Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » MosFET végfok
 
Témaindító: Dzót, idő: Nov 9, 2005
Lapozás: OK   7 / 10
(#) Gab04 hozzászólása Okt 14, 2013 /
 
Üdv!

Kezdő vagyok, eddíg sikerült egy quad 405 ös erősítőt építenem (igaz egységcsomagos kivitel), és most szeretnék egy MosFET eset is építeni. Gitárhoz használnám elsősorban, de Lehet Sztereóban is szeretném használni Zenehallgatásra. Lehet kapni az Urbánleketrónikánál 100w-os HexFET végfok kittet. Mi erről a vélemény, illetve tudnátok ennél jobbat ajánlani?
(#) Ge Lee válasza Gab04 hozzászólására (») Okt 14, 2013 /
 
A rajzát kellene látni mert anélkül nehéz bármit mondani, de így első ránézésre áramkorlát sincs benne. A VF2-t 100W-ra kb. egy ezresből meg tudod építeni, az jobb választásnak tűnik.
(#) Gab04 válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 14, 2013 /
 
Sajnos elég kezdő vagyok.... a VF2- mit takar? Elnézést a buta kérdésekért.
(#) reloop válasza Gab04 hozzászólására (») Okt 14, 2013 /
 
Szia! A fejlécben lévő keresőablakba írd be, és katt az OK-ra
1615 napja regisztráltál és ilyen kérdésed van?
A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2013
(#) reloop válasza Gab04 hozzászólására (») Okt 14, 2013 /
 
(#) Gab04 válasza reloop hozzászólására (») Okt 14, 2013 /
 
Köszönöm szépen Sajnos nagyon sokáig inaktív voltam.. évekig nem foglalkoztam az elektronikával. Megnézem a linket is.
(#) Gab04 válasza reloop hozzászólására (») Okt 14, 2013 /
 
Elolvastam köszönöm a linket!
VF2-t érdemes megépíteni vagy a hozzászólásokban talált "conductor" -t?
Igaz utóbbiról ha jól értelmeztem 80W körüli. Nekem 200W/8ohm os (4*12)Gitárládát kellene megszólaltatni elég nagy hangerővel.
(#) reloop válasza Gab04 hozzászólására (») Okt 14, 2013 /
 
Majdnem azt írtam, hogy határ a csillagos ég
Bővebben: Link
(#) Gab04 válasza reloop hozzászólására (») Okt 14, 2013 /
 
Jobbnál, jobb dolgokat olvasok Most már csak el kell dönteni melyik is legyen..... A leírásban szerepel hogy belehet állítani 4 illetve 8 ohmra. Ha én 8 ohmra állítom mondjuk a Conductort akkor 4 ohmos hangfallal is terhelhetem? Illetve a másik: ha azt a 130W osat 4 ohmra állítom be akkor 8ohmon 100W körülit fog leadni?
(#) reloop válasza Gab04 hozzászólására (») Okt 14, 2013 /
 
A terhelhetőségben az áram jelent korlátot, tehát 4 helyett köthetsz rá 8 ohm-ot, fordítva viszont nem. Ezt legjobb az elején eldönteni.
(#) Gab04 válasza reloop hozzászólására (») Okt 14, 2013 /
 
A lényeg hogy 8ohm-on 100W körüli teljesítmény legyen, De nembaj ha 4ohm-on is használható (zenehallgatásra) ha 4 ohmon 100W felett van akkor az sem probléma csak a lényeg hogy szépen szóljon. (legalább a quadh-oz mérve legyen jobb )
(#) reloop válasza Gab04 hozzászólására (») Okt 14, 2013 /
 
Ha építésre szánod magad, akkor az imént linkelt témában tedd majd fel a kérdéseidet, illetve a válaszok már eleve ott lesznek, csak vissza kell olvasni
(#) Gab04 válasza reloop hozzászólására (») Okt 15, 2013 /
 
Akkor átnézek abba a topicba, felteszem ott is a kérdésem. Köszönöm az útbaigazítást meg mindent!
(#) zoZolika válasza bbatka hozzászólására (») Dec 15, 2013 /
 
Szia

Tudom, hogy egy millió éve nem néztem rá a topicra, de vannak fejlemények MOS-FET végfok ügyben. Időközben meg épült egy CFA MOS-FET-es erősítő, és elájultam a hangjától. A nejem a konyában, főzés közben (!) meghallotta a Piret és e között a különbséget.
Ő azt mondta, hogy mintha ez levegősebb lenne, a másik mintha egy vékony függöny mögül szólna. Árnyalatnyi a különbség, de meghallható, talán kicsit nyugodtabb is a hangja.
A Piret mindig is picit "ideges" hangú (nevezzük háklisnak a hanganyagtól függően ?)
gép volt, ettől függetlenül ezt hallgatom, mert a Heed A30 ehhez képest csak fáradt, lassú és tompa (tipikus tranzisztoros hang).

Sajnos közben összedőlt az OP"rendszer"-em, így időbe tellik felraknom a kapcsolást.
Tulajdonképpen az Alexander elődje, de nincs benne differenciál erősítő, aminek én esküdt ellensége vagyok. CFA = Current Feedback Amplifier.

És általánosságban szeretnék a kedves Fórumtársakhoz szólni pár szót:
Sajnos szinte mindenütt elharapózott a wattmánia, és ez szerintem nem szerencsés.
A hangminőség sok esetben sokadlagos tényező, pedig ez lenne az első számú kritérium.
Az igaz, hogy a FET-ek tűrőképessége jobb mint bipoláris társaiké, de ezekből az eszközökből alkalmas kapcsolástechnikával jobb hangú eredmény érhető el, mint egyéb félvezetővel, ideértve az IGBT-ket is (szerintem csak tirisztorok, kicsit átmókolva).
Nem ostorozni akarom a fiatalságot, de 80-100 Watt alatt is van ám élet.....
És persze panelben vannak intoleráns szomszédok is.

Ugyanebben a topicban raktam fel pár képet az általam elkövetett erősítőről. Szerintem ennél több kezelőszerv nem is kell, gyakorlatilag sok éve ugyanezt a design-t követem.
Tudom, hogy kicsit NAIM feeling, de nekem nagyon bejött.

Nem azt mondom, hogy ez legyen a követendő példa, de a hangminőségre kicsit jobban oda
kellene figyelni.
(#) magneto hozzászólása Jan 1, 2014 /
 
Sziasztok!
Valaki épített már ilyet? Ha igen, mik a tapasztalatok?
(#) reloop válasza magneto hozzászólására (») Jan 1, 2014 /
 
(#) magneto válasza reloop hozzászólására (») Jan 1, 2014 /
 
Szia! Köszi a gyors választ! Nem tudom, hogy melyiket lenne jobb megépíteni... A rajzban szereplőt, vagy a VF2-őt. Hangszer erősítő lenne belőle...
A hozzászólás módosítva: Jan 1, 2014
(#) reloop válasza magneto hozzászólására (») Jan 1, 2014 /
 
A kolléga mindkettőt építette már, címezd neki a kérdést! Autentikus választ kaphatsz mivel zenél is
(#) magneto válasza reloop hozzászólására (») Jan 1, 2014 /
 
Köszönöm!
(#) zoZolika válasza magneto hozzászólására (») Jan 4, 2014 /
 
Szia

Szemre hibátlan kapcsolás, de kicsit iskolakapcsolásnak tűnik.
Az általad feltett PCB meglehetősen szimpatikus terv, szerintem
azt készítsd el. A tonális különbségeket pedig meg kell kérdezni
valakitől, aki zenék is. Bár sokszor a zenészek és a hifisták között
van némi vita a hangzást illetően.
(#) magneto válasza zoZolika hozzászólására (») Jan 4, 2014 /
 
Szia!
Köszönöm a válaszod! Én is inkább a feltett rajzban szereplővel szimpatizálok. Megkérdeztem egy zenész fórumtársat, aki azt javasolta, hogy a végfokot a hangszererősítőnél nem kell túlbonyolítani, oda bőven jó egy TDA7294-es is. Mint utóbb kiderült a Marshall is ezt az IC-t használja.
(#) hegesoft hozzászólása Nov 19, 2014 /
 
Sziasztok!
Átnéztem az egész fórumot,de konkrétan nem találtam a kérdésemre választ ezért írok ide.
Van egy Hitachi HMA 7500 MK2 végfokom, ami nagyon nem akar megszólalni.
Mivel az erősítőben van védelem is ezért nem inditja el a védelmi relé, mert hibát észlel.(Ezzel semmi gondom)
A gond az,hogy kiment benne 2 Mosfet amit nem lehet a világon beszerezni,csak aranyárban.
2sj49 és 2sk134 van benne, oldalanként. A 4-ből 2 halott. Helyettesíteni akarnám,de már kismillió választ kaptam,hogy ez is jó meg az is jó bele. Ezért egy kicsit tanácstalan vagyok,hogy mit is tegyek bele.
Első körben ebben kérném a segítségeteket.
Második körben, ami kondi kivolt száradva,vagy már abszolút nem olyan érték volt mint a gyári azt már kicseréltem. Tápfeszt mértem a fő pontokon,azok mindenhol jók.
Az ellenállások és diódák,zénerek is jók. A kis tranyókat és feteket viszont nem néztem még meg.
Ha neadj isten valami mosfetet tudnák bele venni akkor nem szeretném elpukkantani egy perc alatt ezért ha volna ötletetek,hogy mi okozhat még problémát azt megköszönném.
Mellékletben a gyári kapcsolási rajz.
(#) kadarist válasza hegesoft hozzászólására (») Nov 19, 2014 /
 
Szia!
Az itt látható helyettesítőket kerested már? Bővebben: Link.
(#) hegesoft válasza kadarist hozzászólására (») Nov 19, 2014 /
 
Igen néztem,azt még bele is tudnám "tákolni", de kérdés,hogy jó-e lesz bele,nem változik meg semmi nagy dolog a végfokban. (melegedés,visszacsatolás)stb.
(#) kadarist válasza hegesoft hozzászólására (») Nov 19, 2014 / 1
 
Mivel kifejezetten ajánlott cseretípusokról van szó, ezért joggal bízhatsz abban, hogy nem lesz számottevő eltérés a végeredmény tekintetében. Egyébként érdemes adatlapokat összevetni ilyenkor.
(#) hegesoft válasza kadarist hozzászólására (») Nov 19, 2014 /
 
Köszi! Akkor az első gondomon túl is lennék. A második,hogy mit csináljak még,hogy ne röpítsem el az újakat is.
(#) kadarist válasza hegesoft hozzászólására (») Nov 19, 2014 /
 
Ha meg tudod mondani azt, hogy mitől mentek tönkre a mostaniak, akkor arra is kapsz választ, hogy mivel tudnád megelőzni az újabb tönkremenetelt.
(#) hegesoft válasza kadarist hozzászólására (») Nov 19, 2014 /
 
Szívesen leírnám,ha tudnám.
Így kaptam vissza az erősítőt már a "szerelőtől".
"Hát a két végfok fet kiment benne,amit beleraktam,de nem tudom,hogy mitől, erre nincs időm." Ez volt a válasz amikor elhoztam tőle egy fél év után,persze darabokba.
Na ilyen is van. Egy gyenge közép szinten értek az elektróhoz, ezért úgy gondoltam ez egy jó kihívás lenne. Meg persze kellene is az erősítő most már.
(#) reloop válasza hegesoft hozzászólására (») Nov 19, 2014 / 1
 
Szia! A végtranzisztorokon kívüli rész épségéről információhoz jutsz, ha nélkülük a kimenet beáll 0V közlébe és a nyugalmi állító potikkal el tudod érni a gate-ek helyén a +1,1V és -0,85V-ot, amit az SM előír. Terhelést nem szabad rákötni ilyenkor még abban az esetben sem, ha védelem netán engedélyezné. Csupán a meghajtók emitter-ellenállásán keresztül áll be a DC egyensúly.
A hozzászólás módosítva: Nov 19, 2014
(#) hegesoft hozzászólása Nov 22, 2014 /
 
Sziasztok!
Kinlódok erősen ezzel az erősítővel.
Már szinte minden létezhető dolgot kicseréltem benne,de nem akarnak a feszültségek arra beállni amire kellene.A + - táp az egyen oldalon nem annyi amennyinek papíron kellene lennie. A + - 56,4 helyett ilyen 70-80 körüli feszt mérek. A puffer kondikat nem tudom mérni,hogy jók-e sajnos,nem tudom, hogy van-e köze ehhez. Amit reloop írt feszek azok meg sem közelítik most ezt az értéket.
Szerintetek van-e köze még ehhez a történethez annak,hogy a rajzon szereplő P1-P4 kis 14V-os lámpák ki vannak véve az erősítőből? Vagy csak már én túlzom el a dolgot.
Következő: »»   7 / 10
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem