Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » JLH erősítő
Lapozás: OK   121 / 221
(#) gordonfreemN válasza reloop hozzászólására (») Ápr 19, 2013 /
 
56ohm vagy 23ohm már sok lenne leválasztónak?
(#) highand válasza gordonfreemN hozzászólására (») Ápr 19, 2013 / 1
 
10 ohm már bőven elegendő ahhoz, hogy az esetleges földhurokban kialakuló áramokat elfogadható mértékűre csökkentse.

A túl nagy érték azzal a veszéllyel jár, hogy a jelforrástól jövő kábelre rácsatolódó rádió és TV adások ( M1 ) zaja percegés, brumm formájában ( képváltási frekvencia) hallhatóvá válik.

Ezen kívül módosítja a sztereo hatást, hiszen a két csatorna különbségi jelei nagyobbak lesznek, mint az összeg jelek.
A hozzászólás módosítva: Ápr 19, 2013
(#) gordonfreemN válasza highand hozzászólására (») Ápr 20, 2013 /
 
Köszönöm az eddigi segítségeket.
A bemeneten az 1k értéke változhat? 750 ohm-om van, vagy összerakjak egy 680 és egy 330 ohm -os ellenállást? Ugyanitt a 220pF értéke?
A trimmerek miért fontosak az áramkörbe? Nem rontanak azok véletlen a kimeneti jelen?
Leginkább Q4 bázisán lévő potira gondolok.
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2013
(#) highand válasza gordonfreemN hozzászólására (») Ápr 20, 2013 /
 
Trimmer azért kell, mert a végtranzisztorok bétája esetleges, így a nyugalmi áram is, márpedig valahogyan be kell állítani. A jelen nem ront, mert a visszacsatoló hurok belsejében van és a visszacsatolás remekül kijavítja, ha torzítást vinne be.

A bemeneten változhat az 1k, de az 1k és a 220pF értékeinek szorzatát igyekezz tartani, mert ez határozza meg a felső határfrekvenciát.
(#) gordonfreemN válasza highand hozzászólására (») Ápr 20, 2013 /
 
Na még két ellenállás kérdéses, ezeket is vagy több értékből teszem össze, vagy esetleg tudtok alternatívát.
A 39k-s R3, láttam olyan rajzot, amin ez 39k/22k -ként volt jelölve.
Egyébként gondolom sejthető, 33k van hozzá nekem legközelebbi értékem.
A másik az az egyik rajzon R8 a másikon R7, 2,7k. Ehhez legközelebbi értékem a 2,2k.
Úgy sejtem a legjobb megoldás az, ha 2 értékből kirakom ezeket.
(#) highand válasza gordonfreemN hozzászólására (») Ápr 20, 2013 /
 
A 2,7k-t tartani kellene, ez a kapcsolás meghatározó eleme. A 39k-t változtathatod, az első trimmerrel be fogod tudni állítani a legnagyobb kimenő jelet.
(#) marone hozzászólása Ápr 20, 2013 /
 
Sziasztok !
Ha mondjuk nekem nagyobb bemenő jelem lenne mint 0.6 Vbe, mondjuk 2-3 Vbe,
akkor az első tranzisztor elhagyható lenne ? Persze gondolom át kellene kicsit variálni az elejét, de akkor is hozná a JLH hangzást, vagy borulna az egész ?
Kösz !
(#) Orbán József válasza marone hozzászólására (») Ápr 20, 2013 /
 
Miért borulna?
Ugye te sem gondolod komolyan a kérdésed, csak unatkozol?
Ha tudnál belevezetni 20-30V eff.-t, akkor csak hangszóró kell...
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2013
(#) marone válasza Orbán József hozzászólására (») Ápr 20, 2013 /
 
Úgy értem hogy nem vezérlődne túl egyik tranzisztor sem ?
Tehet ez a kapcsolás ugyanígy elműködne 2-3 Vbe -vel is ?
(#) highand válasza marone hozzászólására (») Ápr 20, 2013 /
 
Tudod van az a háromlábú izé, aminek olyan bordázott nyele van. Mifelénk hangerő szabályozó potenciométernek nevezik. Sokat tud ám segíteni az ilyen megoldhatatlan problémákon.
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2013
(#) marone válasza highand hozzászólására (») Ápr 21, 2013 /
 
Mifelénk meg köztudott hogy az ilyen potméterek * az erősítő hangját.
A hozzászólás módosítva: Ápr 21, 2013
(#) marone hozzászólása Ápr 21, 2013 3 /
 
Ja, és még mifelénk az emberek bíznak a fülükben és nem szkóppal döntik el hogy valami jól szól-e.
(#) (Felhasználó 46585) válasza marone hozzászólására (») Ápr 21, 2013 /
 
Aha... szerintem meg nincsenek műszereik, ezért inkább az eszmékben hisznek...
A hozzászólás módosítva: Ápr 21, 2013
(#) highand válasza marone hozzászólására (») Ápr 21, 2013 / 1
 
Való igaz, hogy egy poti, különösen ha valamilyen hosszabb kábellel kötik be, megváltoztatja kissé a hangot. De ez nem a poti hibája, hanem egyszerűen megnő a forrásimpedancia néhány ohm-ról néhány tíz kohm-ra. Az egyik erősítőnek ez jót tesz, a másiknak meg rosszat.

Azt végképpen nem lehet mondani, hogy elrontaná a hangot, megváltoztatja nagyon kicsit. Ráadásul nagyon jó hangú műsor és jelforrás kell ahhoz, hogy ez komolyan hallható legyen.

Először össze kell hozni egy láncot, ami megbízhatóan működik, ki kell tapasztalni a hangját, sok-sok féle kábellel, többféle tápegységgel ( a kapcsoló üzem és egy trafós, diódás, RC szűrésű a két véglet).

Erősítője általában kétféle van egy átlag megszállottnak. Az egyik arra jó, hogy minél hallgathatóbb legyen rajta a saját zenegyűjteménye, a másik pedig arra, hogy a tenyésztett ECM, Stockfish, Nordic Record, stb 24bit, 384kHz ezoterikus felvételekkel fehérre sápassza a haverjait.

A potin agyalni csak a második kategóriában érdemes.
(#) gordonfreemN válasza highand hozzászólására (») Ápr 21, 2013 /
 
Visszatérve erre a bemenetre, az eredeti kapcsolásban ez az 1k 220pF nem is szerepel?
(#) highand válasza gordonfreemN hozzászólására (») Ápr 21, 2013 /
 
Amikor a kapcsolást tervezték még nem volt UHF sávú televíziózás és adás.
(#) gordonfreemN válasza highand hozzászólására (») Ápr 21, 2013 /
 
Értem és köszi!
Kerámia lehet ez a pF-es kondi?
(#) highand válasza gordonfreemN hozzászólására (») Ápr 21, 2013 /
 
Lehet, igen.
(#) gordonfreemN válasza highand hozzászólására (») Ápr 21, 2013 /
 
Ezt az értéket az alábbi képlet alapján szokás meghatározni?:
1/(2pi*R*C), ha ezzel számolok, 723Hz-et kapok felső határfrekvenciának az eredeti értékekkel (1000 ohm és 0,00000022F). Ez így ok? Nem kevés ez? Hogy őszinte legyek, valami 40+kHz-re számítottam
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2013
(#) highand válasza gordonfreemN hozzászólására (») Ápr 21, 2013 /
 
723, de nem Hz, hanem kHz. Nem érdemes különösen küzdeni vele, mert egy 50k-os poti félállásban 12,5k-os belső ellenállású, ( feltételezve, hogy kis impedanciáról van hajtva) ami még hozzáadódik az 1 K ohm-hoz, így kb 40kHz felső határfrekvencia jön ki.
A hozzászólás módosítva: Ápr 21, 2013
(#) gordonfreemN válasza reloop hozzászólására (») Máj 3, 2013 /
 
Idézet:
„Az IC tápot egy zenerrel megfoghatod, tud 40V felett is dolgozni, ez is benne van az adatlapban”

Konkrétan nem leltem rá a TI-s adatlapon erre az infóra, de arra gondolok, hogy a VCC- láb és a GND közé vagy a VCC+ láb és a +táp közé egy néhány (2.8)V-os zenert kellene betenni. Ez lenne a megoldás?
(#) reloop válasza gordonfreemN hozzászólására (») Máj 3, 2013 / 1
 
Lapozz az adatlap 8. oldalára és tekintsd meg a 7. ábrát! Az alkatrész értékeket a 4. oldal 1. táblázatban találod a 45V sornál.
(#) gordonfreemN válasza reloop hozzászólására (») Máj 3, 2013 /
 
Nézegettem ezt a lebegő tápos megoldást, de az alkatrészértékek a táblázatban a kimeneti 45V-ra vonatkoznak nem? Nekem meg 28V kell. Legalábbis az az oszlop output voltage címen szerepel, gondolom ez nem értem...
A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2013
(#) reloop válasza gordonfreemN hozzászólására (») Máj 3, 2013 / 1
 
Az 7. ábra szerinti kapcsolást P1-gyel be tudod majd állítani. Amit javasolsz az is tökéletes megoldás, talán azaz egyszerűbb lévén szó pár voltnyi túlfeszültségről
(#) gordonfreemN válasza reloop hozzászólására (») Máj 3, 2013 /
 
Hol van ott P1? R3 lenne az?
Ja értem már. Szóval R1 és R2 közé ebben a változatban is ha teszek egy P1-et , akkor szabályozhatom ezt lejjebb is a 45V alá. Vajon a 28V még menne? Mindegy, ha szerinted is okés, akkor maradok az egyszerűbb megoldásnál.
A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2013
(#) gordonfreemN válasza gordonfreemN hozzászólására (») Máj 3, 2013 /
 
Közben megvilágosodtam, a 45V kiementi értéknél ha az adjustable output oszlopértékeket veszem alapul, akkor a kimenet 39V és 58V között lesz beállítható, ha P1 értéke 2,2k, akkor 27,5V az alsó határ.
A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2013
(#) reloop válasza gordonfreemN hozzászólására (») Máj 3, 2013 /
 
Maradj az egyszerű IC tápfesz korlátozásnál. Ha mégis a lebegő szabályzót szeretnéd használni, menjünk át feszültség stabilizátor témába.
(#) gordonfreemN válasza reloop hozzászólására (») Máj 16, 2013 /
 
Na megvan a java az első tesztpanelnak. Holnap fogom kipróbálni a táp részt és az erősítőt külön külön majd egyben (ha lesz addigra L idom...)
A tranzisztorokat felülre csak illusztrációként tettem be. Az áteresztő tranzisztor lába sajnos nem lesz elég hosszú, így azt majd patkolni kell.
(#) keszeg01 válasza gordonfreemN hozzászólására (») Máj 16, 2013 /
 
Nagyon szép de kezdhetted volna az erősítővel és most már lenne összehasonlítási alapod a táphoz kell e az áteresztő táp.
(#) gordonfreemN válasza keszeg01 hozzászólására (») Máj 16, 2013 /
 
Köszi.
Ez egy tesztpanel, majd ha minden jó, akkor kipróbálom azt is ugy is ha lesz hangulatom.
A hozzászólás módosítva: Máj 16, 2013
Következő: »»   121 / 221
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem