Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Óravezérlő
 
Témaindító: Lucifer, idő: Dec 20, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   5 / 9
(#) jakabj16 válasza Pavel hozzászólására (») Dec 19, 2006 /
 
Azt a (remélem free) samplét elfogadnám
Eőre is köszi! És milyen nyelven lenne ez a kis minta? (igazából mind1, de mást ne rakj bele csak azt, mert akkor még talán az assemblyből is rájövök hogy műkszik a dolog) A többi cucc amit találtam minden másra is jó volt és nem tudtam kihámozni belőle az órát.


Slope : Mi is ez az RTC és 5C313 ???
Ez valami külső óra?
Nehezebb használni mint a megszakítós cuccot?
és hogy kommunikál a Picel? valami spéci dolog vagy egyszerű Na most kicsit sok a kérdés.

De ha nem túl nehéz a dolog lehet hogy akkor ezzeli is próbálkozom.
(#) Slope válasza jakabj16 hozzászólására (») Dec 20, 2006 /
 
A külső időalappal hajtott cucc a legegyszerűbb, és pontos.
RTC Real Time Clock, amit használtam az az RS5C313. 200Ft körül van a csipcsap bótban.
SPI buszos a kicsike. Kell neki egy órakvarc, és egy 20pf-os kondi. Adsz neki tápot és az INT lábán meg is jelenik az 1Hz.
Az időt lekérdezni regiszterekből lehet, mintha egy memória lenne. Megadod neki a címet és az kiküldi az azon a címen lévő regiszter (számláló) értékét. Pl. perc tizesek, perc egyesek.

Lehet vele szívni rendesen, szóval ha kezdő vagy nem ajánlom... Amúgy az adatlapjából meg lehet csinálni, de nem egyszerű.

Ha gondolod előkotorhatom a microPascal alatt írt progit hozzá, illetve amit írtam az csak egy unit, de van komplett 2×16-os LCD-re (ugyanaz a unit van benne).
(#) jakabj16 válasza Slope hozzászólására (») Dec 20, 2006 /
 
Nem hangzik rosszúl!
Szerintem akkor ezzel megpróbálkozom!

A programozásban nem vagyok kezdő és picet is láttam már

Csak az assembly nem igazán tetszik!
De majd muszáj lesz megtanúlnom, mert lassan lesz assembly órám! Na de utána már nem is akarok majd mást

Ha sikerűlne megtalálnod azt a unitot akkor nagyon hálás lennék!

Azt hiszem megtaláltam a jószágot! Kis aranyos! Van neki valami nagy testvére is, aki nem ilyen pici? (de ha nincs az sem gond majd valahogy beforrasztom) 32.768 kHz kristály kell neki. Csak a kimenetre (OSCOUT) kell kondi?

Ha lenne akkor tudnál küldeni egy kapcsrajzot is! Bár nem lehet túl nehéz a bekötés! 8-ból 4 teljesen egyértelmű (+,-,2x osc)
(#) jakabj16 hozzászólása Dec 21, 2006 /
 
Valaki tudna segíteni?

Hogy működnek az RTC-k?
Pontosabban az RS5C313?

Hogy kell kiolvasni belőle az órát, percet, másodpercet?

Hogy kell beállítani a pontos időt?
(#) Pavel válasza jakabj16 hozzászólására (») Dec 21, 2006 /
 
szia! én régebben egy i2c buszos rtc -vel kísérletezgettem....azsem a 5c372a - val....én az adatlapban találtam meg a megoldást minden problémámra....akkor a sample nem fog kelleni? basic -ban tudok írni rá példát...de aszem ebben a topikban is van, mert valaki már csinált ilyent
(#) jakabj16 válasza Pavel hozzászólására (») Dec 21, 2006 /
 
De még mindig érdekel a megszakításos dolog is!

Csak próbálkoznék más dolgokkal is, hátha valamelyik jobban megtetszik

Csak basicben tudod? Nem baj az is nagyon jó lesz! Az assemblynél mindenképp jobb. Meg egy picit hasonlít is a pascalhoz
(#) kondorzs hozzászólása Feb 20, 2011 /
 
Üdv!

Valakinek nincs meg a kapcsolás, amivel működik ez a lapozós óra?

A program ugyan itt van, de a kapcsolás az nem került fel.

Kösz a segítséget.
(#) atapapa87 hozzászólása Ápr 3, 2013 /
 
Üdv mindenkinek!
van egy Solaris unide cifra 12 típusú órám. Segítség kellene,hogyan tudom elindítani az óra részt. kapott már 12V 24V AC/DC-t, de egyenlőre semmi reakció. a tekercsnek megvan az adott ellenálása, ami a képen látszik. milyen típusú transzformátorra lenne szükségem hozzá?
vagy nekem is ilyen PIC cuccra lenne szükségem?
(#) proli007 válasza atapapa87 hozzászólására (») Ápr 4, 2013 / 1
 
Hello! Ez ránézésre egy központ vezérlésű másodperces órajellel működik, ami vélhetően 48V egyen, és forog a polaritás. üdv!
(#) Gafly válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 4, 2013 /
 
Szerintem Proli007-nek igaza van (azt leszámítva, hogy ott vigyorog a 12 és 24 V-os bekötés, ámbár nem Magyar szabvány ez az óra, de 24V szokott lenni az alapértelmezés).

1,2 pontokra adjál felváltva 1-1 másodpercre váltott polaritással 24V DC feszültséget. Ahogy Proli007 is mondta, minden egyes polaritásváltásra, lépnie kell egy percet (ha igazunk van és mechanikusan is rendben van a cucc).

2,3 pontokra feszültséget adva meg világít

PIC nem kell hozzá...

Ha nem boldogulsz vele, akkor ajándékba elfogadom
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2013
(#) webinas válasza atapapa87 hozzászólására (») Ápr 4, 2013 /
 
Szia!
Szerény megítélésem szerint ez egy szinkron óra, és 12 vagy 24 AC vel üzemel(ne), bár én csak 230V os szinkron órát láttam, javítottam, de itt nem a fesz a lényeg hanem a Hz.
Ha kicsit megbontanád a motor környékét, és értékelhető képeket tennél fel, az sokat segítene.
Egyébként ha rákeresel a nevére (persze, ha helyesen írod le (Solari Udine)) akkor meglepően sokmindent találsz róla a neten.
(#) Gafly válasza webinas hozzászólására (») Ápr 4, 2013 /
 
Hát igen, nekem is ez a 12/24 V ütött szöget a fejembe (én is csak 220 V-os szinkronmotoros órával találkoztam még).
Valamint az, hogy kérdező szerint a tekercs nem szakadt, valamint adott rá 24V AC-t és meg sem mozdult.
Elvileg a lapozós kivetelű órának nem kell kötelezően szinkronmotorosnak lennie, lehet az lépetős is.
Mondjuk ha sok fogaskerék van benne, akkor szinkronmotoros
Egyébként tényleg sok anyag van róla a neten (Bővebben: Link), de értelmes technikai leírást ebből a szempontból nem találtam. De lehet például levelet írni a gyárnak

Vagy nézzétek csak mit találtam, Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2013
(#) webinas válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 4, 2013 /
 
50-60-as években gyártották!
Azért az nem piskóta. El tudnék képzelni egy példányt a tulajdonomban.
Bár, ahogy a youtub-on is hallani nem semmi hangja van a lapozáskor. (ÉJSZAKA!!!)
(#) proli007 válasza webinas hozzászólására (») Ápr 4, 2013 /
 
Hello! Jé, látszik, hogy olvasni nem szoktam, nem is láttam a 12/24V-ot. De a 02-es képen szerintem drabális ankerkerék látható. Ami összeköttetésben van a villával, amit a motor hajt meg szerintem a motorban egy mágnes csüscsül, és ide-oda billegteti a villát. Erre lépdel az ankerkerék. Vagy is még is csak lassan fog ez lépkedni, nem 50Hz-el.
üdv!
(#) webinas válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 4, 2013 /
 
Szia!

Nézd csak meg! Bővebben: Link
(#) proli007 válasza webinas hozzászólására (») Ápr 4, 2013 /
 
Hello! Aha! Akkor ennek még van egy szinkronmotoros vezérlője, ami a képeken nem volt látható. (Vagy csak én ne láttam?) üdv!
(#) atapapa87 hozzászólása Ápr 4, 2013 /
 
Köszönöm az eddigi segítséget mindenkinek. Találtam róla doksikat,de konkrét leírást,hogy mi vezérli azt nem. Ki próbálom a polaritás cserélgetést és ha bejön tudna nekem valaki egy egyszerű kapcsolási rajzot vagy leírást arról a cuccról ami cserélgetné percenkét a polaritást? 12V és 24V is megvan a tekercsen lévő leírt ellenállás mérték. és az eredeti doksi szerint 12V 26 mA kell neki. a világítás működik, az már tesztelve lett
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2013
(#) Gafly válasza atapapa87 hozzászólására (») Ápr 4, 2013 /
 
Elsőként próbáld meg hogy az adott (praktikusan 24V DC) váltogatott rákapcsolásával lépeget-e percenként.

Ha igen, akkor még talán kész vezérlőt is kaphatsz ajándékba (de ha nem, akkor ötleteket mindenképpen)
(#) atapapa87 válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 5, 2013 /
 
Hali! Kipróbáltam,12V DC váltogattam a polaritást,és működött. Elkezdett lépkedni.
Ez a vezérlős dolog,hogy működne? Előre is köszönöm!!!!
Üdv.: Ata
(#) Gafly válasza atapapa87 hozzászólására (») Ápr 7, 2013 /
 
Idézet:
„Kipróbáltam,12V DC váltogattam a polaritást,és működött. Elkezdett lépkedni.”

Akkor örülés van, sikerült beazonosítani. Tehát nem szinkronmotoros, hanem lépetetős a példány

A léptetős mellékóra hálózatok (tipikusan vasútnál használják) úgy működnek, hogy van egy központi "vezéróra", ami percenként ad ki egy 24 V DC vezérlő impulzust a hálózatra, mondjuk 2 mp hosszan. a következő percben pedig ugyanígy fordított polaritással. A mellékórákban egy állandó mágneses léptető mű van, a váltott polaritású impulzusok miatt percenként fordul egy fél fordulatot -> lép az óra egy percet...

Te esetedben 12V DC 1 másodperces impulzusokat javasolnék, percenként váltott polaritással.

Majd írd meg, hogy mekkora a tekercs ellenállásod (meg hogy 12 vagy 24 V-os bekötéssel van-e)?
Azt csak úgy mondom, hogy ezek a rendszerek tipikusan 24V-osak. Nem lepődnék meg rajta, ha két fél tekercs lenne és 12..24...48 bekötés is lehetséges volna...

Meghajtásuk praktikusan "H" híddal történik. Esetedben, mivel 1 óráról van csak szó, elég 1-1 tranzisztor és felhúzó ellenállás (design szempontból javasolnék izzót). Tranzisztorok Emittere és Kollektora közé az induktiv fogyasztó miatt (tekercs) védő dióda kell. Stabil tápfesz viszont nem is igazán kell neki.

Kezelőszervként tulajdonképpen elég egy három állású kapcsoló:
- Lép (percenként)
- Áll
- Gyors utánléptetés (pár másodpercenként lép)

Magát a vezérlést legegyszerűbben egy PIC-el tudod megcsinálni.
Például PIC 16F84 (de 8 lábú is elég) + 32 768 (óra) kvarc.

Ha hadilábon állsz a PIC-el, akkor síma CMOS IC-vel sem nagy ügy:
- CD4060 + 32 760 (óra) kvarc az adatlap szerint -> 2 Hz impulzusok.
- CD4013 2Hz -> 1Hz osztás, valamit a másik fele Páros/Páratlan osztás.
- CD4024 Másodpercből percre osztás
- CD4528 1 Másodperces impulzusok előállítása a "H" híd meghajtásához.
- 78L05 a "nem túl stabil" 12 V DC-ból, stabil 5 V előállítására.

Adatlapokból símán össze tudod legózni...

Idézet:
„Ez a vezérlős dolog,hogy működne?”

Az igazat megvallva a szám nagyobb volt mint az agyam

Tegnap túrtam egy csomót, majd rájöttem, hogy a találkozókon tombolára meg ingyen vihetőre feltettem az összeset.
DuMatyi nyert egy digitálisat (abban nincs végfok) mint tombola főnyeremény
A többit meg elvitték mint ingyen vihetőt. Talán még abban reménykedhetsz, hogy megszán valaki aki még nem cseszte szét. Arról ismerszik meg, hogy alumínium doboz, kulcsos kapcsolóval és kis órával az elején.

CD4013, CD4528 és órakvarc szerintem még akad (bár ha úgyis mész a többiért boltba akkor ezeket is meg tudod venni).

Sok sikert (és irígyellek miatta).
G.
A hozzászólás módosítva: Ápr 7, 2013
(#) vicsys válasza atapapa87 hozzászólására (») Ápr 7, 2013 /
 
Egy kis vezérlő. A gomb zárva normál üzem, nyitva=léptetés másodpercenként. A ki1 és ki2 ellen ütemű kimenetek 200ms-os H szintű jelimpulzusokkal. A led, másodpercenként vát, jelezve, hogy ketyeg az óra.
(#) papi válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 7, 2013 /
 
(#) Gafly válasza vicsys hozzászólására (») Ápr 7, 2013 /
 
Bakker, Te aztán gyors vagy

Deprez órához is ennyire pikk-pakk csinálsz egyedi igények alapján PIC-et?
(#) vicsys válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 7, 2013 /
 
Ha elmondod a metódust (digitális jel vs. analóg kimenet), akkor igen.
(#) atapapa87 hozzászólása Ápr 7, 2013 /
 
Hali! Húúhh ennyi infót egyszerre Én egy villanyszerelő vagyok,de régebben még a suliba volt lehetőség paneleket építeni, rajzolni, savazni stb.. A PIC-et kicsit sem ismerem, nem tudom mit,hogy kell vele. Ezalatt valami programozásra gondolok. Mert láttam valahol,hogy programozni is kell. Nem tudom kinek a rajzát kéne megépítenem. Ebben tudtok még segíteni? Forrasztóm, meg digit műszerem van itthon, de ha valaki megépítené, ki is fizetném neki az időt meg az anyagot is. Trafóm is van pár darab, szóval tápot tudok építeni. A tekercsre 2 féle kapcsolási mód van írva, 12V (3500+3500 ohm ) 24V ( 7000 Ohm ). mind a kettőn működik az óra.
Köszönöm az időt,amit rám szenteltek!
Üdv.: Ata
(#) atapapa87 hozzászólása Ápr 7, 2013 /
 
A .hex fájlt mivel lehet megnyitni?
(#) Gafly válasza atapapa87 hozzászólására (») Ápr 7, 2013 /
 
A .hex fájlt sajnos bele kell írni egy PIC-be.
Szerintem ezzel annyira nem foglalkoznod, tekintsd úgy mintha "cél" IC lenne.
(#) atapapa87 válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 7, 2013 /
 
IC-s kapcsolási rajzot tudsz küldeni?
(#) Gafly válasza atapapa87 hozzászólására (») Ápr 7, 2013 /
 
Idézet:
„IC-s kapcsolási rajzot tudsz küldeni?”

Sajnos időből nagyon kevés van, sok hónapos/éves lemaradásaim vannak, de mint mondtam:
Idézet:
„Adatlapokból símán össze tudod legózni...”

a leírtak alapján...
(#) Gafly válasza vicsys hozzászólására (») Ápr 8, 2013 /
 
Ha már így feladtad a magas labdát a Deprez órával kapcsolatban:
- PIC 16F84
- Kvarc 32.768 Hz
- Öt percenként lépked, azaz 12 óra 5 percenként az 12x12=144
- Kimenet PWM 0...143 között (11 óra 55 perc után 0 jön!). Trimmerrel be lehet állítani, hogy hol legyen a végkitérés. Az sem baj, ha több port van párhuzamosan (jobban terhelhető).
- Kezelőszerv három állású váltókapcsoló: gyorsan lép előre / jár / gyorsan visszafelé. Gyorsan: 1 sec = 5 perc
Esetleg lehet egy másodpercenként pislogó LED mint extra funkció
Következő: »»   5 / 9
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem