Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2020 / 3977
(#) sanciii válasza bbalazs_ hozzászólására (») Jún 12, 2013 /
 
Csak pár ledet akartam meghajtani mert a telken nincs áram. De inkább kiviszek egy kocsiakkut az a legésszerűbb.
(#) pjg válasza sanciii hozzászólására (») Jún 12, 2013 /
 
Ágyúval verébre. Több lesz az önkisülés, mint a fogyasztás. Tegyél rá halogén izzókat. Akkor legalább látni is fogsz.
(#) Remci válasza golem hozzászólására (») Jún 12, 2013 /
 
Ez szerint a BC639-et ezekkel, a 640-et pedig emezekkel.
(#) Viktor0109 válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 12, 2013 /
 
Köszönöm a segitségeteket!
Akkor mükődtetthető a vékfók az említett trafóval?
A vékfókon az a felírat van hogy (+45V GDN -45V).
Milyen pakcsolás lenne a helyes?Mert én nagyon férre nyultam.
Ugyanis a trafó középkivezetését és egy másik ágát egyenírányitóval kötötem a vékfók +,- bemenetére.
Ennek hála csak "cincogótt mint egy kisegér..
A hozzászólás módosítva: Jún 13, 2013
(#) Viktor0109 válasza Viktor0109 hozzászólására (») Jún 12, 2013 /
 
Vagy milyen értékű trafó kellhet mert már össze zavaródtam.
(#) proli007 válasza dudzsi hozzászólására (») Jún 12, 2013 /
 
Hello! Teljesen jó. Nincs nagy kritérium az alkatrészekkel szemben, ezért is egységesítettem az alkatrészeket. Az ütemnek ha jól emlékszem 60..90 villanás/perc-nek kell lenni a KRESZ szerint. üdv!
(#) Prome válasza k_h hozzászólására (») Jún 13, 2013 /
 
Ilyesmire gondolok hogy potmeterben van é?
(#) wallair hozzászólása Jún 13, 2013 /
 
Sziasztok!
Megcsinältam ezt a kapcsolást: PCventilátor-szabályozás LM317-tel. Volna valakinek ötlete, hogyan lehetne kiegészíteni, hogy a kimenö minimális feszültség ne 1,25 V legyen, hanem nulla? Az pl. járható út lenne, hogy sorba kötök a kimenettel két diódát, amin úgyis esik 2x0,7 V?
wallair
(#) ha6qt hozzászólása Jún 13, 2013 /
 
Sziasztok!

Ma már kérdeztem volna, de egy moderátor szó nélkül kitörölhette kérdésem. Nem vágom, miért...

*
A hozzászólás módosítva: Jún 13, 2013
(#) pjg válasza wallair hozzászólására (») Jún 13, 2013 / 1
 
Pontosan! Vagy egy LED-et.
(#) kadarist válasza pjg hozzászólására (») Jún 13, 2013 /
 
A LED nem igazán boldogulna a motor áramával, inkább a diódánál kellene maradni. De itt jön a másik probléma: a két dióda nem igazán fog kinyitni ilyen kis feszültségen, tehát lenne egy 0V-os kimenőfeszültségű tartomány, majd hirtelen felmenne a kimenőfeszültség a két dióda soros nyitófeszültségére a stabilizátor állítása közben.
(#) kadarist válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jún 13, 2013 /
 
Én is ezt próbáltam kifejteni
(#) wallair válasza pjg hozzászólására (») Jún 13, 2013 /
 
Asszem, akkor maradok a diódáknál, mert felmegy a kimenti feszültség 12 V-ig (ezt nem írtam, bocs), attól a LED kimúlna.
Köszönöm a választ!
(#) kadarist válasza wallair hozzászólására (») Jún 13, 2013 /
 
Használj diódát, de nem fogsz megelégedni az eredménnyel.
A hozzászólás módosítva: Jún 13, 2013
(#) wallair válasza kadarist hozzászólására (») Jún 13, 2013 /
 
Ha jól értem, az lenne a gond, hogy olyan 1,4 v-nál a diódák lezárnak és a kimeneti feszültség jelleggörbéje elméletben azonnal leesik 0-ra? Ez nem jelent gondot, mert a villanymotor a terhelés miatt ezen a tartományon már amúgy sem nagyon mozdul, magyarán csak megvédem az "ottfelejtett" villanymotort a leégéstől.
(#) kadarist válasza wallair hozzászólására (») Jún 13, 2013 /
 
Jó, te tudod, de én nem értem, hogy ez hogyan fejtené ki a védelmet és miért kell az "ottfelejtett" motort megvédeni a leégéstől.
(#) kadarist válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jún 13, 2013 / 1
 
Ha 1,4-ből kivonsz 1,4-et, akkor mennyi marad?
(#) kadarist válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jún 13, 2013 /
 
Én arról a könyökről makogok, de ha mégis lineáris a dióda nyitóirányú karakterisztikája, akkor elnézést kérek.
(#) kadarist válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jún 13, 2013 /
 
Valószínű, hogy az egész kérdésfeltevés felesleges volt, mert egy elektronikus kommutációjú PC-ventilátor eleve nem indul el egy egész valahány voltról és nem is ég le.
A hozzászólás módosítva: Jún 13, 2013
(#) pjg válasza kadarist hozzászólására (») Jún 13, 2013 /
 
Van könyök, de az a 0.7V akkor is esik a diódán, ha 1A folyik rajta.
(#) wallair válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jún 13, 2013 /
 
Tudjátok mit?
Először is nagyon köszönöm a segítségeteket, meg a lelkesedést.
Másodszor: a diódák előtt a feszültség minimum 1,25 V, ami azt jelenti, hogy ha az elsőn esik ~0,7 V, akkor a második lesz az, ami már nem nyit ki, mégpedig a két dióda előtt elért ~1,4 V alatt. Az a tartomány, ami a kimenti jelleggörbét 0 V-ra állítja, az a diódák bementi feszültsége tekintetében az 1,4 V és az 1, 25 V közötti tartomány. Ez számomra tökéletes megoldás. A kimenet (ideális esetben) 0.15 V-ról fog hirtelen 0-ra esni.
Köszönöm mégegyszer a HSZ-eket, sokat segített a dolog megértésében.
Üdv: wallair
(#) wallair válasza wallair hozzászólására (») Jún 13, 2013 /
 
Ja! Nem PC ventilátort hajtok vele, hanem egy villanymotort, ami terhelés nélkül 1,2 V-on még mocorog.
(#) Stefan válasza wallair hozzászólására (») Jún 14, 2013 /
 
Hagyományos DC motorhoz szerintem PWM szabályzót szoktak használni (pl 555). Ez a 317 igazából csak azért jó PC ventilátorhoz, mert az BLDC motor, és azt nem lehet PWM-el szabályozni.
A hozzászólás módosítva: Jún 14, 2013
(#) wallair válasza Stefan hozzászólására (») Jún 14, 2013 /
 
Es van valami komolyabb érv az LM 317-ttel szemben a PWM javára, ha DC motort hajtok vele? (gondolom a PWM-en kisebb a veszteség, de ez a holmi csak ritkán lesz használva)
(#) havranarpi hozzászólása Jún 14, 2013 /
 
Sziasztok!
Lenne egy kis gondom.Mégpedig az ,hogy 250V -os Zener dióda kellene ,de azt nem kaptam.
Viszont vettem 2 db 125V-os Zenert valahogy össze lehet rakni a kettőt ,hogy a feszültségük megfeleljen 250V -nak?
(#) havranarpi válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jún 14, 2013 /
 
A jelöléseik is ugyan arra nézzenek?
(#) pucuka válasza havranarpi hozzászólására (») Jún 14, 2013 /
 
Na ná. Ha fordtva kötöd sorba, akkor +/- 125 V -nál határol.
A hozzászólás módosítva: Jún 14, 2013
(#) cmdnetwizard hozzászólása Jún 14, 2013 /
 
Sziasztok!
Milyen tranzisztort ajánlotok átlag 350-450 mA-es terheléssel, 5 V mellett?
És ehhez milyen bázisellenállás szükséges?
PIC-ről hajtanám meg...
Köszönöm!!
(#) kadarist válasza cmdnetwizard hozzászólására (») Jún 14, 2013 /
 
Szia!
Van itt egy tervezési segédlet a "Connecting a transistor to the output from an IC" résznél. Ha megvannak a kiszámolt értékek, akkor már könnyű tranzisztortípust választani.
(#) k_h válasza cmdnetwizard hozzászólására (») Jún 14, 2013 /
 
BC368 (20V 2A). Az ellenállás értéke függ az áramerősítési tényezőtől. Ha biztosra akarsz menni akkor 620 ohm-ot javasolnék.
Következő: »»   2020 / 3977
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem