktam szétszedni (kimenőt, hálózatit, fojtótekercset), valamint villanyzerelőktől, bedöglött vagy egyéb okból kiszerelt világítási (halogénhez használt) transzformátorokat (használnak hiperszileket, toroidokat, EI és M magos trafókat is)
(#) dxzo4z válasza Norberto hozzászólására (») Nov 5, 2007
A www.vatera.hu is egy lehetséges forrás, de a budapesti lomtalanítások az igazi aranybányák. Én sokmindent hazavinnék, csak asszonypajtás kihajít!
(#) amplifier hozzászólása Nov 5, 2007
Üdv mindenkinek!

Van egy apx100-as csöves erősítőm amit szeretnék felújítani.
De mivel 100v-os a kimenőtrafó azt is újat akarok bele hajtani 8ohm-os hangfalakhoz.
Az új kimenő vasmag SM102b lenne egy leírás szerint.
A kérdésem a következő lenne honnan lehet ilyen vasmagot venni.
Megköszönném ha tudnátok olyan linket vagy valamilyen címet küldeni ahonnan lehetne rendelni ilyen vasmagot.

Előre is köszi a segítséget.
(#) dxzo4z válasza amplifier hozzászólására (») Nov 5, 2007
Szerintem ez kell neked:
Bővebben: Link
(#) Mate78 válasza amplifier hozzászólására (») Nov 5, 2007
A cég aki gyártja őket a FASTRON Hungária Kft.Címük:Tolna Gém u.1.Tel.:74/540-533

Vagy nézz szét apróhirdetésekben,kis szerencsével jóval olcsóbban hozzájuthatsz.

üdv.
(#) Mate78 válasza Norberto hozzászólására (») Nov 5, 2007
Én a csöves erősítőmbe a kimenőnek való vasakat vásároltam az előző hozzászólásomban lévő gyártótól.
Nem a legolcsóbb,de örültem hogy megtaláltam.Aztán persze nálam is sok bontott trafó van,még egyformák is akadnak,régebben sok cuccot bontottam.
Másik forrás az apróhirdetés,pl itt a hobbielektronikán nemrég valaki SM85B hiperszileket hirdetett 5000Ft/db áron.

Norberto csak nem csöves erősítőben töröd a fejed?Remélem igen...

üdv.
(#) djhans hozzászólása Nov 5, 2007
Én légréses M 10cm2 magokból csináltam kimenőket és azok vannak a sztereó EL84 SE erősítőmben. Brutál mélyet adnak. Próbáltam nagyobb magokkal is de nem szólt sokkal jobban, viszont azokkal már nagyobb teljesítményűt lehetne csinálni.
(#) Norberto válasza Mate78 hozzászólására (») Nov 5, 2007
Idézet:
„Norberto csak nem csöves erősítőben töröd a fejed?Remélem igen...”


Szerinted?

Nagymamámnak akarok belőle hokedlit tákolni?

Amúgy az egész még nagyon messze van...még a folyamat elejét se látom, nemhogy a végét...
Következő: »»   18 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem