Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Leválasztótrafó (házilag)
 
Témaindító: zoly15, idő: Júl 16, 2007
Lapozás: OK   2 / 3
(#) granpa válasza apac hozzászólására (») Márc 20, 2013 /
 
Tedd rá, csak tudd: egymástól nem leválasztottak.
(#) llax válasza apac hozzászólására (») Márc 20, 2013 /
 
Tehetsz rá kettőt, vagy többet is. De ez kötöttségekkel jár. Párhuzamosan kizárólag I. év. osztályba tartozó, védővezetővel ellátott készülékeket köthetsz rá, az ott leírt módon: a védővezetők a trafónál közösítve legyenek, de a földeléshez ne csatlakozzanak.

Ez élből kizárja annak a lehetőségét, hogy pl. ugyanazon leválasztón lévő I. év. osztályba sorolt szkóppal turkálj egy II. év osztályba sorolt készülékben.

Amivel még érdemes foglalkozni, az elektrosztatikus feltöltődés. Ha nem valamely gyári, leválasztás céljára minősített trafót használunk, hanem kisipari vagy saját gyártásút, mind a lehetőség (nem minősített készülékbe nyúlunk) mind a szükségesség (alkalmazott szigetelések anyaga - "túl jóra" sikerül) felmerülhet a levezetése a szekunder oldalról. Főleg ha CRT TV vagy monitor is kapcsolódhat oda...
(#) frrrrr hozzászólása Márc 21, 2013 /
 
A leválasztó trafó legfontosabb tulajdonsága: leválasztás a hálózatról bevizsgált (gyári) szigeteléssel. Legfontosabb cél: az élet védelme-érintésvédelem: Tilos bármit bármilyen módon földelni ekkor működik úgy, amire kitalálták: A két kivezetés közül bármelyiket megérinted (szerelés, javítás közben), egyik sem ráz meg, vagyis nem ér áramütés. Ha mindkettőt megfogod egyszerre, már hatástalan a védelem, az már gáz: "más a fogása".
(#) apac válasza llax hozzászólására (») Márc 21, 2013 /
 
Köszönöm szépen így már világos. Akkor marad az egy aljzat.
(#) acoustic hozzászólása Máj 2, 2014 /
 
Sziasztok.
Szeretnék segítséget kérni tőletek, méghozzá egy olyan áramkör megépítésében, az elképzeléseim alapján 2 db relével lehetne megvédeni magunkat az áramütéstől.
Szóval valami olyanra gondoltam hogy a 220v ot használó pl: (trafó) vagy bármi másra 2db relén keresztül kapcsolnám rá a 220v ot,igy ha a trafó zárlatos akkor az egyik relé lekapcsolná a másikat,vagyis megszüntetné az áramellátást.

Ötleteket szeretnék kérni tőletek hogy lenne jobb és egyszerűbb.

Előre is hálás köszönet.
A hozzászólás módosítva: Máj 2, 2014
(#) sny válasza acoustic hozzászólására (») Máj 2, 2014 /
 
Ha jól sejtem, áramkorlátozást szeretnél megoldani a 230V-os hálózaton.
Nehezíti a feladatot az, hogy nem tudjuk mekkora teljesítményről van szó.

De:

Az általad leírt gondolatmenet elvből hibás, mert kiszámíthatatlan, hogy mit okoz egy-egy zárlatos alkatrész a hálózat egyes pontjain. Ugyanis a zárlat, még ha pillanatnyi zárlatról van szó, akkor sem tekinthető üzemszerű állapotnak.

Én egy változtatható feszültségű toroid transzformátort javasolnék neked erre a célra, sorosan egy árammérőt, és a nulláról kezdve emeled a feszültséget, közben figyeled az árammérőt. Ha az árammérő a vizsgált készülék (transzformátor) üzemi áramánál nagyobbat mutat, akkor az a készülék vélhetően hibás.
(#) acoustic válasza sny hozzászólására (») Máj 2, 2014 /
 
Szia.
Köszönöm a gyors válaszod, azt hiszem kicsit nyakatekerten és félre érthetően írtam le a dolgot.

Szóval, amit elképzeltem:
Van készülőben egy kapcsoló üzemű táp(trafó,, bármi), de nem merem ráadni a 220v ot, mivel nem szeretnék se szikra se füst felhőt, meg semmi hasonló dolgot(kissé tartózkodom a 220 v tól)
és azt szeretném hogyha a munkadarab nem működik megfelelően akkor azonnal áramtalanítson, mint 1 FI de mégse az. kb olyan mint régen voltak a 100 w os teszt lámpák, ha nem működött vagy zárlat volt a rendszerben felgyulladt a lámpa. ugyan ez lenne csak relével úgy hogy leoldjon. Mondjuk leválasztó trafó lenne ésszerű de sajnos nem áll rendelkezésre,, relé meg van 3 szatyornyi..

Remélem igy már jobban megfogalmaztam a gondolatom..

Köszönöm.
(#) sny válasza acoustic hozzászólására (») Máj 2, 2014 /
 
Amit fent írtam - egy leválasztótrafóval kombinálva - tökéletesen alkalmas erre a feladatra.

Leválasztótrafó nélkül nagyobb rutint igényel, de működőképes. És kezdőknek abszolút nem ajánlott, életveszélyes.
A hozzászólás módosítva: Máj 2, 2014
(#) proba válasza acoustic hozzászólására (») Máj 2, 2014 /
 
Az izzó talán a legjobb választás , a hideg ellenállása sokkal kisebb mint a meleg.Tehát sötét "állásban" szinte nincs ott, hiba esetén viszont jelentősen korlátozza az áramot. A jelfogóval az lesz a gondod, a táp pufferkondenzátorának feltöltődésekor már le is kapcsolt tehát használhatatlan lesz a kapcsolóüzemű tápok vizsgálatára. Erre talán egy áramgenerátoros táp volna alkalmas, de sajna némely tápnak kell a váltó feszültség is. A toroid transzformátor hiányában, szerintem a jól méretezett izzó marad a legjobb választás.A leválasztó transzformátort viszont semmi nem pótolja.
(#) Bakman válasza sny hozzászólására (») Máj 2, 2014 /
 
Jó az ötlet, de mi van azokkal a készülékekkel, amelyek pl. 180 V~ alatt el sem indulnak? Nehéz ügy ez így, ebben a formában. De ahogy írtad, kell az, hogy miylen készülékre kell az áramkorlát. Igaz, egy kapcsolóüzemű tápegység bekapcsoláskor jóval nagyobb áramot is benyelhet, mint üzem közben...
(#) sny hozzászólása Máj 2, 2014 /
 
Esetleg megoldást jelenthet, ha veszel két 10VA körüli (nem nagyobb!) egyforma transzformátort. Szembekötöd a két szekundert, így lesz egy leválasztásod a fázistól. Közéjük tehetsz egy 10 wattos huzalpotmétert, amivel a feszültséget - és így az áramot tudod változtatni.

Kapcsitáp vizsgálatához elégséges. Terheléses teszteket viszont csak a korábbi hozzászólásomban írtaknak megfelelően.
(#) acoustic válasza sny hozzászólására (») Máj 2, 2014 /
 
Köszönöm mindenkinek, a sok választ és segítséget.

Ha jól sejtem a relés megoldásom elvetethetem,kicsit bonyolultabb mint ahogy elsőnek gondoltam.
Akkor maradok a leválasztó trafónál, igyekszem beszerezni..
Addig is marad a 100 w os izzó
A hozzászólás módosítva: Máj 2, 2014
(#) proba válasza acoustic hozzászólására (») Máj 2, 2014 /
 
A kettő nem zárja ki egymást.Egyik az élet/műszer védelmet szolgálja , a másik a túlterhelés védelmet. Nem tudom mekkora tápokkal kísérletezel, de a 100-200W -os transzformátor azért kellene hogy a induljanak a tápok gond nélkül. (vagy a 100W izzó sok egy kicsit )
(#) acoustic válasza proba hozzászólására (») Máj 2, 2014 /
 
Szia.
A tápok olyan 65-180 w közöttiek lesznek, még csak darabjaiban vannak várnak a kísérleti fázist
De azon kívül semmit nem merek bedugni a 220 as konnektorba amivel ép kísérleteznék, mert a ház amiben vagyok még FI relével sincs ellátva és ha levágja a biztit akkor mehetek fel könyörögni meg magyarázkodni a tulajnak hogy mi is történt :S
Ez lenne a legnagyobb problémám,, ezért szeretnék valamit ami ezt kiküszöböli,, már FI relét szereztem, meg egy 16A kismegszakítót, ezt dobozolom, de ez még nem elég,, azért kérdeztem rá itt hátha relével meg lehetne még variálni hogy biztos megvédjem az áramkört meg az életem, és a kismegszakítók leoldását legfőképpen.

Akkor marad a FI+Kismeg+leválasztó trafó páros..
A hozzászólás módosítva: Máj 2, 2014
(#) proba válasza acoustic hozzászólására (») Máj 2, 2014 /
 
A kismegszakítók ellen az égő tökéletes. Terheléssel próbálva nem jó, arra esetleg egy még nagyobb kell. Az életvédelmen igazából csak egy transzformátor segít, A FI is jobb a semminél, de a méréseknél jobb ha egy transzformátor mögött van az áramkör.
(#) acoustic válasza proba hozzászólására (») Máj 2, 2014 /
 
Rendben, köszönöm a segítséget.
Még valami, a Fi után a lámpást, sorosan vagy párhuzamosan kössem?
Marad a bevásárlás..
A hozzászólás módosítva: Máj 2, 2014
(#) kadarist válasza acoustic hozzászólására (») Máj 2, 2014 /
 
Szia!
Természetesen sorosan, hisz csak így tud átfolyni az izzón a tápegységed árama.
(#) sny válasza acoustic hozzászólására (») Máj 3, 2014 /
 
Hihetetlen, hogy ezen senki nem gondolkodott:

Móricka.jpg
    
(#) erbe válasza sny hozzászólására (») Máj 3, 2014 /
 
Ne csodálkozz rajta! Csak veszteséget termel.
(#) yulo5310 válasza erbe hozzászólására (») Máj 3, 2014 /
 
Jó,jó de a legegyszerűbb leválasztás! Próbánál,beüzemelésnél meg nem foglalkozik az emberfia a veszteséggel.
(#) erbe válasza yulo5310 hozzászólására (») Máj 3, 2014 /
 
Nem a leválasztásról van szó. A kéttrafós megoldást már más is javasolta, talán én is évekkel ezelőtt. A potméter ott középen...
(#) sny válasza erbe hozzászólására (») Máj 3, 2014 /
 
Veszteséget, de mekkorát? 2 Wattot.

Élesztéshez tökéletesen elegendő! És mégsem kerül tepsibe a delikvens.

Természetesen én is a leválasztótrafó és változtatható feszültségű toroid kombinációját ajánlom, de arra nincs most pénze az emberfiának.

Tudniillik egy 500VA-es toroid is 30 000 körül van, és kell még egy leválasztótrafó is.

A "veszteséges" megoldás pedig fillérekből megoldható, és működik.
(#) erbe válasza sny hozzászólására (») Máj 3, 2014 /
 
2 db 10 VA-es trafócskából nem hozol ki annyi energiát, amennyi egy PC táp indításához elég, de talán még egy jobb telefontöltő sem indul el róla. Osztóként bekötött potméter helyett elég lenne egy soros, az legalább nem terhel állandóan.
(#) pucuka válasza sny hozzászólására (») Máj 3, 2014 /
 
Azon is el kéne gondolkozni, hogy egy terhelt potméteres, de akármilyen osztónál a terhelés felé a teljes áram 1/10 -e folyik. Vagy nem működik az osztó, csak mint előtét ellenállás.
(#) Gery78 válasza pucuka hozzászólására (») Máj 3, 2014 /
 
Azonkívül a terhelés változására változik az osztó kimeneti feszültsége ezáltal a második trafó kimeneti feszültsége sem lesz stabil.
(#) sny válasza erbe hozzászólására (») Máj 3, 2014 /
 
Akkor legyen 20VA.

(Egyébként elég * az a kapcsitáp, amely nem képes ekkora teljesítményfelvétellel elindulni.
Tény, hogy a puffereket fel kell tölteni, az egy kis időbe telik, de a többi nem számottevő...
Kilowattos nagyságrendnél sem disszipálhat egy táp üresjáratban 50 wattot....)
A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2014
(#) sny válasza Gery78 hozzászólására (») Máj 3, 2014 /
 
Miért kellene stabilnak lennie? Egy multiméterrel mérheti a táp bemenetén az oda jutó feszültséget.
(#) proba válasza sny hozzászólására (») Máj 3, 2014 /
 
Lehet próbáltad már ezt a változatot, de némely hisztisebb még a 200W-os leválasztó transzformátorra is tüsszög.Kétlem hogy nagy általánosságban a 10VA transzformátorral működne.A soros ellenállás meg sajna biztosan kiesik. A legtöbb, ha egy rövid idő alatt nem tudja saját tápját előállítani akkor csak vibrál. Arra a te megoldásod jó, hogy durva zárlatot kimutasson, de arra a multiméter önmagában elég, még hálózat sem kell hozzá.
A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2014
(#) sny válasza proba hozzászólására (») Máj 3, 2014 /
 
Kötve hiszem, hogy "vibrál". A modern kapcsitápok aktív PFC-vel szereltek, ami lehetővé teszi, hogy akár 85V AC feszültséggel működjenek.
Amit a kolléga "fejleszt", az szerintem egy egyszerű pwm-es, vagy rezonáns táp, és nem hiszem, hogy "tüsszögne" ha lassabban áll fel a tápfeszültsége.

Nagyon sok kapcsitáp járt már nálam, és sokat építettem is. Egyik sem tüsszögött, ha toroidról adtam be neki a tápfeszültséget 0V-ról növelve! Hogy lehet ez?....
Bátran kipróbálhatod, egyik sem fog "tüsszögni".

Multiméterrel meg nem fogsz tudni olyan "durva zárlatot" kideríteni, mint amikor egy kondenzátor dielektrikuma sérült/átütött, és bizonyos feszültség meghaladásakor masszív zárlatot mutat. Feszültség nélkül, multiméterrel szakadást is mérhetsz rajta.

Én a gyakorlatból beszélek, nem pedig rámondom valamire, hogy ez nem működik...
A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2014
(#) vargalaszlo0405 hozzászólása Jún 16, 2014 /
 
Üdv!
Lenne egy ötletem, de szeretném kikérni többek véleményét, hogy mennyire érdemes megvalósítani.
Nemrég hozzájutottam két teljesen egyforma MOT-hoz. Ezekből szeretnék leválasztót alkotni.
Nem egymással szembefordítva, mert nem szeretnék sehol 2200-2500V feszültséget.
Arra gondoltam szétszedem mindkettőt (vékony fémvágó koronggal) és a két azonos primert némi extra szigeteléssel visszateszem az egyik vasmagra. Így ugyan lesz némi veszteség de elvileg működne?
Következő: »»   2 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem