Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED fényerősödés - halványulás
Lapozás: OK   8 / 12
(#) pok31 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 6, 2014 /
 
Hello.
Na ezzel a hex fájllal se jó. Bekapcsolás után csak világít a max led, de semmire sem reagál, semmit sem csinál.
(#) dengi00 hozzászólása Ápr 30, 2014 / 1
 
Sziasztok!
Az autoban szeretném megvalósítani a 4db 24cm hosszu(áramfelvételét nem tudom még) ledszalag felerősödését.
A halványodását megoldottam egy darab 24000micros condival.
De az erősítés sajna nem ilyen egyszerű. Van valakinek valami nagyon primitis megoldãsa? A kocsiban a kapcsolok negativat kapcsolnak.
Remélem tudtok segíteni.
(#) proba válasza dengi00 hozzászólására (») Ápr 30, 2014 /
 
Ha a halványodást megoldja a kondi, lehet a felerősödést is. Egy jól méretezett soros ellenállással töltve a kondenzátort (párhuzamosan a szalag) lehet ez a probléma is megoldódik.
(#) dengi00 hozzászólása Máj 1, 2014 /
 
Ha megvan a felvett áram akkor abbol ki tudom számolni az ellenállás értékét?
(#) pucuka válasza dengi00 hozzászólására (») Máj 1, 2014 /
 
Azért korrektebb megoldás lenne, ha a meghajtó áramgenerátorát PWM -el szabályoznád, a kitöltési tényező változtatásával lehet a fényerőt ragyogóan szabályozni, a folyamatosan halványuló, erősödő formában is, csak a PWM generátor kitöltési tényezőjét egy lassú háromszög jellel kell vezérelni. Mondjuk nem egyszerű, de biztos működik.
És mennyi az a felvett áram, ami mindíg változik? Mindegyikhez nem cserélheted az ellenállásokat. De pont ezt csinálja egy áramgenerátor. Mindíg úgy változtatja a belső ellenállását, hogy a LED árama állandó maradjon. Ha ezt az áramot időben megszaggatod, a fényerő attól függ, hogy milyen a viszony a viágít/nem világít állapot között.
(#) dengi00 válasza pucuka hozzászólására (») Máj 3, 2014 /
 
Értem, hogy jobb megoldás lenne, de a lényeg az lenne hogy nagyon primitiv megoldás legyen illetve anyagilag is potom áron legyen kivitelezve...
(#) dengi00 hozzászólása Máj 3, 2014 /
 
Szerintem egy potival be lehet állítani, utána pedig véglegesíteni egy hasonló értékű ellenállással...
Amugy meg a szemlecsukosdi nem jo... Akkor nem látok mást sem, nem csak azt hogy világít vagy sem...
(#) proli007 válasza dengi00 hozzászólására (») Máj 3, 2014 / 1
 
Hello! Ennél egyszerűbben nehezen lehet megoldani a dogot. Nem lehet mindent egy ellenállással megoldani. Arról nem is beszélve, hogy még azt sem lehet tudni milyen Led szalagod lesz. A 3,3ohm és a Led-ek csak szimulálják a szalagot az ábrán. Egyébként egy PWM megoldás, csak egy centivel komplikáltabb mint ez, és teljesen mindegy neki, milyen fogyasztású szalagot használsz.
(#) dengi00 válasza proli007 hozzászólására (») Máj 4, 2014 /
 
A szalagok be vannak szerelve vagy egy éve már, csak az zavar, hogy hirtelen kisüti a szemem.
Amugy holnap meg tudom mérni a felvett áramot, illetve ha más is kellene akkor azt is...
(#) Adam1985 hozzászólása Okt 20, 2014 /
 
Hello!

Van egy problémám, amiben hátha tudtok segíteni:

Adott egy LED háttérvilágítású monitor. A fényerőt úgy tudom, PWM-mel szabályozzák, olyan 100 Hz vagy valami hasonló frekvencián. Saját PWM vezérlést szeretnék csinálni a monitorhoz több kHz-es frekvenciával (fontos, hogy gyors legyen) úgy, hogy egészen gyenge fényerőt is be lehessen állítani. A monitor szétszedése után kiderül, hogy a háttérvilágításért felelős kábel, ami a nyákhoz csatlakozik 6 érrel rendelkezik (1 kék, 5 szürke).

Pl Ezeket nem tudom:
Nincs-e olyan "tehetetlensége" a ledek alkotta rendszernek, ami meggátolja az akár 10KHz-es PWM vezérlést?
A 6 drót közül melyik mi?

Esetleg van valakinek tapasztalata ezen a téren?
Köszi
(#) elefan hozzászólása Jan 18, 2016 /
 
Sziasztok! Kezdőként szeretnék megismerkedni kicsit az elektronikával és sokat segítene, ha egy példán keresztül tanácsot kapnék tőletek.

Szeretnék összerakni egy USB-ről működő LED-es lámpát, ezekre a lépésekre gondoltam:
1. Egy USB csatlakozó + sarkát a LED + sarkára kötöm, a negatívok közé pedig egy ellenállást teszek. Sok ilyen tutorial van, nem bonyolult.
2. Ha több (12) LED-et akarok, akkor párhuzamosan kötöm be őket, 12 ellenállással.
3. Ha azt szeretném, hogy ne az USB kihúzásával és bedugásával lehessen a lámpát kapcsolni, akkor egy kapcsolót nem nehéz berakni.
4. Itt nagyon elakadtam: hogyan célszerű megvalósítani azt, hogy a kapcsoló bekapcsolásakor a LED-ek lassan (2-3 mp alatt) érjék el a fényerejük maximumát, illetve ha kikapcsolom (vagy kihúzom az USB csatlakozót), akkor ugyanennyi idő alatt halványuljanak el?

Előre is köszönöm a segítségeteket!
(#) mlaci989 hozzászólása Jan 19, 2016 /
 
Ellenálás-kondenzátor segitségével megtudod oldani
az üres kondi ellenáláson keresztül töltödik igy késleltetve gyulladnak ki a ledek.
kikapcsoláskor pedig lassan ahogy merül ugy halványodnak még teljessen kinem alszanak
kibirod kisérletezni elektrolit kondit használj nem kell tul nagy kapacitás
a kondit kösd a ledekre es az egészet ellenálásról müködtesd
(#) kadarist válasza elefan hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Lerajzolva pedig így néz ki: Első rajz.
(#) zenebolond hozzászólása Márc 9, 2016 /
 
Sziasztok!

Adott egy 3 méteres ledszalag 14W/méter. Ennek szeretném nyomógombbal vezérelni a fényerejét, le és fel. Ha lekapcsolom az áramot tőle "jegyezze" meg az aktuális fényerőt.
Ki tud segíteni ebben?
(#) proli007 válasza zenebolond hozzászólására (») Márc 9, 2016 /
 
Hello! Aki tud mikrokontrollert programozni.
(#) zenebolond válasza proli007 hozzászólására (») Márc 10, 2016 /
 
Szia!

Na, ettől féltem. Még egy rajznak is örülnék.
Ja, és ráadásul ezt RGB ledszalaggal (2méter) is meg szeretném csinálni.
A ledszalagok feszültsége 12V
(#) zenebolond válasza zenebolond hozzászólására (») Márc 10, 2016 /
 
Ez jó lenne?

Akkor marad a potis változat.
A hozzászólás módosítva: Márc 10, 2016
(#) proli007 válasza zenebolond hozzászólására (») Márc 10, 2016 /
 
Nem ismerem a szalagok felépítését, de akkor inkább így..
(#) zenebolond válasza proli007 hozzászólására (») Márc 10, 2016 /
 
Hármasával vannak sorba kötve egy ellenállással.
(#) proli007 válasza zenebolond hozzászólására (») Márc 10, 2016 /
 
Azt sejtettem a 12V-ból, csak azt nem tudom, van-e közösített katód, vagy anód. Esetleg független minden szín anód-katód. Mert meghajtó szempontjából az nem mindegy.
(#) zenebolond válasza proli007 hozzászólására (») Márc 10, 2016 /
 
Szia!

Az RGB ledszalag meg lesz oldva, mármint vezérlésileg. Már csak a sima fehér fényű ledszalagom maradt, aminek a fényerejét szeretném szabályozni.. Az 555-ös IC-s megoldás az jobban tetszik, mert azom van.
(#) zenebolond válasza proli007 hozzászólására (») Márc 11, 2016 /
 
IRF640 nem lenne jó? Az van nekem itthon.
(#) zenebolond válasza proli007 hozzászólására (») Márc 11, 2016 /
 
Az LM327 nincs a Bővebben: HEStore -ban viszont van LM 337 vagy LM338.
(#) zenebolond válasza zenebolond hozzászólására (») Márc 11, 2016 /
 
Bocsi, LM 324 kell bele és nem LM 327. Így tárgytalan a kérdés.
(#) proli007 válasza zenebolond hozzászólására (») Márc 11, 2016 /
 
Terheléstől függ, mert az RDSon ellenállása 150mohm.
(#) zenebolond válasza proli007 hozzászólására (») Márc 12, 2016 /
 
Szia!

A fájlmelléklet felhasználói kérésre törölve.
A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2020
Moderátor által szerkesztve
(#) Josi777 válasza zenebolond hozzászólására (») Márc 13, 2016 /
 
PIC18F1330, 3 PWM kimenet, analóg bemenetek potiknak, EEPROM ami nem felejt. Tökéletes választás a feladatra
(#) zenebolond válasza proli007 hozzászólására (») Márc 21, 2016 /
 
Szia!

Köszi a rajzot, tökéletesen működik. Igaz én csak egy "csatornát" használok, mert csak egy fehér ledszalagot hajtok róla. Az 50k potik helyére csak ellenállásokból készített láncot tettem, úgy választva az értékeket, hogy soha ne legyen teljes kivezérlésen a ledszalag, csak az 1k potival szabályozom a fényerőt.
(#) proli007 válasza zenebolond hozzászólására (») Márc 21, 2016 /
 
Hello! Szívesen! Ha nincs három szín, akkor az R5 értékének megválasztásával is be lehet állítani a maximális fényerőt, amit az 1k-val állítasz. De ez azért készült így, mert a kívánalom az volt, hogy egy színárnyalatot beállítva a három potival, lehessen a fényerőt állítani anélkül, hogy a szín elállítódna. Legalább is a cél ez volt..
(#) zenebolond hozzászólása Márc 22, 2016 /
 
Felszerelve.
Annyi még, hogy a trimmerpoti ki lesz cserélve.
A hozzászólás módosítva: Márc 22, 2016
Következő: »»   8 / 12
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem