Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Fűtőszál hőmérséklet vezérlése plexihajlításhoz
Témaindító: ibsandor, idő: Szept 1, 2013
Témakörök:
Sziasztok!
Tengeri akvaristaként gyakran találom magam szemben plexi megmunkálási feladatokkal. Bár egy könnyen feldolgozható anyagról beszélünk, mégis néha extrém árakon hajlandóak az ezzel foglalkozó cégek megmunkálni, ezért és a továbbiakban egyszerűbb munkavégzés miatt szeretnék készíteni egy plexihajlító gépet. A folyamat lényege, hogy a plexi lapot egy egyenes vonal mentén fölhevítjük úgy, hogy közben a környezete hideg maradjon (jellemzően két a hőt jól elvezető fémlap között van a fűtöszál). A kérdésem az lenne, hogy hogyan tudom egy fűtőszál hőmérsékletét fokozatmentesen állítani? Az első, ami eszembe jutott a villanykörték fényerőszabályzós kapcsolója volt, de 300 wattnál nagyobb teljesítményűt csak nagyon drágán találni. Ti mit javasoltok? Idézet: „230V~ 600W-os motor teljesítmény- szabályzása” A téma címe, itt lehet találni megfelelőt, pld. : A hozzászólás módosítva: Szept 1, 2013
Köszönöm szépen, szerintem nekem az Urbán Elektronika neve és az általuk forgalmazott egységcsomag lesz a leghasznosabb info Holnap fölhívom őket!
Igen, ha van ott ilyen. A "TME" és "Conrad" is forgalmaz egységcsomagokat, esetleg itt is lehet.
Hello!
Porszívókból "kinyerhető" fordulatszám-szabályozó akár 2 kw-ot is tud szabályozni...
Készítettem egy kapcsolást, mely egy fűtőszálat hivatott melegíteni. Jó az elképzelésem? Kb 25-30A és kb 30-36V
A hozzászólás módosítva: Ápr 9, 2015
Én lakás fűtésére használnék 2db 2000W-os konvekciós fűtőpanelt. A szabályozás ezekben termosztáttal van megoldva, ami azt jelenti, hogy szobahőmérsékleten nagy gyakorisággal közel 18A terhelés kerül a vezetékekre lökésszerűen. Építenék egy arduino alapú vezérlést hozzá, de szerintem a PWM alapon működő szabályozás is megterheli a rendszert, csak az lényegesen sűrűbben kapcsolgat. Vagy megfelelő kondenzátorral ez kiküszöbölhető?
Ha a termosztátnak adsz 1-2 fok diferenciát akkor nem fogja rántgatni a hálózatot , bekapcsol-kikapcsol , minek egy fűtőpanelt szabályozni ?
Ekkora áramot FET-el célszerű kapcsolni. Ha trafón keresztül használod, felesleges az optocsatoló, egyszerűbb közvetlenül meghajtani a triakot. Az ilyen fűtőszálakat feszültség generátorral szokták meghajtani, mert a negatív hőfok tényezőjű fűtőszál ezáltal önszabályozóvá válik. Ugyanis amikor pl. vágsz vele, akkor elvezetődik a hő, azaz lehűl, lecsökken az ellenállása, így megnő a rajta átfolyó áram. Ha nem tudsz ilyen fűtőszálat szerezni, ugyanis a normál fűtőszála pozitív hőfok tényezőjűek, akkor külön kell megoldani a fűtőszál ellenállásának a mérését.
Egy 555-ös PWM szabályozó, egy FET meghajtó IC és a FET.
Olcsóbb fűtőhuzaloknál a nagy hőfok tényezője miatt valóban lehet bekapcsoláskor áramlökés (hidegen kisebb az ellenállásuk). Ezt a PWM szabályozás ki tudja küszöbölni. Az egyik a szakaszos, a másik a folyamatos üzemeltetés. Ha szeretsz Arduinoval molyolni, az is megoldás, de elegendő lehet egy 555-ös PWM jelgenerátor, aminek az kitöltési tényezőt állító tagjába teszed a hőérzékelő ellenállást. A PWM ki-be kapcsolgatását nem érzi meg a hálózat. A probléma a nagy áram kapcsolása. Ebben az esetben relével olcsóbb, mint félvezetőkkel. Ezért a kisebb áramlökések elkerülése miatt a kikapcsolás nem tényleges kikapcsolás lenne, hanem a 2 panel sorba kötése, így valamennyire olyankor is fűtenének (kb. negyed teljesítménnyel), így nem tudna teljesen lehűlni a fűtőszál, valamint a kapcsolgatás gyakorisága is csökkenne.
Szia ! Egy kapcsolás fűtőszál szabályozásra.
Mivel ezek valójában ellenállások használhatsz nullfeszültségnél kapcsoló szilárdtest relét. Ha szabályozni akarod, inkább az impulzusszám alapján lenne ildomos.
Köszönöm, hogy foglalkozol a témával, de nem értelek. Szabályozni kell, hogy ne maximumon fűtsön állandóan. A termosztát meg csak kapcsol, tehát vagy kikapcsol, vagy 100%-on fűt...
Köszönöm, közben rájöttem, hogy fázishasítással kell szabályozni, mint egy dimmert...
Arduino a lakásautomatizálás miatt már adott.
A gázkazánt is kapcsolgatja a termosztát 300 szor másodpercenként ? Minek bonyolítani ? Ha fűtesz akkor fűts ha megvan a hőfok akkor kapcsold ki , nem kell 0,1fok pontosság
A hozzászólás módosítva: Ápr 23, 2017
Gondolkozz kicsit! 18 Ampert kapcsolgatni!? Az nem tesz jót sem a kábeleknek, sem a kötéseknek, de az automatát is könnyedén levághatja néha. Ezzel szemben, ha fokozatmentesen szabályzod, akkor csak felfűtésnél van 18A terhelés, szinten tartásnál pedig - időjárástól függően - csak néhány Amper!
Tévedsz ! A 18 A minden periódusban megvan, amire te gondolsz az az átlagáram ! Minden félperiódusban bekapcsolod a feszültség és az ellenállás állandó akkor mitől lenne kisebb az áram ? Az átlagáram meg azért alacsonyabb mert a bekapcsolt -kikapcsolt állapot ideje nem azonos egy adott időintervallumban .
A hozzászólás módosítva: Ápr 23, 2017
Váltóáramnál nem állandó a feszültség!!!
A személyeskedést töröltem. -moderátor- A hozzászólás módosítva: Ápr 23, 2017
Miért is nem ? A váltakozó feszültség minden periódusban 230v (de igen 0 és 230 közt változik mert váltó ...) És ezért találták ki a nulfeszültség kapcsolót mert annál bekapcsoláskor alig folyik áram (a nullfeszültség azért nem teljesen nulla amikor kapcsol a kapcsoló elem) ezután amikor a tirisztor triak már zárt akkor kicsi ellenállást képvisel ezért emelkedhet rajta a feszültség-áram keveset disszipál ..
A hozzászólás módosítva: Ápr 23, 2017
Tessék , ha nem akarod megvenni meg is építheted ott a kapcsirajz Ez elé meg olyan szabályzót teszel amilyet csak szeretnél , nem fogja rántgatni a hálózatot és a rádiózavartól sem kell félned
(csak zárójelben akinek nem kell a segítség annak kár segíteni ) Idézet: Üdv „Az egyfázisú PSSR modulok a nullfeszültség-kapcsolás miatt leginkább ohmos terhelések kapcsolására alkalmasak 20 A áramig, 55 °C hőmérsékleten. Példaalkalmazás: fűtőbetétek kapcsolgatása műanyag fröccsöntő gépekben vagy infravörös sugárzók kapcsolása keményítő- vagy tisztítóberendezésekben.” A hozzászólás módosítva: Ápr 23, 2017
|
Bejelentkezés
Hirdetés |