Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Robotika kezdőknek
Nem rossz ötlet ez a lépcsőzetes fejlődés, én még annyival egészíteném ki,
hogy szét kell bontani a problémát. Nekem is sok fejtörést okozott a robotépítésben a mozgásokat leíró függvény, erre loptam egy ötletet, miszerint ha már 3 csuklót tudsz számolni, bármennyit tudsz... Egy kis, 3 szervóból összeállított robotkarral rajzoltani valamit, szerintem a legjobb alap, ha az ilyen élőlényszerű mozgásformákal akar valaki tovább foglalkozni.
Vonalkövető robotot már készítettem
Az csak jo, hogy nem vagy abszolut kezdo...
Ahogy Zozi85 is tanacsolta, akkor hogy az alapokkal tisztaba legy, epits egy szervos robotkart: Bővebben: Link1 Bővebben: Link2 Bővebben: Link3 Szervovezerlo
Sziasztok
Tudnátok ajánlani valami jó szervót ami nem olyan drága de jó is valamire. Pár kilót ( maximum 6 kilót). Robotkéz építéshez kellenének. Ja és a szervókhoz vezérlőt is keresek 16 szervó vezérlésűt ?
Miért nem csinálsz előbb egy kisebbet? Olcsóbb is, meg könnyebb is.
Elsőre még csak tényleg kicsi lesz, de úgy is fejleszteni fogom és akkor már most is jó a nagyobb majd később nem kell megint újat venni
Szervovezerlore mar adtam linket (az oldalon megtalalod a kapcsolasi rajzot, Arduino fuggvenykonyvtarat stb...).
Nem emlittetted hogy a 6 kilot a szervotol mekkora tavolsagra akarod megmozgatni, ugyanis a szervok teljesitmenyet nyomatekban adjak meg, es nem mindegy hogy a 6 kilot 1cm-es, vagy fel meteres erokarral akarod megtartani... Lehet hogy ehhez a feladathoz nem kapsz olcso szervot es az a legjobb ha te epitesz egyet ablaktorlo motorokbol.
Hello!
Az elmúlt két hétben építettünk egy robotot. Link A Design Challange verseny lényege hogy adott egy feladat amit el kell végezni a robotnak és egy dobozban kapott alkatrészekből lehet csak építkezni. Ezt a robotot a kijutásért való versenyzéshez építettük. Felhasználható eszközök, alkatrészek: -4db 50cm-es 6-os menetes szár -4db 50cm-es 10-es menetes szár -3 db 50x50 cm-es plexi -50x50cm gumilap -3 db 40x40cm-es max.1mm-es lemez -1 db Távirányító és a hozzá tartozó vevő -2 db DC motor -2db áttételes DC motor -2 db szervo motor -1db T-bird -2 db L298 IC -1 db Lipo akkumulátor (a töltését mindenkinek saját magának kell megoldania) -2 db 7805 -2db „csoki” -50 db alátét, anyacsavar -3 sör - 1db pöttyös panel -1db LCD -10 db gumigyűrű - ellenállások és kondenzátorok összesen 50db-ig szabadon felhasználhatóak -A felsoroltakon felül maximálisan 1000Ft értékben lehet felhasználni eszközöket, anyagokat és alkatrészeket. -A különböző festések, díszítések a felsoroltakba nem tartoznak bele. A feladat a következő: Mivel igen idő szűkében vagyunk, ezért a pályaépítésre nem lesz sem idő, sem pedig kapacitás, hogy megépítsük a 2010-es versenypályát. És persze ezen felül a pneumatikához sincs sok embernek kapacitása. Ezért a Design Challenge 2010-es verziója lecsonkítva lesz elkészítve. A feladat az lesz, hogy mindenki készítsen egy távirányítású robotot, mellyel különböző tárgyakat tudnak felvenni, áthelyezni, tárolni és pozícionálni. A tárgyak maximális mérete: 40x40x40mm. A versenyt az nyeri, aki a legtöbb pontot gyűjti össze. A pontozások: - Kinézet (15%-a a max pontnak) - Különböző megoldások megvalósítása (5%-a a max pontnak) -A versenyen szerzett pontok (80%-a a max pontnak)
Üdv! Szeretném utánépíteni Fizikus Launchpad-es robotját. A kérdés ami felmerült bennem az az hogy a hex inverterre és a motorvezérlő IC-re érkező tápot nem elég egy helyen egy 200 µF-os kondival stabilizálni?
Ha megnezed a cikkben a panelrol keszult fotot, azon latszik, hogy ott is egy kondi van csak elektr ahol bejon a motortapfesz a panelre. A tervrajzon 2db szerepel, de a panelen mar nem tudtam odatenni az IC-k melle.
Láttam a fotót, de azon 3 elektrolit kondenzátor van. Gondolom egy a stab IC bemenetére egy pedig a kimenetére van kötve. Jól gondolom? Mert az IC adatlapja szerint elég egy 10 µF-os is a kimenetre.
Igen, 2db kondi a stab IC ki es bemenetere van rakva, a 3.-ik a motorvezerlo resznel van, ahol bejon a kulso tapfesz. Azert raktam nagyobb kondit a stab IC kimenetere, mert errol megy a mikrovezerlo es a vonalerzekelo szenzorok (kesobbi robotoknal esetleg egy mikroszervo stb...).
Hello!
L293NE motorvezérlőt használok. Jelenleg csak teszt megy, ezért 2 másodpercig előre megy a motor, aztán 2 sec szünet, és 2 sec hátra, majd megint 2 sec szünet. Ilyen nulla terhelés mellett is melegszik óvatosan a motorvezérlő, ami azt hiszen nem jó jel, hiszen alig működik, és csak egy motor van rákötve, én pedig kettőt tervezek (sőt valószínűleg 4-5-t, de azt persze több ICre). Tudsz javasolni motorvezérlőt, ami nem melegszik? Vagy nem gond ez a melegedés, egy iylen "alig" használat esetén is? Ez szerintem nem fogja bírni, hogy 2-3 órán keresztül működjön folyamatosan. A motor egy sima 5Vos motor, 4 ceruzaelemről megy, szóval nem egy nagydarab motor...
Üdv!
Egy kapcs rajzot tudsz mellékelni? Én szoktam használni ilyen ic ket, eddig nem volt számottevő melegedés léptetőmotor rákötése és 12V tápfesz esetén se.
Hello!
Sajnos rajzom nincs, de ha nem melegszik másnál, akkor azt hiszem meglesz a probléma. A motorvezérlőnek az input lábára azt hiszem túl nagy áramot adok, ez lehet a probléma (talán?). Kipróbálom, ha nem megy akkor azért lerajzolom, de hátha rájövök magam is. De lenne egy másik kérdésem is. Van egy ilyen léptető motorom. Motor és vezérlő. De nem tudom működésre bírni. Az leesett, hogy hogyan kellene vezérelni (lábakra sorban megy a feszültség 1, 1-2, 2, 2-3, 3, 3-4, 4...), ha minden igaz. Viszont nem akar forogni. Nyöszörög, ketyeg a motor, de nem forog. Próbáltam, hogy a lépések között várok egy kicsit, sokat, de akkor sem. Valaki használt már ilyet? A "5-12V"-os táp bekötésnél lehet a hiba, ahol van egy JUMPER is, de sehol sem találok infót róla, hogy az a Jumper minek. Valaki akinek van tapasztalata vele, segítsen kérem. Köszi. UI: vagy a jumper csak annyit tesz, hogy mindkét csatlakozóra 12V-ot kell kötni? Nem egészen értem, mert a motorra meg az van írva, hogy 5V-os. A z képen 12V szerepel, de az enyémen 5V van, mint ezen a képen A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2013
A léptetőmotoros panel a kép alapján egyszerűnek tűnik.
A motor 5 vezetékes, unipoláris. Van egy közös szál ami fixen a tápra megy, a többit kell a táp másik pontjához "érintgetni", hogy forogjon Az ic ha jól látom egy uln2003 ami egy tranzisztor mező. Jól írtad a sorrendet, ez a féllépéses ütemmód. Próbáld meg egész lépéses módba használni, ott a sorrend 1, 2, 3, 4.
Sikerült működésre birnom. Annyi volt a hiba, hogy rossz volt a lábak sorrendje. De van két másik gondom. A notor csak akko működik, ha a lépések között 1 milisec szünetet tartok. Ha kevesebbet, akkor csak zúg. Sőt, ha a szűnet 1000 mikrosec, akkor már csak zug. Az 1 miliseccel viszont nagyon lassú. Kb 40 sec egy fordulat. A léptető nem gyors, de ez azért tul lassú. Van valakinek ötlete, hogy lehetne gyorsitani?
Valami baj van a matekkel. 1 ms=1000us
Ha 1 ms szüneteket kell hagynod akkor a vezérlés sebessége 500 Hz alatt lesz, mert mondjuk 1 ms a szünet , 1 ms a vezérlö impulzus, azaz az egész jel 1+1=2 ms ami 500 Hz. Ezt tovább számolhatod, ha egy ciklus 4 vagy 8 lépés plusz a motor jellemzöje - hány lépés egy fordulat mondjuk 96, akkor 96 x 2 ms = 192 ms egy fordulat ami kb. 312 rpm.
Nem nincs baj matekkal, épp ez a furcsa benne. Ha 1 milisecet írok be akkor működik, ha 1000 mikorsecet, akkor nem. (ne kövezzetek meg, de flowcode-ban használom)
A számolást értem, köszönöm. A kérdésem igazából arra vonatkozna, hogy tapasztalatotok szerint egy léptető motor tényleg ennyire lassú? Én egy HDD motort használtam eddig csak, és gyors forgatáskor az is megzavarodott, de ennél azért gyorsabban tudtam forgatni.
Akkor más baj van, mert 1ms=1000us. Valami a kodban rosszul kezeli. A HDD motor gyorsabb, a sima léptetömotorok ritkán tudnak többet 1-2000 rpm-él. Normális esetben azonban 1000 alatt szoktak forogni.
Értem. Megnézem a kódot közvetlenül. Mert egy úgy 2-t forog percenként így. Az egy kicsit kevésnek tűnik.
Köszi!
Ha jól láttam, EZ a te motorod.
A doksija szerint 64 lépéses. Ha percenként 2-t forog, az azt jelenti, hogy percenként 128-at lép, vagyis nagyjából 1/2 másodpercenként lép egyet. Viszont van egy ilyen adata: Speed Variation Ratio : 1/64 No meg a kinézete alapján is, szerintem van benne egy 1:64-es áttétel (Furcsa, hogy a tengelye nem a közepén van, hanem oldalra eltolva...) Ha ez így van, akkor a léptető jeleket kb. 7.8 ms-onként kapja, ami 128 Hz-nek felel meg. Van még egy adata: Frequency : 100Hz Ezt nem tudom mit is jelenthet pontosan, talán a legnagyobb biztonságos frekvenciát, amikor még nem téveszt? De te ennél 30%-kal nagyobbat használsz.
Köszönöm szépen, nem jutott eszembe, hogy így keressek rá.
Még mindig az itt megjelent cikk alapján próbálom elkészíteni a launchpad-es robotot, de akadt egy kis problémám. A kódot nem sikerül lefordítani, mert az alábbi hibaüzeneteket írja ki.
sketch_dec14b.ino:63:1: error: stray '\' in program sketch_dec14b.ino:9:1: error: 'u3000' does not name a type sketch_dec14b.ino: In function 'void setup()': sketch_dec14b.ino:19:25: error: 'MotorBal' was not declared in this scope sketch_dec14b.ino: In function 'void loop()': sketch_dec14b.ino:32:25: error: 'MotorBal' was not declared in this scope sketch_dec14b.ino:38:13: error: 'MotorBal' was not declared in this scope sketch_dec14b.ino:44:25: error: 'MotorBal' was not declared in this scope sketch_dec14b.ino:50:25: error: 'MotorBal' was not declared in this scope sketch_dec14b.ino: At global scope: sketch_dec14b.ino:63:2: error: 'u3000' does not name a type
A kodbol szerintem kicsit tobbet toroltel mint amit kellett volna. En is kiprobaltam a cikkhez mellekelt kodot. Bemasoltam az Energiaba, kitoroltem a sor eleji sorszamokat es nekem is hasonlo hibat irt ki forditasnal.
Azt vettem eszre, hogy nalam hianyzott a MotorBal fuggveny definiciojanal egy lezaro zarojel, pedig a cikkbben levo kodban biztosan ott van. Ami hiba meg elofordult, hogy a 64-ik sorban ki kellett torolni egy szokozt es a kodbol ki kellett szedni nehany felesleges entert, mert attol kavarodott meg az Energia. Azt tudom tanacsolni, hogy a cikkben levo kodot masold be a notepad-be, es ott torold ki a felesleges ures sorokat es sorszamokat. Utana a notepad-bol masold at az Energiaba...
Végül is sikerült. A kód 63. sorában maradt egy felesleges space, amit ki kellett szedni és ment. És erre egyedül dobta fel a 10 sor hibaüzenetet. Végül nem én jöttem rá hanem a programozó bátyámat ültettem ide; neki elég volt kb fél perc hogy megcsinálja.
Sziasztok, érdeklődni szeretnék hogy foglalkozott-e már valaki Netduino Plus 2 programozásával, most ismerkekedem vele és bármiféle segítség jól jönne, mert egyenlőre csak angol nyelvü oldalakra támaszkodom.
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2013
Sziasztok beniboy(Bence) vagyok!
Szeretnék épitteni egy robotot de nem tom hogy áljak neki meg nem értek igazán hozzá kérlek titeket ovisok modjára magyarázzátok el.Köszi amugy ijeneket kéne tudni mozogni tudjon,hangérzékelős lenne.
Szia!
Most mar eleg sok kezdoknek szolo cikk van a robotepitesrol. Csak nehany link: Robotok AVR mikrovezerlovel: Will-i 1 Will-i 2 Will-i 3 Jani-6 Robotok Arduino-val: Vonalkoveto 1 Vonalkoveto 2 Vonalkoveto 3 Akadalykikerulo 1 Akadalykikerulo 2 Akadalykikerulo 3 Robot Launchpad-del: Launchpad robot Ha teljesen kezdo vagy, akkor en az Arduino-val valo kezdest javaslom. Ehhez egy kis segitseg: Arduino kezdoknek |
Bejelentkezés
Hirdetés |