Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Indukciós hevítő készítése
Lapozás: OK   32 / 62
(#) (Felhasználó 46585) válasza GPeti1977 hozzászólására (») Ápr 14, 2014 /
 
Ha 90 fokos gyújtáskésleletéssel kapcsolod be, akkor nagyjából semmilyen áramlökés nem lesz. ( Nem lesz csökkenő egyenáramú összetevője a felvett áramnak. ) Ugyanis, a trafó mágnesezőárama 90 fokot késik a feszültséghez képest. Nézd meg szimulátorban. Rákapcsolsz egy akármilyen tekercset váltófeszre és nézed közben az áramot.
Ha a feszültség nullátmeneténél kapcsolod be, akkor túl nagy feszültség-idő terület kapcsolódik a tekercsre és ha ez vasmagos, - mondjuk egy trafó- akkor elvileg kétszer akkora indukció fog kialakulni, hiszen a bekapcsolás pillanatában a trafó fluxusa ( indukciója csak a remanens érték volt, tehát nem az ellenkező irányból indult. Rosszabb esetben be is telít a trafó.... nyilván, vannak ohmos ellenállások és ennek megfelelően szépen lecseng az áram és végül szimmetrikus lesz a pozitív- és negatív oldalra.

Gondolod, hogy a nagyobbacsak trafókat is ellenállással kapcsolják rá a hálózatra?
A hozzászólás módosítva: Ápr 14, 2014
(#) MolnarG hozzászólása Ápr 16, 2014 /
 
Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni ahhoz, hogy egy LC rezgőkörben miként tudnék áramot mérni. A rezgőkör két ugyanolyan soros tekercsből és egy kondenzátorbankból áll. A rezgőkör rezonanciafrekvenciáját széles határok között kell majd változtatni (kondi és tekercs cserélgetés) 100kHz és 1MHz között. Az eszköz kész van, működik is csak a tudnom kellene mérni a rezonanciafrekvencián az áramot. Az első ötletem az volt, hogy a meghajtó híd tápágába mérni az áramot, amelynek a meghajtó trafó áttételével arányosnak kell lennie a rezgőkör áramával. Van rá más módszer is vagy csak ez?

elvi rajz.png
    
(#) JZoli válasza MolnarG hozzászólására (») Ápr 16, 2014 /
 
Nem írtad le,hogy a feszültség jelalakja milyen lesz. Ez lenne az első legfontosabb adat a méréshez. Viszont a tág frekvenciahatárok miatt ez még szinuszos táplálásnál sem lesz egyszerű feladat. Szerintem a legjobb megoldás egy soros kis értékű ellenállás lenne. Erről kellene levenni a jelet és egy nagyfrekvenciás mérőerősítővel felerősíteni és egyenirányítani a jelet, ami utána már egy sima műszerrel kijelezhető lenne.
(#) gulyi88 válasza MolnarG hozzászólására (») Ápr 16, 2014 /
 
Számolni sokkal egyszerűbb, rezgőkörnél szinuszos jelalakok fordulnak elő. Olyan bizonytalanságú lesz amilyen (sokmindentől függ), nem mondtad, hogy mire kell az áram mért értéke.
Irez = Uc/Xc, vagy UL/XL
Xc=1/(2pi*Frez*C)
XL=2pi*Frez*L
A hozzászólás módosítva: Ápr 16, 2014
(#) MolnarG válasza JZoli hozzászólására (») Ápr 16, 2014 /
 
A meghajtóról négyszög jön le, de az rezgőkörön nyilván már szinuszos a jel.
(#) MolnarG válasza gulyi88 hozzászólására (») Ápr 16, 2014 /
 
A számolást már elvettem korábban, a paramétereket időben változtatom/változnak és nem is mindig rezonanciafrekvencián megy az oszcillátor. Az árammérés a befektetett villamos teljesítmény méréséhez kellene. A DC részben árammérős módszer, amit írtam az nem működik?
(#) zserboo hozzászólása Ápr 25, 2014 /
 
Sziasztok.
Látom,hogy olvasztással kapcsolatban,nagy jó ez a fórum,ezért egy kis segítség kéne.
A következő lenne.
Az egy külföldi aukciós oldalon lehet kapcsi pár száz euro ért ezt a bizonyos olvasztó gépet,ami elvileg 1150 c fokot tud elvileg.
Lehetséges ennél többet kihozni belőle?ha igen hogyan?mennyibe kerülhet?Nekem pld. 1500 és 1800 fok közötti fok kéne?magas hőmérsékletű fémek olvasztásához?
Válaszokat előre is köszönöm.

2_57.JPG
    
(#) illesoszkar hozzászólása Jún 4, 2014 /
 
Üdv mimdenkinek.egy kérésem lenne a rovatlakókhoz ! Valakinek elfekvőben van e hevitőkemence rajza a fontos kitétel : a munka tekercs minimum 120 mm átmenő.a mésik 5-6 Kw bemenő teljesitmény hegesztő trafó szekunder enyenirényitéssal használnám fel,kb 120 Amper 50 volt korül. 75 Amperes 480 Amperes Fet.eim van 10 db vagy 400 volt 65 Amperes IGBT 12 db vagy 600 volt 65 Amperes IGBT is van 12 Db.ha valaki tudna segiteni benne hálám örökké üldözni fogja Tisztelettel Illés Oszkár.
A hozzászólás módosítva: Jún 4, 2014
(#) crazybob válasza illesoszkar hozzászólására (») Jún 4, 2014 /
 
Üdv!
5-6kw az már nem piskóta. Véleményem szerint ekkora teljesítményt csak hálózati feszültséggel lehet elérni. Oda minimum 1400 IGBT kellene. Vannak a neten oldalak, föleg oroszok, ahol ilyesmivel kísérleteztek. Melleselg a hegesztő trafók és inverterek üzemi feszültsége kb. 20V. Ami rá van írva az az üresjárati feszültség, plusz nagy terhelésnél elkedik szaggatni az áramot. Javaslok olyan trafót, amivel anno a síneket hegesztették, de nem javaslom ekkora teljesítményre a trafós megoldást.
(#) illesoszkar válasza crazybob hozzászólására (») Jún 4, 2014 1 / 1
 
Miért nem ajánlod ?
(#) crazybob válasza illesoszkar hozzászólására (») Jún 4, 2014 /
 
Csak gondolj bele, hogy mekkora trafó kellene. Az inverterek nem képesek ekkora teljesítményre. Oda már magadnak kellene csinálni egy kapcsolóüzemü tápot. IGBT-s meghajtással, hálózatról is a 6kw több mint 25A. Már az sem kevés. Javaslom először egy kisebb hevítő elkészítését hálózati áramról, mondjuk egy ir2153-as ic-vel és, ha megy akkor lehet erősíteni a rendszert. Szerintem, de én még ilyet nem csináltam.
(#) illesoszkar válasza crazybob hozzászólására (») Jún 5, 2014 /
 
Hali 25 A Az órám van olyan trafóm amivel ha hegeszteni akarsz a 200 U gerendán 2,5 cm lukat éget és csak 45 volt de 120 cm2 a vasmag 20x4 a szekunder tekercs 2,8 átmérő a primer tekercs 3 oszlopos csak 140 Kg, ez túl kicsi? a másik kovács vagyok nekem a 30mm átmérőjű vasat nem fél óra alatt kellene felheviteni.és Ausztriában dolgoztam ilyennel a 30 mm köracélt 20 másodperc alatt fehér volt. Öröm volt vele dolgozni. és az is egy méretes trafóból volt csinálva.100 mm átmérő 70 mm hosszan melegitett.
(#) crazybob válasza illesoszkar hozzászólására (») Jún 5, 2014 /
 
Hát az a trafó elégnek tűnik. Próbálj meg akkor egy Pimi9-féle hevítőt építeni. Azzal elég jó eredmények vannak. Ott nem kell folyamatosan hangolni, mert önrezgő az egész, de feltétlen kell neki a min. 35VAC.
(#) crazybob hozzászólása Jún 6, 2014 /
 
A rajzon minden paraméter meg van adva. A fojtó készítésénél nagyon nagy hangsúlyt kell fektetni a kialakításra. A vezetősávok pedig rézcsőből készüljenek, hogy lehessen vízzel hűteni őket. Megépített képeket találsz a topikban.
(#) nyekk válasza illesoszkar hozzászólására (») Jún 6, 2014 /
 
Üdv.
Majd azért beszámolót írj,erre a projektre kíváncsi vagyok.Ha pimi9 kerül megépítésre találsz fent képeket,meg buktatókról is olvashatsz ki milyen problémába ütközött.Ha a képek alapján építkezel,müködnie kell. Nálam fi 10 mm es rézcsövön áramlik a hűtővíz,bele egy autóból kinyert hütőbe,és bizony észrevehetően melegedett már egy 18mm-es köracél hevítésénél is,erre figyelj,ha álltalad leírt méreteket szeretnél hevíteni.Ha valami nem világos kérdezz,én is elég sok mindent kipróbáltam a hevítő építése közben,pl.különböző ferrit magok fojtónak,stb,de vannak a fórumon nagyobb tudású segítőkész emberek is.Hajrá!
(#) adri986 hozzászólása Aug 15, 2014 / 4
 
Üdv.

Elkészültem én is az indukcios hevitővel. Probálkoztam LCLR rezgőkörrel de nem sok sikerrel, ugyhogy átértem a soros rezgőkörre, amit egy 2kw-os kapcsolóüzemű táppal hajtok, az áram szép szinuszos (sokat kinlodtam vele még ilyen lett) a vezérlés tartalmaz: PLL-t , tuláram védelmet, kondenzátor bank hővédelmet és túlfeszültség elleni védelmet. A 1/2" csövet 20s alatt hiccelésig heviti,valamit a képet láthato csavart, azt hiszem M20 csavar. Az előlap még nem kész, de az is folyamatban van
A hozzászólás módosítva: Aug 15, 2014
(#) nyekk válasza adri986 hozzászólására (») Aug 15, 2014 /
 
Szép munka !Ha nem titok mi a célod vele?Mert nem kevés munkád fekszik benne,az látszik.
(#) adri986 válasza nyekk hozzászólására (») Aug 15, 2014 /
 
Köszönöm. Edzésre és kovácsolásra használom, probáltam már benne keményforrasztani több kevesebb sikerrel, Igen elszorakoztam vele egy ideig mire minden belőttem stb, látszik is a nyákon hogy párszor modositva lett, valamint a rengeteg kusza kábelen
A hozzászólás módosítva: Aug 15, 2014
(#) crazybob válasza adri986 hozzászólására (») Aug 17, 2014 /
 
Üdv!
Annyit lehetne kérdezni, hogy Te állítod be a frekit, vagy önrezgőre lett kialakítva? Egyébként tényleg nagyon jó lett, főleg, hogy szép szinuszos a jel rajta.
(#) adri986 válasza crazybob hozzászólására (») Aug 19, 2014 /
 
Üdw.
Igen nem fix a frekvencia, a 4046 ic XOR kapuja figyeli az intverter és a rezgökör feszültségének fáziseltolását, ami 90fok. Majd mikor az áram csucsban eléri a beálitott értéket akkor áram alapján történik a szabályozás, miszerint a frekvenciát növeli igy jobban az induktiv tartományban hajtja, igy itt lehetőség van a teljesitmény szabályozására is.
(#) nzozz hozzászólása Szept 4, 2014 /
 
Sziasztok!
Próbálkozott már valaki indukciós fűtéssel? Tehát nem gázzal vagy hagyományos fűtőszállal, hanem indukciós hevítő segítségével lenne melegítve a radiátoros fűtésrendszer vize.
Mi a véleményetek?
(#) illesoszkar válasza nzozz hozzászólására (») Szept 4, 2014 /
 
Szia ! keresd a Googlen az indukciós fütés webet
(#) kendre256 válasza nzozz hozzászólására (») Szept 4, 2014 /
 
Ennél bonyolultabb már csak a plazmatévével történő fűtés lenne... De azzal is lehet!
Ha áramból hőt akarsz, annak a legegyszerűbb és leghatásosabb módja a fűtőszál.
(#) crazybob válasza kendre256 hozzászólására (») Szept 5, 2014 /
 
Üdv! Ezt azért így nem jelenteném ki. Kétségtelen, hogy sokkal bonyolultabb a fűtés megépítése, mint egy fűtőszálas rendszeré és nem is takarékosabb. Viszont hatásfokban lényegesen hatékonyabb az indukciós melegítés. Én csináltam magamnak egy ilyet és pár perc alatt felmelegítem vele a műhelyt télen. Persze padlófűtéssel, tehát nem csak a levegőt melegítem, hanem az aljzatot is. Általános fűtésre viszont semmiképpen sem javaslom az elektromos megoldást, ha venni kell az áramot.
(#) illesoszkar válasza crazybob hozzászólására (») Szept 5, 2014 /
 
Hali ! De valami nagy frekis fűtést az Oroszok hoztak be állitólag kb a gázzal egyenértékű.nem tudom az elvét de állitólag keresett,
(#) kendre256 válasza crazybob hozzászólására (») Szept 5, 2014 /
 
A hatásfok az FIZIKA!!
Csak abba gondolj bele, hogy a betáplált energiának jó része kisugárzódik az éterbe, az elektromágneses energia lesz (mellesleg zavarni fog néhány rádiót), és nem fűteni fog. Ez annyira egyértelmű, mint hogy a nap süt (már annak, aki tudja a fizikát...)
(Egy betűt nem vagyok hajlandó a továbbiakban erről írni...)
(#) nzozz válasza kendre256 hozzászólására (») Szept 5, 2014 /
 
Csak egy egyszerű kérdés volt, nem tudom miért kell idegeskedni.
(#) (Felhasználó 46585) válasza crazybob hozzászólására (») Szept 5, 2014 /
 
Pár perc alatt a padlófűtés betonját? Szerintem te viccelsz...

nzozz:

Végül is lehet ilyet csinálni, a meglevő kazán előremenő csővére valahogy ráaplikálod az indukciós hevítő munkatekercsét. Aztán már mehet is. Talán meglévő rendszernél lehet létjogosultsága, kisebb átalakítást igényel csak. Az elektronikát meg abban a helyiségben helyezd el, amit fűteni akarsz. Így a benne termelődő hő is a helyiséget fűti.
De ennél sokkal olcsóbb megoldás egy elektromos kazán, még akkor is, ha mindkét kazánt be akarod kötni. Kell hozzá néhány szelep, meg cső. Nem kell elfelejteni, hogy a felfűtéshez sokkal nagyobb energia kell, mint a hőmtartáshoz. És árammal több mint kétszer drágább fűteni, mint gázzal. Ebből az következik, hogy jó nagy teljesítményű indukciós kütyü kell.
(#) (Felhasználó 46585) válasza kendre256 hozzászólására (») Szept 5, 2014 /
 
Ami kisugárzódik energia az nagyon csekély. ( Ettől még zavarhatja a rádiót ) Sokkal nagyobb baj, hogy 1 VAs = 1 joule az nagyon kicsi energia. És ez még az oroszoknál ts így van. És ( nálunk ) nagyon drága.
(#) nzozz válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Szept 5, 2014 /
 
Rendben, elfogadom. Csak eszembe jutott és megkérdeztem.
Következő: »»   32 / 62
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem