Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Érdekességek
 
Témaindító: Gatery, idő: Szept 5, 2006
Lapozás: OK   87 / 595
(#) BladeAttila hozzászólása Júl 10, 2013 /
 
Sziasztok! Érdekes téma ez, melyet a sörkollektorosok oldalán olvastam először a napkövetéssel kapcsolatban. Fotoellenállásokat cseréltek be 10mm-es, régi zöld LED-ekre és tökéletesen működött az egyszerű kapcsolás velük. Aztán tovább kanyarodott a téma a többi LED felé is.
Saját tapasztalataim alapján és az eddig elolvasott háttéranyag ismeretében lehetőségünk van olyan készüléket építeni, melyben az áramforrásaink LED-ek lennének.
Az eddigi méréseim alapján a legalkalmasabbak az infra tartománytól, az 550nm-es hullámhosszig sugárzó LED-ek. (sajnos csak fehér volt még idehaza, de azok nagyon eltérő eredményeket adtak. A fehér LED-ek az infra/UV sugárzón fluoreszcens anyagokat is tartalmaznak) Az említett LED-ek félvezető alapanyagai a legalkalmasabbak a fordított működtetéshez. Napfény hatására, jó tájolás mellett egy-egy ilyen dióda 1,5-1,7 V feszültséget ad le. Sajnos az áram igen csekély, nekem csak több dióda esetén sikerült érdemi áramot mérnem, de a digitális multiméterem és a kezdetleges kísérletezés miatt ezeket az eredményeket nem tekintem jellemző értékeknek.
A feszültséggel nem volt baj, az stabilan mérhető volt.
Infra LED-ek és víztiszta tokozású vörös, narancs és zöld LED-ekkel próbálkoztam.
Amennyiben valakinek felkeltette az érdeklődését a dolog, és rendelkezik precíz mérőműszerekkel, kérem mérjen le néhány LED-et, ami a kezébe kerül napfényben.
Amire mindenképpen ügyelni kell, az a tájolás, mert a mini parabola a LED-en belül csak szűk mozgástartományban fókuszál a megfelelő helyre.
Az elgondolásom az, hogy olyan panelt lehetne így létrehozni jó esetben, amely egyéb napelem nélkül tudná megtermelni (kondenzátor bankba) az éjjeli világításhoz szükséges energiát, illetőleg a hullámhosszból adódóan akár éjjel is tudna elektromosságot termelni!
Várom az érdemi hozzászólásokat!
Minden jót!
Penge
(#) Bakman válasza BladeAttila hozzászólására (») Júl 10, 2013 /
 
Csak az a kérdés, mi olcsóbb.

1 m2-es LED panel, ami nagyon érzékeny az irányra, vagy 1 m2 valódi napelem, ami ráadásul sokkal több energiát tud szolgáltatni...
(#) BladeAttila hozzászólása Júl 10, 2013 1 /
 
Ez jelenleg nem kérdés.
Amennyiben az adott félvezető réteg, - ami egy tűszúrásnyi a LED-ekben - tud 1,7 V-ot és 0,2mA-t, akkor nagyobb felületen érdemi energiát lenne képes előállítani!
A LED-eket millió szám dobják a kukába, értéktelen vacakként egy-egy készülék meghibásodása esetén...
Természetesen nem a világ megváltása a cél, valószínűleg a napelem gyártók is használnak Gallium-Foszfid, vagy egyéb, jobb alapanyagokat, azonban olyan napelemet például nem, amelyik éjjel is működne, vagy esetleg világítana éjjel.
Ne ragadjunk le a gazdaságossági kérdésnél, csak a lényegről diskuráljunk!
Egyáltalán tisztában volt evvel az effektussal eddig bárki?
Én sehol sem tanultam róla, hogy egy LED tud fordítottan is működni!
(#) kadarist válasza BladeAttila hozzászólására (») Júl 10, 2013 / 1
 
Szia!
Én erről a hatásról egy '73-as Rádiótechnika cikkben olvastam, tehát már nagyon régóta ismerik ezt a LED-es hatást. Eredmények a témában.
Tranzisztoros napelemek.
A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2013
(#) cimopata válasza BladeAttila hozzászólására (») Júl 10, 2013 /
 
Talán érdemes lenne egyből egy power led-et kipróbálni.
50W 3x3cm felületre fókuszálni a fényt

Szerintem nem fog jó jó eredményt hozni mégpedig azért mert addig míg a LED világít valójában nagyon kis felületről jön a fény, de amikor te akarod majd megvilágítani, akkor nem csak arra a kis felületre fog esni a sugárzás hanem a körülötte levő haszontalan területre is.
(#) Hp41C hozzászólása Júl 10, 2013 / 1
 
Idézet:
„fókuszálni a fényt”


Hőre érzékeny alkatrészt, amit nem erre a feladatra terveztek, a fokuszált napfénybe kitenni huzamosabb időre tökéletes módja a tönkretételének. 150 fokos félvezető hőmérsékletnél a LED megszűnik LED lenni, a fokuszált napfénnyel a papír meggyújtható. Forrasztási határadat: 260 fok max. 5 másodpercre.

Idézet:
„ami egy tűszúrásnyi a LED-ekben - tud 1,7 V-ot és 0,2mA-t”

Ezt a teljesítményt (0,34W) folyamatosan kivenni egy 60 .. 100 mW disszipációra tervezett (5mm) tokozásból. Ha az átalakítás 100% lenne, akkor is minimum 34 .. 56 szeres igénybevételt jelentene a besugárzott napfényből származó energia... Ekkor hűteni kellene, de a napra kitett hűtőfelületet energiabefektetéssel lehet hűteni, aminek működtetéséhez vélhetően több energia kellene, mint amit a LED(ek) termel(nek)...
A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2013
(#) asdasd. válasza Hp41C hozzászólására (») Júl 10, 2013 / 1
 
0,00034watt az a teljesítmény, tehát 1W teljesítmény előállításához kellene 3000 LED. Úgy hogy kár is továbbgondolni az egészet...
(#) Hp41C válasza asdasd. hozzászólására (») Júl 10, 2013 /
 
0,34mWatt az a teljesítmény...
Igazad van, elszámoltam 3 nagyságrenddel.
(#) BladeAttila hozzászólása Júl 10, 2013 1 /
 
Mint írtam az áramerősség nem biztos! Valaki legyen kedves mérni egy pontos eredményt.
Sajnos nincs hozzá felszerelésem.

Gondoltam, hogy nem új keletű a dolog, hiszen ez a technológia ugrásszerű fejlődésen ment, megy keresztül, az egész témát érdekességnek szántam.
(#) voodoo válasza asdasd. hozzászólására (») Júl 10, 2013 1 /
 
UV, vagy infra sávokban kéne gondolkodni. Elé tenni egy sima lencsét ami összpontosítaná a nap fényét egy pöttyé. Az a pötty egy fekete átlátszó üveglapra sugároz. Tehát azt forrósítja, de a sugarakat a lehető legnagyobb mértékben össze szedte. A mögötte 4-5 mm-re lévő LED a forró üveglapról persze kapna bőven meleget, de azé ne túlozzunk már hogy pikk pakk megégne.... Oda lehet dobni mögé egy ALU lemezt pillanatokon belül lehűti az passzív módon magát és ha folyamatosan 60-70C°-on tartja a diódát akkor valljuk be őszintén: igen hosszú élettartamú. Így már is gazdaságosság -mint kísérlet- jóval hatékonyabb, mérhető eredményt érhet el a kérdező, ami egy jó kiinduló pont.
A legelső Otto motorok se benzinnel mentek, és azok se voltak hosszú életűek, tuti beégtek, eltörtek a szelepei párszor, mire normális hengerfejet, dugattyúkat stb hosszú távú, hasznos teljesítményt kivettek belőlük.
(#) szakáll válasza voodoo hozzászólására (») Júl 10, 2013 /
 
Milyen az a "fekete átlátszó üveglap" ?
(#) dbase hozzászólása Júl 11, 2013 /
 
(#) kuka88 válasza dbase hozzászólására (») Júl 11, 2013 /
 
Nagyon érdekesek.:applause
(#) zolika60 válasza dbase hozzászólására (») Júl 11, 2013 /
 
Kár, hogy nem figyeltél fizika órán. Ülj le fiam egyes.
(#) kuka88 válasza zolika60 hozzászólására (») Júl 11, 2013 /
 
Attól még jól néznek ki.
(#) Hp41C válasza voodoo hozzászólására (») Júl 11, 2013 /
 
1000 normál led 10 000 Ft lead 0,34W -ot, egy napelem 5 889 Ft és 0,9W -ot ad le.
A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2013
(#) Hp41C válasza Hp41C hozzászólására (») Júl 12, 2013 /
 
(#) kalmi.kalmi hozzászólása Júl 12, 2013 /
 
Bizonyára sokan láttatok már bűvésztrükköket, talán olyat is amire nem volt magyarázatotok, ami talán speciális elektronikát, mechanikát tartalmazott. Én speciel láttam olyat is ami olyan technológia lehet ami nem nyilvános. Tud valaki bűvésztrükköt elektronikával ?
(#) hibbantpasi válasza Hp41C hozzászólására (») Júl 12, 2013 /
 
Ez pedig 25 Wattot (10V / 2,5A) tud és kevesebb,mint 25 e. Ft....és csak csatlakoztatni kell audi szolártető
A hozzászólás módosítva: Júl 12, 2013
(#) kalmi.kalmi hozzászólása Júl 12, 2013 /
 
Szabad jogvédett youtube videókat ide linkelni ?
(#) szamóca hozzászólása Júl 12, 2013 /
 
(#) kuka88 válasza szamóca hozzászólására (») Júl 12, 2013 /
 
Szintén ez volt a reakcióm.

Mennyi pénzük és idejük van egyeseknek
(#) kuka88 válasza kalmi.kalmi hozzászólására (») Júl 12, 2013 /
 
Bármilyen videót linkelhetsz youtube-ról.
(#) zolika60 hozzászólása Júl 12, 2013 /
 
Egy kis videó, az autóversenyzés hőskorából.
(#) hibbantpasi válasza kuka88 hozzászólására (») Júl 12, 2013 /
 
Ha az időpocsékolásról van szó: lapozógép
(#) kuka88 válasza hibbantpasi hozzászólására (») Júl 12, 2013 /
 
Hogyha az a hörcsög/tengerimalac gondol egyet és átmegy a ketrec túloldalára akkor igencsak bukta.

(#) hibbantpasi válasza kuka88 hozzászólására (») Júl 12, 2013 /
 
Nem szereti a hörcsög a hajszáritót annyira
(#) mrobi válasza hibbantpasi hozzászólására (») Júl 13, 2013 /
 
De az csak egy lapozáshoz jó. És azért a legtöbb újság nem egy lapból áll.
(#) zolika60 válasza mrobi hozzászólására (») Júl 13, 2013 /
 
De az első három a legérdekesebb. Hátrébb csak a bulvár meg a hirdetési rovat van.
(#) varttina hozzászólása Júl 15, 2013 /
 
Következő: »»   87 / 595
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem