Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Villanytűzhely bekötése
Témaindító: Lacika2000, idő: Márc 20, 2009
Még egy dolog. Ha én szólok az EOn-nak hogy szeretném lecserélni az egyik fázis 10A megszakítóját 16A-ra.. ők azt el is végzik mivel túl lépem a 32A 36A -ra, így kb 18e egyszeri díj befizetésére lesz szükség. Magát a hálózat kiépítését más is elvégezheti?
Mámint ha jól tudom ilyenkor kérvényezni kell hogy a blombát leszedjék a villanyóránál hogy rá tudjana a főmegszakítóra csatlakozni. Ezt csak Eon-os szakember végezheti? vagy ez hogy történik?
A főmegszakító nincs blombálva, mert az már az óra után van. Legalábbis én így tudom. De nem vagyok villanyszerelő. Esetleg kérdezd meg a villanyszerelős topicban, ott több olyan kolléga van aki tisztába van a szabályokkal.
A hozzászólás módosítva: Jan 10, 2014
A mérőóra előtti és alatti részhez, illetve az elosztási pontokig te nem férsz hozzá. Ha ott kicsi lenne a keresztmetszet (nem valószínű, mindig túlméretezik a fogyasztó által hozzáférhetetlen helyen a vezetékeket), akkor az EON feladata kicserélni azt. A többi a te dolgod.
A hozzászólás módosítva: Jan 10, 2014
Valaki segítene nekem, ebben az átkötésben? Ez egy Miele H-818e, elektromos kerámia föző-sütő. 380-ról kellene valahogy átkötni, hogy menjen 220-ról. Találtam róla infót és annyit ír, hogy kéket közösítsem a feketére. A pirosat (ami inkább lila) a barnára. Úgy nem nagyon akar működni minden funkciója, ahogy a leírás megadja... A kék a feketére, az szerintem a biztos, de tovább nem tudom.
Én ezt találtam.
De nem hiszem hogy segit mert nem hasonlit egyik bekötés sem az általad mutatottra...
Az 1-2 és 3-4-5 variációt kipróbáltam. Két főzőlap és a sütő megy. A maradékhő sem világít, az a furcsa.
A kék a feketével a képen is hidalva van(3-4). Gondolom ez a Neutral, vagyis a nulla. Az 1, 2, 5-re csatlakozó csúszósaru pontokat multiméterrel kellene kimérni.
Van még egy rajzom, ez talán közelebb vihet.
Az 1-2-3 a fázis és 4-5 a nulla, vagy ez hülyeség?
Pontosan így van. Az egyik rajz a kétfázisú bekötést mutatja a másik a háromfázisút.
Szuper, minden működik rajta, köszi mindenkinek! Már csak egy sorkapocs kell a dugvilla helyett és egy vastagabb kábel, mert a kis hosszabbítóm megolvadt.
A hozzászólás módosítva: Máj 14, 2014
Idézet: Azzal próbálni sem lett volna szabad. Bár most már mindegy. „a kis hosszabbítóm megolvadt.”
Szia! Ha egy fázisra kötöd a készüléket akkor a leírtak alapján számolnod kell a 13A-es áramfelvétellel, amihez elengedhetetlen a 2.5mm2 keresztmetszetű sodrot kábel és a hozzá illő dugaljzat (16A).
Sziasztok!
A közelmúltban sikerült vennünk egy családi házat.Egy fázis van benn egy 32A-s főmegszakítóval,meg pár kisebb 10en Amperes.Ezt a modellt néztük ki a konyhába. Kérdésem a következő: Mik a méretezési szempontok,szokások...azzal kapcsolatban,hogy elég lesz-e a 32A? Az összteljesítmény,ha minden megy,akkor 8,7 kW.Ebből ki tudom számolni,hogy nem.De ez csak egy osztás szorzás,nem pedig a gyakorlat. Köszi a válaszokat előre is! Üdv! István
Szia!
A 32A elég lesz, mivel soha nem megy egyszerre az egész (nem is tud). Én 10kW-ot saccoltam summa.Legalább 3×4mm2-es kábelt vezess oda, egy külön 25A-os biztiről. Helyben leosztod 10-16A-osokra, és a 3~ helyére külön-külön kötöd be a villanyt, a terhelőágnak megfelelően. Vihetsz 5×2.5-est is, de mindenképpen legyenek külön biztosítva, a főtáblán. Ha már villanyt szerelsz; ajánlott minden helységet külön biztosítani, világításra, és dugaljra is. A nagyokat: bojler, tűzhely is külön. Nem tudom milyen a csövek, kábelek állapota, de érdemes jól megnézni, és ha kell, újrahúzni, bővíteni. Szia: Kálmán
A tűzhelynek mindenképpen új kábel. 99 %, hogy a meglévő villamos hálózat dobna egy hátast, ha csak úgy ráakasztanád. Nem tartom valószínűnek, hogy az elektromos hálózatot felújították volna eladás előtt, tehát nem árt az is átnézni.
A ház új építésű,mi leszünk ,akik először lakják.(ez az amiről még csak álmodni sem mertem).A villanyrendszert csak kiegészíteni fogom ezzel a vezetékkel.Az úgy szabályos,ha én ezt a vezetéket ,mint a világítótestekhez menőt,a födémen vezetem el?Természetesen megfelelő minőségben,védőcsőben.A födém gipszkarton,fagerendákkal,párnafákkal.
Megérdeklődtem az E-On-nál a 3 fázist,de valami 3600Ft/Amper a felár.Most erre nincs pénz.de ha vezetem a kábelt,akkor mindenképpen 5 eres lesz,gondolván a jövőre.Addig nem nyugszom,míg nem lesz benn a 3 fázis(arról megy a fahasító is... ).
Ezt a födémen (padlás) vezetést nem kedvelik mostanság, de szabvány nem tiltja, és szabályos vezetéssel jobb mint a falban.
Nem akarok sokat vésni,csak amit föltétlen szükséges,a konyhában a plafontól a tűzhely hátuljáig.Egyébként amiatt lesz villanytűzhely,hogy a zárt nyílászárók nem engednek be elég levegőt,így kellett volna egy mágnesszelep a gáztűzhely elé,ami az ablaknyitásra lett volna kötve.Nyitott ablaknál lehetett volna csak főzni.Persze ha nem akarok szilárd tüzelésű kályhát,akkor ez az egész nem lenne.
Vidd műcsatornában a sarokban(ból), és nem kell vésni.
Kösz a válaszokat.A vésés itt már off.Tömör,vagy sodrott vezeték kell a bekötéshez?
Ha egyfázisról táplálod, csak három eres kábelt használj, 3x6mm2-t, 25A-re biztosítva! Nézvén a bejelölt linken a teljesítmény adatokat, 10,3kW a beépített teljesítmény. Hogy ebből egyidejűleg mennyi kapcsolható be, az nem derül ki az adatokból. Ezek alapján a 32A 10mm2 kábelen is kevés lenne.
A 25A-hez 6mm2 keresztmetszet tartozik, nem pedig 4mm2! A tűzhelynél kell a három fázis pontot lepárhuzamosítani (L1,L2 L3). Öt eres kábellal bekötve úgy, hogy ebből egy a nulla, a "három fázisvezető" meg három azonos fázis külön-külön biztosítva, az kimondottan tűzveszélyes! Azért mert ekkor mindhárom kör nulláját egy 2,5mm2 vezeték biztosítaná melyen összeadódna a három kör árama ami akár 32A is lehetne. Belátható, hogy ez az érték ezen a keresztmetszeten jelentős túlterhelés, azaz tűzveszélyes. Ha viszont valós három fázisról táplálnád a tűzhelyt, 3x16A-re biztosítva már megfelel a 5x2,5mm2 kábel.
Köszi az infót.
Én gázt használok; a villany >3× drágább.
Sziasztok
Azt szeretném Tőletek kérdezni hogy: Van egy kombinált tűzhely nekem bekötve. A sütő része elektromos. Ennek a max teljesítménye 3000W (leírás szerint). Namost nekem ez a tűzhelyhez volt 230V dugvilla. Így most konnektorba csatlakozik. A kérdésem az lenne hogy szükségem lenne még egy 230V csatlakozóra, így a konnektorba dugnék egy 3as elosztót. De nem kábelest, hanem ezt a bedugod és lesz 3 aljzatod típust. Ha ebbe dugnám be a tüzhely 230 V dugvilláját, nem lenne gond belőle? A falban végig 4-es kábellel húztam el a kismegszakítótól.
Szia !
Minnél több csatlakozás annál több kontakthiba, melegedés..stb 3000W pedig nem kevés, kontaktoktól függ meddig tart ki. Nem szokott sokáig ismerve a T dugókat. A hozzászólás módosítva: Júl 25, 2014
Szia!
Nagyon nem ajánlom a T elosztókat. A sütőd 13 ampert vesz fel körülbelül a hálózatból. A T elosztók pedig 10 amperesek szoktak lenni. Legalábbis az a békebeli amit itthon találtam. Ekkora fogyasztót amúgy is ha jól tudom direktbe kell kötni. Bár a 16 amperes aljazat elbírja elvileg. Plusz még hozzájön amúgy a többi fogyasztó és gondolom nem ledes irányfényt akarsz a sütő mellé csatlakoztatni. Mert ha még mellé csatlakoztatsz egy vízforralót és egyszerre bekapcsolod őket tuti leolvad az elosztó. Most mondhatod hogy maximum nem kapcsolod be egyszerre, de meglásd egyszer sietni fogsz, bekapcsolod őket egyszerre és már ott is vagy ahol a part szakad. Vagy az üszkös gerenda. Sietsz elfeledkezel róla, nem kapcsolod ki, mire hazaérsz lobog a háztető. Egyre gyakrabban van a híradóban égő háztetőkről szó. U.i.: Utána néztem, árulnak 16 amperes T elosztókat is, de még akkor sem ajánlom, a fentebb emlegetett vízforraló is felvesz vagy 5,5 ampert (1300w), ezt a kettőt ha összeadom akkor 18 amper jön össze és már ott is vagyunk ahol előbb. A hozzászólás módosítva: Júl 26, 2014
Szia! Mindenképpen csak EZT a fajtát használd és szaküzletből szerezd be. Az elosztóba csatlakoztatott más nagyobb teljesítményű fogyasztó csak fenntartásokkal alkalmazható és felügyelettel. A tűzhely maximális teljesítménnyel grill fokozaton megy vagy alsó-felső sütés funkcióban. Ezeket a funkciókat ritkán alkalmazzák a konyhatündérek.
Sziasztok!
A nagymamám villanytűzhelye (nem kerámia, sima öntöttvas lapos) testzárlatos lett. Ha az adott lapot bekapcsoljuk, leold a FI-relé. Ki kell cserélni a lapot. Viszont ha már szét kell kapni, hogy beszereljem az újat, egy újítást is akarok rá. (A többi főzőlap kapcsolása, fokozatkapcsolója marad a régi.) A lényeg, hogy a 6 fokozatú kapcsolót egy fokozatmentes, tirisztoros fázishasításos szabályozóra akarom alakítani. (Azért csak egyet, mert egyrészt lusta vagyok az összesre, nincs időm, meg egyébként is elég zavarkeltő megoldás a fázishasítás.) Nemrég kísérleteztem egy orosz rezsóval, kapott egy fázishasításos szabályozást. Nagyon jól lehetett szabályozni. Egyetlen hátránya az volt, hogy kerregett a csöves rádió a konyhában, és a TV-n is voltak zavaró hangyák a képen. Az egyetlen főzőlap, amit átalakítanék, jó lenne pl. lekvárfőzéshez, (ahova pl. túl nagy az 1-es fokozat) stb. A kérdés: hogyan lehet a tirisztorok gyújtásából származó nagyfrekvenciás zavart csökkenteni? (Amivel kísérleteztem, azon semmilyen szűrés nem volt.)
Ekkora termikus tehetetlenséggel rendelkező ohmos fogyasztót nem kell fázishatítással kezelni. Lehet úgy is, hogy nullátmenetnél kapcsolod be, és a rábocsátott teljes hullámok számát állítod be (impulzuscsomag vezérlés). Persze ekkor ugyan a rádió nem kerreg, de lehet hogy helyette a lámpák vibrálnak
|
Bejelentkezés
Hirdetés |