Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2324 / 3976
(#) gkari válasza zsolt16 hozzászólására (») Jún 8, 2014 /
 
Rezonátor= az adott (jelzett) frekvencián rezeg-ill. átereszt. Sok mindenre használható, ami a képen látható, azok főleg a rajta jelzett frekvencia (-tartomány) áteresztő irányú szűrőkénti alkalmazására valók (pl. KF szűrő).
A hozzászólás módosítva: Jún 8, 2014
(#) eadx hozzászólása Jún 9, 2014 /
 
Üdv!
Egy egérből kiberhelt fototranzisztor és egy ir dióda párosból szeretnék csinálni egy kapcsolót. Ha az ir ledet bekapcsolom a fototranzisztoron 0.1 mv van, ha kikapcsolom akkor külső fényviszony függően 5-7 mv. Melyik az a komparátor amelyik az ilyen kis mv-ot is képes összehasonlítani? ehet-e egyszerűbben megoldani ezt a kapcsolót?
(#) qvasz2 válasza eadx hozzászólására (») Jún 9, 2014 /
 
Idézet:
„külső fényviszony függően”

Na ez a baj. Ilyen dolgokat be kell dobozolni, hogy ne zavarhassa meg semmi sem kívülről.
Kikapcsolt tranyón tápot kell mérjél.
(#) qvasz2 válasza végfokVadász hozzászólására (») Jún 9, 2014 / 1
 
Ha a témájában kérdeznéd, hamarább kapnál választ.
Amúgy, gondolom bepattintós lehet.
HE STORE
(#) eadx válasza qvasz2 hozzászólására (») Jún 9, 2014 /
 
Milyen tápot mérjek? Van egy ir dióda rákötve 5 V-ra (előtétellenállással) előtte egy fototranzisztor a lábai a multiméteren. Ha az ir megy akkor 0.1 mv van a tranyón, ha nem akkor 5-7 mv. Bedobozolom, ha már érdemes.
A hozzászólás módosítva: Jún 9, 2014
(#) qvasz2 válasza eadx hozzászólására (») Jún 9, 2014 /
 
A tranyót nem magában kell méregetni, hanem áramkörbe kell helyezni. Ha ez megvan, akkor a tranyó tápját fogod mérni rajta kikapcsolt állapotban.
(#) eadx válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jún 9, 2014 /
 
Ha ez költői kérdés volt akkor ugye a válasz adott. Ha nem akkor fogalmam nincs ennyit mutat a multiméter.
(#) eadx válasza qvasz2 hozzászólására (») Jún 9, 2014 /
 
Ez ismét felveti a kérdést, milyen áramkörbe tegyem ami összehasonlít ilyen kicsi mv-t?
A hozzászólás módosítva: Jún 9, 2014
(#) qvasz2 válasza qvasz2 hozzászólására (») Jún 9, 2014 /
 
Így valahogy:

opto.png
    
(#) qvasz2 válasza eadx hozzászólására (») Jún 9, 2014 /
 
Leírom mégegyszer, utoljára: ha bedobozolod, nem mV-ot kell összehasonlítani, hanem a pár mV / tápot.
Ha nyitva van a tranyó, pár mV lesz rajta mérhető, ha zárva, akkor a táp lesz rajta mérhető.
A hozzászólás módosítva: Jún 9, 2014
(#) eadx válasza qvasz2 hozzászólására (») Jún 9, 2014 /
 
Rendben leesett. Ezek szerint erre bármelyik komparátor képes. A referencia lesz a táp az in pedig a tranyó mv.
A hozzászólás módosítva: Jún 9, 2014
(#) qvasz2 válasza eadx hozzászólására (») Jún 9, 2014 /
 
A referencia kisebb legyen, mint a táp, mondjuk féltáp, és akkor biztosan billen
(#) eadx válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jún 9, 2014 /
 
Feltételezem a mV miatt küldted a linket, de 200 mV állásban 0.1 mutat a műszer akkro az 0.1 mV nem?
A hozzászólás módosítva: Jún 9, 2014
(#) qvasz2 válasza eadx hozzászólására (») Jún 9, 2014 /
 
Amit mértél, baromság, mert nem tetted áramkörbe a tranzisztort. Csináld meg amit rajzoltam, tedd dobozba, vezesd ki dróttal amit kell, és úgy mérd meg.
(#) eadx válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jún 9, 2014 /
 
És 5 vagy 12 V fezsültséggel vagy mindegy?
(#) eadx válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jún 9, 2014 /
 
Köszönöm a segítséget!
(#) neocska válasza reloop hozzászólására (») Jún 9, 2014 /
 
40perc üresjáratban s szobahömérsékletü a trafo. (26fok)
(#) eadx válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jún 9, 2014 /
 
Megépítettem 12 V-os verzióba, de ha a voltmérő helyére beteszek egy relé tekercsét akkor a 12 V leesik 0.6 V-ra és természetesen nem húzza be a tekercset. Közben találtam egy másik kapcsolást ami szintén ugyan ezt csinálja.

ldrkapcs.jpg
    
(#) eadx válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jún 9, 2014 /
 
Akkor ez sem pár alkatrészes történet.12 V-ra mi kell bele?
(#) eadx válasza eadx hozzászólására (») Jún 9, 2014 /
 
Rájöttem közben, hogy ez egy tranzisztor és egy ellenállás. A méretezéssel nem vagyok tisztában, illetve azzal sem.
(#) reloop válasza neocska hozzászólására (») Jún 9, 2014 /
 
Szerencsére nincs menetzárlatod. Az erősítő nyugalmi áramától is melegszik a trafód, vagy csak jelentős kivezérlésnél? Ha vezérlés nélkül is melegedést tapasztalsz, akkor mérj áramot a tápegység előtt és után, hogy lásd honnan jön be a terhelés. Lehet az egyenirányítás, pufferelés környékén is valami prücök.
(#) neocska válasza reloop hozzászólására (») Jún 9, 2014 /
 
~2,8A vesz fel mindkét szekunderböl egyenként(diodahid elött mérve, üresjáratban)
2,2A dioda, puffer után üresjáratban.
Csöppet soknak tünik nekem. Ami érdekes, se brumm se semmi zaj. (ha a poti maxhangeröre van csavarva s a bemeneten nincs jel pici sistergés hallhato, de annyi)
2A zenehallgatás közben (max hangerön)
A hozzászólás módosítva: Jún 9, 2014
(#) reloop válasza neocska hozzászólására (») Jún 9, 2014 /
 
Az rengeteg áram hol adja le a hőt az erősítő oldalon? Annak nagyon melegnek kéne lenni.
(#) Bakman válasza neocska hozzászólására (») Jún 9, 2014 /
 
Idézet:
„~2,8A vesz fel mindkét szekunderböl egyenként(diodahid elött mérve, üresjáratban)”


Az rengeteg. Valaminek melegednie kell, az lopja az áramot.
A hozzászólás módosítva: Jún 9, 2014
(#) neocska válasza Bakman hozzászólására (») Jún 9, 2014 /
 
reloop: az erösitö ojan 15perc alatt melegedik fel. 20perc után tojást lehet sütni rajta.
Most sok ki be kapcsolás után, áramerösség méréskor megjelent egy füst jel, gondolom jelezte a törzsnek hogy beadta a kulcsot. Már csak bug, semmi másra nem reagál.

Ez már fájdalmas!
-moderátor-
A hozzászólás módosítva: Jún 9, 2014
(#) neocska válasza neocska hozzászólására (») Jún 9, 2014 /
 
Megkaptam ami füstölt, a kimeneten lévő ellenálás+kondi párosból ugy döntött a kondi, hogy vezetni fog. Az Ic-t cseréltem TDA2050re most 2.98A efogyaszt és 50Hz hallatszik.
A hozzászólás módosítva: Jún 9, 2014
(#) gkari válasza neocska hozzászólására (») Jún 9, 2014 /
 
Ha igaz, hogy az a sec. 0,5mm-es derótbú vagyon, annak még az 1 A is épphogy necces.
(#) neocska válasza gkari hozzászólására (») Jún 9, 2014 /
 
Értem! Akkor kerithetek megfelelö vastagságú drótot, majd tekerjem ujból.
(#) gkari válasza neocska hozzászólására (») Jún 9, 2014 /
 
Bizony ám!
(#) reloop válasza neocska hozzászólására (») Jún 9, 2014 / 1
 
Na, meg van akkor a hiba! A kimeneten lévő ellenállás kondenzátor kettős (Boucherot-cella) a magas frekvenciás gerjedéstől sült meg. Innen származik a szokatlanul magas áramfelvételed is. A trafó az teljesen ártatlan.
A gerjedés leggyakoribb oka a kimenet és a bemenet közelsége. Rendezd el a kábeleket, a bemenethez vidd a jelet árnyékolt kábelen.
Ha nem boldogulsz vele tégy fel fotót a TDA2030-TDA2050 témába, az már oda tartozik. Egy végfok nyugalmi árama nem lehet több 100mA-nél.
Következő: »»   2324 / 3976
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem